Forum Wierni Ojczyźnie

Kultura i Sztuka => Kultura i Sztuka => Wątek zaczęty przez: p1tereQ w Lipiec 20, 2009, 14:10:58 pm

Tytuł: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Lipiec 20, 2009, 14:10:58 pm
Zastanawiam się, czy macie książki które w pewien sposób uważacie dla was za wyjątkowe. Takie, które pomogły wam wyjść z pewnych problemów, które były z wami bez względu na okoliczności, które przypominają wam te lepsze albo gorsze chwile. Do dzisiaj muszę powiedzieć, że mam mnóstwo tytułów, które bardzo mocno są powiązane z moimi przeżyciami. Myślę, że skoro ja tak mam - to być może nie jestem sam. Macie książki, które do dzisiaj wam przypominają treść, bohaterów - bez względu na to jak dawno je czytaliście i kto był autorem?

Mnie szczególnie ujęła "Zbrodnia i Kara", "Medaliony", "Pan Samochodzik", "Świat dysku", "Nefrytowy Tron", "Mistrz i Małgorzata", "Lalka", "Zła godzina", "Chłopcy z placu broni" i wiele, wiele innych. Nie będę was zanudzał, poczekam na wasze opinie!
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: vandererst w Lipiec 20, 2009, 14:25:36 pm
Catch-22, Slaughterhouse - five or the childrens crusade, King Rat, ale również wiele innych czytanych zarówno po francusku, jak i po polsku i angielsku.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: A.OKS w Lipiec 20, 2009, 16:54:46 pm
"Zbrodnia i kara" na pewno wywarłą także na mnie duże wrażenie. Po za tym "Trylogia" oraz "Dywizjon 303" które we mnie jako dziecku kształtowały uczucie patriotyzmu. Później "Polactwo" Rafała Ziemkiewicza i "Patriotyzm dziś" o. Jacka Salija. Ogromny wpływ na moją psychikę miała literatura obozowa i poezja okresu wojny. Ale generalnie bardzo lubię czytać i w większości książek znajduję jakąś naukę. Ogromny wpływ na moją psychikę miała literatura obozowa i poezja okresu wojny
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Ahaj w Lipiec 20, 2009, 23:56:51 pm
Przygodę z ksążką zacząłem od "Małego Księcia", potem był cykl przygód Tomka Wilmowskiego Alfreda Szklarskiego, skoro Szklarski to Trylogia Indiańska "Złoto Gór Czarnych", stąd już krok do "Pochowaj me serce w Woonded Knee" przejmująca historia holokaustu indian północno-amerykańskich. Teraz przeskok na historię Polski i "Powieści Piastowskie" Karola Bunsha, cała bibliografia Zofii Kossak-Szczuckiej no i oczywiście w całości i na wyrywki, jednym tchem i wymęczony.... Edward Stachura - CAŁY.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Lipiec 21, 2009, 00:11:16 am
Bogowie, co to ja w życiu nie przeczytałem.

Pierwszą powieścią był Tomek Sawyer, potem były Przygody Huckelberry'ego Finna równocześnie z kolejnymi częściami przygód Tomka Wilmowskiego. Wtedy zaczytywałem się w polskich powieściach młodzieżowych - nie wszystkich autorów pamiętam, ale Nienacki z Samochodzikiem to klasyk. Czytałem dużo Londona, trochę Maya, a do tej pory uwielbiam Kapitana Blooda Sabatiniego.
Potem naszła kolej na wymieniane wcześniej Zbrodnię i Karę, Mistrza i Małgorzatę, część Trylogii (jakoś nigdy nie zdobyłem się na czytanie Pana Wołodyjowskiego :/). Czytałem nie raz Władcę Pierścieni - co zaczęło moją przygodę z fantastyką i S-F. Wiedźmin, Saga Pieśni Lodu i Ognia, Lem, Heinlein, aaaa, za dużo by wymieniać. :P
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Lipiec 21, 2009, 12:15:32 pm
Czytam wszystko tylko nie fantastykę. No w sumie przeczytałam jako dziecko jedną taką książkę- Harry Potter.
Duże wrażenie zrobiła na mnie książka angielskiej pisarki ,, Odlot na same dno" - jest to historia młodej dziewczyny, która zaczęła swoja przygodę z narkotykami. Z początku zaczęło się niewinnie aż doszło do uzależnienia. Po tej krótkiej książce ( ok 120 str.) uświadomiłam sobie że nawet jedna mała dawka narkotyku  może skończyć się tragedią.
Przeczytałam też ,, Pamiętnik narkomanki "- miałam podobne odczucia jak po poprzedniej książce.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Poloniak w Lipiec 21, 2009, 13:35:43 pm
Czytałem wiele książek. Ale najbardziej mi się podobała książka Franza Kafka "Der Process" (po polsku chyba tylko "proces"). A z fantasy podobała mi się cała tetralogia Siergieja Łukjanienko "nocznoj dozor" (po polsku chyba Straż nocna, czy Nocny patrol.. nie wiem)

(czemu cyrylica tutaj nie działa??)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: amicita w Lipiec 29, 2009, 19:00:59 pm
Na pewno godna polecenia jest książka Mikos'a Nyiszi " Byłem asystentem dr. Mengela " opisuje losy z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, 
a druga to Zreuya Shalev " Po rozstaniu" świetna książka o perypetiach kobiety, która po paru latach małżeństwa odchodzi od męża.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Ritter w Lipiec 29, 2009, 20:06:30 pm
Wiele jest takich, ale na uwagę moim zdaniem zasługuje książka pt. "Tylko razem z córką" Betty Mahmoody. Jedna z wielu opowieści jak to kobieta dała się wywieźć po ślubie do kraju arabskiego i nie mogła wrócić do domu. Polecam i bynajmniej nie tylko obecnym na forum Paniom bo może również panowie chętnie sięgną. Ciekawy opis kraju arabskiego, strażników rewolucji i innych ciekawych zwyczajów, jak chociażby wytłumaczenia gwałtu, że zgodnie z prawem koranicznym żadna kobieta nie może umrzeć dziewicą.

Pozdrawiam,
Ritter
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Lipiec 29, 2009, 21:54:38 pm
Duże znaczenie ma dla mnie książka ,, Inny świat" Herlinga. Nie lubie książek o tej tematyce, to była moja lektura i nie żałuję że ją przeczytałam. Przeżycia tych ludzi w obozie i opisy miejsca były takie realistyczne. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Monika w Lipiec 29, 2009, 23:51:28 pm
Książek przeczytałam mnóstwo, ale bardzo duży wpływ ma na mnie filozofia Nietzschego. Za każdym razem jak ją czytam znajduje w niej coś innego. I z upływem lat inaczej ją odbieram, inne rzeczy dostrzegam, inne zagadnienia stają się piorytetami...
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Rudolfo w Lipiec 30, 2009, 09:33:31 am
Ja czytam, same książki historyczne, lub wspomnienia..  inna książka po za tymi to dla mnie strata czasu - gdyż jest fikcją...

A tak na marginesie...
Według mnie uczeń powinien czytać takie, książki co mu pomogą może kiedyś w życiu, a nie jakieś bzdety. Które, są nudne większości lub napisane językiem trudnym dla ucznia,  a także co częstym jest powodem numer 1 długie, co powoduje, ze woli poszukać streszczenia w ściągach czy na internecie... Według mnie lektura co ma powiedzmy  około 400 stron lub więcej to jest głupota (tak naprawdę, nikt po za pojedynczymi w klasie uczniami, nikt to nie przeczyta, i wtedy omawiana lektura, to głównie praca nauczyciela oraz "jedynki w dzienniku" za nie przeczytanie, czy to ma sens nie? Powinny  lektury do góra 200 stron, lub same fragmenty a nie całe lektury...
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: A.OKS w Lipiec 30, 2009, 10:55:06 am
Bez przesady z tymi lekturami. Wprawdzie ja zawsze lubiłem czytać, ale nie powiem że przeczytałem wszytskie lektury w życiu (a nawet, że większość), ale wprowadzanie takich ograniczeń jest bez sensu. Koniec z "Trylogią", "Zbrodnią i karą", "Mistrzem i Małgorzatą", "Quo Vadis" i wieloma ważnymi i wartościowymi książkami. Czy uczeń przeczyta lekturę czy tylko strreszczenie zależy od naucyzciela. Sam liceum skończyłem trzy miesiące temu i moja polonistka robiła do każdej lektury test wyboru z 30 pytaniami. I z doświadczenia wiem, że nie czytając lektury nikt nie mógł dostać wiecej niż 2. Pytania były okropne, a odpowiedzi taki, że czasem nawet jak się czytało to się można było pomylić, ale w skutek tego 90% klasy czytało lektury, a reszta miał jedynki które potem zaważyły na ocenie końcowej w klasie maturalnej (tak, miałem szanse na naprawde świetną ocenę z polskiego...).
Zresztą chyba lenistwo czy głupota uczniów nie może być powodem rezygnacji z lektur bo na tej zasadzie wkrutce zalegalizujemy złodziejstwo bo większość kradnie itp.
Podobnie jak i trudny język czy długość lektury. Po to się je czyta, aby nie tylko zdobyć wiedzę i wrażliwość, ale także umiejętności literackie, rozszerzyć swój zasób językowy. Już dziś dla większości z nas wszystko jest "fajne", "super" i "zaje" do tego "sWeeTaśne" itp. a jakiekolwiek bardziej wyszukane zwroty są obce i nie używane. Gdyby kierować się kryterium językowym to w szkole powinno się czytać tylko blogi i for abo ich poziom językowy jest zbliżony do języka współczesnych ludzi.
Mnie też irytowało czytanie starych tekstów po polsku w których potrzebowałem stu przypisów lub tłumacza by cokolwiek zrozumieć, ale to nasze dziedzistwo i nie możemy go przekreślić.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Lipiec 30, 2009, 13:41:32 pm
Mnie też irytowało czytanie starych tekstów po polsku w których potrzebowałem stu przypisów lub tłumacza by cokolwiek zrozumieć, ale to nasze dziedzistwo i nie możemy go przekreślić.
A mnie interesowały te stare teksty. Zawsze zanim zajrzałam do przypisów- zastanawiałam się co może znaczyć te słowo.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: szpok5 w Lipiec 30, 2009, 19:01:38 pm
zbyt wiele książek nie przeczytałem ale w wojsku natknąłem się na książkę pod tytułem "Król szczurów"
i bardzo mi się spodobała..
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Pielgrzym w Lipiec 30, 2009, 22:43:42 pm
Moje książki to ,, Kamienie na Szaniec '' ,, Dywizjon 303 '' ,, Ogniem i Mieczem '' oraz ,, Krzyżacy ''
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Soluś w Październik 17, 2009, 01:21:30 am
Ja poza lekturami potrzebnymi do szkoły przeczytałem "Robinson Cruzoe" (o dziwo nawet 2 razy). Książką która zapoczątkowała we mnie ogromną potrzebe czytania był "Potop" Sienkiewicza. Pamiętam do dziś jak przegapiałem przystanki na których miałem wysiadać bo akurat Kmicic podchodził Szwedów :D Do dzisiaj z książek godnych polecenia przeczytałem:

- "Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie" Tadeusza Toborka - historyka IPN-u (jako że bohaterem tytułowym jest mój pradziadek, twórca KWP to książke czytałem nie raz.
- "Monte Cassino 1944" Zbigniewa Wawra - w tytule się mogłem pomylić
- "Polacy, którzy uratowali Europe przed Hitlerem" - Williama B. Breuera
- "Bitwy Polskiego Września" Apoloniusza Zawilskiego
-  "Europa Walczy" autora nie pamietam
- "Honor Żołnierza" Bogusława Wołoszańskiego - kapitalna książka (szczególnie polecam rozdział "2 twierdze" (Eben-Amel w Belgii i Westerplatte) porównanie systemów obronnych liczebności żołnierzy) a na końcu morał wykazujący wielkość i bohaterstwo polskiego żołnierza
NAPRAWDE POLECAM!!
- "Krzyżacy" i "Pan Wołodyjowski" - Sienkiewicz


Co do pana Woloszanskiego polecam rowniez (dostepne na you tubie) jego seriale dokumentalne "Sensacje XX wieku" :)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: barteq_g w Październik 17, 2009, 22:10:31 pm
Bardzo polecam książkę pt.: "Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939." autorstwa Richarda M. Watt'a. Przedstawia obiektywne spojrzenie na dwudziestolecie międzywojenne w Polsce.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Ahaj w Październik 21, 2009, 20:20:31 pm
A mnie interesowały te stare teksty. Zawsze zanim zajrzałam do przypisów- zastanawiałam się co może znaczyć te słowo.

Gdy czytałem "Bolesława Chrobrego" Antoniego Gołubiewa prez pierwsze kilka rozdziałów nie rozumiałem wiele słów, tekstów. Potem to opanowałem i przeżyłem wspaniałą przygodę.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Lucas207 w Listopad 19, 2009, 23:13:20 pm
Ja wychowałem się na Sienkiewiczu (szczególnie duże wrażenie zrobiły na mnie "Quo Vadis" i "Ogniem i Mieczem") , Szklarskim ( ach, te "Tomki...")  Bardzo podobał mi się "Robinson Crusoe". Kiedyś liznąłem trochę Coopera, czy Maya.  Fantastyka i SF  też mnie kręciły, ale niespecjalnie odebrałem "Wiedźmina" Sapkowskiego,czy Lema (mimo to polecam "Niezwyciężonego"). Ogromny wpływ wywarła na mnie książka "Starship Troopers"  Roberta A. Heinleina. Niektóre książki jakoś mnie nie ruszają( szczególnie przydługie lektury). Planuję przeczytać "Diunę" Franka Herberta i  coś z Tolkiena. Niestety nie mam obecnie dużo czasu na czytanie.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Redi w Listopad 20, 2009, 00:23:34 am
"Pajęczyna Władzy" Juan Antonio Cervera.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Listopad 20, 2009, 00:47:05 am
"Pajęczyna Władzy" Juan Antonio Cervera.
Jak możesz to rozwiń swoją wypowiedź. Zaciekaw o czym to jest. Dlaczego właśnie ta książka ma dla Ciebie znaczenie ?
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Redi w Listopad 20, 2009, 01:29:36 am
Ta książka ma dla mnie znaczenie gdyż ujawnia fakty o których się nie mówi.
Pokazuje władzę państwową, światową trafiając w sedno sprawy (moim przynajmniej zdaniem).
Znajdują się w niej również pewne wątki historyczne np. podłoże wybuchu I WŚ, które szokują.
Umacnia przekonanie, że to co widzimy (polityka, władza) nie jest takie na jakie wygląda.
Politycy, prezydenci itp. itd to tylko pionki sterowani przez prawdziwą władzę (organizację) o
której społeczeństwo (światowe, że tak powiem) nigdy nie powinno się dowiedzieć.

Dla wielu ta książka przedstawia nieracjonalną teorię spiskową lecz
fakty jakie ukazuje w niej autor do mnie osobiście przemawiają i zmuszają do rozkmin.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Gizz w Listopad 21, 2009, 11:36:50 am
Hans-Dieter Otto- Leksykon Fatalnych decyzji II WS

Moze napisane przez Niemca, ale nie faworyzuje swojego kraju- wrecz przeciwnie, pokazuje jego bledy.

Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Astria w Listopad 21, 2009, 12:19:36 pm
Paulo Coelho - "Weronika postanawia umrzeć"

Powieść z silnym ukierunkowaniem psychologicznym, pokazuje życie z nieco innej strony.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Listopad 21, 2009, 15:58:41 pm
Paulo Coelho - "Weronika postanawia umrzeć"

Powieść z silnym ukierunkowaniem psychologicznym, pokazuje życie z nieco innej strony.
Popieram. Ogólnie to Pauolo Cohelo pisze kiążki w któcyh zawarte są porady jak żyć. Lubię czytać tego autora.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Redi w Listopad 21, 2009, 21:16:05 pm
Igor Newerly "Wzgórze Błękitnego snu"
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Astria w Listopad 21, 2009, 21:27:53 pm
@Czarna, nie znam innych książek Coelho, na tą trafiłam dość przypadkiem, możesz polecić jakąś? :)
Co do "Weroniki.." - ja traktuję ją raczej jako zwrócenie uwagi na aspekty życia, których normalnie nie dostrzegamy, aniżeli jako poradnik :). 
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Listopad 21, 2009, 21:51:50 pm
@Czarna, nie znam innych książek Coelho, na tą trafiłam dość przypadkiem, możesz polecić jakąś? :)

Czytałam ,,Alchemika" i  ,, Pielgrzyma" polecam. ,,Pielgrzym" ma wiele życiowych i filozoficznych przesłanek. Pielgrzym wyrusza w podróż by zdobyć miecz zakonnika, który stracił przez swoją pychę. Spotyka przewodnika który prowadzi go i podczas tej podróży udziela mu porad dotyczących życia.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Ahaj w Listopad 21, 2009, 22:21:20 pm
Czytałam ,,Alchemika" i  ,, Pielgrzyma" polecam. ,,Pielgrzym" ma wiele życiowych i filozoficznych przesłanek. Pielgrzym wyrusza w podróż by zdobyć miecz zakonnika, który stracił przez swoją pychę. Spotyka przewodnika który prowadzi go i podczas tej podróży udziela mu porad dotyczących życia.

Astria najpierw przeczytaj "Pielgrzyma" potem "Alchemika". W pewien sposób uzupełniają się, choć to ta druga przyniosła mu sławę. Bajki ale mądre.
Tego autora czytałem jeszcze "Demon i panna Prym", "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam" (mogłem pomylić tytuł), a przez "Podręcznik Wojownika Światła" nie przeszedłem.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Redi w Listopad 21, 2009, 22:36:13 pm
Teraz czytam "Imprimatur", a na półce spokojnie czekają na swą kolej "Secretum" i "Veritas"
książki autorstwa Rity Monaldi i Francesco Sorti.

Filolog Rita Monaldi i muzykolog Francesco Sorti to para włoskich dziennikarzy,
którzy przez dekadę prowadzili wieloletnie badania historyczne w największych archiwach Europy,
aby napisać cykl powieści sensacyjnych na 'prawdzie historycznej'.
Dotychczas opublikowane trzy tomy stały się światowymi hitami wydawniczymi.
Autorzy pracują już nad następnym tomem pt. "Mysterium".
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Astria w Listopad 21, 2009, 22:56:32 pm
@ Czarna, Ahaj - dzięki :)
Alchemika już mi kiedyś polecano, w wolnej chwili muszę wziąć się za te książki, dawno niczego nie czytałam :)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: ja w Listopad 24, 2009, 19:52:01 pm
Witam goszczę tu po raz pierwszy. U wielbiam wszystkie książki, Zbrodnia i kara, Mistrz i Małgorzata, Trylogia, Kurier carski, Władca Pierścieni i wiele innych, czytanie to moja pasja. Kiedy jest mi bardzo  :'( źle albo jestem szczęśliwa :laugh: sięgam po M. Rodziewiczówne: Pożary i zgliszcza, Gniazdo Białozora, Atma, Klejnot i wiele innych nie potrafię zdecydować, która jest tą naj. Polecam!!      "Czasami coś się w nas odzywa, głos protestu, każemy mu milczeć; dlatego boimy się śmierci, dlatego nie znosimy ciszy. Kres życia przeraża nas dlatego tylko, że wtedy zostaniemy sam na sam ze sobą, z tym ja przedwiecznym, nieśmiertelnym, a poniewieranym, krzywdzonym, męczonym całe życie" - fragment Atmy
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Redi w Listopad 30, 2009, 20:36:44 pm
"Moskiewski Proces" Władimira Bukowskiego
Cytuj
...to książka wydana w roku 1998,a mimo tego ciągle niepopularna. Po upadku puczu Janajewa autor uzyskał dostęp do tajnych dokumentów KGB i Biura Politycznego KC KPZR. Bukowski ukazuje kierunki propagandy prowadzonej przez Kreml tak w ZSRR jak i zagranicą w latach 1970-1990.

Odsłania kulisy inwazji w Afganistanie ale przede wszystkim przedstawia okoliczności wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i daje dowody,iż wbrew przeważającej opinii osobą domagającą się interwencji wojsk radzieckich był tzw. ?generał? Jaruzelski,a Breżniew jej odmawiał ! Autor mimo wieloletniego pobytu w krajach zachodnich nie uległ fascynacji socjalizmem z ludzką twarzą.Bukowski obala mit demokracji,pluralizmu,ukazuje hipokryzję tolerancji tak charakterystycznych dla ?superkołchozu? Unii Europejskiej.Unaocznia jakie spustoszenie w świadomości postkomunistycznych społeczeństw spowodował brak zdecydowanego rozliczenia czerwonych zbrodniarzy.Z tych powodów ?kręgi opiniotwórcze? próbują wywołać wrażenie jakoby ?Moskiewski proces? był nieobiektywny,a Bukowski słusznie przesiedział 12 lat w więzieniach i psichuszkach ?kraju powszechnej szczęśliwości?. Charakterystycznym dla tej książki jest silne zaangażowanie emocjonalne autora oraz przebogaty materiał źródłowy: uchwały, rozporządzenia, stenogramy i notatki politbiura.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Natalika w Grudzień 12, 2009, 18:54:36 pm
Czytam bardzo dużo. Z racji tego, czym się zajmuję, m.in.: Trylogia (najbardziej polubiłam "Pana Wołodyjowskiego ), listy Krasińskiego do ojca, do Delfiny Potockiej, do Joanny Bobrowej, Wittlin "Sól ziemi", Dostojewski "Zbrodnia i kara", Prus "Lalka", Słowacki, Mickiewicz ("Pana Tadeusza" trzy razy) i jak to powiedział Twisterro "Bogowie, co ja nie przeczytałam".

Z takiej literatury poza kanonem lektur to
"Nazywam się Marina i jestem alkoholiczką", "Alkohol, prochy i ja", "Pamiętnik satanisty", "Kokaina", "Byłam schizofreniczką", "Odlot na same dno", i dużo by jeszcze pisać. To co mnie zafascynowało to cykl "Zmierch" (choć wiem, że dla wielu z was wyda się on zbyt banalny).
Co do Coelho to czytałam "Jedenaście minut", "Weronika postanawia umrzeć". Jest jeszcze: "Zahir", "Zwycięzca jest sam", Czarownica, "Demon i panna Prym, Brida.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Grudzień 12, 2009, 23:21:23 pm
Czytam bardzo dużo. Z racji tego, czym się zajmuję, m.in.: Trylogia (najbardziej polubiłam "Pana Wołodyjowskiego ), listy Krasińskiego do ojca, do Delfiny Potockiej, do Joanny Bobrowej, Wittlin "Sól ziemi", Dostojewski "Zbrodnia i kara", Prus "Lalka", Słowacki, Mickiewicz ("Pana Tadeusza" trzy razy) i jak to powiedział Twisterro "Bogowie, co ja nie przeczytałam".

Z takiej literatury poza kanonem lektur to
"Nazywam się Marina i jestem alkoholiczką", "Alkohol, prochy i ja", "Pamiętnik satanisty", "Kokaina", "Byłam schizofreniczką", "Odlot na same dno", i dużo by jeszcze pisać. To co mnie zafascynowało to cykl "Zmierch" (choć wiem, że dla wielu z was wyda się on zbyt banalny).
Co do Coelho to czytałam "Jedenaście minut", "Weronika postanawia umrzeć". Jest jeszcze: "Zahir", "Zwycięzca jest sam", Czarownica, "Demon i panna Prym, Brida.


A która z tych książek ma dla Ciebie znaczenie i zachwowała się w twojej pamięci? I dlaczego ?
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Natalika w Grudzień 12, 2009, 23:25:52 pm
Zdecydowanie Krasiński, to o nim pisałam swoją pracę licencjacką. :) A jeśli chodzi o fantazje to oczywiście cykl "Zmierzch" :)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Redi w Grudzień 17, 2009, 23:56:41 pm
Kronika XX wieku autorstwa Mariana B. Machalika
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: kowal_sid w Październik 25, 2010, 22:54:01 pm
To ja może z innej beczki:
John Eldredge - "Dzikie Serce"
John & Stasi Eldredge - "Urzekająca"
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 25, 2010, 22:56:33 pm
To ja może z innej beczki:
John Eldredge - "Dzikie Serce"
John & Stasi Eldredge - "Urzekająca"
Mam te książki chyba w domu. To te opowiadające o wnętrzu kobiety (Urzekająca) i mężczyzny (Dzikie Serce), tak?
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: kowal_sid w Październik 25, 2010, 22:59:54 pm
Dokładnie te :) Ja mam tylko Dzikie sere. Urzekającą kupiłem mojej Pani :)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Marcz w Październik 25, 2010, 23:31:20 pm
*Pamiętnik narkomanki - Barbara Rosiek
*Ono - Dorota Terakowska
*Kuba, daleka piękna wyspa - Agnieszka Buda-Rodriguez
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Październik 26, 2010, 21:53:54 pm

*Ono - Dorota Terakowska


Coś mi mówi ten tytuł. czy ta książka jest o tym że dziewczyna była w ciąży i nie chciała tego dziecka ?
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Marcz w Październik 26, 2010, 22:46:48 pm
Tak więc właśnie, masz rację :) bardzo ciekawa książka:)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Styczeń 14, 2011, 23:15:24 pm
"1984", "Folwark zwierzęcy" - Orwell, bardzo ciekawe książki,szczególnie "1984"
"Rozmowy z katem" - Moczarski, również ciekawa,przedstawiająca zwierzenia hitlerowca o wojnie,zagładzie Żydów.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Styczeń 14, 2011, 23:17:27 pm
"1984", "Folwark zwierzęcy" - Orwell, bardzo ciekawe książki,szczególnie "1984"
"Rozmowy z katem" - Moczarski, również ciekawa,przedstawiająca zwierzenia hitlerowca o wojnie,zagładzie Żydów.

Do 1984 się już przymierzam i przymierzam - bardzo chcę tą książkę przeczytać, ale póki co nie mam możliwości :(
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Styczeń 14, 2011, 23:24:12 pm
Do 1984 się już przymierzam i przymierzam - bardzo chcę tą książkę przeczytać, ale póki co nie mam możliwości :(

Przeczytaj, ciekawa mówiąca o tym co może nas czekać. Ja chciałbym jeszcze przeczytać "Nowy wspaniały świat" Huxleya.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Imb w Styczeń 15, 2011, 14:45:16 pm
Obie książki ("NWŚ" jak i "1984") są równie dobre, chociaż mocno pesymistyczne. Żeby nie spoilerować Wam za bardzo powiem tyle, że książka Huxley'a wg. mnie ukazuję większą beznadzeję świata.

Z podobnych książek mogę polecić "Folwark Zwięrzęcy" Orwella. Całą książkę może podsumować cytat:
Cytuj
Wszystkie zwięrzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Natalika w Kwiecień 02, 2011, 22:28:21 pm
Folwark zwierzęcy i Rok 1984 czytałam. Teraz jednak z innej strony.

"Tam gdzie spadają Anioły" Terakowskiej. Lektura tej książki dała mi wiele do myślenia. Jest niezwykle mądra i daje przesłanie. Do mnie dotarła w 100%.
 

A oto jeden z cytatów, wart do zapamiętania:
"Dobro musi być świadomym wyborem, a nie jedyną możliwością".
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Lipiec 21, 2011, 00:07:46 am
Obecnie czytam książkę Paulo  Coelho ,, Być jak płynąca rzeka" Lubię tego pisarza, ma wiele dających do myślenia i refleksji cytatów.

Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Wrzesień 13, 2011, 14:45:20 pm
Polecam przeczytanie cyklu książek Sergiusza Piaseckiego Wspaniała postać niestrudzonego bojownika i antykomunisty o ciekawym nietuzinkowym życiorysie.Polecam cykl książek dostępnych na Polskim rynku dopiero od 1989 r tytuły Kochanek Wielkiej Niedżwiedzicy , Bogom Nocy Równi Żywot Człowieka Rozbrojonego ,Zapiski oficera Armii  Czerwonej.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Listopad 27, 2011, 23:08:08 pm
Polecam przeczytanie cyklu książek Sergiusza Piaseckiego Wspaniała postać niestrudzonego bojownika i antykomunisty o ciekawym nietuzinkowym życiorysie.Polecam cykl książek dostępnych na Polskim rynku dopiero od 1989 r tytuły Kochanek Wielkiej Niedżwiedzicy , Bogom Nocy Równi Żywot Człowieka Rozbrojonego ,Zapiski oficera Armii  Czerwonej.
Polecałem Do czytania serię książek Sergiusza Piaseckiego jako uzupełnienie tematu dołączam życiorys tego niezwykłego Polaka i Patrioty pisany przez niego po opuszczeniu Polski w 1945r   
 

Sergiusz Piasecki
Autodenuncjacja
Jestem Polak, to znaczy: obywatel państwa, które od wieków walczyło o wolność wielu narodów i dlatego przez wieki było darte, sprzedawane, zdra­dzane i niszczone. Teraz jest pod władzą państwa, które już Lenin nazwał "więzieniem ludów", a które się stara i obecnie, aby mury tego więzienia ob­jęły cały świat.

Na rozkaz mego wydawcy musiałem natychmiast posłusznie i z uszanowaniem napisać ten życiorys. Ponieważ mam chroniczną niechęć do wydawców i krokodyli - różnią się tylko ilością, czystością i gatunkiem zębów, lecz nie apetytem - to napiszę to tak, aby nie miał dużego pożytku. Zresztą jestem taki materialista, że nawet mrugać darmo mi się nie chce. Stop.

Urodziłem się dość dawno. Jak to się działo, nie pamiętam, więc blagować nie będę. A do żadnych dokumentów - po opanowaniu przeze mnie praktycznego i artystycznego sposobu podrabiania ich - nie mam zaufania. Możliwym jest, że to się stało 1 czerwca 1899 roku (istotnie 1901). Tak przynajmniej twierdzili sędziowie i prokuratorzy, roztrząsając niedyskretnie moje zalety i wady na dość licznych rozprawach sądowych, czym robili mi wielką przykrość, bo jestem bardzo skromny i nie lubię się reklamować. Jeśli to tak, to obecnie mam lat 48, wyglądam na 38, czuję się na 28, a zachowuję się, jakbym miał 8. Stop.

Uczyłem się bardzo źle. Raczej wcale się nie uczyłem. Sprawowałem się jeszcze gorzej. Tatuś zawsze twierdził, że skończę źle. A ponieważ tatusie i stare ciocie nie mogą nie mieć racji, to się stało tak, jak przepowiadali: zro­biłem się pisarzem. A to prawdopodobnie jest nieuleczalne. Morał stąd taki: nie zwracałem w szkole uwagi na książki - teraz za karę muszę sam je pisać. Jedynie to mnie ratuje przed potępieniem dawnych kolegów, że robię to z chęci zysku. Stop.

Charakter mam ogromnie zmienny. Niechętnie i ze wstydem do tej wady się przyznaję. Na przykład: w dzieciństwie nie lubiłem bardzo wódki i dziew­czynek. Wódka była dla mnie niesmaczna, a dziewczynki irytowały mnie od­rębną budową - jak koty, psy. Potem zasmakowałem i w tym, i w owym, cho­ciaż oba te specjały sprawiały mi nieraz wiele kłopotów. Stop.

Tatuś mój miał bardzo dziwny fach: wysyłał cudze listy i telegramy - jako naczelnik urzędu pocztowego. Było to ogromnie nudne zajęcie i ja jako dobry synek - aby zrównoważyć to - robiłem różne awantury. Gdy były szczególnie interesujące, władze sądowe i policyjne wsadzały mnie do więzienia i tam mog­łem o nic się nie troszcząc wypoczywać. Ta zabawa tak bardzo się podobała sędziom, że w 1926 roku wsadzili mnie do więzienia na 15 lat. Uważałem to za nadmierną wspaniałomyślność i kilkakrotnie próbowałem skromnie się uchy­lić od tego i zwolnić więzienie od ciężaru utrzymywania mnie. Wreszcie przesłano mnie dla urozmaicenia do szczególnie interesującego więzienia na Świę­tym Krzyżu, które stoi na szczycie Łysej Góry i pławi się w chmurach. Tam, aby jeszcze więcej dokuczyć sobie, napisałem powieść, która nie wiadomo dlaczego miała ogromne powodzenie, tak że została przetłumaczona na wiele języków. Tego było już za wiele i 2 sierpnia 1937 roku naczelnik więzienia kazał mi iść precz, chociaż - gdybym powieści nie napisał - mógłbym mieszkać tam beztrosko jeszcze 4 lata. Stało się to po 11 latach pobytu tam, gdy już do wszystkiego się przyzwyczaiłem. Dla orientacji podam, że najtrudniej od­być w więzieniu tylko pierwsze 10 lat. Musiałem opuścić więzienie i znowu troszczyć się o swoje utrzymanie. Stop.

Moje poglądy polityczne były kiedyś następujące: bić białych póki nie poczerwienieją a czerwonych póki nie zbieleją. Lecz się okazało, że czerwo­ni byli zawsze czarni, a biali - różowi. Więc uważam, że trzeba czerwonych wybielić. Robiłem to zawsze dość gorliwie, bo nie znoszę czyjejś blagi... wy­starczy mi moja. Stop.

Umiem wiele pożytecznych rzeczy: żonglować, chodzić na rękach, ruszać uszami, językiem do nosa dostawać - z czego jestem strasznie dumny. Z mniej interesujących: szpiegować, uprawiać przemytnictwo i wiele innych, których nie chcę z wrodzonej skromności wspominać. Nie robię teraz tego, bo władze sądowe w stosunku do mnie wykazały brak poczucia humoru. Za karę pozbawiłem je dobrego klienta. Dawniej interesowali się moją osobą: policja, wywiadowcy, sędziowie, prokuratorzy, strażnicy graniczni. A teraz tylko wydawcy i reportery. Wydawcy są po to, żeby strzyc autora i czytelnika. Robią to bezkarnie - jeśli nie czytają tego, co wydają. A reportery są po to, aby [za]dawać niemądre pytania. Jeden, na przykład, spytał mnie w czasie wywiadu: „Co by pan zrobił, gdyby pana zostawiono na noc w banku, gdzie by była otwarta ogniotrwała szafa pełna pieniędzy?". Obejrzałem go uważnie odrzekłem zupełnie poważnie: „Całą noc bym nie spał i pilnowałbym, aby pan nie dostał się do banku". Stop.

Powieści piszę z odrazą do tej nudnej procedury. Nie przeczytałem jesz­cze żadnej z nich - przez lenistwo. Krytycy zgodnie nazywają moje książki „niemoralnymi". Dlatego uważam, że książki moje mogą czytać nie krytycy, a ludzie o mocnych fundamentach moralnych albo nie mający żadnych. Li­stów pisać też nie lubię... z wyjątkiem „miłosnych". Te piszę pod kalkę: w dziesięciu egzemplarzach, a potem - w miarę potrzeby - stawiam daty i adresuję. Więc biografowie po mej śmierci nie będą mieli dużej pociechy z mego piśmiennictwa „sercowego". Stop.

Jestem Polak, to znaczy: obywatel państwa, które od wieków walczyło o wolność wielu narodów i dlatego przez wieki było darte, sprzedawane, zdra­dzane i niszczone. Teraz jest pod władzą państwa, które już Lenin nazwał „więzieniem ludów", a które się stara i obecnie, aby mury tego więzienia ob­jęły cały świat. Stop.

Teraz mieszkam wmieście, w którym żyje na kupie tyle ludzi, ile w: Li­twie, Łotwie, Estonii, Finlandii i Norwegii razem. Dlatego jest tu ciasno i nudno. Miasto to nazywa się London. Zamieszkują je: Anglicy, policjanci i ja. Anglicy prawdopodobnie mówią po angielsku, bo wcale ich nie rozumiem i podejrzewam, że i oni siebie nie rozumieją. Na przykład z jednym z nich „rozmawiałem" dwie godziny, posługując się jedynie tymi - znanymi mi - wyrazami: tak... nie... i oh! Tego mu wystarczyło. Działo się to co prawda w „domu publicznym" - proszę się nie uśmiechać: w mowie potocznej to BAR. Zamieniliśmy na pożegnanie uściski rąk - co Anglicy robią wyjątkowo - i adresy. Za dwa dni otrzymałem list, który stwierdzał, że jestem ogromnie miłym kompanem i że opowiadam bardzo ciekawe „story". Uważam to za największy komplement, jaki kiedykolwiek otrzymałem. Policja zamiast kon­kurować lub współpracować ze złodziejami i zatruwać życie obywatelom - jak to się dzieje gdzie indziej - opiekuje się nimi, chroni dzieci od wypadków i bardzo grzecznie, dokładnie i chętnie informuje tych, którzy o to proszą. A ja... piszę powieści, wzbogacam wydawców i czekam: kiedy diabeł - obojętnie jakiego koloru - wydusi nareszcie bolszewików, aby móc wrócić do Polski, którą kocham ponad wszystko. Stop.

Powieści moich wydano sześć. Jedną z życia zawodowych przemytników. Dwie z życia zawodowych szpiegów. Trzy z życia zawodowych złodziei. Napiszę jeszcze dużo. Zakończę cyklem: „Krwawe Dzieje Zawodowych Wy­dawców". Stop! Stop! Stop!

Do widzenia, Czytelnicy: szczegóły w książkach!

Do widzenia, Wydawco: rozkaz wykonałem!

17 lipca 1947 Londyn

Sergiusz Piasecki


tekst pochodzi ze zbioru: Sergiusz Piasecki, Autodenuncjacja. Teksty autobiograficzne. wywiady, wspomnienia, publicystyka, zebrał i przedmową poprzedził Krzysztof Polechoński, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2002.
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Październik 12, 2012, 21:31:10 pm
Zalecę tutaj literaturą kobiecą. Bardzo fajne i dające do myślenia nad swoim życiem i różnymi innymi sprawami daje twórczość Elizabeth Gilbert.
Jedz, módl się, kochaj- książka dla tych którzy w swoim życiu pragną zmian na lepsze.
I, że Cię nie opuszczę... Czyli Love Story- obejmuje szerokie poglądy na małżeństwo i relacje z partnerem.


(http://ecsmedia.pl/c/i-ze-cie-nie-opuszcze-czyli-love-story-b-iext3741422.jpg)

(http://images04.olx.pl/ui/5/64/66/1273084305_91875866_1-Jedz-modl-sie-kochaj-Rataje-1273084305.jpg)
Tytuł: Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
Wiadomość wysłana przez: Gawsi w Październik 16, 2012, 21:31:43 pm
A ja polecam "Myśli nowoczesnego Polaka", Romana Dmowskiego- istota patriotyzmu rozłożona na czynniki pierwsze.
Obecnie czytam "Przez druty, kraty i kajdany" Piotra Kosobudzkiego, opowiadającą o jego wspomnieniach z czasów działalności partyzanckiej.
A i oczywiście "Korona śniegu i krwi" Elżbiety Cherezińskiej- w sam raz do poduchy :D