Forum Wierni Ojczyźnie

Między nami, Polakami! => Antypolonizm => Wątek zaczęty przez: p1tereQ w Maj 23, 2011, 11:56:46 am

Tytuł: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 23, 2011, 11:56:46 am
Przypomnę, że nie tak dawno doszło do podobnej zbrodni, co smutniejsze - fala takich zbrodni nasila się względem Polaków i Polski co jest jawną próbą relatywizowania historii. Obraża się Polaków publicznie, a władza nie podejmuje żadnych akcji aby to zmienić. Przypomnę, że w Katyniu zostało sadystycznie zamordowanych ponad 21 tysięcy polskich oficerów.

Cytuj
W Sztokholmie na ufundowanym przez Polonię pomniku katyńskim zauważono w niedzielę napis w języku polskim, obraźliwy dla Polaków. Kongres Polaków w Szwecji powiadomił policję.

- To dla nas szczególne miejsce, tu odbywają się msze za ojczyznę, dlatego tym bardziej bolesne jest to, co się stało - powiedział prezes Kongresu Polaków w Szwecji Michał Bieniasz.

- Jako fundatorzy pomnika zareagowaliśmy natychmiast. Napis został już usunięty, a sprawa została zgłoszona policji. Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie znaleźć sprawcę, ale chcemy spowodować, aby teren był lepiej patrolowany przez policję - dodał.

W środowisku polonijnym i na polonijnych forach internetowych trwa dyskusja, kto i z jakiego powodu mógł zbezcześcić pomnik katyński. Mieszkający w Sztokholmie Polacy przypuszczają, że mógł to zrobić pijany rodak lub jest to prowokacja. Napis został napisany po polsku, dlatego raczej nie obarcza się winą Szwedów.

Pomnik katyński w Sztokholmie znajduje się w parku przy kościele św. Jana od 2001 roku. Obelisk został odsłonięty przez sztokholmską Polonię w innym miejscu już w 1975 roku. Wówczas był to jeden z pierwszych na świecie pomników upamiętniających zbrodnię katyńską.

Na pomniku w Sztokholmie widnieje napis po szwedzku i polsku: "Na wieczną pamięć 25 tysiącom polskich oficerów bestialsko pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje w latach 1940-41 przez władze Rosji sowieckiej".

Katyń w sieci:
http://www.pamietamkatyn1940.pl/172.xml (http://www.pamietamkatyn1940.pl/172.xml)

http://www.katyn-pamietam.pl
Tytuł: Odp: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
Wiadomość wysłana przez: czizjuszplay w Czerwiec 14, 2011, 17:34:10 pm
Smutne, że niektórzy Polacy nawet za granicą nie są w stanie uszanować swojej Ojczyzny i jej historii...
Tytuł: Odp: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
Wiadomość wysłana przez: smiechu w Czerwiec 14, 2011, 23:05:03 pm
jak napisano - nie wiadomo czy Polak czy prowokacja...może za to że złapano tego złodzieja od napisu "Arbeit macht frei"?
Tytuł: Odp: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
Wiadomość wysłana przez: Ahaj w Lipiec 06, 2011, 22:36:26 pm
Smutne jest to iż nie reagują władze tylko społeczności lokalne.