Forum Wierni Ojczyźnie

Między nami, Polakami! => Różne rozmowy => Wątek zaczęty przez: p1tereQ w Maj 28, 2008, 23:46:49 pm

Tytuł: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 28, 2008, 23:46:49 pm
Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie, skoro własną Ojczyznę pozostawia w tyle?

Co na ten temat sądzicie, zapraszam do przelewania waszych myśli.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 29, 2008, 00:49:16 am
Zdefiniuj emigranta :D

Zależy od emigranta. Są tacy, który wyjechali zarobić, pieniądze wysyłają do domu i planują wrócić. Są tu tacy, którzy zbierają na określony biznes w Polsce lub np. budowę domu. Są wierni Ojczyźnie, bo zarabiają zagranicą i inwestują w Polsce, więc czemu nie.

Odnośnie reszty to inna sprawa. Są ludzie, "Polaczki", które nie przyznają się skąd są i plują na kraj. Są ludzie, którzy związali się z innymi krajami - szczególnie Polki, które strasznie lecą na tzw. "ciapatych" (wszyscy od Arabów do Pakistanu i Indii). :)
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: rapis w Czerwiec 13, 2008, 14:59:39 pm
szczególnie Polki, które strasznie lecą na tzw. "ciapatych" (wszyscy od Arabów do Pakistanu i Indii). :)
one lecą na ciapatych bardziej niż same ciapate :/ (przynajmniej niektóre)
a co do wierności to spora część z wierności ma tylko pamięć o tym skąd przyjechali i gdzie są ich rodziny...
prawdziwe wiernych i dumnych z pochodzenia wg mnie jest niewielu
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: elza w Czerwiec 13, 2008, 18:07:15 pm
 ;)Panowie!Troche wiecej szacunku dla kobiet za granica.
Jestem emigrantka,ale sprawy Polski nie sa mi obojetne.
Nie zawsze taka decyzja wyjazdu oznacza opuszczenie Ojczyzny,
czy pozostawienie jej w tyle.Mozna z koniecznosci zyc na obcej
ziemii ale ze wzrokiem utkwionym w Polsce i z sercem czujacym
po polsku.Sa rozne formy patriotyzmu.Emigrant nie moze zapominac,
ze jest wizytowka swojego kraju.Dlatego tez warto byc dobrym
przykladem dla tubylcow,warto opowiadac im o Polsce,warto
rozslawiac nasza kulture,historie,kuchnie...,warto sledzic sprawy
polskie i kultywowac tradycje,wreszcie warto tez z nadzieja czekac
na powrot.To moj maly patriotyzm.


Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Czerwiec 13, 2008, 19:46:50 pm
@rapis - są ludzie i ludzie. Nie można mówić, że GENERALNIE Polki są takie czy inne, bo to bzdura. Jest bardzo niewielki procent takich, które mają partnerów pochodzenia nie-europejskiego. Najczęściej wiążą się z Polakami na obczyźnie, rzadziej z rdzennymi obywatelami danego kraju. A co do wierności czy dumy - przerabialiśmy wcześniej, że nie każdy uważa za stosowne być dumnym z Ojczyzny, bo nie ma na to wpływu. Ważne by nie robić, jakże popularnej wśród naszych ziomków, wsi za granicą. Bo potem króluje wizerunek Polaka - złodzieja, pijaka, lenia. Takie stereotypy zwalczyć może tylko ciężka praca emigracji...
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: elza w Czerwiec 14, 2008, 16:46:19 pm
Nie wiem,jak jest w innych krajach,ale tutaj we Wloszech co drugi
napotkany rodak jest zapijaczony albo odcinajacy sie od korzeni.
Poznalam tutaj tak zakompleksionych panow,ktorzy wstydza sie
rozmawiac po polsku.W takiej sytuacji czyz nie wartosciowszy jest
wloch(ktory szanuje Polske i uczy sie nawet mowic po polsku) od
takiego zapijaczonego "polaka" ?
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: rapis w Czerwiec 15, 2008, 17:54:42 pm
Twisterro:
Apropo Polek i ich związków z "ciapatymi" I innymi obcokrajowcami... zaznaczyłem, że mówię o niektórych i nie miałem zamiaru żadnej z nich obraźić... ich sprawy
A co do niektórych delikwentów polskiego pochodzenia ( niektórych Polaków na emigracji ), to dzięki nim mamy złą opinię za granicą. Zgadzam się z elzą, że przebywając za granicą powinniśmy 
opowiadac im o Polsce,warto
rozslawiac nasza kulture,historie,kuchnie...,warto sledzic sprawy
polskie i kultywowac tradycje,wreszcie warto tez z nadzieja czekac
na powrot.
może dzięki temu zniknie stereotyp Polaka złodzieja, pijaka i menela
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: bzyk w Czerwiec 18, 2008, 13:26:58 pm
Dla mnie odpowiedź jest dość jasna.
Poprostu: Gdyby emigrant nie był wierny ojczyźnie, to nasze forum ( to przynajmniej ) by nie istniało.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: rapis w Czerwiec 19, 2008, 10:50:12 am
bzyk:
krótko zwięźle i na temat... całkowicie się zgadzam
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: kordian1977 w Lipiec 02, 2008, 16:57:30 pm
Witam, siedzę w Anglii już niemal dwa lata a za trzy tygodnie wracam do domu. Przez ten czas spędzony na Wyspie nigdy jakoś specjalnie nie myślalem, że Poacy powinny się czegoś wstydzić. Inną rzeczą jest same nastawienie Brytyjczyków, którzy z góry zakładają że wiedzą lepiej jacy jesteśmy. Ich wyobrażenia na temat naszej Ojczyzny są rodem z "Władcy Pierścieni" a lenistwo nie mobilizuje ich specjalnie do poznania nas lepiej. Tak więc jesteśmy narodem, który dość niedawno powołał się do istnienia, w Polsce jest cholernie zimno i bardzo biednie. Inną rzeczą jest sprawa Polek biegających za cudzoziemcami. Pewnie, że nie wszystkie zachowują się jak tanie latawice, ale temat co rusz powraca w dyskusjach więc coś musi być na rzeczy. Cholernie duży procent naszych pań przykleja się do beżowych i ciemniejszych - rzadziej do autochtonów bo ci z kojei nieco gardzą takimi paniami. To co, my faceci z Polski jesteśmy gorsi? Chyba jednak bierze się to z ciągle powszechnej miłości do obywateli dewizowych. No i pokazać się na wsi z takim smagłym kolesiem, to postawić się w centrum uwagi na wiele miesięcy. Pozdrawiam forumowiczów.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: freepula w Lipiec 28, 2008, 10:39:58 am
Według mnie cała "polonia" jest jednym wielkim (wiadomo czym) bo jak można kochać Ojczyznę jeśli się od Niej ucieka lub po prostu sprzedaje za funty euro czy dolary. CI prawdziwi patrioci-emigranci, którzy wyjechali z powodów prześladowań czy jakichkolwiek represji też nie powinni (wg mnie) nazywać się Polakami, bo przecież już od dawna nikt ich nie gnębi itp. Tych co wyjeżdżają za granicę tylko po to żeby schronić się przed prawem to już nawet nie będę nazywał bo szkoda słów i klawiatury. Ci którzy "sławią" nasz Kraj u innych tak jak tu koleżanka mówi to jedna wielka ściema. Gdyby tak kochali Polskę jak mówią a nie stawiali marne pieniądze ponad nasz Kraj dawno wróciliby Tu bo naprawdę zaczęliby tęsknić do Ojczyzny. Takie jest moje zdanie. Jeśli kogoś obraziłem lub uraziłem - trudno mamy wolność słowa i przepraszać nie będę.
Z narodowym pozdrowieniem.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: madu1906 w Lipiec 28, 2008, 18:20:37 pm
Gdybym miał sobie pomyśleć iż moja dobra koleżanka miałaby siedzieć na kasie w "polskiej" biedronce zamiast pracować w hotelu w Londynie to lepiej dla niej że jest w Anglii. Pieniądze bez porównania lepsze za łatwiejszą pracę. Inny wariant dla niej wobec wyboru pozostania w Polsce to jaknajszybsze zostanie przysłowiową matką polką(albo czekanie jak skończę studia, ale to kwestia kilku lat;p).. Poza tym pragnie wrócić do kraju. Pisze że tęskni..

Pod pewnym względem to emigracja może napędzać gospodarkę. Ja mieszkając na przedmieściach widzę jak ludzie kupują grunty za 10 000zł za ar, i skąd to mają? A no z emigracji. Dzięki temu z nieużytki zostają zagospodarowane i powstają niczego sobie domy. Jeszcze 10 lat temu na mojej ulicy było 3 numery, dziś jest ich około trzydziestu.

Poza tym zauważ że emigracja zarobkowa to nie wymysł XXI wieku. Spójrz na dwa poprzednie wieki, kiedy ta przybrała największy sądzę rozkwit, że tak -pozwól- to nazwę. Po prostu - sprawa ta jest stara niemalże jak świat, a już kapitalizm myślę jest jej rówieśnikiem.

Historia pokazała, że czasami prawdziwi patrioci także są emigrantami. Przykładów podawać nie będę. są zbyt oczywiste. Dlatego też w sprawie emigracji nie lubię radykalizowania, gdyż ten medal ma dwie strony. Wyważoną opinią będzie zgodzenie się z przedmówcami iż są Ludzie i ludzie, Polacy i polaczki, Kobiety i kurwy. Ważne dla mnie jest czy dany emigrant pragnie powrotu do Ojczyzny by za 
zarobione pieniądze budować Rzeczpospolitą Polskę - jaką jest, ogryzioną z kwiatu kresów, Lwowa i Wilna, gdzie jest sztuczny szum o zgwałconą dziewczynkę czy powinna urodzić, gdzie obala się komunę obalając wino,  ale jednak Ojczyznę.  :)

Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: ChwalaPL w Lipiec 28, 2008, 19:00:44 pm
Ważne co kto ma w sercu i czy kocha swój kraj . Jak ktoś pojechał za granice żeby kase przepic albo dobrze sie zabawic  :( to takiego kogos patriotą nazwac nie można , a są tacy ludzie mają "w dupie" wszystko jadą do innego kraju bo tam kasa większa . Ale jeżeli jadą by zarobione pieniądze wydać w kraju naszych przodków i kochają kraj to czemu nie . Jak pisal madu1906 wiele jest przykładów wielkich patriotów spędzających większość swojego życia na obczyżnie.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Budyń w Lipiec 28, 2008, 22:48:45 pm
Z racji tego, że to mój pierwszy post, witam wszystkich Forumowiczów :)

Nawiązując do tematu...są różne sytuacje życiowe, jeden wyjedzie bo musi, drugi bo chce, trzeci bo może będzie lepiej. Nie moja to sprawa, ale wiem jedno. Słowo Patriota to wielkie słowo i można je przypisać każdemu Rodakowi (nawet na emigracji) jeśli jego czyny na to wskazują. I wiem też że, prawdziwy Patriota na emigracji nie wytrzyma długo. Nostalgia sprowadzi go do Ojczyzny, pokaże ,że pieniądz nie wart jest tej prawdziwej tęsknoty. I uwierzcie mi....jeśli kochasz Polskę nie tylko słowem to nostalgia sprowadzi cię raz dwa do kraju...dlatego myślę, że na emigracji Patriotów (przez duże P) zbyt wielu nie ma...

Dla mnie słowo Patriota to jednak coś więcej niż szacunek do Ojczyzny i budowanie sobie w Niej domu płacąc podatki obcemu państwu :)

Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Astria w Sierpień 01, 2008, 23:51:03 pm
Myślę, że emigrantów, zwłaszcza w dzisiejszym świecie nie można tak łatwo oceniać. Jeżeli ktoś ma do utrzymania rodzinę i małe perspektywy na płacę, za którą może ją utrzymać, to często nie ma wyjścia i musi wyjechać. A czy patriotą można być na obczyźnie? Myślę, że tak. O naszym stosunku do Ojczyzny świadczy nie tylko miejsce, w którym się znajdujemy, ale także postawa i sposób mówienia o Ojczyźnie. Są "Polacy", którzy plują na Polskę albo nie przyznają się do swojego pochodzenia - zdarzają się oni zarówno w Polsce, jak i na emigracji. Dlatego podzielam zdanie ChwalaPL, że najważniejsze jest to, co ma się w sercu.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: don_fedro w Sierpień 06, 2008, 18:37:01 pm
Pod pewnym względem to emigracja może napędzać gospodarkę. Ja mieszkając na przedmieściach widzę jak ludzie kupują grunty za 10 000zł za ar, i skąd to mają? A no z emigracji. Dzięki temu z nieużytki zostają zagospodarowane i powstają niczego sobie domy. Jeszcze 10 lat temu na mojej ulicy było 3 numery, dziś jest ich około trzydziestu.

Ja jakos nie zauwazylem by w mojej okolicy domki budowali emigranci, wrecz przeciwnie, a dzialki budowlane u mnie sa w takiej samej cennie. Buduje sie w Polsce coraz wiecej, bo mamy coraz lepsza gospodarke i ludzi na to stac, pozatym dzisiaj lepiej jest postawic domek niz kupic mieszkanie. Roli emigrantow bym w tej kwestii nie przecenial.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Sierpień 07, 2008, 00:03:32 am
Wiesz czemu kurs złotego się wzmacnia?

Wiesz dlaczego Polska gospodarka zaczyna zwiększać zwój rozwój?

Czy nadal uważasz, że to się bierze ni z gruchy ni z pietruchy albo jak wolisz z pseudo ustaw naszego rządu?

Nie przeceniał roli emigrantów... 90% osób zamożnych korzysta z akcji zagranicznych firm, o kapitale Polskim.
75% emigrantów przesyła swoje zarobione pieniądze na polskie konta bankowe i inwestują w różne przedsięwzięcia.
30% emigrantów inwestuje swoje pieniądze w budownictwo, wykupując działki/ budując mieszkania i domy w Polsce.
60% wpływów na dodatkową edukację płynie na konta zgoła z zagranicznych kont bankowych, itd. itd.

Emigranci to jedna z części Polski, nie przeceniana, ale w jednorazowym wydawaniu swoich pieniędzy pozostają liderami.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: QUEEN OF NIL w Sierpień 09, 2008, 01:49:00 am
moze nie powinnam sie tutaj wypowiadac bo rowniez nie mieszkam w polsce
ale co mi tam :)
uwazam ze polska gospodarka bez nas emigrantow bylaby dalej w pewnym sensie opozniona
to przez nasze wplywy nasze rodziny lepiej zyja i gospodaruja pieniedzmi
to wiekszosc z nas wlasnie inwestuje w polski rynek

Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: don_fedro w Sierpień 09, 2008, 19:47:30 pm
powiem tak, Piter ile lat zajmie ci uzbieranie 300tys.-400tys. zl na skromny dom? Nie mowiac o tym, ze mieszkania w Wawie kosztuja po 500tys zl, do tego gdy uzbierasz te pieniadze to okaze się, ze brakuje ci kolejne 100tys. bo wszystko podrozalo. Polska sie rozwija i to jest proces naturalny np. we Wloszech gospodarka najlepiej sie rozwijala podczas wyborow. Fakt emigranci pomogli w ten sposob, ze wyjechali. Owszem wysylaja pieniadze do swoich rodzin, ale nie mowcie, ze gdyby nie one to Polska by lezala i kwiczala. Widze kto sie buduje w mojej okolicy i sa to wykladowcy z uczelni, wlasciciele malych i srednich firm... ale jakos o emigrantach nie slyszalem.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Sierpień 15, 2008, 12:07:45 pm
powiem tak, Piter ile lat zajmie ci uzbieranie 300tys.-400tys. zl na skromny dom?

Około czterech lat, do pięciu przy mniejszym oszczędzaniu. Zgodnie z bilansem będę w posiadaniu 589 000 zł.
Przy Euro do PLN 2.75. Obecnie mamy okolice 2.9x.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Geralt18 w Październik 28, 2008, 23:47:30 pm
W moim mieście około 3 lat wstecz za kościołem były tylko pola kukurydzy,a teraz jest tam osiedle zbudowane przez nauczycieli,przedsiębiorców i innych wyżej postawionych ludzi,ale nie tylko to się rozwija bo także budują nowe bloki mieszkalne,które zanim zostaną zbudowane już mieszkania są wykupione przez ludzi których znam i w cale nie zarobili kasy zza granicą,jest też w okolicach pełno dobrych przedsiębiorstw  w których dobrze płaca,takich jak np "FAmak" albo włoska firma zajmująca się rurami ocynkowanymi.Także mojego kolegi ojciec jest inżynierem a założył juz druga firmę zajmującą się projektowaniem.Wiec dochodzę do wniosku że nie trzeba wyjeżdżać z kraju i wysyłać kasy żeby się tu polepszyło.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: chabry w Listopad 04, 2008, 14:04:33 pm
nie chce sie chwalic ani nic takiego chcialem wam uwiadomic o jaliej ilosci pieniedzy mowimy. zyje w angli od 3 lat co roku wydaje w Polsce 3 tys gbp na piwo dentyste i taksowki wysylam tyle samo. fakt ze trzeba to podzielic na dwoje wiec zostaje 3 tys. według oficjalnych danych po przez konta bankowe i poczte angiekska rocznie do Polski wysylamy z wysp 2 000 000 000 drugie tyle wydajemy jest to ok 19milardow zlotych rocznie, ja bym to podpiął pod Konrada Walenroda ale to ja
pozdrowki
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: tomasszz07 w Kwiecień 21, 2009, 22:43:41 pm
A co powiecie np. o młodych Polakach, którzy twierdzą, że: "w tym kraju nie ma przyszłości, wyjeżdżam i nie chce wracać. Mam w d**ie ten kraj"...

Pracuję z ludźmi, więc takie opinie często słyszę. Troche mnie to wkurza. Nie bedę ukrywał. Już nie jednemu człowiekowi dałem do zrozumienia, że to właśnie ten kraj dał mu wykształcenie i zawód, a teraz chce wyjechać i napędzać gospodarkę innych państw. Za nasze podatki opłaca się studia młodemu człowiekowi, daje zawód - a on po nauce powie że chce wyemigrować i nie mieć nic wspólnego z tym krajem.

ja myśle, że to chore. jak ma być dobrze w Polsce i jak mają tu pracować specjaliści (jak ma tu być lepiej) skoro niektórzy tak myślą i wyjeżdżają za granicę?

ja nie zarabiam kokosów, pieniądze to nie wszystko. ale osobiście czuję się być dłużny w stosunku do narodu, który dał mi wykształcenie...

oczywiście nie mam nic do emigrantów, którzy wyjeżdżają bo chcą zarobić, ale kiedyś wrócą.
 
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: HAMAS w Kwiecień 22, 2009, 17:03:25 pm
Nie mam wyższego wykszatłcenia ( świadomie ) i żyje pełnią życia. Mam pieniądze na swoje potrzeby ( rachunki, spotkania ze znajomymi, kolekcjonowanie szalików ) i czas na własne zainteresowania. Jeżeli ktoś mówi, że nie ma dla niego przyszłości w Polsce to niech z Niej wyp...... . Może niektórzy chcą mieć więcej niż mogą przejeść....
W Polsce można żyć na godnym poziomie będać po podstawówce/technikum/liceum czy studiach... a jeżeli jakiś "magister" ma opory przed pójciem do pracy fizycznej ( bo zazwyczaj tacy są rozczarowani naszą rzeczywistością ) to ja nie mam pytań...
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Kwiecień 22, 2009, 18:41:24 pm
Wiesz, niby prawda. Ale jak masz lekarza, który by móc leczyć ludzi przez 6 lat studiuje, rok, czy dwa praktyki czyni i 2 lata specjalizację - jestem w stanie zrozumieć jego oburzenie i protest, że zarabia tyle co operator np. dźwigu na budowie. W końcu nie każdy ma dość siły by spędzić 9-10 lat na ciężkich studiach...
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: HAMAS w Kwiecień 22, 2009, 18:59:14 pm
Ciężkie studia ze stypendium, który operator dźwigu mu funduje... Przykład nietrafiony bo lekarz bez powołania dla mnie nie powinien w ogóle funkcjonować... Czy taki student wybierając studia nie wie co go czeka po ich skończeniu?? Czy wszyscy lekarze zarabiający grubo powyżej średniej mają naprawde aż tak źle... nie sądze... Czy mimo wszystko polskie państwo fundujące człowiekowi wykształcenie nie powinno wymagać ( może nawet obligować ) od takich ludzi odsłużenia pewnego okresu na jej korzyść? Według mnie jak najbarziej tak.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Kwiecień 26, 2009, 16:33:23 pm
Hamas, ale dlaczego ten ktoś miałby być zobligowany do 'odsłużenia'? Przecież taki chłopina (czy też dziewoja :P) nie bierze się z powietrza - musi mieć jakichś rodziców. Ponieważ ZAZWYCZAJ rodzice są dziani powyżej średniej (bo studia lekarskie kosztują - a stypendium od operatora, heh, dostaje zaledwie kilka procent studentów) to znaczy, że płacą podatki. Niemałe podatki.
Poza tym, staż to też nie w kij dmuchał. Najpierw przez wszystkie lata, większą część wakacji po szpitalach za darmo stażować, potem przez dwa lata tyrać za nędzne grosze, najczarniejszą robotę odwalać, to podejrzewam, że nie jest frajdą. :)

Zresztą, jakbyś chciał lekarzy z powołania tylko mieć - to nie byłoby komu leczyć, niestety... :/
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: JASIEN w Lipiec 12, 2009, 06:33:04 am
Witam kochani Rodacy,widze na ten temat wiele wypowiedzi,co ciekawsi zadaja pytanie dlaczego Polacy emigruja ,jedni palaja nieprzeparta chec poznania czegos nowego,drudzy kasa,pieniadze,ale mimo tych roznic wsrod ktorych jedni rodzili sie z lyzka srebna w gebie,a drudzy z drewniana za granica stali sie jedno,bowiem rownemu z rownym na swiecie przystoi.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Łucznik w Lipiec 17, 2009, 18:13:52 pm
Oczywiście że emigrant jeżeli kocha Polskę i jest  Patriotą Polskim to jest nadal wierny Ojczyźnie ... Jeżeli tylko dalej będzie kochał Ojczyznę i na obcej ziemi będzie o niej pamiętał to nadal jest wierny ?! Tak jak Polacy mieszkający od dawien dawna na Łotwie Litwie dawnych kresach II RP
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Redi w Sierpień 25, 2009, 13:37:45 pm
Moim zdaniem to zależy od człowieka. Patriotyzm to ideologia którą się ma w sobie albo nie (tak jak wiara). Mam w rodzinie emigrantów, którzy z bólem w sercu opuścili nasz kraj za chlebem. Wszyscy dobrze wiemy jaką mamy politykę w Polsce. Realia niektórych przytłaczają.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Łucznik w Listopad 01, 2009, 11:33:32 am
czasami emigrant jest lepszym Patriotą ad człowieka mieszkającego w Polsce i mianującego sie Polakiem :)
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Tech w Marzec 14, 2010, 14:22:33 pm
Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie, skoro własną Ojczyznę pozostawia w tyle?

Co na ten temat sądzicie, zapraszam do przelewania waszych myśli.

Wiem, że miałeś ostrą wymianę zdań z Anią, ale podejmę się dyskusji.
Uważam, że należy robić wszystko, aby żyć i płacić podatki w Polsce, ale jak mamy być tu bezrobotnymi, to wiele nie przyczynimy się do rozwoju naszej Ojczyzny. Trzeba przede wszystkim chcieć wrócić i to najlepiej zanim się urodzą tam nasze dzieci, bo to będzie duża obciążająca kotwica.

Cytuj
Emigranci - stracone pokolenie Polaków (http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Emigranci---stracone-pokolenie-Polakow,wid,12059768,wiadomosc.html?ticaid=19ce7&_ticrsn=3)
Straconym pokoleniem nazywa prof. Krystyna Iglicka młodych Polaków, którzy wyemigrowali za granicę po 2004 roku. Dlaczego? Bo nie do końca im się wszystko udało.

Młodzi Polacy, którzy wyjechali na Zachód po rozszerzeniu Unii Europejskiej znajdują się w czyśćcu - nie są już Polakami z Polski, ale też nie są jeszcze Brytyjczykami, Francuzami czy Holendrami. Krystyna Iglicka w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" nazywa ich straconym pokoleniem. Bo - jak podkreśla badaczka najnowszej polskiej emigracji - "nie do końca im się wszystko udało. Nie zarobili tyle, by przyjechać do Polski i być panem Solorzem? - czytamy we wtorkowym wydaniu Gazety. Wyjeżdżali z myślą, że za granicą się dorobią, wrócą i będą wiedli dostatnie życie w Polsce. Jest jednak inaczej - nie dorobili się, a w Polsce wzrosły ceny. To budzi frustrację.

Młode pokolenie Polaków wyemigrowało głównie w celach ekonomicznych. Zdaniem profesor Iglickiej, winić za to trzeba system edukacyjny, który wygenerował zbyt dużą liczbę humanistów w stosunku do zapotrzebowania na rynku pracy. Do tego dodać należy jeszcze, ludzie urodzeni w latach 80-tych stanowią wyż demograficzny, więc tym bardziej polski rynek pracy nie mógł ich wchłonąć.


REKLAMA   Czytaj dalej
Polscy pracodawcy nie chcą reemigrantów

Ci ludzie wyjechali za granicę i bardzo często pracują poniżej swoich kwalifikacji. - Taka praca Polaków, którzy wyjechali sprzątać czy myć naczynia, zaczyna się wydłużać. Trwa nawet pięć lat - podkreśla profesor. Osoby, które zdecydowały się wrócić, zazwyczaj się rozczarowują, głównie z powodu problemów ze znalezieniem pracy, ale też w związku z wynagrodzeniem, które w żaden sposób nie przystaje do zachodnich pensji.

Zdaniem Iglickiej, młodzi reemigranci nie są atrakcyjni dla polskiego pracodawcy. Profesor powołuje się na badania swoje, jak i przeprowadzone przez Lewiatana na 500 przedsiębiorcach. - CV tych emigrantów wcale się nie wzbogaciło, poza może wpisami o pracy w barze czy opiece na dziećmi. Ich dobry angielski jest mitem - wyjaśnia Iglicka w wywiadzie.

Nie ma fali powrotów

Wg obliczeń Iglickiej, za granicą przebywa ok. 2 milionów Polaków, z czego w samej Wielkiej Brytanii przebywa ok. 700 tys. 70% tych osób jest tam już powyżej jednego roku, czyli w świetle prawa są rezydentami krajów, w których przebywają. Zarówno brytyjskie, jak i polskie media, co jakiś czas rozpisują się na temat wielkiej fali powrotów, jednak są to bardzo przesadzone informacje, ponieważ wróciło nie więcej niż 60 tys. osób, z czego z samej Wielkiej Brytanii - 40 tys. Profesor Iglicka nie nazywa tego nawet powrotem z emigracji, ale "misją eksploracyjną" - Przyjeżdżają na chwilę do Polski, sprawdzają, jak się tu żuje i wracają za granicę - wyjaśnia Iglicka.

Polacy - czwarta grupa etniczna w UK

Zdaniem Krystyny Iglickiej, Polacy stanowią w Wielkiej Brytanii czwartą grupę etniczną. Podkreśla, że otwarcie rynku pracy w 2004 roku było przemyślanym krokiem brytyjskiego rządu po zamachach 11 września w Stanach Zjednoczonych. - Mam dokumenty, z których wynika, że ówczesny premier Tony Blair był nastawiony na zmianę krajobrazu etnicznego. Chodziło o to, żeby przybysze z nowych państw UE odświeżyli mieszankę etniczną. Blair miał przeczucie, że to będzie korzystne - czytamy w wywiadzie.

KK

Specjalnie dla portalu MojaWyspa.co.uk wypowiedzi prof. Krystyny Iglickiej skomentowali:

Michał Dembiński, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa
Uważam, że słowa profesor Iglickiej są zbyt mocne. Trzeba wziąć pod uwagę, że w 2004 roku bezrobocie w Polsce sięgało 20 procent, a wśród absolwentów nawet ponad 40%. Czy zatem lepiej byłoby, gdyby ci ludzie zamiast wyemigrować za pracą, zostali w Polsce? Moim zdaniem, oni zdecydowanie pokazali, że nie chcą wpadać w mentalność beznadziei. To pokolenie zobaczyło, że jest szansa i ją wykorzystało.

Ponadto warto sobie przypomnieć, że w 2004 roku funt brytyjski kosztował ponad 7 zł, a obecnie niewiele ponad 4 zł. Taka różnica jest bardzo odczuwalna dla emigrantów i 6 lat temu przelicznik wynagrodzenia na Wyspach był w związku z tym zupełnie inny.

Trudno mi się zgodzić również ze stwierdzeniem, że osoby, które wróciły z emigracji nie mają nic do dodania w CV. Jak wynika z moich doświadczeń, polscy pracodawcy nie widzą ich w tak negatywnym świetle, jak przedstawia to profesor Iglicka. Nasi członkowie z Polski rekrutują Polaków, którzy przebywają na Wyspach i chwalą jakość ich pracy. Oczywiście, zawsze zdarzy się jakiś wyjątek, ale generalnie doświadczenie polskich pracodawców w związku z ich pracownikami, którzy wrócili z UK, jest pozytywne. To samo dotyczy brytyjskich pracodawców - 99% opinii o Polakach jest pozytywnych.

Rację ma profesor Iglicka pisząc o emigracji absolwentów. Wg wyliczeń BPCC, 24% polskich emigrantów młodszego pokolenia to absolwenci uniwersytetów z tytułem magistra. W Londynie ten wskaźnik sięga aż 40%. I niestety, dużo spośród tych osób pracuje znacznie poniżej swoich kwalifikacji.

Nie zgadzam się natomiast, że z Wysp wróciło tylko 40 tys. osób. Trzeba popatrzeć na dane z GUS, które wskazują, że od października 2008 roku do teraz liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 540 tys. W tym samym okresie zatrudnienie w gospodarce spadło, ale nie o 540 tys., ale tylko o 150 tys., co oznacza, że różnica między wzrostem bezrobocia a spadkiem zatrudnienia wynosi 300 tys. Moja teza, wynikająca z analizy branży rekrutacyjnej jest taka, że dużo ludzi wróciło z Wysp i zostało zatrudnionych przez polskich pracodawców, którzy wykorzystali koniunkturę na rynku, żeby się pozbyć słabszych pracowników i zatrudnić personel wyższego kalibru. Dziwi mnie też teza o etnicznych motywach otwarcia rynku pracy dla nowych krajów członkowskich UE w 2004 roku. Bardzo chętnie zobaczyłbym dokumenty, na które powołuje się prof. Iglicka.

Artur Kozak, portal MojaWyspa.co.uk
Trudno się nie zgodzić z kilkoma tezami prof. Iglickiej. Warto zaakcentować jeden aspekt, szczególnie wałkowany ostatnio w mediach - kwestię powrotów. Otóż, żadne akcje rządowe, programy czy namowy nie skłonią nikogo do powrotu. Proszę zastanowić się, dlaczego ci ludzie wyjechali? Z miłości do angielskiego? Z fascynacji Wyspami? Bo ktoś ich namawiał? Nie. Bo tu się łatwiej żyje, liberalnie podchodzi do działalności gospodarczej, pracy, nie ma przerostu biurokracji. Politycy w Polsce powinni się zająć nie emigrantami, ale własnym krajem. Nie chodzi tu o żadne ulgi czy przywileje. Po prostu trzeba normalnego kraju, gdzie urzędy są dla ludzi, skarbówka nie traktuje obywateli jak przestępców, a mediami nie wstrząsa, co tydzień seria nic nieznaczących wydarzeń. A emigrantom należy dać spokój. Zobaczą i uwierzą w zmiany to wrócą. Bez namawiania.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: RAF w Marzec 14, 2010, 21:53:01 pm
Nie samym płaceniem podatków człowiek żyje...poraz któryś już powtarzam - jeśli się kocha swoją Ojczyznę i jest się jej wiernym - to zawsze się do niej wraca,choćby na starość - a Polacy prawie zawsze wracają na jej łono.
A samo reprezentowanie godnie Ojczyzny za granicą, zachecanie obcokrajowców do odwiedzenia naszego kraju czy prostowanie kłamstw na jeje temat - również jest objawem wierności swojej Ojczyźnie.
 
Nawet jak się dzieci urodzą za granicą, to nie jest to jakaś kotwica,poprostu termin powrotu zostaje przesunięty w czasie i tyle.Na siłę wracac to nie jest dobry pomysł - każdy taki krok musi być bardzo,ale to bardzo przemyślany - bo zamiast żyć w kraju, okaże się,że szybko z niego znowu wyjedziemy...wszystko zależy od zmian jakie zajdą w Polsce.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: warmi w Marzec 14, 2010, 22:07:34 pm
Pewne jest to, że jeżeli taki Polak zdobył wykształcenie na państwowych uczelniach wyjeżdżając za granice na dłuższy okres czy stały powinien być zobligowany do pokrycia kosztów jego kształcenia w Polsce. Wiernym ojczyźnie można być również i za granicą przykład Polaków w Ameryce, wielu z nich to prawdziwi patrioci. Tacy emigranci powinni wspierać Polskę jak tylko potrafią i to wcale nie koniecznie materialnie.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: RAF w Marzec 14, 2010, 22:18:22 pm
Pewne jest to, że jeżeli taki Polak zdobył wykształcenie na państwowych uczelniach wyjeżdżając za granice na dłuższy okres czy stały powinien być zobligowany do pokrycia kosztów jego kształcenia w Polsce. Wiernym ojczyźnie można być również i za granicą przykład Polaków w Ameryce, wielu z nich to prawdziwi patrioci. Tacy emigranci powinni wspierać Polskę jak tylko potrafią i to wcale nie koniecznie materialnie.

Tu już trochę przesadziłeś co do opłat za naukę.Zwróć uwagę,że chęć wyjazdu za granicę bierze się w większości z tego,że rynek pracy nie ma nic do zaoferowania absolwentom.Tak więc,lepiej jest dla takiego człowieka wyjechać i daj boże zdobyc doświadczenie za granicą a potem wrócić do kraju z nabytym doświadczeniem. No chyba że wg ciebie to lepiej siedzieć na bezrobociu i liczyc na to że bez doświadczenia może ktoś cię zatrudni - a chyba wiesz jakie są kosmiczne wymogi pracodawców w Polsce...
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Marzec 14, 2010, 22:30:26 pm
a ja sie z Warmi tutaj zgodze...jak nie wracasz oddaj...
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: warmi w Marzec 14, 2010, 23:23:43 pm
dzięki smiechu, tak jak napisałem jeżeli wyjedzie na długi okres czasu lub na stałe. Polska przez takiego obywatela tylko straciła i jeżeli znalazł prace za granicą i tam mu sie powodzi no to sory ale powinien zwrócić kasę bo to nasz kraj mu umożliwił znalezienie tam pracy. Gdyby nie Polska i zdobyte tu wykształcenie to byś za granicą też dobrej pracy nie znalazł. Nie ma co zwalać na trudny rynek w Polsce jak się chce to w Polsce też się znajdzie prace. Po za tym to nie patriotyczne podejście tylko samolubne. Przez takie podejście osłabia się nasz kraj. Tu obciążysz kraj a taka anglia zyska dobrego pracownika z dobrym wykształceniem za darmo.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: RAF w Marzec 14, 2010, 23:35:36 pm
To jeśli dalej pójdziemy,to jeśli byłeś na wakacjach i kupiłeś cokolwiek co nie było wyprodukowane w Polsce to powineneś zapłacić Polsce,za to że straciła przez ciebie zarobek...nie popadajmy w paranoje.Bo państwo Polskie powinno być dumne ze swoich obywateli i zachęcać ich do jak najszybszego powrotu - a takimi przykładami to propagujecie zamordyzm...
 
 
Cytuj
Gdyby nie Polska i zdobyte tu wykształcenie to byś za granicą też dobrej pracy nie znalazł.
Co do tego to się nie będę wypowiadał,bo co trochę są artykuły na ten temat...ogólnie negatywne..
 
Mógłbyś rozwinąć ten tekst o podejściu samolubnym - bo wg mnie na pierwszym miejscu jest moja rodzina,zapewnienie jej bezpieczeństwa - a jeśli tego nie mogę znaleźć w Polsce to trzeba poszukać gdzie indziej.Dopiero na drugim miejscu jest Polska - tzn,żeby nie było zaraz krzyku - obie sprawy są na równi,ale wpierw rodzina potem kraj.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: warmi w Marzec 14, 2010, 23:56:44 pm
Przytoczyłeś dwie nie porównywalne rzeczy.

Natomiast moja wypowiedź tyczy się głównie osób co tam praktycznie na stałe chcą się osiedlić. Jak najbardziej odpowiada mi zachowanie typu mój znajomy, który wyjechał i osiągnął pierwszy pułap emerytalny po 15 latach podajże, w trakcie jeszcze miał wypadek w pracy i dostał duże odszkodowanie, teraz wrócił, kupił dom w Polsce i sobie mieszka. Czyli wpompował w naszą gospodarke irlandzkie podajże bo już nie pamiętam gdzie mieszkał, pieniądze.
Dla tych co już tam zostają i się im tam wiedzie (daj im Boże) uczciwe by było gdyby zwrócili koszty nauki i chociaż w ten sposób zrekompensowali Państwu szkody, jakie zaliczy przez brak podatków od tej osoby chociażby.Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: RAF w Marzec 15, 2010, 00:13:00 am
Dobrze więc odpowiem tobie tak: jakiekolwiek koszty/podatki student ponosi przez cały okres studiów - wliczając w to czynsz za stancję, żywność w sklepach, koszty transportu , xero i inne...mógłbym się z tobą zgodzić na coś takiego ale tylko wtedy,gdy wszystko związane z okresem studiów byłoby darmowe -czyli student nie ponosiłby żadnych kosztów,a tak nie jest - chyba wszyscy wiedzą ile tak naprawdę kosztują studia. Co innego ludzie kształceni w szkołach wojskowych - z tym się zgodzę: służba albo zwrot kosztów.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: warmi w Marzec 15, 2010, 01:10:30 am
Co do służb wojskowych to na pewno. Natomiast jeśli chodzi o koszty inne związane ze studiowaniem to osoby chodzące na prywatne uczelnie również je ponoszą, ponoszą je ale w Polsce, czyli podatki idą dla naszego Państwa, ksero, zakupy itd. robią w Polsce czyli napędzają naszą gospodarkę. Dlatego to żaden argument i takie opłaty są normalne. Poza tym jeżeli planujesz wyjazd za granicę to czemu nie studiujesz za granicą?

Mamy otwarte granice i nie ma żadnego problemu dostać się na studia za granicą, w Państwie w którym potem będziesz żył. To by było najuczciwsze. Jeżeli nie powinno się zwracać takie koszta bo czerpiesz korzyści z bycia Polakiem a potem nasz kraj z takiego kogoś nie ma nic w zamian.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Zaglowiec36rok w Marzec 15, 2010, 10:44:45 am
Ta dyskusja jest nieco jałowa. Przecież jest oczywiste, że emigrant może robić dla Ojczyzny dużo rzeczy będąc właśnie emigrantem.  Na czym opiera się siła Izraela lub Irlandii, jak nie na silnej tożsamościowo diasporze?

A Polska przed wojną? Pamiętacie dowcip: słoń a sprawa polska? Przecież niepodległość Polski przedwojennej to konstrukcja wsparta siłą Polaków z emigracji, którzy mieli wpływy u najwyższych władz. No. przypadek Paderewskiego i jego zabiegi w USA na rzecz Polski.

Paderewski mieszkał w USA i był bogatym i znanym czlowiekiem, ale kiedy pojawiła się szansa, to poświęcił się sprawie polskiej.

Dziadek Ś.P., opowiadał mi że był świadkiem tego, jak przed odzyskaniem niepodległości Paderewski przyjechał do Poznania (Niemcy mówili do Posen), aby wygłosić swą słynną mowę.

Niemcy dali dzieciom szwabskie flagi, żeby witały Paderewskiego w niemieckim mieście, a mój Dziadek (wtedy oczywiście nie był jeszcze dziadkiem, lecz chodził do szkoły) dostał od Rodziców polską flagę. Rodzice kazali mu naturalnie wyrzucić niemiecką flagę wpizdu. I tak całe miasto witało Wielkiego Rodaka biało-czerwonymi flagami. Było jasne, ze nie ma miasta Posen, jest polski i swojski Poznań, który musi być częścią wskrzeszonego Państwa Polskiego.


I do rzeczy. Zagranicą jest nas 17 milionów - to prawie jedna trzecia wszystkich Polaków.

Musimy wiązać ich z Ojczyzną i organizować. Emigranci to niesamowita siła ilościowa i ekonomiczna. ilu wśród nich może być przyszłych Paderewskich?

Polska jest tam, gdzie bije serce polskie.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: RAF w Marzec 15, 2010, 10:46:16 am
Jak już wcześniej napisałem,że w większości decyzja o wyjeździe za granicę jest podejmowana w wyniku problemów ze znalezieniem pracy w kraju - kazdy kto studiuje,marzy o tym aby pracować w kraju i to najlepiej jak najbliżej swojej małej Ojczyzny - miasta rodzinnego. Nie sądzę że ludzie w wieku 18 czy 19 lat myślą o wyjeździe za granicę - myślą raczej o wszystkim co ze studiami związane - zaliczenia i imprezy. Winę za to,że młodzi ludzie wyjeżdżają ponoszą politycy ,którzy swoimi rządami i decyzjami nie potrafią zachamować tego odpływu ani nie chcą robić wszystkiego aby ludzi zachecać do powrotu. Wg mnie dopóki nie odważą się wprowadzić odważnych lecz niepopularnych reform to nic się nie zmieni - chyba że jest to im na rękę - ze względu,że spada bezrobocie a wskaźniki wzrastaja...
 
Mam nadzieję,że jak ktoś z twoich znajomych lub co gorsza dzieci po studiach zdecyduje się na wyjazd z kraju to nie nazwiesz go zdrajcą albo karzesz mu oddać pieniądze za koszty nauczania - a co by było najgorsze - zerwiesz z nim kontakt. Bo na pewno znajdziesz się w takiej sytuacji...ciekawy jestem jak wtedy zareagujesz?
 
Cytuj

Jeżeli nie powinno się zwracać takie koszta bo czerpiesz korzyści z bycia Polakiem a potem nasz kraj z takiego kogoś nie ma nic w zamian.
Mógłbyś mi napisać te korzyści z być Polakiem i porównać je do innych krajów zachodnich? Chodzi o język ojczysty?Paszport? Możliwość uczęszczania na studia - jeśli zda się egzaminy wstępne?
 
Może najlepiej by było,aby wprowadzono formularz w przedszkolach albo lepiej w żłobkach z pytaniem - czy masz zamiar po studiach wyjechać za granicę? Jeśli tak - albo płacisz od początku albo masz zakaz wyjazdu...
Coraz lepiej - państwo by decydowało o obywatelach.
 
Cytuj

Przecież jest oczywiste, że emigrant może robić dla Ojczyzny dużo rzeczy będąc właśnie emigrantem.
No właśnie - a wprowadzając chociaż opłaty,jak warmi proponujesz, powoduje to raczej zrywanie kontaktów z krajem.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Marzec 15, 2010, 13:28:11 pm
powiem tak...jesli studiowales ale wyjechales i zostales obywatelem (znaczy dostales paszport) obcego kraju to kase za edukacje powinienes oddac...
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: warmi w Marzec 15, 2010, 13:28:55 pm
Mam nadzieję,że jak ktoś z twoich znajomych lub co gorsza dzieci postudiach zdecyduje się na wyjazd z kraju to nie nazwiesz go zdrajcąalbo karzesz mu oddać pieniądze za koszty nauczania - a co by byłonajgorsze - zerwiesz z nim kontakt. Bo na pewno znajdziesz się w takiejsytuacji...ciekawy jestem jak wtedy zareagujesz?

Jak mówiłem mam znajomych co byli za granicą i są, nigdy bym nikogo nie nazwał zdrajcą i nie zerwał kontakt, nie popadaj w skrajności z moją wypowiedzią. Szanuje wybór każdego i tak jak mówisz różne są sytuacje życiowe a nasz rząd działa jak działa.

Korzyści jakie napisałem to chodziło mi o właśnie osoby korzystające z publicznych uczelni a potem wyjeżdżające za granice - chodzi mi głównie o tych co na stałe tam się osiedlą.

Wprowadzenie opłat wcale nie zrywa kontaktów. Jest to czysto ekonomiczny zabieg. Wielu studentów chodzi na uczelnie prywatne i też tak samo za nie płaci. Więc jeżeli korzystasz z publicznych uczelni powinieneś za studia po prostu zwrócić. Uczelnie Państwowe to właśnie taka korzyść bo równie dobrze możesz studiować na prywatnej uczelni i nie będzie tematu. Jeżeli decydujesz się na Państwową a potem wyjeżdżasz z kraju na stałe to powinieneś zapłacić za swoje studia.

 
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: RAF w Marzec 15, 2010, 13:55:34 pm
powiem tak...jesli studiowales ale wyjechales i zostales obywatelem (znaczy dostales paszport) obcego kraju to kase za edukacje powinienes oddac...

I to rozumiem.Więc było to małe niedopowiedzenie.
 
W większości na studiach prywatnych,są ci co się nie dostali na państwowe.
 
Cytuj
Jak mówiłem mam znajomych co byli za granicą i są, nigdy bym nikogo nie nazwał zdrajcą i nie zerwał kontakt
No właśnie,czy z nimi na ten temat rozmawiałeś?
 
Dobra kończę ten temat,bo to do niczego nie prowadzi. Warmi -szanuję twoja wypowiedź - każdy ma prawo do swojego zdania - ale wiem,że życie potrafi zmienić człowieka i jego osądy.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Marzec 15, 2010, 15:03:21 pm
@Warmi - bylem na studiach i za nie placilem sam...poza tym sam jestem na emigracji zarobkowej :P
troche sie zapedziles bo nikt nikogo od zdrajcow nie wyzywa czy tez o zrywaniu kontaktow mowy tez nie bylo...moze nie zdazyles przeczytac tego co napisalem 30 sekund przed Toba ;)
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: bzyk w Marzec 15, 2010, 16:40:18 pm
powiem tak...jesli studiowales ale wyjechales i zostales obywatelem (znaczy dostales paszport) obcego kraju to kase za edukacje powinienes oddac...

To akurat dla mnie jest skrajność. Nowy reżim, czy jak? Urodziłem się polakiem, moi rodzice przez czas sprawowania nade mną opieki płacą podatki, jeśli dostałem się na studia publiczne to powinienem się cieszyć. Mam prawo wyjechać, czy to się komuś podoba, czy nie.

Akurat nie piszę tu o sobie, ale powiedzmy że było to cytat mojego rówieśnika.
Ten pomysł ze zwrotem kosztów jest dla mnie jak niektóre pomysły lewicy w sejmie - żeby się pokazać, wymyślą nawet coś głupiego.
Sorki, ale takie mam zdanie. 

Tytuł: Wierni czy niewierni-czyli My na tulaczce
Wiadomość wysłana przez: Koscierzyna w Maj 06, 2010, 01:34:02 am
 :-\ Wlasnie jak odpowiadamy na to pytanie???
Tytuł: Odp: Wierni czy niewierni-czyli My na tulaczce
Wiadomość wysłana przez: Tech w Maj 06, 2010, 08:48:52 am
Chyba jest już podobny wątek na forum:

Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie? (http://www.wierni-ojczyznie.pl/index.php?topic=205.0)

- to miałeś na myśli @Koscierzyna?
Tytuł: Odp: Wierni czy niewierni-czyli My na tulaczce
Wiadomość wysłana przez: Koscierzyna w Maj 09, 2010, 01:24:08 am
Chyba jest już podobny wątek na forum:

Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie? (http://www.wierni-ojczyznie.pl/index.php?topic=205.0)

- to miałeś na myśli @Koscierzyna?


nie tylko to,wiemy jak to wyglada odnoscie kwesti finansowej,co prawda nie placimy kasy do zlobu rzadzacych obecnie pseudo polakow z ;tuskowej bandy; ale tak zwani emigranci wysylaja do polski wiecej kasy niz Polska otrzymuje dotacji rocznie z uni,takie sa oficjalne dane.Swiat,nie wykluczajac europy tak malo wie o polsce,polakach,naszej histori,mysle ze kazdy kto zyje poza granicami polski moze bardzo sie przyczynic do krztaltowania wiedzy i opini o polsce i polakach.Mysle ze ,jak ktos to ladnie napisal;Polska jest wszedzie tam gdzie jest conajmniej jeden Polak; 
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Zaglowiec36rok w Maj 15, 2010, 11:51:02 am
Zachecam do obejrzenia jak Polacy sa zorganizowani w Galway! Brawo Polacy, przynosicie dume swojej Ojczyznie!
 
http://www.youtube.com/user/GPNiTV (http://www.youtube.com/user/GPNiTV)
 
Przypomnijmy o Rotmistrzu z Galway Polonia Network (http://www.youtube.com/watch?v=7R3iyx237pY#)
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Lipiec 09, 2010, 20:03:45 pm
Cytuj
Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie, skoro własną Ojczyznę pozostawia w tyle?
Co na ten temat sądzicie, zapraszam do przelewania waszych myśli.               
Jak najbardziej może być wierny. Co to za ojczyzna, która wymaga od swoich, klepać biedę?
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Zaglowiec36rok w Lipiec 09, 2010, 20:32:02 pm
Ojczyzna nie wymaga od nikogo klepać biedy. To skrót myślowy jakiś.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Ruda w Grudzień 02, 2010, 15:36:19 pm
Naród polski jest dziwni. Każdy mówi, że jest Polakiem, że jest z tego dumny, ale jak przyjdzie co do czego, to mało kto wie, kiedy chociażby nastąpiły rozbiory polski. Są jednak ci prawdziwi Polacy. W zasadzie, moim zdaniem emigracja nie jest niczym złym. W końcu, trzeba mieć na podstawowe rzeczy. Jednak, gdy ludzie lecą gdzieś tam, bo się wstydzą swojego pochodzenia, to to już jest dosadnie chore. Spotkałam już się z takimi przypadkami.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Gizz w Grudzień 02, 2010, 18:28:42 pm
emigrant to zdrajca.
Co za roznica, czy wraca, czy nie ?
Pracujac za granica rozwija gospodarke tamtego kraju, nie Polski.
Ale najlepiej narzekac, zamiast cos zrobic z gospodarka i zyc godnie u siebie...
Dla mnie ktos, kto pracuje za granica nie jest Polakiem, nie jest też przykładowo niemcem czy innym anglikiem- jest gdzieś pomiędzy narodami ... ;)
Oczywiście wasze zdanie moooże się różnić od mojego i chętnie o tym podyskutuje.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Grudzień 02, 2010, 18:34:10 pm
emigrant to zdrajca.
Co za roznica, czy wraca, czy nie ?
Pracujac za granica rozwija gospodarke tamtego kraju, nie Polski.
Ale najlepiej narzekac, zamiast cos zrobic z gospodarka i zyc godnie u siebie...
Dla mnie ktos, kto pracuje za granica nie jest Polakiem, nie jest też przykładowo niemcem czy innym anglikiem- jest gdzieś pomiędzy narodami ... ;)
Oczywiście wasze zdanie moooże się różnić od mojego i chętnie o tym podyskutuje.


wiesz kto zalozyl to forum? zgadnij...zreszta milo mi cie poznac, moze w realu sie spotkamy i powiesz mi to w twarz?
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: barteq_g w Grudzień 02, 2010, 18:35:51 pm
emigrant to zdrajca.
Co za roznica, czy wraca, czy nie ?
Pracujac za granica rozwija gospodarke tamtego kraju, nie Polski.
Ale najlepiej narzekac, zamiast cos zrobic z gospodarka i zyc godnie u siebie...
Dla mnie ktos, kto pracuje za granica nie jest Polakiem, nie jest też przykładowo niemcem czy innym anglikiem- jest gdzieś pomiędzy narodami ... ;)
Oczywiście wasze zdanie moooże się różnić od mojego i chętnie o tym podyskutuje.
Rozumiem, że np. żołnierze Błękitnej Armii to także byli zdrajcy?
Ojczyzna to nie jest to samo co państwo.
Ojczyzna jest bogata i silna kiedy bogaci są jej obywatele.
Kolejny raz Ci powtarzam, że życie zweryfikuje Twoje poglądy kiedy nie będziesz mógł znaleźć przyzwoitej pracy w kraju.
Nie ważne gdzie mieszkasz, pracujesz, żyjesz. Ważne żeby Twoje serce pozostało polskie a ty sam żebyś się nigdy tej Polskości nie wstydził.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Grudzień 02, 2010, 18:57:03 pm
emigrant to zdrajca.
Co za roznica, czy wraca, czy nie ?
Pracujac za granica rozwija gospodarke tamtego kraju, nie Polski.
Ale najlepiej narzekac, zamiast cos zrobic z gospodarka i zyc godnie u siebie...
Dla mnie ktos, kto pracuje za granica nie jest Polakiem, nie jest też przykładowo niemcem czy innym anglikiem- jest gdzieś pomiędzy narodami ... ;)
Oczywiście wasze zdanie moooże się różnić od mojego i chętnie o tym podyskutuje.

Ukończ gimnazjum to porozmawiamy, Twoje słowa spływają po mnie jak deszcz po parasolu ;)
Moderatora proszę o szczególną uwagę, bo w tym wątku obraża się innych współużytkowników.
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Grudzień 02, 2010, 23:24:28 pm
Mhm, Gizz. Że tak to powiem w stylu Żaglowca - najlepiej pracować jako niewolnik w europejskiej kolonii. ;)

Wszystko zależy od tego co robisz z pieniędzmi zarobionymi za granicą. Praca za granicą to tylko malutki kąsek dla tamtejszej gospodarki - tym bardziej, że większość ma zdecydowanie mniejsze podatki. Liczy się jak wydajesz pieniądze - czy na konsumpcję tam, czy np. na inwestycję tutaj.

Podpisuję się obiema rękami pod tym co napisał Bartek - ojczyznę ma się w sercu i nie ma ona ścisłego związku z państwem i jego systemem. Dowód? PRL był państwem polskim, zamieszkiwanym przez Polaków o, hm, polskim "kapitale", a chyba nie odważysz się pluć na emigrantów politycznych, czy żołnierzy Andersa, co?
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: MarcinS w Grudzień 05, 2010, 10:42:46 am
emigrant to zdrajca.
Co za roznica, czy wraca, czy nie ?
Pracujac za granica rozwija gospodarke tamtego kraju, nie Polski.
Ale najlepiej narzekac, zamiast cos zrobic z gospodarka i zyc godnie u siebie...
Dla mnie ktos, kto pracuje za granica nie jest Polakiem, nie jest też przykładowo niemcem czy innym anglikiem- jest gdzieś pomiędzy narodami ... ;)
Oczywiście wasze zdanie moooże się różnić od mojego i chętnie o tym podyskutuje.
To nieco bardziej skomplikowane niż myślisz . Co do rozwoju gospodarki to zależy także od rządu , a nawet przede wszystkim od niego , a znając jego możliwości wolę nie oddawać mu pieniędzy .
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: barteq_g w Grudzień 05, 2010, 11:26:44 am
Co do rozwoju gospodarki to zależy także od rządu , a nawet przede wszystkim od niego , a znając jego możliwości wolę nie oddawać mu pieniędzy .
Oczywiscie, że tak.:) Im mniej rząd miesza się do gospodarki tym szybciej się ona rozwija.;)
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: Andzia w Marzec 07, 2013, 13:37:04 pm
To nieco bardziej skomplikowane niż myślisz . Co do rozwoju gospodarki to zależy także od rządu , a nawet przede wszystkim od niego , a znając jego możliwości wolę nie oddawać mu pieniędzy .
Rząd jest taki jaki większość wybierze każdy miał czas na zadecydowanie o przyszłości.
Potwornie boli mnie tak niska frekwencja na wyborach wybrali wiec tacy którym chciało się iść
Tytuł: Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Marzec 07, 2013, 17:53:51 pm
Sama prawda, ja zawsze głosuję, nie dość że to mój obowiązek to i zarazem prawo.