Forum Wierni Ojczyźnie

Między nami, Polakami! => Religia => Wątek zaczęty przez: DID@ w Październik 30, 2010, 18:43:49 pm

Tytuł: Andrzejki, czy Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 30, 2010, 18:43:49 pm
Już w Poniedziałek będziemy wedle starej już dość tradycji odwiedzać groby bliskich zmarłych. Zawsze ten czas był okresem zadumy, wyciszenia, zamyślenia.. A tu nagle zza oceanu przychodzi święto, gdzie dziecko jest diabłem i jest śmiesznie..

Co myślicie o zwyczaju Halloween - czyli świętowanie grozy, śmierci ?
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 30, 2010, 18:49:43 pm
U nas się to nie przyjmie :P Chyba, że wśród studentów.
Niestety się mylisz. Bardzo mocno jest to promowane w szkołach podstawowych np - czyli wtedy, kiedy u dziecka kształtuje się świadomość - z mojego punktu widzenia (i nie tylko), jest to groźne dla takiego malucha..
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Czarna w Październik 30, 2010, 19:45:41 pm
Wolę te dni obchodzić tradycyjnie w zadumie i modlitwie za zmarłych. Uważam że takie Halloween w Polsce. gdzie u nas panuje inna kultura jest w pewnym sensie nabijaniem się z tych ludzi którzy obchodzą te święta w sposób tradycyjny. Niestety z każdym rokiem te święto zza oceanu próbuje się przyjąć u Nas. te różne prywatki z okazji święta, dyskoteki, marsze przez miasto w różnych przebraniach i z dyniami czy przy ozdabianie dyni przez dzieci w szkole. To za mną nie przemawia i dla mnie Halloween nie ma tutaj miejsca.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Rawright w Październik 30, 2010, 20:03:10 pm
Fak Hałołyn. Niby my Polacy to takie społeczeństwo tradycyjne, religijne, przywiązane do starych zwyczajów i zamknięte, a jednak profańskie zwyczaje przenikają każdego roku do świadomości społeczeństwa. Na każdym rogu szczerzą się ze sklepowych półek durne mordy wycięte w dyni a w różnych salonach handluje się okultystycznymi akcesoriami. Gonić, tępić, uświadamiać :)

Jak zapukają do drzwi jakieś pajace chcące cukierków to zawsze można dorzucić coś na sraczkę.  :angel: Nie spodoba się im i za rok może jak przystało grzecznie pójdą na groby  ;D
 
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 30, 2010, 20:08:10 pm
Dziękuję Ci Raw za wsparcie - bo mam identyczne spojrzenie na tę sprawę :)
Polacy nie chcą już być niestety ciemnogrodem :( I przyjmują te dziwne zwyczaje z zachodu, które absolutnie nie pasują do naszej tradycji i kultury (pomijam i tak fakt religijny i moralny) - ale cóż - zachód the best ...
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Rawright w Październik 30, 2010, 20:31:30 pm
Zgniły zachód odrzucił swoją tożsamość i na jego miejscu pojawił się właśnie taki syf, to już ekspansja islamu na tym tle wydaje się odżywczym renesansem religijnym :)

http://www.lastfm.pl/events/search?search=1&place_type=26&place_id=174&by=event&q=halloween (http://www.lastfm.pl/events/search?search=1&place_type=26&place_id=174&by=event&q=halloween) "Trochę" tego jest.Nawet złOnet poruszył ten temat ze słusznej strony:

Cytuj
Katolicy ostrzegają przed pogańskim świętem

Wpływowy włoski ruch katolicki Stowarzyszenie Jana XXIII przestrzegł w sobotę, że obchodzone 31 października Halloween to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa.

Czytaj całość: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/katolicy-ostrzegaja-przed-poganskim-swietem,1,3763439,wiadomosc.html (http://wiadomosci.onet.pl/swiat/katolicy-ostrzegaja-przed-poganskim-swietem,1,3763439,wiadomosc.html)
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: BombelzOksywia w Październik 30, 2010, 21:12:01 pm
Debilizm, a od 2 lat dzieciaki na naszym osiedlu łażą po domach przebrane za bóg wie co. W tym roku mamy dla nich pewną niespodziankę która sprawi, że to święto będzie dla nich szczególnie przerażające i zapamiętają je na długo ;) Dla mnie Halloween jest ważne ale tylko dlatego, że wtedy obchodzę noc horrorów. Jest to mój ulubiony gatunek filmowy i zawsze 31 października zaopatruję się w kilka filmów grozy i oglądam je do upadłego. Obchodzenie tego święta na sposób zachodni to kompletne nieporozumienie. O ile zrozumiem jeszcze imprezę w knajpie z tej okazji to chodzenia po domach już nie. Nie powinno się tego promować, nie nasz klimat i miałem nadzieję, że to się nie przyjmie, niestety jest to coraz bardziej popularne.

I pełne poparcie dla neopogan którzy składają ofiary duchom, pomagają zagubionym duszom i kontaktują się ze zmarłymi. Bo jeżeli ktoś w to wierzy i traktuje to poważnie to czemu nie, robienie jednak z siebie idioty i patrzenie z zazdrością w stronę juesjej to żenada.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: barteq_g w Październik 31, 2010, 09:25:26 am
Każdy robi to co lubi. W mojej okolicy halloween nie istnieje.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Październik 31, 2010, 09:45:27 am
Halloween wzięło się od celtyckich tradycji amerykańskich Irlandczyków. Nie jest więc wymysłem niedawnym i jest zgodne z ich kulturą.

Do naszej tradycji i kultury pasuje jak pięść do nosa, więc każdy powinien delikatnie to perswadować swojemu potomstwu. Ale ponieważ rodzice mają generalnie swoje dzieci głęboko w tyłku, to potem mamy takie kwiatki. ;)
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Rawright w Październik 31, 2010, 11:56:41 am
Halloween wzięło się od celtyckich tradycji amerykańskich Irlandczyków. Nie jest więc wymysłem niedawnym i jest zgodne z ich kulturą.

Do naszej tradycji i kultury pasuje jak pięść do nosa, więc każdy powinien delikatnie to perswadować swojemu potomstwu. Ale ponieważ rodzice mają generalnie swoje dzieci głęboko w tyłku, to potem mamy takie kwiatki. ;)

Ale obecnie przyjmuje inną postać, bez względu na swój rodowód, mieszanki błazenady, komercji, a i satanizmu, okultyzmu.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 31, 2010, 12:11:56 pm
Ale obecnie przyjmuje inną postać, bez względu na swój rodowód, mieszanki błazenady, komercji, a i satanizmu, okultyzmu.
No i dochodzimy do sedna sprawy. Z okazji Halloween bodaj Empik wypuścił laleczki Voodoo, które rzekomo przynoszą szczęście...
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: szpok5 w Październik 31, 2010, 12:49:29 pm
Halloween jest to poprostu wykorzenienie tradycji chrześcijańskich.
Ktoś kiedyś chciał pokazać jakie to fajne chodzić i straszyć i że w Europie też się tak da i posunęło się to do takiego stopnia jak teraz a na tym się nie skończy.
Jeśli ktoś jest chrześcijaninem to tego "święta" nie przyjmie ale też obojętnie nie przejdzie obok niego wyrażając swe niezadowolenie.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Październik 31, 2010, 20:50:56 pm
Jest rodzaj, hm, odpowiedzi polskiej:
Cytuj
http://www.tvn24.pl/12690,1680334,0,1,dzieci-znajomych-przebieraja-sie-za-duchy--my-przyszlismy-tu,wiadomosc.html
Doczekaliśmy się polskiej odpowiedzi na amerykańskie święto Halloween. W niedzielę w Warszawie Krakowskim Przedmieściem przemaszerowały koronowane głowy, zakonnicy, mniszki i pustelnicy. Wszyscy święci.
Wśród nich byli także znani patroni Polski, np. św. Kazimierz, jak i mniej znani nad Wisłą, np. św. Juan Diego.

Towarzyszyły im anielskie bębny

Przemarsz "HolyWins" (w wolnym tłumaczeniu - "święty zwycięża") w dniu, w którym inni bawią się z okazji Halloween, zorganizowała katolicka Wspólnota Emmanuel, we współpracy z kilkoma innymi ruchami. Podobne marsze w przeddzień Wszystkich Świętych odbywają się w innych miastach, nie tylko w Polsce.

W stolicy "święci" maszerowali w towarzystwie aniołów na szczudłach i przy akompaniamencie bębnów. Przechodniom rozdawali "listy od świętych", zachęcające do zadumy przed obchodzonym w poniedziałek świętem Wszystkich Świętych.

"Goście" z kraju i zagranicy

Wśród obecnych można było rozpoznać m.in. dwie święte Elżbiety - matkę Jana Chrzciciela i Elżbietę Węgierską oraz dwie święte Teresy - z µvili i od Dzieciątka Jezus. Nie zabrakło także św. Andrzeja z przytroczonym do pleców krzyżem, stawianym przed przejazdami kolejowymi i św. Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 r. na króla Polski.

Spośród mniej znanych w Polsce świętych można było zobaczyć m.in. zmarłą w 1962 r., a kanonizowaną przez Jana Pawła II w 2004 r. włoską lekarkę - św. Joannę Berettę Molla oraz azteckiego wizjonera, którego kult praktykowany jest w Meksyku - św. Juana Diego.

Coś w zgodzie z tradycją

- Dzieci moich znajomych przebierają się dziś za duchy i wampiry, ja ze swoimi przyszłam tutaj. Chcę im pokazać, że tego dnia można bawić się w zgodzie z katolicką tradycją - powiedziała jedna z uczestniczek marszu.

Przechodnie przyglądali się maszerującym z zaciekawieniem. - Fajnie, zawsze to jakaś odmiana od tych dyń ze świeczkami, które już od dwóch tygodni stoją na wystawach sklepów, a nawet przed nimi - powiedział jeden z obserwatorów.

Zdarzały się też odmienne opinie. - Nie wiem, czemu katolicy zawsze muszą być w kontrze. Rozumiem, że nie podoba im się Halloween, bo sama go nie lubię. Ale wesoły przemarsz z bębnami główną ulica miasta chyba też trudno zaliczyć do polskiej tradycji związanej z jutrzejszym dniem - powiedziała jedna z kobiet.

W poniedziałek przypada Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Październik 31, 2010, 21:45:48 pm
Smuci mnie to, że polskie piękne tradycje zamienia się populistyczny i tani chłam.

To co było tak ważne dla naszych przodków, dzisiaj jest niemodne, stare, nudne i niepotrzebne. To co utrzymywało nas setki lat w jednej wspólnocie, dawało siłę, odwagę i odpocznienie stało się niczym. Zapomina się o ważnych tradycjach, ludzie niemal się ich wyrzekają. Czci się demony i jednocześnie mówi, że wierzy w Boga. Całe to bałwochwalstwo to uwielbianie demonów w świetle Bożego Słowa. To odejście od drogi nauczania kościoła i także wyraźny bunt przeciwko Bogu. W historii ludzkości zawsze dochodziło do skrajności, ale teraz nastała chwila kiedy to skrajność zamienia się w bezgraniczną głupotę.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 31, 2010, 22:01:05 pm
Czci się demony i jednocześnie mówi, że wierzy w Boga. Całe to bałwochwalstwo to uwielbianie demonów w świetle Bożego Słowa. To odejście od drogi nauczania kościoła i także wyraźny bunt przeciwko Bogu. W historii ludzkości zawsze dochodziło do skrajności, ale teraz nastała chwila kiedy to skrajność zamienia się w bezgraniczną głupotę.

Problem tkwi nie tyle w celowym sprzeniewierzaniu się Bogu, co właśnie w głupocie - nikt nie pomyśli, co za sobą może nieść takie .. święto.. nie - nie pasuje mi tu nawet to słowo.. Ten zwyczaj.
Skoro dziecko, które nie ma ukształtowanego światopoglądu widzi, że kolega się przegrał za Szatana i dostał cukierka, są śmiechy i radość, to musi coś być na rzeczy.. Tak oto zatraca się w młodym człowieku granica między dobrym, a złym. Wszystko to podświadomie działa na psychikę ludzką..
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Październik 31, 2010, 22:14:09 pm
Problem tkwi nie tyle w celowym sprzeniewierzaniu się Bogu, co właśnie w głupocie - nikt nie pomyśli, co za sobą może nieść takie .. święto.. nie - nie pasuje mi tu nawet to słowo.. Ten zwyczaj.
Skoro dziecko, które nie ma ukształtowanego światopoglądu widzi, że kolega się przegrał za Szatana i dostał cukierka, są śmiechy i radość, to musi coś być na rzeczy.. Tak oto zatraca się w młodym człowieku granica między dobrym, a złym. Wszystko to podświadomie działa na psychikę ludzką..

Pewni ludzie zapoczątkowali to świadomie, wiedząc że zbierze to w końcu swoje żniwo.
Osoby wierzące mają obowiązek badać wszystko i odróżniać to co Bogu się podoba, od tego co Bogu się nie podoba.

Wkraczamy na terytorium posług, świadomości wiary i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Jeśli na prawdę ludzie chcą zatracać się w satanistycznych rytuałach to niech się zatracają sami, po co w ogóle stukają ludziom do drzwi? Przecież to wszystko ma ogromne znaczenie, to naruszanie prywatności. To są jeszcze dzieci, które nie umieją odróżnić jeszcze moralnie dobra od zła. To co daje przyjemność jest dobre, stąd praktyka dawania cukierków. Jestem puchą, ale mam świadomość że za wszystko są odpowiednie konsekwencje.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Październik 31, 2010, 22:21:15 pm
Nawiązując do najmłodszych, to niestety jest mocna promocja tego hamerykańskiego zwyczaju w szkołach - przodują w tym anglistki - w mojej szkole nawet (liceum) były jakieś zabawy organizowane w związku z Halloween.. Dzieciom zabawa może kojarzyć się TYLKO z czymś dobrym, więc mamy mały lobbing ..
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Październik 31, 2010, 23:23:39 pm
Ja nie obchodzę,ale jak inni chcą "we własnym zakresie" to nie trzeba im zabraniać.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Natalika w Listopad 01, 2010, 20:52:30 pm
Ja osobiście jestem za tym, aby pójść na groby i spokojnie się pomodlić. Taka jest tradycja. Jestem tolerancyjna i szanuję obchodzenie tego święta w taki sposób, jak robią to Amerykanie, bo szanuję ich kulturę i obyczaje. Szanuję, lecz nie kopiuję, bo w społeczeństwie polskim (w europejskim raczej też) dochodzi do głosu zjawisko amerykanizacji, czyli nadmiernej fascynacji kulturą Ameryki. Ludzie myślą, że takie obchodzenie święta jest lepsze, bo modniejsze.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Listopad 01, 2010, 21:46:04 pm
Ja osobiście jestem za tym, aby pójść na groby i spokojnie się pomodlić. Taka jest tradycja. Jestem tolerancyjna i szanuję obchodzenie tego święta w taki sposób, jak robią to Amerykanie, bo szanuję ich kulturę i obyczaje. Szanuję, lecz nie kopiuję, bo w społeczeństwie polskim (w europejskim raczej też) dochodzi do głosu zjawisko amerykanizacji, czyli nadmiernej fascynacji kulturą Ameryki. Ludzie myślą, że takie obchodzenie święta jest lepsze, bo modniejsze.

Haloween z tego co czytałem i słyszałem pochodzi z wierzeń celtyckich,a więc jest lub było to swojego rodzaju wierzenie i obrządek. Racja że teraz traktowane to jest jako zabawa,ale jak ktoś chce to jego sprawa. Ja byłem dziś na grobach bliskich.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Listopad 01, 2010, 21:50:14 pm

Haloween z tego co czytałem i słyszałem pochodzi z wierzeń celtyckich,a więc jest lub było to swojego rodzaju wierzenie i obrządek. Racja że teraz traktowane to jest jako zabawa,ale jak ktoś chce to jego sprawa. Ja byłem dziś na grobach bliskich.
Również byłem na grobach, ale przeraziło mnie coś nie tyle halloweenowego, co równie idiotycznego.
Przed cmentarzem były oczywiście stoiska z kwiatami i zniczami, oraz ... jedno stoisko z tzw. "Twisterrowymi mieczami" -> patrzcie avatar Twisterro. Po cholerę w dzień, gdy mamy podnieść refleksję, dzieciakom się sprzedaje takie zabawki? Dzieci - wiadomo - niewinne, ale rodzice.. ehh..
Byłem dziś dwukrotnie na cmentarzu. Na mszy o 14 i wieczorem. Te świecące mieczyki mnie delikatnie mówiąc denerwowały...
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: barteq_g w Listopad 01, 2010, 21:53:26 pm
Ja byłem na cmentarzu przed którym stała budka z napisem: "Znicze i słodycze!"...
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Listopad 01, 2010, 22:16:10 pm
Ja byłem na cmentarzu przed którym stała budka z napisem: "Znicze i słodycze!"...

Szok! A w TV pokazywali stoiska z balonika przed cmentarzem.Coraz więcej świąt to tylko z nazwy,a wszystko to teraz komercha...
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Marcz w Listopad 02, 2010, 10:59:08 am
Na szczęście w moim mieście takie coś nie istnieje :) 
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: RAF w Listopad 03, 2010, 02:28:04 am
Halloween jest obchodzony 31/10 a nie w pierwszych dniach listopada - to po pierwsze. Po drugie ,jako że postępuje mniej lub bardziej widoczne przemieszanie tradycji to ja nie widzę w tym nic złego....w dalszym ciągu 1 listopada będzie dniem zadumy.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Listopad 03, 2010, 12:52:37 pm
Halloween jest obchodzony 31/10 a nie w pierwszych dniach listopada - to po pierwsze. Po drugie ,jako że postępuje mniej lub bardziej widoczne przemieszanie tradycji to ja nie widzę w tym nic złego....w dalszym ciągu 1 listopada będzie dniem zadumy.
Chodziło mi o to, że ten zwyczaj przejmuje inicjatywę w tych dniach, gdzie od zawsze wspominaliśmy zmarłych w ciszy i zadumie.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Listopad 03, 2010, 17:04:04 pm
Cytuj
Halloween jest obchodzony 31/10 a nie w pierwszych dniach listopada - to po pierwsze.

A kto napisał, że jest inaczej?

Cytuj
Po drugie ,jako że postępuje mniej lub bardziej widoczne przemieszanie tradycji to ja nie widzę w tym nic złego....w dalszym ciągu 1 listopada będzie dniem zadumy.

Nie widzisz? A ja widzę, ewidentne odejście od tradycji, skoro mamy d(emo)krację to mi tak samo wolno czuć się źle z biegającymi w okół mnie pajacami, tak samo jak jak oni czują się źle widząc ludzi idących do kościoła. Wszystkie, ze znanych mi i wielkich kultur oraz religii, zawsze czciły pamięć o przodkach. Tymczasem banda wieśniaków robi sobie z ich pamięci plac zabaw. Poprzebierać się, oblać krwią, to dla Ciebie nie jest nic złego? Dzieci kilkuletnie poprzebierane za morderców i demony nie są dla Ciebie niczym złym? Ano tak przecież to tylko keczup i zabawa, niech się tam w wampiry i demony przebierają. A co tam, niech zakłócają spokój przodków i duchów przodków. To jest absolutnie postępowe. Nie ma w tym nic złego.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: RAF w Listopad 04, 2010, 01:03:03 am
Pieter...mieszkasz w kraju anglosaskim więc nie porównuj ichniejszych tradycji do naszych. Polacy w większości zapalają znicze na cmentarzach - obchodzą Święto Zmarłych podobnie jak w kraju - co jest odbierane z pewną ciekawością w na wyspach. Każda nacja obchodzi inaczej ten dzień i powinieneś to uszanować -
Cytuj
Tymczasem banda wieśniaków robi sobie z ich pamięci plac zabaw.
- ja w ten sposób nie odbieram Halloween, a zwłaszcza,że twój komentarz jest poniżający.... Dla mnie osobiście, święto zmarłych jest chwilą gdzie mogę wspominać swoich bliskich, chwile smutne i wesołe które spędzaliśmy razem - nie muszę pokazywać mojego smutku, raczej wolałbym aby nad moim grobem przyjaciele wspominali mnie z radością - śmiali się,płakali - wspominali każdego roku, bo pamięć jest najważniejsza ,a nie sposób jego obchodzenia....nawet wódkę mogą pić,tańczyć czy śpiewać - najważniejsze aby nie zapomnieli!!!

Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: DID@ w Listopad 04, 2010, 12:20:20 pm
najważniejsze aby nie zapomnieli!!!
I w tym momencie dochodzimy do sedna sprawy, ponieważ Halloween zatraca pamięć a buduje wesołą atmosferę wokół całej grozy, śmierci, demonów..
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Listopad 04, 2010, 15:11:00 pm
Cytuj
Pieter...mieszkasz w kraju anglosaskim więc nie porównuj ichniejszych tradycji do naszych.

Widzisz, cały czas piszę o tym że źle się dzieje w kraju naszych przodków, bo młodzi przejmują jakieś chore tradycje z innych krajów. To się nazywa subtelne wynaradawianie, zaczyna się od małych spraw a kończy na poczuciu tożsamości jakiegoś ultra-nieistniejącego-państwa-zaboru. Mnie nie obchodzą tradycje innych krajów, ani także kultur. Mnie interesuje tradycja polska, piękna i nieśmiertelna jak do tej pory. Czemu My, Polacy, musimy zawsze lizać poręcze innych krajów? Czemu inne kraje nie liżą naszej poręczy?

Cytuj
Każda nacja obchodzi inaczej ten dzień i powinieneś to uszanować -

Jasne, że szanuję. Kto tam chce w demonologię się bawić, niech się bawi. Ot co.

Cytuj
święto zmarłych jest chwilą gdzie mogę wspominać swoich bliskich, chwile smutne i wesołe które spędzaliśmy razem

W kraju anglosaskim, w którym przyszło nam chwilowo żyć, żaden przeze mnie pytanych tubylców zmarłych nie wspomina. Halloween to zabawa, popijawa, orgia, lajtowo spędzony czas. Nic poza tym, do tego doszło że organizuje się specjalne, sakralne miejsca dla zabaw z duchami. Jeszcze trochę a zalegalizuje się mordowania w dniu zabawy rozdawania cukierka. Z resztą nie o tym mowa, mowa o tym że My naród polski przejmujemy takie zwyczaje i niszczymy przy tym naszą polskość.

Cytuj
nawet wódkę mogą pić,tańczyć czy śpiewać - najważniejsze aby nie zapomnieli!!!

Każdy ma prawo obchodzić ten dzień w takiej formie w jakiej chce, ale zachowując zasadę wspominania zmarłych, a nie (przepraszam najmocniej za to słowo) szczania na zapomniane groby. Bo i takie afery można łatwo doczytać w cudownych polsko i zagranicznych mediach. Myślisz, że taki wpływ nie szkodzi interesom naszym i Polaków?
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: barteq_g w Listopad 04, 2010, 16:52:58 pm
1 listopad to jedno z najweselszych świąt katolickich. W końcu jest to dzień Wszystkich Świętych.;) Święto zmarłych jest 2 listopada.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: RAF w Listopad 08, 2010, 02:37:20 am
Widzisz, cały czas piszę o tym że źle się dzieje w kraju naszych przodków, bo młodzi przejmują jakieś chore tradycje z innych krajów. To się nazywa subtelne wynaradawianie, zaczyna się od małych spraw a kończy na poczuciu tożsamości jakiegoś ultra-nieistniejącego-państwa-zaboru. Mnie nie obchodzą tradycje innych krajów, ani także kultur. Mnie interesuje tradycja polska, piękna i nieśmiertelna jak do tej pory. Czemu My, Polacy, musimy zawsze lizać poręcze innych krajów? Czemu inne kraje nie liżą naszej poręczy?


Ludzi jest coraz więcej i mieszanie się kultur jest nieuniknione. Jeśli nawet przejmują zwyczaje innych narodów ale nie wprowadzają ich w dni świąteczne obchodzone przez Polaków to ja nie mam nic przeciwko. 31/10 to nie 01/11... dbać trzeba o to aby nie zanikły nasze tradycje,ponieważ z biznesem się nie wygra,a dni takie jak Halloween czy Walentynki są najlepszym dniem do zarobienia pieniędzy.


To czy będziemy "lizać poręcze" zależy od naszych polityków,których tak chętnie wybieramy nie zwracając uwagi na to,czego dokonali w przeszłości...

Twoje wypowiedzi zostały połączone ze sobą Listopad 08, 2010, 02:41:57 am.

Każdy ma prawo obchodzić ten dzień w takiej formie w jakiej chce, ale zachowując zasadę wspominania zmarłych, a nie (przepraszam najmocniej za to słowo) szczania na zapomniane groby. Bo i takie afery można łatwo doczytać w cudownych polsko i zagranicznych mediach. Myślisz, że taki wpływ nie szkodzi interesom naszym i Polaków?


Nie wiem gdzie wyczytałeś,że chodzi mi o "szczanie na zapomniane groby"? Za moich czasów ( staro to brzmi  ;D ) chodziliśmy ze szkoły podstawowej czyścić groby parę dni przed 1/11 - nawet te na cmentarzu żołnierzy "radzieckich" - wątpię,że chociaż coś takiego odbywa się obecnie...

Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: MarcinS w Listopad 12, 2010, 11:12:58 am
Co myślicie o zwyczaju Halloween - czyli świętowanie grozy, śmierci ?
Osobiście nie świętuję , ale nie  mam nic przeciwko pod warunkiem , że dla kogoś jest to tylko zwykła rozrywka , a nie na przykład próba żartowania ze śmierci i spraw z których ( poza angielskimi komediami ) nie powinno się żartować .
Powinnismy zamiast hallowen stworzyc swojego rodzaju alternatywę , która nie będzie sprzeczna z polską tradycja , która w prowadza w święto wszystkich świętych nastruj zadumy i powagi , chyba , że ktos jest w stanie do północy być na imprezie z okazji Hallowen , a wyciszyć sie . No cóż my także mielismy niechrzesijańskie święto , które w centrum stawiało duchy zmarłych - Dziady .
Hallowen zdobyło u nas taką popularność , ponieważ wiele osób nie jest w stanie przetrwać poważnej atmosfery Wszystkich Świętych , no cóż mają do teo prawo .
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Tech w Listopad 21, 2010, 23:10:48 pm
Bojkotuję Halloween, jako nie zgodną z polską, naszą tradycją i szacunkiem dla zmarłych. To próba wprowadzenia okultyzmu.

Nasza tradycja refleksji nad śmiercią, wspominania najbliższych jest zdecydowanie bardziej budująca i lepsza.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Natalika w Październik 17, 2011, 10:47:48 am
Jeszcze chwila i temat znów stanie się aktualny. A na ulice wyjdą ludzie w przebraniach i zaczną straszyć innych. To nie nasza tradycja, więc nie popieram tego. ni wszystko co pochodzi od innych kultur musi być dobre.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Lucas207 w Październik 29, 2011, 01:34:57 am
Co tu dodać? Wracam w rodzinne strony, do mogił przodków. Irlandczycy... wysoko cenie sobie ich ludowa kulturę, "cukierek albo psikus" wciąga niesamowicie, co napędza popkultura, przede wszystkim telewizornia i reklamy chcących zarobić z okazji...właśnie, zwyczajowego czasu oddania czci zmarłym w religiach przedchrześcijańskich ludów indoeuropejskich. Kłopot w tym, że pół biedy, gdyby to miało faktycznie jakiś znaczenie dla kogoś, czyichś przekonań, sposobu świętowania to  jeszcze. Ale mamy tu zwykłą gonitwę za pieniędzmi, bez zastanowienia, bez sęsu.

Twoje wypowiedzi zostały połączone ze sobą Październik 29, 2011, 01:36:01 am.

Wybaczcie, piszę już jak Jasiu Śmietana. Postaram się popracować nad ortografią.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Listopad 01, 2011, 20:24:01 pm
Co tu dodać? Wracam w rodzinne strony, do mogił przodków. Irlandczycy... wysoko cenie sobie ich ludowa kulturę, "cukierek albo psikus" wciąga niesamowicie, co napędza popkultura, przede wszystkim telewizornia i reklamy chcących zarobić z okazji...właśnie, zwyczajowego czasu oddania czci zmarłym w religiach przedchrześcijańskich ludów indoeuropejskich. Kłopot w tym, że pół biedy, gdyby to miało faktycznie jakiś znaczenie dla kogoś, czyichś przekonań, sposobu świętowania to  jeszcze. Ale mamy tu zwykłą gonitwę za pieniędzmi, bez zastanowienia, bez sęsu.

Twoje wypowiedzi zostały połączone ze sobą Październik 29, 2011, 01:36:01 am.

Wybaczcie, piszę już jak Jasiu Śmietana. Postaram się popracować nad ortografią.
W nasze POLSKIEJ kulturze też mamy święto bardziej bliskie naszej mentalności to ,,DZIADY "tak pięknie opisane przez Mickiewicza i obce komercyjne wzory powinno się marginalizować a nie popierać.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Listopad 01, 2011, 22:04:50 pm
rozmawiałem ze znajomą Czeszką i też narzekała na ten wynalazek, że nagle nie wiadomo po co ludzie w Czechach dodali sobie taki dzień. Woli tradycyjnie obchodzić 1 listopada. Cieszy mnie to że i w innych krajach potrafią ludzie dostrzec głupotę "kopiuj/wklej" "tradycji zachodu".
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Natalika w Listopad 04, 2011, 09:57:23 am
W nasze POLSKIEJ kulturze też mamy święto bardziej bliskie naszej mentalności to ,,DZIADY "tak pięknie opisane przez Mickiewicza i obce komercyjne wzory powinno się marginalizować a nie popierać.


Piękne "Dziady", al jakie pogański :)
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Listopad 04, 2011, 10:36:34 am

Piękne "Dziady", al jakie pogański :)
A gdzie ślady chrześcijaństwa w halloween
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Listopad 04, 2011, 18:05:48 pm
A gdzie ślady chrześcijaństwa w halloween

Raczej nie ma, ale Halloween wygląda spoko.


Piękne "Dziady", al jakie pogański :)

A pogaństwo to nasze pierwotne wierzenia.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Listopad 05, 2011, 00:26:45 am
Raczej nie ma, ale Halloween wygląda spoko.

A pogaństwo to nasze pierwotne wierzenia.
To po co ten następny kamyczek do wynarodowienia?
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Listopad 05, 2011, 01:29:21 am
To po co ten następny kamyczek do wynarodowienia?

Nie rozumiem? Kto tu kogo "wynaradawia"?
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Listopad 05, 2011, 10:04:26 am
Nie rozumiem? Kto tu kogo "wynaradawia"?
Użyj głowy do myślenia to zrozumiesz.
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: ZX_W1 w Listopad 05, 2011, 11:03:35 am
Użyj głowy do myślenia to zrozumiesz.

Wytłumacz mi to, ja jestem prosty człowiek. :D
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: LWÓW1939 w Listopad 05, 2011, 13:13:15 pm
Wytłumacz mi to, ja jestem prosty człowiek. :D
To tak proste jak konstrukcja cepa,Zastanów się co wiesz o halloween i co wiesz o Dziadach ,jakie jest przesłanie dziadów ,a co wynika z halloween.Czy kiedykolwiek obchodziłeś święto Dziadów wiesz jak je zorganizować ?
Tytuł: Odp: Halloween
Wiadomość wysłana przez: Cichociemny w Listopad 05, 2011, 14:01:39 pm
Nie rozumiem? Kto tu kogo "wynaradawia"?

Naród to wspólnota ludzi posługujących się wspólnym językiem posiadający wspólną tradycje dlatego odchodzenie od tradycji to wynarodowianie.

Odnośnie tematu wątku to może warto by było w necie przeprowadzić jakąś szerszą akcję zachęcającą do bojkotu hallowen w przyszłym roku w październiku..
Tytuł: Odp: Andrzejki, czy ....
Wiadomość wysłana przez: Tech w Listopad 29, 2011, 13:03:35 pm
Z dwojga złego wolę imprezę Andrzejkową niż Hell..ween, bo przynajmniej ma w Polsce tradycje. W wielu fajniejszych szkołach właśnie przenosi się zabawy z Hell..ween tam na Andrzejki.

W Polsce Andrzejki zawsze kończyły zabawy przed nadchodzącym adwentem.

Andrzejki to okazja do śmiechu :)

(http://www.damianskoczyk.com/zgoda/wp-content/uploads/2011/11/andrzejki.jpg)