Forum Wierni Ojczyźnie

Historia => Historia oraz dzieje Polski => Wątek zaczęty przez: Robek86 w Maj 22, 2008, 20:22:09 pm

Tytuł: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 22, 2008, 20:22:09 pm
Prawidłowo ze słowiańskiego języka świaszczyca czyli tak zwany krzyż łamany lepiej znany pod nazwą swastyka, przyjęty jako godło przez III rzeszę (specjalnie z małej) w postaci czarnego krzyża którego górne ramię łamane było na prawo, było umieszczone w białym kole na czerwonym tle!! a teraz umieszczę Wam informację o tym czym naprawdę jest Świaszczyca i jak błędny stereotyp funkcjonuje w społeczeństwie przez nazistów."Naziści budując swoją mitologię poszukiwali mitycznych korzeni
15 września 1935 r. III Rzesza przyjęła swastykę jako swoje godło. Po dziesięciu latach zbrodni hitlerowskich pod tym znakiem większość świata znienawidziła go, mimo że ludzkość zna swastykę tysiące lat.
Swastykę w herbie mieli m.in. Stuartowie, Radziwiłłowie i Borejkowie. Widniała ona na niektórych banknotach wyemitowanych przez rosyjski Rząd Tymczasowy w 1917 r. Fińskie lotnictwo od 1918 r. do 1944 r. używało jako oznaczeń swastyk i nie miało to nic wspólnego z sojuszniczą Rzeszą: niebieska swastyka bowiem była znakiem szwedzkiego barona Ericha von Rosena, który w marcu 1918 r. podczas wojny domowej ofiarował armii fińskiej pierwszy samolot. Swastykę miało (w kolorze bordo) w swej krótkiej przedwojennej historii lotnictwo łotewskie. Znakiem tym oznaczali swoje maszyny również amerykańscy lotnicy walczący w siłach francuskich podczas I wojny światowej.

Żołnierze utworzonej w 1923 r. amerykańskiej 45 Dywizji Piechoty żółte swastyki na czerwonym tle nosili na lewym ramieniu: było to odwołanie do indiańskiego znaku pomyślności.

Poza Australią, na całym prawie globie można się natknąć na rozmaite swastyki z różnych okresów. Swastyka bowiem jest nie tylko jednym z najpowszechniejszych, ale i najstarszych oraz najbardziej uniwersalnych znaków. Najczęściej symbolizowała życie, światło, płodność, zbawienie i, co szczególnie istotne, słońce z jego ruchem na nieboskłonie.

Jej pierwsze znalezione wizerunki powstały w Armenii (rysunki skalne w dolinie Ararat) 10 tys. lat p.n.e. Początkowo miała znaczenie obrzędowo-religijne, ale później wykorzystywano ją jako motyw zdobniczy szczególnie w architekturze, nie tylko sakralnej."

http://kiosk.onet.pl/_i/artykuly/09_06/swastyka_d.jpg


Swastyka jest także umieszczona na Jasnej Górze na zabytkowym mundurze Strzelca, jest jak widać symbolem góralskim dlatego Strzelcy Podhalańscy także mieli świaszczycę na oddziałówce. to dopiero początek można mnożyć bez końca dowody że świaszczyca (swastyka) nie jest znakiem nazistowskim po za tym jak go napisałem wyżej, lecz wspaniałym symbolem historycznym, historii także naszej!! Zapraszam do dyskusji.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 22, 2008, 20:36:49 pm
Inne nazwy: Swarga, Swarzyca, Swarożyca, Swastyka, Krzyż Thora, Svastika, dysk Słońca.

(http://www.rbi.webd.pl/swarga/_pic/galeria/swarzyca.gif)

Swarga, Swarzyca, Swarożyca, Swastyka, Krzyż Thora, Svastika, dysk Słońca jest symbolem wielokulturowym, występowała na wszystkich pięciu kontynentach. Za każdym razem oznaczała przychylność bogów, dążenie do sukcesu, zwycięstwo w walce, dobre plony. Najstarsze malowidło na którym występuje ten symbol pochodzi z paleolitu, co oznacza że ma on przynajmniej 10000 lat. W naszym kraju pierwszą swastykę datuję się na okres neolitu, czyli 4000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jako symbol pozytywny używana była w hinduizmie, judaizmie, rodzimych religiach Słowian, Germanów, Azteków. Była symbolem który rozprzestrzenił się przez tysiąclecia na całym świecie. Wśród Słowian była symbolem Swaroga, boga słońca. Rzeźbiona na przedmiotach domowego użytku jak i broni. Zawsze okryta należytą czcią. Do dziś jest jednym z najważniejszych symboli rodzimych europejskich kultur.


Swarzyce na urnach W książce Dr Henryka Biegeleisena "Dzieje literatury polskiej" wydanej przed I Wojną Światową w Wiedniu autor pisze: "(...) Na urnach tych napotyka się często na spodzie lub ściankach znak krzyża łamanego, zwany swastyką. Znajdujemy go również na najdawniejszych monetach polskich; ma to być pozostałość symbolów pogańskich. Prawie wszystkie ludy świata znają swastykę i przypisywały jej znaczenie magiczne. Wyraz ten pochodzi z sanskrytu (su=dobrze, szczęście i asti=jest; swasti=dosłownie: dobrze jest) i ma być formułką powitania w rodzaju salve, na zdar, na zdrowie. Swastykę znajdujemy bardzo często nie tylko na urnach i monetach, ale i na innych naszych pomnikach."

(http://www.rbi.webd.pl/swarga/_pic/galeria/swarzyca_urny.jpg)

Pomnik upamiętniający Mieczysława Karłowicza Góralski "niespodziany krzyż" był symbolem znanych na Podhalu wierzeń ludowych. Szczególnie popularnym wśród zafascynowanych Tatrami twórców młodopolskich. Stanisław Radzikowski, lekarz i badacz przeszłości Podhala, umieszczał swarge przy swoich podpisach i na wizytówkach. Swastykami znaczył w Tatrach nowe szlaki kompozytor Mieczysław Karłowicz i takiż znak widnieje na kamieniu ustawionym w miejscu gdzie znaleziono jego ciało.

Korpusówka Strzelców Podhalańskich Emblemat ten, nazywany niekiedy podhalanką oficjalnie został wprowadzony do noszenia 21 czerwca 1919r. mocą ogłoszonego w tym dniu rozkazu Ministra Spraw Wojskowych. Swarzyce umieszczano na symbolach i znakach pułków podhalańskich. Haftowano je, przede wszystkim na sztandarach pułkowych, jak również na płomieniach do fanfar i fartuchach do werbli orkiestr pułkowych. Swastykami dekorowano też budynki wojskowe podlegające formacjom podhalańskim. Wreszcie swastyka była podstawowym, symbolem pamiątkowych odznak pułków podhalańskich. Z tradycji noszenia emblematów nie zrezygnowali oficerowie pułków podhalańskich nawet podczas pobytu w niewoli niemieckiej.

(http://www.rbi.webd.pl/swarga/_pic/galeria/swarzyca_pomnik.jpg)

Na koniec należy stanowczo podkreślić, że symbol ten nie powinien być nigdy wykorzystywany w celach politycznych. Jako swego rodzaju talizman swarzyca jest zarezerwowana do użytku religijnego oraz ludowego.

Źródło: http://www.rbi.webd.pl/swarga/swarzyca.php
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 22, 2008, 20:37:57 pm
To ja dodam cosik od siebie. {jak widać jednocześnie dodaliśmy posty} ;)
Swastyka w Polsce nazywana była też "Krzyżem Niespodzianym". W kulturze polskich górali był to symbol ochrony, który miał przepłaszać złe z domu. M.in. słynny taternik Karłowicz malował ją na szlakach górskich, którymi się poruszał, aby uchronić siebie i innych przed wypadkami.

Przedwojenne Wojsko Polskie także używało swastyki w swoich odznakach:
Miały go w herbach:
- 4 pułk piechoty
- 1 pułk strzelców podchalańskich
- 2 pułk strzelców podchalańskich
- 3 pułk strzelców podchalańskich
- 4 pułk strzelców podchalańskich
- 5 pułk strzelców podchalańskich
- 6 pułk strzelców podchalańskich
- 4 pułk piechoty legionów
- LOPP od 1928 roku
- 4 pułk strzelców
- 21 górski pułk artylerii polowej
- 1 pułk artylerii motorowej
- 5 batalion strzelców podhalańskich
- Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny

(http://img137.imageshack.us/img137/5070/0216223140bn8.jpg) (http://imageshack.us)
Parada Strzelców Podchalańskich.

Nie należy jednak zapominać, że symbole się zmieniają i już na amen krzyż ten przypisany został nazistom. Podobnie jak czaszka dywizji Totenkopf, prawie identyczna z tą używaną przez Obrońców Lwowa (obie czerpały od odznaki kawalerii carskiej). Dlatego dla mnie z jednej strony dobrze pamiętać tradycję znaku, a z drugiej, przynajmniej w Europie, należy zaprzestać się do niego odwoływać, bo zmienił on swoją symbolikę i na zawsze został utracony.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 22, 2008, 20:44:06 pm
We trójkę podaliśmy właśnie powód dla którego z historycznego powodu mamy prawo malować świaszczycę naprzykład na drzwiach swojego domu jako ochrone przez złem, a także symbol istniejacy kilkadziesiąt tysięcy lat który jest mocno zakorzeniony w kulturze ludowej nie może być zapomniany czy też zakłamany tylko dlatego że przez kilka lat był symbolem nazizmu.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: StaS w Maj 22, 2008, 20:46:33 pm
Naprawdę ciekawe informacje można się tu u Was dowiedzieć :) mam nadzieje ze będzie tego więcej.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 22, 2008, 20:47:07 pm
Jestem dumnym nosicielem tego symbolu na mojej szyi, chociaż nie ma dla mnie żadnego metafizycznego znaczenia.

Chcę dać poprzez to dowód na moje prawdziwe korzenie.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 22, 2008, 20:50:15 pm
Tyle, że Ty chcesz malować krzyż niespodziany i doklejać do każdego kartkę z wyjaśnieniem, bo inaczej się nie da. Podobnie jest w drugą stronę. Gówniarze bawią się w "sieg heil", tłumaczą, że jest to "salut rzymski", a wielu z nich krzyczy przy tym sieg heil i śmieje się pod nosem. Malują swastykę, potrafią powiedzieć jedno zdanie na jej temat, które brzmi "Bo swastyka ma długa tradycję i nie jest to znak hitlerowski", a potem na forach wygłaszają treści jak rasowi naziści. Krzyz niespodziany to "znak utracony" i już nie zmienisz tego. Nawet fińskie lotnictwo zmieniło oznaczenie.   

Przepraszam, a jakie korzenie ma symbolizować swastyka???
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 22, 2008, 20:51:51 pm
To dopiero początek!! naprawdę wiele informacji się tutaj znajdzie!! :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 22, 2008, 21:00:22 pm
Cytuj
Przepraszam, a jakie korzenie ma symbolizować swastyka???

Dysk słońca, przynależność do korzeni słowiańskich.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 22, 2008, 21:16:37 pm
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Herb_Boreyko.jpg)
To jest ciekawe. Herb rodu Borejko.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Namir w Maj 22, 2008, 21:33:22 pm
Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiego tematu. ^^

Hitler zabijał nie tylko ludzi. Niszczył także kulturę i tradycje. Swastyka była świętym znakiem dla wielu narodowości. Myślę, że Hitler celowo ją sprofanował. W dzisiejszych czasach mało kto wie, czym jest swastyka. Każdemu kojarzy się ona z nazizmem. Podobnie jak tryskelion zresztą, który stał się symbolem nienawiści rasowej. Hitler, mimo przegranej osiągnął więc pewien sukces. Niestety... Warto wspomnieć, że swastyka nazistowska przekręcona jest o 45°. Zapewne chodziło o efekt podobny do tego, jakim niektórzy katolicy tłumaczą "sobie wygląd tzw. pacyfki (krzyż z wyłamanymi nogami, obrócony o 180°), czyli odwrócenie wartości (Hitler nie mógł odwrócić swastyki o 180° z wiadomych powodów). Osobiście nie mam zastrzeżeń do symbolu pacyfy - przedstawiam tylko poglądy niektórych księży katolickich, których sam zresztą nie do końca rozumiem.

Dla Słowian Swastyka jest symbolem Swaroga lub też jego syna Swarożyca - zależnie od interpretacji (w niektórych plemionach Swarożyc i Swaróg byli jednym bogiem). Jak wiadomo są to bóstwa solarne. Tak więc "podstawą" swastyki jest krzyż słoneczny o równych ramionach (oznacza on wszechobecność Boga). Złamane" ramiona prezentują ruch Słońca na nieboskłonie, widziany z północnej półkuli. Zagięte ramiona niektórych swarzyc tworzą niedomknięte koło - krąg płomieni (domeną bóstw solarnych był ogień). U Słowian popularne były także swarzyce z podwójnym "złamaniem". Jako, że są "dynamiczniejsze", symbolizowały one Peruna - boga burzy.

Slava!
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 22, 2008, 21:56:05 pm
Namir widzę że jest bardzo dobrze obcykany w kulturze Słowian to świetnie, sam zakładając ten temat nie spodziewałem się takiej dyskusji i dodatkowych dowodów na to czym naprawdę jest świaszczyca, zawsze jest jakas wąska grupa ludzi jak my którzy powracając do pierwotnych kultur wyjaśnia pewne zakłamania.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 22, 2008, 22:06:19 pm
A dlaczego tylko, Ci obcykani w kulturze Słowian, co?  :D A ja?

W Finlandii swastyka jest symbolem starożytnym, używanym w sztuce narodowej w XIX i XX wieku. Finowie podkreślają, że idea niepodległości była dla nich tak nowa, że potrzebowała mocnych symboli. Swastyka była dynamiczna, egzotyczna i brana z folkloru, czyli idealna na XIX wiek. Artyści, umieszczali ją w obrazach, chcąc podkreślić narodowy i patriotyczny charakter. Była ona symbolem fińskiego romantyzmu i art nouveau i pojawiała się też w modelniźmie i art deco.

(http://www.ainurin.net/history/images/swastika/suomineito.gif)
Rysunek A.Gebhard'a z okładki pisma Nuori Suomi 1901. Jest to Suomineito - dziewczyna symbolizująca Finlandię, rozniecająca ogień.

Tradycyjne wzory ubrań i tkanin z Karelii zawierają swastykę.

(http://www.ainurin.net/history/images/swastika/ompelukoristeita.gif)

Jeśli chodzi o wojsko. Szwedzki książę Eryk von Rosen ufundował narodzonemu Lotnictwu Finlandii w 1917 samolot. Skrzykła udekorowano ulubionym znakiem von Rosena - swastyką. Książę bowiem podróżował do Azji i fascynował się buddyzmem. Niebieska swastyka stała się bojowym symbolem Sił Powietrznych w czasie Wojny Domowej. Nie był to wcale symbol wówczas obcy Europie. Łotwa także używała go w symbolice narodowej. Był to też symbol energii i widniał na elektrowniach Finlandii i Szwecji do lat 50-tych.

W Finlandii uzywało go nie tylko lotnictwo, ale i wojska pancerne. Zdobyte czołgi radzieckie były nim przyozdabiane, tak, że z daleka rozpoznawano, że czołg nalezy do Finlandii (aby nie narażać się na fiński ostrzał). Po 1945 roku, swastyka w Europie stała się niepoprawna politycznie. Jednak nie w Finlandii. Po porozumieniu z ZSRR w 1944 roku, niektóre narodowe organizacje, jak np. Lotta Sward (ochotnicze oddziały obronne kobiet) zostały zakazane. Kobiety jednak wciąż z duma nosiły swastykę. Do dziś widać ją w nekrologach, po zmarłych kobietach, które publikowane są w lokalnych gazetach. Strona organizacji ze sklepem - w tym artykułu ze swastyką. http://www.lottamuseo.com/fi/myymala.htm

Nawet dziś w Krzyżu Mannerheima, znajduje się swastyka, pod białą różą. Wiele firm w Finlandii do dziś zawiera swastykę w znakach firmowych i logach.

Krzyz Mannerheima tutaj:
http://www.marskinmaja.net/risti.htm

Flaga Prezydenta Finlandii zawiera swastyki, które nazywane są "krzyżami wolności".

(http://www.powertech.no/anarchy/fi-pres.gif)

Organizacje anarchistyczne (co za zaskoczenie) prowadzą akcję bojkotu flagu prezydenckiej, gdyż nie zgadzają się na nazistowskie symbole (jak zwykle anarchiści się wykazali oczytaniem). Prezydent nosi Wielki Krzyż Zakonu Białej Róży na szyi w formie łańcuszka, gdyż jest oficjalnym Wielkim Miestrzem Zakonów Finlandii. Niestety według nowego wzoru naszyjnika już nie eksponuje się swastyki, ale krzaczki na planie krzyża. W herbie swastykę ma też Fińskie Stowarzyszenie Kultury i Tożsamości Narodowej.  


Radziecki czołg z fińskimi znakami
(http://www.missing-lynx.com/library/other/finland/inaction/finland-9.jpg)

Fiński samolot w czasie II wojny
(http://www.ctrl-c.liu.se/misc/ram/i-16-t18-finnish.jpg)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Namir w Maj 22, 2008, 22:12:23 pm
Namir widzę że jest bardzo dobrze obcykany w kulturze Słowian

Nie powiedziałbym ;] Wiem tylko to, do czego udało mi się dotrzeć przeszukując ogólnodostępne źródła ^^
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 22, 2008, 22:47:49 pm
To jest ciekawe :)

(http://greyfalcon.us/pictures/swastika88.gif)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 22, 2008, 22:58:10 pm
Ale dyskusja się rozgrzała!! No no przynajmniej każdy wie że świaszczyca nie jest symbolem zła.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 22, 2008, 23:22:53 pm
Co ciekawe swastyka ma długa tradycję chrześcijańską, gdyż była symbolem Chrystusa. W okresie I - III wieku n.e. swastyka była jedyną formą krzyża używaną przez Chrześcijan w katakumbach i kościołach. Była to zakonspirowana forma krzyża i symbol jedności z tymi, którzy cierpieli z powodu prześladowania. W Rzymie nazywano ją Crux Dissimulata, gdyż ukrywali się pod nią Chrześcijanie. Krzyż pojawił się oficjalnie dopiero w VI wieku. Dziś swastyki dekorują katakumby w Rzymie.

W 1908 roku katalog Searsa w USA prezentował wiele rodzajów modnych spinek do włosów ze znakiem swastyki. W Skandynawii swastyka to "Młot Thora" i genezę znajduje już u Wikingów. Jako prawnik od praw autorskich powiem tez, że została ona zarejestrowana w 1881 roku przez Carlsberga jako znak towarody i była używana na piwach aż do 1938 roku. Dziś wejście do Browarów Carlsberga w Danii posiada...Swastykę na słoniu o wielkości 5 metrów, wykonaną z granitu! W Islandii, firma przewoźników parowych (Iceland Steam Company, dziś to już frachtowce) wkurzyła się na resztę świata, właściciel powiedział, że ma ich w d...e i firma wciąż na statkach używa swastyki na fladze niebiesko-białej, jako odwołanie do tradycji.

Jeden z dwóch słoni podtrzymujących bramę do Browarów Carlsberga w Danii
(http://www.swastika-info.com/images/europa/denmark/carlsberg_elephant2.jpg)

Ciężarówka Carlsberga przed wojną. Patrzcie na drzwi:
(http://www.roadtransport.com/blogs/truck-and-van-blog/Carlsberg.jpg)

Butelki Carlsberga:
(http://farm1.static.flickr.com/65/188740188_fb156a5feb.jpg?v=0)


W 1916 roku w Anglii wydrukowano Wojenne Znaczki Oszczędnościowe ze swastyką. Organizacja Skautowa ufundowała Odznakę Podziękowania ze swastyką, używaną do 1940 roku.

W Meksyku swastyka używana była powszechnie jako znaki towarowe różnych firm. W USA, w stanie Nowy Meksyk, swastyka była symbolem stanowym i znajdowała się na znakach drogowych, flagach. Obecnie zastapiona została promieniami słońca. Wiele firm w USA i Kanadzie także używało jej jako znaku towarowego. Przed wojną produkowano samochody o nazwie KRIT. Fabryka była w Detroit, a produkcja odbywała się od 1909 - 1916 roku. Miały na sobie namalowaną swastykę, jako znak towarowy firmy, w odwołaniu do przodków własciciela - hodowców bydła, którzy malowali ją na płotach, jako znak ochrony dla stada.

W Ontario w Kanadzie istniało miasto Swastika, założone w 1911 roku (współczuje mieszkańcom). Pod wielkim naciskiem władz zmieniono nazwę na Winson, aby uhonorować Churchila.  Ludzie jednak nie dali się i odzyskali swoją nazwę, szczególnie, że wiele firm używało swastyki jako znaku towarowego.

W Dublinie w Kanadzie znajdowała się firma nazywana "Swastika Laundry Ltd ", której logo jest w obiegu od 1912 roku. Działała do lat 60-tych.
Dla tych co w Dublinie są, proponuje zobaczyć komin, na którym do lat 80-tych swastyka widniała. Więcej tutaj
http://en.wikipedia.org/wiki/Swastika_Laundry


Tu jest artykuł idioty-Irlandczyka (dlaczego to tak często idzie w parze?). http://cedarlounge.wordpress.com/2007/04/22/the-swastika-and-the-laundry-orwhat-on-earth-were-they-thinking-of/

Jako ciekawostkę podam też, że powóz Cara Mikołaja był udekorowany swastyką.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: NSBM w Maj 23, 2008, 00:38:03 am
(http://republika.pl/blog_qc_3323611/3959249/tr/p1010785.jpg)
(http://republika.pl/blog_qc_3323611/3959249/tr/p1010796.jpg)

Zdjęcia NS Zadrugi z Góry św.Anny Świaszczyca użyta w kontekście słowiańskim, jako symbol narodowy Polaków
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 00:45:14 am
To Ci sami, którzy cele organizacji określają jako ścięcie Chrystusowi karku i zniszczenie judeochrześcijaństwa. Polska, zdaniem członków stowarzyszenia, jako święta słowiańska ziemia jest profanowana przez judeochrześcijańskie żmijowisko...nawołują do podążania drogą walki przez gruzy świątyń Jahwe i szafotów trzask by ogień bezpowrotnie strawił armię wrogich ras.

Własnie odechciało mi się z kolega rozmawiać i dalej dyskutować historii swastyki, bo cała dyskusja właśnie została [ciach cenzura] zepsuta...

///Zmienione przez: p1tereQ, dnia 22.05.2008 r.
///Nie używamy słów uważanych powszechnie za wulgarne. Upominam i proszę uważać na słowa.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 00:46:56 am
Oooo Adam swoje zdjęcie dodał  :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 01:24:04 am
Cenzura cenzurą, a tymczasem NSBM chciałby mnie ściąć jako judeochrześcijanina...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 01:30:49 am
wiesz ja człowieka znam wie że jest chrześcijaninem i mi jeszcze głowy nie ściął więc to chyba nie oznacza dosłownie tego ścięcia głowy, albo cos jest nie tak nie kumam  ???


skupmy się na świaszczycy bo zmieniliśmy temat!! Wiecie że na Jasnej Górze też jest mundur Strzelca gdzie jest świaszczyca
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 01:46:17 am
Baraki Marynarki Wojennej w Kalifornii, USA

(http://a.abcnews.com/images/US/ht_swastika_bldg_070926_mn.jpg)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: NSBM w Maj 23, 2008, 01:59:00 am
Pisałem mega długiego posta - ale coś go zjadło.

Chciałem powiedzieć, że Zadruga walczy z judeo-chrześcijaństwem, a nie z chrześcijanami jako ludźmi. Nie chodzi nam o bratobójczą walkę, ale o rewolucję kulturowo-religijną.

Mam przyjaciół katolików. Nacjonalizm i wspólne wspomnienia, przezwyciężają podziały. W mojej rodzinie jest wielu katolików. Moja matka jest katoliczką.

Uważam, że modlenie się do człowieka, na dodatek obcokrajowca (w końcu Jezus był Żydem, a nie Polakiem) jest poniżające. Mam do tego prawo. To nie znaczy, że gardzę Tobą i że życzę Ci źle.

Zaraz mnie pewnie ocenzurujecie. Jak za komuny.

Możemy dyskutować, na temat wiary. Nie musimy się ze sobą zgadzać, żeby rozmawiać.

Ale Wy pewnie wolicie dokonać cenzury, zamiast odpierać argumenty.

|| Proszę nie pisać dwóch postów pod rząd, ale używać opcji "Edytuj" || Namir
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 02:02:38 am
Dobrze, że to wyjaśniłeś, bo organizacja w moich oczach jest przerażająca. Nie napisałeś tu nic takiego co cenzury wymaga. Ja nie jestem Adminem. Ale wróćmy do tematu swastyki i jej historii. Znalezione w wikipedii:

Sanok 1938:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/a/a7/2PSP.jpg/800px-2PSP.jpg)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: NSBM w Maj 23, 2008, 02:04:35 am
http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelcy_podhalańscy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelcy_podhalańscy)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 02:07:45 am
Co ciekawe, nikt nie podważa np. Szarotki Alpejskiej jako korpusówki Podhalańczyków, podczas gdy była ona używana przez niemieckich Gebirgsjaeger oraz spadochroniarzy :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Maj 23, 2008, 02:09:20 am
Nie ma się co szczypać - nikt nikogo bez powodu nie banuje. Po prostu trzeba uważać na treści zamieszczane na forum, by zgadzały się z regulaminem. Zgodnie z konstytucją masz prawo do dowolnych poglądów. Możesz wierzyć, że od wyżerania mózgów niemowląt przybliża się dzień sądu, ale nie możesz ich rozpowszechniać.
Do takich poglądów należą w Polsce m. in. faszyzm i komunizm, i to co z sobą niosą. Więc nie zarzucaj tekstów o treści, które zainteresowani czytają sobie na stronach rejestrowanych w bananowych republikach, a wszystko będzie git. :)
Cytuj
Pisałem mega długiego posta - ale coś go zjadło.

Sugerowałbym pisanie w notatniku wpierw, potem zamieszczanie. :)

Cytuj
w końcu Jezus był Żydem, a nie Polakiem)
Niby racja, choć w tamtych czasach nie istniało państwo polskie, ani nawet zorganizowana struktura państwopodobna. Zresztą rozpatrywanie tego jest bez sensu, bo w założeniu Chrystus był bogiem i nie dotyczyło go coś tak niskiego jak przynależność etniczna. Był symbolem.

NSBM - łącz posty.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 10:56:15 am
jak widac na zdjęciu dodanym przez Pathe to jeszcze w czasach "szalejącego" nazizmu w Polsce były powszechnie używane świaszczyce był to symbol kraju, tak  samo jak teraz Orzeł jest symbolem tak i Polski jak i rosji, czy niemiec, tak samo zbrodnicze państwa III rzesza jak i ZSRR przyjęły jako swoje oznaczenia czerwony kolor która jest na naszej fladze jednym z głównych elementów i nikt nie neguje flagi bo to jest nasz odwieczny symbol!!
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 11:10:40 am
A tu już w jednym z tradycyjnych wydań w Indonezji.

(http://www.nomad4ever.com/wp-content/uploads/2007/09/The_Swastika_-_the_Hindu_Symbol_-_in_North_Bali,_Indonesia,_Asia.jpg)


Powiem Wam, że im więcej czytam, tym bardziej ten znak lubię :) Okazuje się że używana była przez tysiące lat, a tymczasem przychodzi mała pierdoła z wąsem i koledzy i w latach 1920-45, czyli 25 lat używają go jako swój symbol, przez to staje się wyklęty w Europie, a Indie prowadzą kampanię uświadamiającą na ten temat. Pamiętam, że kilka miesięcy temu była afera, bo jakaś "gwiazda" Hollywood miała torebkę z czerwoną swastyką pochodzącą z motywów buddyjskich.  Dla ludzi na całym świecie to symbol ochrony, miłości, odpedzania słych duchów, pokoju, niepodległości... Zdecydowanie urodziłem się za późno...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 11:31:27 am
Słuchajcie ale przyjdzie teraz antypolski dziennikarz z takiej gazety o której nie chce pisac każdy wie o czym piszę jeśli jednak nie to moge napisac, zobaczy temat o świaszczycy (APELUJĘ O TAKIE OPISYWANIE ŁAMANEGO KRZYŻA PONIEWAŻ JEST ON BARDZIEJ POLSKI) i odrazu będzie napisane że jest nowy nazistowski portal wierni-ojczyznie.pl wiem bo nie raz stałem się ofiarą kłamstw choc żadne przedstawiciel tej "gazety" nie był w miejscu opisanym!!
Zszedłem z tematu symbol uważany powszechnie za nazistowski jest w świecie i nawet w Naszej Ojczyźnie bardzo powszechny i często używany dlaczego mamy się wyrzec swojej przeszłości dajmy odpór gebelsowskiej propagandzie.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 11:55:56 am
Ok, będę używał nazwy krzyż niespodziany, bo bardziej mi pasuje do Polski, jako, że dzisiejszej Polsce i mnie jest bliższy ten góralski od Podhalańczyków, niż jeszcze odwołanie do Słowian. :) W pewnym sensie sami się cenzurujemy :) Dlatego warto unikać takich zdjęć jak kolega NSBM przedstawił, bo nawet zwykły człowiek zaglądnie i bez czytania powie, że Naziści i pójdzie.

Tylko jak chcesz dawać odpust? Załóż organizację to albo zostaniesz w prasie nazistą, a "Nigdy więcej" i inne organizacje lewicowe pt "Kochajmy się jak bracia" Cię zjedzą... Skąd wiem? Kiedyś pokazano zdjęcie Podhalańczyków na wystawie, chyba w Łodzi lub Bydgoszczy (nie jestem pewien) i prasa lokalna puściła serię artykułów o faszystowskich korzeniach wystawy i podhalańczyków. Jak wyszło, że dziennikarze nie doczytali, to sprostowania nie było...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 12:05:30 pm
Właśnie niewiedza, zła wola, którym charakteryzują się antypolskie portale w rodzaju "nigdy więcej" dla których patriota to jest niemiecki nazista sprawia że jest zakłamanie z którym ciężko jest walczy władza jest zajęta tylko sobą, a młodzież robi co chce.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: NSBM w Maj 23, 2008, 13:09:44 pm
Co do Świaszczycy - dla nas, Polaków, to szczególnie ważny znak. Wojowie nosili go na tarczach, był dla nich znakiem Słońca. Dla całej rasy Aryjskiej ten symbol oznaczał Słońce. Symbolika solarna była więc dla nich najważniejszą, gdyż Słońce było dla Arjów bogiem.

Słowianie czcili Boga Swaroga, pod tym właśnie symbolem. Dlaczego dzisiaj mają go czcić pod innym ? Tylko dlatego, że jakiś niemiecki przydupas sobie wybrał ten symbol ? (Z resztą to logiczne - świaszczyca była też symbolem obecnym w germańskiej kulturze, nic dziwnego, że go wybrał). Pare lat historii i już mamy zapomnieć o znaku Swaroga ?

Najbardziej paradoksalne jest to, że pod wieloma symbolami dokonywano masowych mordów, a jakoś tych symboli nikt nie każe zapomnieć. Na przykład holokaust czarownic - dokonywano go pod symboliką chrześcijańską. Symbole przetrwały, zachowały swoje znaczenie, pomimo tych krwawych wydarzeń.

Albo symbole komunizmu. Dlaczego ludzie mogą je nosić na koszulkach ? Tyle razy widziałem gości z symbolami komuny na ubraniach. Ba - ileż to razy prześladowałem takich ludzi na ulicach (nie będę się wdawał w szczegóły).

A jak my wyszliśmy z flagą ze świaszczycą, to od razu zgarnęła nas policja. To nie jest sprawiedliwe.

Trzeba zaznaczyć, że świaszczyca ma głębokie, prastare znaczenie. Dla nas, rodzimowierców, jest symbolem religijnym i narodowym. Natomiast znaki komunizmu, mają bezpośrednie odniesienie do zbrodniczego systemu, zostały stworzone przez komunistów.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Maj 23, 2008, 13:17:53 pm
Trochę generalizujesz. Pomijając Twoje dygresje o rasie, która de facto nie istnieje, to prześladowanie kogoś za ozdobę na koszulce czy szyi jest głupie i przeczące temu co mówisz o symbolice. Sierp i młot z założenia były symbolami "niewypaczonymi" - dopiero parę państw, które sobie na godło czy flagę to wrzuciło stworzyło skojarzenia zbrodniczego systemu. A inne symbole? Sam przez jakiś czas miałem obrazek Che Guevary na ścianie, i też gdzieś leży koszulka z jego facjatą. I nie świadczy to, że jestem komunistą, ale raczej, że ta postać (o której trochę czytałem i nie zgadzam się z większością zarzutów jego dotyczących) była z całej tamtej bandy najbardziej pozytywna. Batista był nieporównywalnie większym [cenzura nie śpi].
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 13:18:54 pm
(brak polskich znakow)
Zawsze porusza sié chrzescijanstwo, a wspomnij choc raz, ze pod znakiem polksiezyca wycieto niemniej ludzi niz pod krzyzem i do dzis sie wycina. Faktem jest, ze Hitler zniszczyl symbolike krzyza niespodzianego, tak ze nawet gorale go nie uzywaja, choc znani sa z olewania konwenansow. Jesli chodzi o kulture to najwieksza zbronia Nazistow to wlasnie zabicie symboliki. A z drugiej strony co jest bardziej prawdopodobne kiedy maluje sie krzyz niespodziany na murze? Symbolika nazistowska, czy symbolika znana od tysiecy lat? Nie dziwie sie policji, ze Was zwineli. Wiem, ze to niesprawiedliwe, ale z drugiej strony co sie dziwic policjantom. Wiedza o tym nie jest powszechna...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 13:39:23 pm
Nawiązując do sierpa i młota, symbol młota jest do dziś używany jest znakiem firm i tak dalej ale nie kojarzy się z komunizmem bo komunistyczny sierp i młot ma jakiś swój określony wygląd i rys!! to tak samo jak możemy używac świaszczycy ale w określoenj szacie graficznej jest on symbolem nazizmu!! Więc wszystkie znaki możemy używac ale w takim kontekście żeby nie były źle kojarzone niestety więkoszośc niedoedukowanych "pismaków" uważa że to jest swastyka wymyślona przez nazistów i każda jej forma bezpośrednio się do nich odnosi.
No koniec opowiem Wam małą historię która podkreśla paradoks całej historii.
Pewnego dnia grupa innowierców w szkole spytała się czy może wejsc na religię i posłuchac bo akurat mieli trochę czasu i nie wiedzieli co robic ksiądz oczywiście sie zgodził, kiedy przyszedł czas modlitwy, wiecie jak to młodzież nie wstali przy krzyżu nie chcieli się modlic, grupa tych ludzi co weszli warunkowo na religię była zdziwiona że w Polsce jest takie bez wartościowe podejście do symboli których się w ogóle nie szanuje.
Czyli wyjaśniając o co mi chodzi to, to że ludzie którzy nie uznają żadnej świętości, ani symboliki krzyczą potem jak zobaczą nawet nie pozorną świaszczycę, tradycyjną zupełnie nie przypominającą nazistowską, jaki to jest straszny symbol powołują się na coś co kiedy jesy tym ludziom wygodnie!!
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 13:47:13 pm
Ale nie uogolniajmy tego. Bardzo lubimy mowic, jacy to nasi rodacy bywaja, a tymczasem w calej Europie i USA jest tak samo odnosnie krzyza niespodzianego. Wyobraz sobie co by mi zrobili w Anglii jakbym mial taki na szyi...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 13:53:11 pm
Fakt może trochę to zgeneralizowałem to może powiem tak sama historia dotyczy Polaków, ale złe podejście do symboli ma swoje przykłady wszędzie.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Maj 23, 2008, 15:11:23 pm
Zazwyczaj symbole w założeniu miały mieć zupełnie inny wymiar niż docelowo przybrały. Idea zazwyczaj jest doskonała, a wykonanie - każdy wie jakie zwykle jest. :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: bzyk w Maj 23, 2008, 18:05:21 pm
Jak już ktoś wspomniał wcześniej, w obecnych czasach swastyka kojarzy się jednoznacznie z Hitlerem. Wogóle dziennikarze, nie powiem że wszyscy, gdyż część to jednak odpowiednio wykształceni ludzie, porównują ten temat wyłącznie do swastyki jaka reprezentowała III Rzeszę i Hitlera. Mam nadzieję, że ten stereotyp szybko zniknie z podświadomości Polaków przynajmniej, gdyż przekonać resztę Europy, to kolejne milowe zadanie.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 18:46:20 pm
Byłem dziś na Indiana Johnes w kinie. Super! Polecam!
Przed filmem był jednak trailer filmu "Wanted" z Angeliną Jolie. Film wygląda nieźle, ale...
...film ma miec nutkę mistycyzmu w sobie, bo jest o stow. zabójców, którzy utrzymują równowagę w świecie. Oto celownik optyczny jednego z nich :))))

(http://img149.imageshack.us/img149/998/83718625up5.jpg)


Tu jest trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=H6LwQKKAMfw&feature=related
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 19:30:04 pm
he he dobre ale jak będzie jakiś "mądry" pismak od razu oskarży producenta o propagowanie nazizmu  :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 19:51:13 pm
A mi się wydaje, ze ją tak ukryto, że bez znajomości, różnych wersji krzyża jej nie rozpoznasz :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 19:55:28 pm
być może, powiem szczerze że gdyby nie ten temat to ja bym się nie zorientował że to świaszczyca, to bym powiedział że to skręcony celownik  ;)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 23, 2008, 20:10:04 pm
Co ciekawe, w praktyce nie miałby wogóle zastosowania, bo jest nieprzydatny przy strzleaniu przy wietrze :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 23, 2008, 20:20:01 pm
Taki celownik jeśli byłby dobry zostałby dawno opatentowany a nie wymyślony w zwykłym filmie.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 04:35:12 am
Jak chcemy iść jeszcze dalej, to z tego co pamiętam kiedyś byli AKowcy chcieli zmiany znaku pogotowia. Czemu???
Tutaj znak 6 Dywizji Waffen SS

(http://werwolfpl.files.wordpress.com/2007/06/6-dywizja-waffen-ss.jpg)

A tutaj znak Pogotowia Ratunkowego
(http://www.wesola.waw.pl/tel/zdjecia/pogotowie.gif)

Ktoś poszedł zadaleko w interpretacji symboli.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: don_fedro w Maj 24, 2008, 10:50:48 am
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9983835&ticaid=15f1a (http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9983835&ticaid=15f1a)

Cytuj
Dyrekcja toruńskiej Galerii Wozownia odwołała wystawę, która miała przywrócić pierwotne znaczenie swastyki - prastarego symbolu przynoszącego szczęście. O losie wystawy przesądziły gorące protesty części środowiska kulturalnego Torunia.


Ekspozycja Przemysława Obarskiego miała być próbą rehabilitacji swastyki - symbolu znanego w wielu kulturach od tysięcy lat, zawłaszczonego w XX wieku przez nazistów. Na wystawie nie było żadnych nawiązań do wojny, nie było też znaku wykorzystywanego przez hitlerowców. Jednak sam pomysł otwarcia instalacji wywołał gorące protesty, między innymi Marka Żydowicza, szefa fundacji "Tumult". Jego zdaniem w kraju, w którym faszyści wymordowali miliony ludzi nie wolno wykorzystywać swastyki do działań artystycznych.


Marszałek województwa, któremu podlega galeria wstrzymał otwarcie wystawy. Prawnicy mieli sprawdzić, czy na wystawie nie ma treści nazistowskich. Nie zdążyli. Dyrektor galerii Anna Jackowska sama zrezygnowała z ekspozycji. W liście przesłanym mediom napisała, że galeria nie miała zamiaru rehabilitować znaków faszystowskich, jednak w sytuacji jaka powstała wokół wystawy nie widzi możliwości jej otwarcia. (zel)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Maj 24, 2008, 10:53:29 am
Właśnie to przeczytałem... Żal.pl, "środowisko kulturalne" - ynteligenci... Eh... :/
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 11:39:29 am
Nie no żal!
W komentarzach napisałem zwięzłą historię krzyża, to może ktoś przeczyta. Dwie negatywne rzeczy. Pismak nie napisał o historii znaku nic, a jedynie ograniczył się do notki. Jak znam WP.pl to popołudniu uzupełnią tekst jak już napiszą coś zupełnie nic związanego z etyką i prawdą. Druga sprawa to nauka dla nas, po przeczytaniu komentarzy. Nigdy nie stawiać w dyskusji o swastyce znaku równości z sierpem i młotem, bo to określa jednoznacznie znaczenie swastyki. 
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 24, 2008, 11:44:57 am
Eh co za ludzie zupełnie nie rozumiem tego artykułu dlaczego zakazali wystawy chętnie bym na taką poszedł.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 11:47:00 am
Budujące są natomiast podpisy pod tekstem - parę osób coś jednak wie, a Ci co krzyczeli o symbolu nazistowskim zostali zbesztani :)

Pan Żydowicz jak widze jest historykiem sztuki. Słabiutko się uczyliśmy, słabiutko!
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Maj 24, 2008, 12:22:40 pm
Ogólnie wielu ludzi ma 'niesamowitą' wiedzę na wszystkie tematy. Ale fakt, faktem, że wielu szarych ludzi uważa swastykę za symbol nazistów - po prostu nie słysząc nigdy o innych interpretacjach. Być może podobne dyskusje jak ta coś zmienią... :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 24, 2008, 12:25:11 pm
wiecie damy tym ludziom link do naszej strony jest bardzo dobrze pokazana historia świaszczycy niech sobie poczytają i sie doedukują.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 12:25:52 pm
No i skończymy jako naziści :D

A teraz kolejna ciekawostka na temat swastyki. Swastyka była używana jako symbol u Indian! Pojawiał się szczególnie w plemionach południowo-zachodnich, w tym w plemieniu Navajo. Miała różne znaczenia. U plemienia Hopi była symbolem plemienia, dla Nawajo była znakiem leczniczym. Do tej symboliki nawiązuje niniejsze zdjecie. Indiańska drużyna koszykarska w 1909 roku.

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/49/Native_American_basketball_team.jpg)

A tu kartka z życzeniami z 1910 roku

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/2f/PostcardSwastica1910.jpg)

No i mój ulubiony. 12 pułk piechoty z USA, który walczył na plażach Normandii w 1944 roku miał na ramionach taki symbol:
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/12_Infantry_Regiment_COA.png)
Zobaczcie na ściany tipi :))) Do 1930 roku WIEEEELKĄ swastykę miała na ramionach 45 Dywizja Piechoty USA (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:45th_Infantry_insignia_%28swastika%29.svg)


Jeśli ktoś jest jeszcze zainteresowany tematem, to:

(http://rexcurry.net/ussr-socialist-swastika1917-250a.JPG) (http://rexcurry.net/ussr-socialist-swastika1917-250b.JPG)
Hahaha, banknot początków rewolucji w ZSRR.

ORAZ UWAGA!!!

(http://rexcurry.net/ussr-socialist-swastika1919-1920cav.jpg)
Odznaka Kawalerii Południowo-Wschodniego Frontu  1919-20!!!!

UWAGA, znalazłem swastykę a raczej kilkadziesiąt w moim akademiku w Anglii!!!!!!!! Zrobię zdjecie potem :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 24, 2008, 17:25:43 pm
he he dobre  :) trzeba powiedzieć wszystkim komunistom jak to wygląda :-) he he ciekawe co by powiedzieli, w sumie to teraz ten co nosi świaszczycę to nie tylko jest nazista ale także komunista  :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 17:56:50 pm
No własnie. Czy jakbym założył tą odznakę kawalerii bolszewickiej, to propaguje komunizm, czy nazizm????????????
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 24, 2008, 18:04:47 pm
Właśnie wiesz wydaje mi się że to zależy chyba w jakim okresie założysz taką świaszczycę i wtedy się chyba dowiesz, hm powiem że też jestem w totalnej kropce!!  ???  :o
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 18:06:34 pm
Hehe, policja Cię zatrzymuje wiadomo. Co chcą wpisać do protokołu? Propagowanie nazizmu. Ty ich informujesz, że jest to odznaka bolszewickiej kawalerii. Sąd powołuje biegłego, który stwierdza że mówisz prawdę. I co wtedy???? :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 24, 2008, 18:12:09 pm
he he i wtedy siedzisz za propagowanie komunizmu bo on też jest zakazany tak samo jak nazistowski!! albo jeszcze lepiej powołani biegli sadowi stwierdzają że jest to znak przodków symbol słońca i co wtedy??  :o  :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 24, 2008, 18:18:51 pm
No dobra, tyle, że w Polsce trudno skazać za propagowanie komunizmu. Można zrobić wystawę sierpa i młota, które nie miały swojego odwiecznego znaczenia, można wrzucić genitalia na krzyż, ale nie można "zabrać" swastyki Nazistom :/ Czegoś tu nie rozumiem :/
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 24, 2008, 18:45:28 pm
wiem że tak jest!! i też tego nie rozumem i nie umiem pojąć że ludzie swobodnie chodzą z koszulką CCCP i sierpem i młotem narysowanym a jak ktoś pójdzie ze świaszczycą nawet nie hitlerowską to jest od razu napiętnowany!!
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 25, 2008, 13:58:05 pm
Chyba chodzi o to, że us***y adolf miał bardziej znane zbrodnie niż stalin, wiadomo, holokaust i inne. Świat głównie tym się kieruje (tak mi się wydaje), do tego dochodzi rasizm jaki był stosowany, wiadomo, jak ktoś z rasy dotkniętej rasizmem zobaczy człowieka ze swastyką na klacie to chyba wiecie co wtedy czuje. Widząc CCCP napewno zareaguje lepiej niż na widok znaku nazistów. Uważam, że noszenia CCCP i swastyki nie powinno mieć miejsca w czasach obecnych!!! Zwłaszcza swastyki.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 14:04:56 pm
Kiler87 w części się z tobą zgodzę, że na widok publiczny nie należy jej wystawiać, przynajmniej teraz. Ale nie powiesz mi przecież, że akcja pokazania np. na serii wystaw w Polsce prawdziwego znaczenia swastyki zrobi coś złego? Moim zdaniem zabranie znaku nazistom, tak aby stał się on znów znakiem miłości i ochrony to najlepszy sposób na ich zwalczanie. Ja tu teoretyzuje, bo skala akcji musiałaby byś europejska. Nie wiem czy wiesz, ale Indie prowadzą akcję mającą na celu zmienić podejście do swastyki. Tu masz ich znak:
http://www.ivarta.com/columns/Swastika.jpg
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 25, 2008, 14:07:24 pm
Mi się wydaję że przede wszystkim nie powinniśmy sie obnosić z symbolami, skrajnych systemów, ale świaszczycę to bym chętnie ubrał jako znak tradycji Polskiej.
Wiesz co z tego że hitler miał słynniejsze zbrodnie skoro Stalin i całą reszta "czerwonej hołoty" (cytat działaczy niepodległościowych Solidarności) zabiła o wiele więcej ludzi niż naziści, czy faszyści, po za tym komunizm rozplenił się po całym świecie a nazizm tylko we dwóch krajach. Z czego Włochy nie dopuściły sie aż tylu zbrodni co naziści. Wydaje mi się Kiler że słabo przeczytałeś nasze poprzednie posty.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 14:16:14 pm
Hehe, też miałem takie wrażenie. Widziałem ostatnio wyliczenia, że Hitler miał być winny śmierci 21 mln, a Stalin z samej kolektywizacji 15 mln, wielkiego głodu około 7 mln. Według szacunków za Stalina padło 43 mln ludzi, a Komunizm w Rosji pochłonął 62 mln osób. To czemu akurat noszenie krzyża niespodzianego jest bardziej niestosowne niż sierpa i młota??? Logika moja ustępuje.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 25, 2008, 14:26:18 pm
Sorka... zgadzam się w tym co napisaliście, całkiem o tym zapomniałem, poporostu chodziło mi oto, żeby ktoś nie bujał w takiej koszulce na codzień po mieście, znaku nie powinno się odbierać bo już został im nadany, ale jak bym zobaczył kogoś w koszulce ze swastyką (już seryjnie, wiem, że ten sam znak był używany w wielu innych miejscach) to nie wiadomo co by się działo. Jestem przeciwko rasizmowi i rozpowszechnianiu go, wszystkich postów nie przeczytałem tylko pare ostatnich :-\
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 14:34:08 pm
AAAA, to bardzo polecam lekturę pierwszych 3 stron. Nie aby cię przekonywać, bo podzielam Twój punkt widzenia w 90%, ale dla własnej wiedzy. Ja się w temat swastyki bardzo wciągnąłem, a nienawidze po równo brunatnych i czerwonych. Jak zacząłem czytać, to do teraz nie moge wyjść z podziwu ile kultur ją znało. Co do swastyki na kosztulce, to wiesz, może być to 

(http://www.boners.com/content/793986.1.jpg)
Ciekawe jak na coś takiego zareagować?? Koszulki te były bardzo popularne w Japonii. I czemu to nic dziwnego, bo Japończycy uznają go za symbol powodzenia :)))

I kolejna ciekawostka:

(http://images30.fotosik.pl/217/14ae692d5f3a7072.jpg)

To plakat ze sztuki o baronie Ungernie estońkim niemcu walczącym z bolszewikami w czasie gdy armia czerwona zajmowała Syberię(około 1920 roku). Ungern (grany przez słynnego L. Solskiego)jest ubrany strój ze swastyką bo został namaszczony na chana przez mongolskiego odpowiednika Dalaj Lamy- Bogdo Gegena.Ungern był odbierany w Polsce bardzo pozytywnie : po rozbiciu Białych na Syberii i w Mongolii Armia Czerwona runeła na nas .Sztuka o Ostatnim Chanie została napisana przez Ossendowskiego. Ten znany polski pisarz z okresu międzywojennego który był wcześniej ...szefem wywiadu w sztabie Ungerna.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 25, 2008, 14:41:55 pm
Swawstyka była wohorzystywana na większą skalę niż nam się wydaje. Co do tego pierwszego zdjęcia, to co pod nim napisałeś to prawda, nie wiem jak na to zareagować ???. Swastyka jeżeli nawiązuje w danym akcie do nazizmu to mnie to denerwuje, ale jak na drugim zdjęciu (w sztuce) to jest zrozumiałe, nie chodziło w sztuce o nazizm lecz o coś innego więc nie ma w tym raczej nic złego. Mnie swastyka kojarzy się głównie z II wojną światową ale wiem, że jest znacznie głębiej w historii wryta (gwiazda aztecka np.). Ale niech no ktoś biały wyskoczy w takiej i niech przyzna, że jest rasistą to następną osobą jaką zobaczy to będzie pewnie sam Jezus, o ile za rasizm go dopuszczą.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 14:44:59 pm
Tego poniżej bym nie założył, bo nie zasłużyłem, ale jest to odznaka 21 Górskiego Pułku Artyerii Polowej.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/21._G%C3%B3rski_Pu%C5%

Ja też pisałem wcześniej że jak ktoś maluje krzyż niespodziany na ścianie to szybciej jest nazistą, niż kulturoznawcą :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 25, 2008, 14:47:17 pm
404: file not found
wyswietliło  :-\

O to dokładnie chodziło mi, nazizm a kultura. Nazizm jako największa zakała oczywiście, a kultura to wiadomo...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 14:49:22 pm
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/21._G%C3%B3rski_Pu%C5%82k_Artylerii_Polowej_21_DP_%2821st_Mountain_Field_Artillery_Regiment_of_21_ID%29.jpg


A widzisz Kiler, mówisz, że użycie swastyki w sztuce nie jest problemem. Jesteś nazistą! Czemu? Bo wczoraj lewaki niedopuścili do wystawy w Toruniu o historii swastyki, na której wogóle nie było wątków nazistowskich... Więc wpisujesz się w nurt zwolenników swastyki :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 25, 2008, 14:55:50 pm
heh miałem na myśli, użycie jako czegoś innego niż swastykę znaną i stosowaną przez nazistów :P
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 15:00:36 pm
Czyli ponad 100 wersji :) Niemcy używali jednej, a na świecie jest tyle jej wersji :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 25, 2008, 15:08:29 pm
Wiem wiem, ale tamte nie były chyba tak złe jak ta niemiecka (chodzi o wykorzystanie w nazizmie itp. przynajmiej nie wiadomo mi o innych przypadkach)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 25, 2008, 15:14:02 pm
Przeczytaj Kiler początek wątku tam beęzie wszystko napisane co naprawdę oznacza świaszczyca i jakie było jej znaczenie!! Będzie łatwiej dyskutować, możesz sobie narysować świaszczyce jako symbol solarny, płodności, szczęścia i wielu innych pozytywnych aspektów.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 15:26:00 pm
Panowie, ale się ubawiłem!!!

(http://www.dpjs.co.uk/files/swasticross_luck.jpg)(http://www.dpjs.co.uk/files/swasticross_postcard2.jpg)(http://www.dpjs.co.uk/files/swasticross_postcard5.jpg)


(http://www.dpjs.co.uk/files/swasticross_coke.gif)
hahahhahahahahahh!!!!


(http://neatorama.cachefly.net/images/2007-10/the-swastikas-hockey-team.jpg)
Kanadyjska kobieca drużyna hokejowa
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 25, 2008, 15:32:54 pm
he he mnie najbardziej rozśmieszył ten z coca-colą  :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Maj 25, 2008, 16:17:49 pm
Kiler, błagam, zlituj się... "SWASTYKA", nie "sfastyka" się pisze. Zainstaluj sobie firefoxa (tutaj go masz (http://www.mozilla-europe.org/pl/products/firefox/)), albo wrzucaj teksty do Worda, to Ci błędy popodkreśla...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 01:51:37 am
Polska harcerska Odznaka Wdzięczności z 1921 roku.

(http://www.18gdhs.pl/muzeum/df/26.jpg)

A tu swastyki z mojego angielskiego akademika. Akademik zbudowany był w 1928 roku, a ten korytarz ma 30 metrów.
(http://img144.imageshack.us/img144/7104/20080525189mx9.jpg)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 26, 2008, 10:03:22 am
Przeczytałme już pierwsze strony tego tematu i dowiedziałem się trochę nowego. Widziałem, że znak powstał długo przed narodzinami adolfa i, że to przez niego jest okryte złą sławą. Trochę zboczyłem z kursu zdaje się  :P
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 12:30:51 pm
On chyba nadał jej złą sławę, bo znak był powszechnie znany. Zobacz na kartki z życzeniami. :)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 12:43:32 pm
Dziwi mnie bardzo że w obecnej świadomości świaszczyca uchodzi za symbol zła mimo że była tak powszechnie znana, tak jakby ktoś nam "zresetował pamięć".
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Kiler87 w Maj 26, 2008, 12:50:45 pm
Prawdopodobnie daltego, że ta wersja a.h. była częściej pokazywana w tv itp.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 12:58:16 pm
Fakt masz rację ta wersja zła świaszczycy jest popularna bo kiedyś o wrogu naizstowskim dużo się mówiło.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 13:22:59 pm
Przeczytałem gdzies opinię ludzi, którzy zobaczyli znaczek harcerski, że byli "przestraszeni" i dopiero jak się dowiedzieli co oznacza, to się uspokoili :) Ludzie tak reagują ;)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: madu1906 w Maj 26, 2008, 23:58:09 pm
Panowie co piszecie o swatyce to prawda. Kiedyś miała takie znaczenie. Ludobójstwa na niespotykaną dotąd skalę dokonywane pod jej szyldem zmieniły jednak diametralnie jej wizerunek. Mam pytanie które w zasadzie powinno zacząć dysputę: po co na siłę coś rozgrzeszać?

Mało tego: dziś swastyka jest symbolem nazizmu i śmiem twierdzić że z tym będzie się ludziom kojarzyć przez następne wieki.
Gdyby zaś wasza wizja przeszła tj przyjęła sie w społeczeństwie , to znalazłby się niejeden taki który za 100(przypuszczalnie) lat powiedziałby że Hitler to był pokojowo nastawiony człowiek, nikogo nie zabił skoro otaczał się wszem i wobec świaszczycą - symbolem szczęścia. Ktoś uznałby może że Hitler to wymysł wyobraźni zacofanych ludzi XX wieku...

Piszecie że lewaki mogą kultywować sobie che, sierp i młot więc wy możecie swastę.. Takie myślenie to błąd. Błędem w Polsce jest także nierówne postrzeganie totalitaryzmów typu "brunatne bebe, czerwone cacy".
Rozpowszechniając swastykę nie pomagacie w zniesieniu kultu sierpa, wręcz przeciwnie..

Rozważcie co piszecie. Bo słuchać hadko.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: bzyk w Maj 27, 2008, 00:06:29 am
Madu1906 - mówisz o tym co jest teraz. My jesteśmy tutaj aby zmienić taki stereotyp. Normalną rzeczą jest, że nie uda nam się tego zrobić w całym społeczeństwie, ale przynajmniej w jego części. Ludzie pamiętający nazizm i żyjący tuż po nim, doskonale znają znaczenie swastyki dla III Rzeszy. Obecnie w szkołach - dla gimnazjalistów, jest to znak rozpoznawczy Hitlera. Co on robił wiedzą, ale nie koniecznie muszą porównywać swastykę do jego chorych planów i jej nienawidzieć.
Nasi żołnierze pluli w ten znak - będąc na ich miejscu zrobiłbym to samo.
Ale czasy się zmieniają, a na pewne rzeczy patrzy się z dystansemi wyrozumiałością.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: madu1906 w Maj 27, 2008, 00:37:07 am
Mówię także tym co być może.. Sam piszesz argumenty na obalenie swojego stanowiska. Faktycznie ludzie pamiętający wojnę najlepiej wiedzą co ten znak znaczy. A co w przyszłości będą o tym wiedzieć następne pokolenia?
Chodzi mi o to czy patrząc na swastykę od tej jasnej strony nie zapomną o Hitlerze którego jest dziś symbolem.
Już dzisiaj można wcisnąć ludziom spokojnie kit, a w przyszłości zapewne będzie jeszcze łatwiej.

Zaznaczam że nie neguję znaczenia pierwotnego swastyki - to oczywiste. Piszę bo czuję niesmak,
Stereotypy powiadasz? Ja postuluję odcięcie się od swastyki wszelakich grup z nią sympatyzujących. Wtedy będzie możliwy dialog pomiędzy innymi patriotycznymi stowarzyszeniami a taka jest idea WO.

Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 27, 2008, 00:43:29 am
Madu, spokojnie. Dlaczego co chwila pojawia się ktoś, kto nas tu chce uczyć? Nikt tu się ze swastyką nie obnosi i nie chce negować nazistowskiego symbolu, ani zmieniać historii. Do tego  Tu chodziło tylko na początku o dyskusję o jej znaczeniach i symbolice i historii. To, że się pośmialiśmy o tym jakby potraktowano swastykę, a jak sierp i młot. Tu nie ma wizji jej promowania, czy cokolwiek. Ja sam jak zacząlem czytać uznałem ją za najbardziej uniwersalny znak w historii i mimo, że wciąż czuje się dziwnie, to uważam, że szkoda, że go utracono.

A za takie słowa madu

Cytuj
Piszecie że lewaki mogą kultywować sobie che, sierp i młot więc wy możecie swastę

To nie wiem, czy argumentować, czy już szablą wąsa podgolić... Za takie słowa, ehh. Kto tu kultywuje "swastę"??? To jest kulturalna dyskusja z ciekawostkami, bo np. użycie swastyki na banknocie ZSRR w 1917 roku jest ciekawostką.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: madu1906 w Maj 27, 2008, 00:59:12 am
Dobra to źle zabrzmiało. Język nie sługa...
Chodziło mi bynajmniej o naturalną reakcję obronną na lewactwo by zamknąć u nich słowa "o nazizmie" w swastyce; wykazując że ta nie jest do końca złym symbolem.
Jeszcze raz przepraszam za to zdanie zauważone przez Pathe.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 27, 2008, 01:07:25 am
Nie ma problemu. Ja swastyki, a raczej krzyża niespodzianego żałuję ze względu na Podhalańczyków. Piękne mieli te odznaki przedwojenne :D Wiem, że nic się nie zmieni, a po prawdzie motłochowi lepiej nie pokazywać czasem innych znaczeń symboli bo zaczną kultywować. Już sierpa i młota nadużywają. Moim jednak zdaniem wystawa jak ta w Toruniu  to była dobra inicjatywa, bo lepiej pokazać ją w sposób profesjonalny, niż malowac na murach w Łodzi.

A co do używania symboli przytocze anegdotkę:
Impreza w akademiku, Anglik przychodzi w koszulce z herbem NRD, z młotem i cyrklem. Wstaje Niemiec, który pochodzi ze wschodnich Niemiec i wkurzony pyta, "czemu to ubrałeś?", a na to Anglik "Bo to były piekne czasy"... Słów brakuje ;D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Lipiec 28, 2008, 03:07:23 am
Obecna 21 Brygada Strzelców Podchalańskich

(http://www.specops.com.pl/naszywki/jednostki_gorskie/bryg.sztrz.podh-owal-wyjsciowa.jpg)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Lipiec 29, 2008, 01:25:22 am
Aż dziw że jeszcze do tego nie dobrali się komuniści z "nigdy więcej"
Swiaszczyca jest wszędzie koło nas tylko my tego nawet nie zauważamy na pamiątce - dziupadze  :P też mam świaszczyce.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Namir w Sierpień 23, 2008, 13:49:50 pm
Trochę naciągane - wątpię, żeby swarzyca pojawiła się tu celowo:
(http://img168.imageshack.us/img168/1366/natodw3.gif)
Thanks to ImageShack for Free Image Hosting (http://imageshack.us)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Sierpień 28, 2008, 00:01:53 am
trochę dziwna i nienaturalna, są 4 ramiona, jedna linia łamana w dwóch miejscach niby spełnia warunki, ale to jest ewidentnie naciągane, z każdej podobnej figury mozna wyłowić znaczek świaszczycy.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Sqadak w Październik 02, 2008, 22:16:04 pm
W mojej kolekcji mam banknot rosyjski z 1917.

(http://img402.imageshack.us/img402/6407/dsc00042om8.th.jpg) (http://img402.imageshack.us/my.php?image=dsc00042om8.jpg)

(http://img371.imageshack.us/img371/8806/dsc00044fl1.th.jpg) (http://img371.imageshack.us/my.php?image=dsc00044fl1.jpg)

Faktycznie z jednej strony pod napisem na tle jest swastyka.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Październik 03, 2008, 08:49:02 am
To było już z banknotami, może ktos jeszcze ma jakieś przykłady?
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: maniek78m w Październik 03, 2008, 09:51:28 am
(http://www.10bkpanc.sow.mil.pl/tradycje/images/1artmot.gif)

1 Pułk Artylerii Motorowej

(http://historyton.pl/catalog/images/Ajaks/1pulkartymot.jpg)


tylko chyba w złą stronę obrócona  ::)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Październik 03, 2008, 12:48:38 pm
W dobrą stronę jest, Polskie to raczej właśnie w prawo się głównie obracały, o ile dobrze pamiętam.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: kfiat w Luty 26, 2009, 22:58:14 pm
Witam,
znacie może jakies konkretne, cikawe książk, gdzie mógłbym znależć informacje o swastyce, chodzi mi o swastykę w czasach przednazistowskich i po. Piszę pracę i jest mi to potrzebne.
Dzięki
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Luty 27, 2009, 01:24:33 am
Kolega ostanio kupił książkę o Strzelcach Podhalańskich, były tam oddziałówki ze świaszczycą, zresztą można je znaleść nawet na wikipedii.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Monika w Luty 27, 2009, 17:52:01 pm
Napewno znajdziesz dużo informacji o Sważycy w mitologii słowiańskiej, ale również nordyckiej i hinduskiej, kiedyś czytałam konkretną książkę na ten temat, ale nie pamiętam tytułu:( jak sobie przypomnę to napiszę ;)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: janina27 w Marzec 09, 2009, 13:54:58 pm
No właśnie odnośnie Karłowicza i tatrzańskich szlaków:
Polscy muzycy są autorami strony o ostatnim tatrzańskim szlaku Mieczysława Karłowicza i kamieniu upamiętniającym jego śmierć. http://karlowicz.free.fr  (http://karlowicz.free.fr). Pomysł witryny, jak piszą powstał z irytacji na nagminne kojarzenie przez ?turystów? kamienia Karłowicza z ?jakimś hitlerowskim grobem? i na niestworzone opowieści przewodników górskich...
Podejmują oni akcję, mającą na celu umieszczenie na szlaku pod Małym Kościelcem informacji, że głaz w dole stoku upamiętnia śmierć Karłowicza oraz krótko objaśniającego symbolikę widniejącej na nim swastyki.
Polecam zgłębienie tematu, na stronie jest dość dobrze opisane. Ale przede wszystkim najważniejsze żeby przekonać TPN, że taka informacja jest konieczna w czasach wtórnego analfabetyzmu...
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Rawright w Kwiecień 13, 2009, 11:14:24 am
W związku z tym, że w temacie był wątpliwości odnośnie strony w którą są / powinny być zwrócone ramiona swastyki, małe wyjaśnienie. Prawoskrętna odnosi się do kultu solarnego, sfery sacrum, ognia, szczęścia, dobrobytu, lewoskrętna natomiast do kultu lunarnego (księżycowego), symbol śmierci, zagłady, apokalipsy, Kali Mungi. Oczywiście to tylko odnośnie pochodzenia i pierwotnego znaczenia. W Wojsku Polskim ( i innych) były swastyki i prawoskrętne, i lewoskrętne, lecz myślę że nie wywodzono ich bezpośrednio z korzeni indoeuropejskich i słowiańskich oraz nie przywiązywano wagi do strony w którą zwrócone są ramiona. To po prostu harmoniczny, prosty, efektowny symbol.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: pro w Sierpień 07, 2009, 20:11:56 pm
Legenda Swastyki -> www.swastika.cba.pl (http://www.swastika.cba.pl)
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Październik 12, 2009, 15:18:56 pm
Na joemonsterze się pokazał artykuł o Świaszczycy - LINK (http://www.joemonster.org/art/12570/Swastyka_czyli_jak_Hitler_wypral_mozgi_milionom_ludzi).
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Mścisław w Luty 24, 2010, 17:19:29 pm
w naszym narodzie swastyka występuje od tysięcy lat. Przed chrystianizacją  jako symbol Słońca, Swaroga, Swarożyca, a później poprostu Słońca. W dzisiejszych czasach owiana złą sławą z wiadomych powodów.
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Havoc w Luty 24, 2010, 23:15:08 pm
Nawet Radziwiłł miał w swym herbie swastykę :D
Tytuł: Odp: Świaszczyca (swastyka)
Wiadomość wysłana przez: Marbident w Marzec 31, 2017, 22:20:04 pm
Witam
Jestem zachwycony historią Słowian i im więcej czytam tym fascynacja wzrasta. Czytając Wasze posty na temat świaszczycy przychodzi mi na myśli jedna myśl iż jednym z powodów dla którego została użyta w II WŚ jest to iż od zawsze kościół  katolicki walczył z wierzeniami Słowian i aby pozostałości, bo tak należy nazwać zamieszkujących tereny Polski oraz innych zaatakowanych krajów nastawić negatywnie do tego jakże jak najbardziej pokojowego i multikulturowego znaku.