Autor Wątek: 2 maja  (Przeczytany 11962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Robek86

• Gość
2 maja
« dnia: Maj 01, 2009, 14:16:17 pm »
 To stosunkowo młode święto ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:

- 2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
- W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja. (Mój osobisty komentarz, powód ustanowienia święta to dwa przeciwieństwa, Dywizja która razem z okupantami zdobywała Berlin, a potem z powodu zakazu okupanta, kto to wymyślił?)

Historia Barw Narodowych
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku, w której czytamy:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1.
Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2.
Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej", Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 "O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" oraz Ustawa z dnia 20 lutego 2004 "O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej".

Kolory i wymiary flagi państwowej
Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Obowiązująca odcień bieli polskiej flagi państwowej to, w przestrzeni barw RGB, 233,232,231 (#E9E8E7 - w zapisie szesnastkowym). Obowiązujący odcień czerwieni - 212,33,61 (#D4213D - w zapisie szesnastkowym).
Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.

Astria

• Gość
Odp: 2 maja
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2009, 16:20:30 pm »
Z racji tego, że jest to młode święto, nie jest jeszcze znane na szeroką skalę. Myślę, że dużo mogłoby tu pomóc zaangażowanie władz samorządowych w zaakcentowanie tego święta w swoich miastach. Nie wiem, jak wygląda to w innych częściach Polski, u mnie już od paru lat 2 maja odbywa się uroczyste podniesienie flagi z udziałem władz miasta, pocztów sztandarowych oraz przy akompaniamencie Hymnu. To bardzo miły akcent i - co najważniejsze - przyciąga mieszkańców. :)

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2009, 10:55:05 am »
Z racji tego, że jest to młode święto, nie jest jeszcze znane na szeroką skalę. Myślę, że dużo mogłoby tu pomóc zaangażowanie władz samorządowych w zaakcentowanie tego święta w swoich miastach. Nie wiem, jak wygląda to w innych częściach Polski, u mnie już od paru lat 2 maja odbywa się uroczyste podniesienie flagi z udziałem władz miasta, pocztów sztandarowych oraz przy akompaniamencie Hymnu. To bardzo miły akcent i - co najważniejsze - przyciąga
mieszkańców. :)

Chciałbym czegoś takiego doczekać .. Niestety władze mojego miasta od kilkunastu lat się nie zmieniają, a są to .. Co tu ukrywać Stare komuchy ..
Ostatnio na cmentarzu pięknie odnowili pomnik ku czci poległych czerwonoarmistów .. A grób ofiar zbrodni hitlerowskich stoi nieremontowany odkąd pamiętam .. Ehh

A święto naprawdę "fajne", jeśli pasuje tu takie określenie ... Może wzbudzać szczególnie w młodych Polakach poczucie dumy i popęd do patriotyzmu.
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

sgsman

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2009, 12:10:25 pm »
Przypominam, że dzisiaj po raz kolejny obchodzimy niemniej ważny Dzień Polonii i Polaków za Granicą!

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2009, 14:16:18 pm »
Przypominam, że dzisiaj po raz kolejny obchodzimy niemniej ważny Dzień Polonii i Polaków za Granicą!

Dzięki za przypomnienie ;)

Astria

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2009, 14:25:08 pm »
Flaga w moim mieście została po raz kolejny uroczyście podniesiona ;) .
Ludzi nie było zbyt wiele, ale sama ceremonia wypadła nienagannie. Burmistrz w swoim przemówieniu przytoczył też krótki wiersz - muszę przyznać, że nie znałam go wcześniej:

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Barwy narodowe

Biało-krwawy,
Krwawo-biały, lniany
Opatrunku, który zwiesz się: sztandar,
Coś się z wielkim krwotokiem uporał!
Wiatr rozwija ten dokument rany,
Wznosi w górę bohaterski bandaż,
Tę pamiątkę,
Ten dług
I ten morał.

Dobrze byłoby, gdyby takie uroczystości odbywały się w całej Polsce, wszak flaga to bardzo ważna rzecz dla kraju i narodu.

Krystek911

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2009, 19:47:06 pm »
Nasza piękna flaga, pięknie dziś powiewała.
Jechałem ulicą... i na wszystkich latarnich wzdłuż drogi po dwie flagi,
lekki wiatr sprawiał że unosiły się na wietrze... ślicznie to wyglądało. ;)

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2009, 21:30:31 pm »
ja niestety nie wywiesiłem, poszedłem do pracy... w ubiegłym roku miałem ! ale nie w tym... a w domu to nikogo poza mną to nie interesuje :/

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 02, 2011, 23:54:21 pm »
Dziś święto flagi narodowej, symbolu łączącego wszystkich Polaków.

Słodka biało-czerwona

2 maja Dzień Flagi. Które miasto okaże się najlepsze w promowaniu barw narodowych? Trwa nieformalny wyścig

– To będzie najsłodsza flaga w Polsce – przekonuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. W poniedziałek przed siedzibą urzędu stanie siedmiometrowy mazurek polukrowany na biało i czerwono. W przygotowanie ciasta zaangażowało się pięć poznańskich cukierni. Do jego produkcji zużyto m.in. 200 kg cukru, 100 kg mąki i 80 kg białego maku.

– Poznań to jedyne polskie miasto uwiecznione w narodowym hymnie. A to zobowiązuje, by święto flagi obchodzić w wyjątkowy sposób – mówi Stube.

Inne miasta nie zostają w tyle. – Z okazji majowych świąt podświetlamy miejskie budynki białym i czerwonym światłem – zapowiada Maciej Biskupski, asystent prezydenta Katowic. Budynki podświetlą także Toruń i kilkanaście innych miast, które odpowiedziały na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego. – 2 maja przedstawiciele miasta, urzędu marszałkowskiego i miejscowego garnizonu będą też rozdawali mieszkańcom flagi. Otrzymają je tylko te osoby, które w swoją garderobę wkomponują biało-czerwone akcenty – mówi Sylwia Derengowska z toruńskiego ratusza.

W stolicy prócz obchodów organizowanych przez Dowództwo Garnizonu Warszawa już po raz czwarty odbędzie się "Spacer flagi". – Zachęcamy mieszkańców, by pokonali z nami trasę z pl. Zamkowego pod pomnik Kopernika. W tym roku wyjątkowo nie 2, lecz 3 maja – zaznacza Marcin Rembacz, prezes Fundacji Kto Ty Jesteś.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je w 2004 r. Data 2 maja nie odwołuje się do znaczącego wydarzenia z historii, bo za takie trudno uznać zatknięcie przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na kolumnie Zwycięstwa w Berlinie (1945 r.). Święto flagi mają m.in. USA, Litwa i Ukraina.

Posłowie uznali, że barwy narodowe wymagają popularyzacji. Wygląda na to, że cel osiągnęli. W ubiegłym tygodniu na poznańskim Rynku stała gigantyczna kolejka po flagi. W ciągu dwóch dni urzędnicy magistratu rozdali ich aż 5 tys. Marek, 30-latek: – Dojrzałem do tego, by wywieszać flagę. Mamy powody, by być z niej dumni.

O boomie na narodowe symbole mówią też ich producenci i sprzedawcy. – Zwykle sprzedajemy 5 – 7 tys. flag rocznie. Gdy w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot, sprzedaż skoczyła do 12 tys. – mówi Aleksandra Bylica-Strojny, prezes firmy Doublet-Polflag z Bielska-Białej.

Wtóruje jej Liliana Niewiadomska, właścicielka warszawskiego sklepu Artykuły Propagandowe: – Flagi doskonale sprzedawały się po katastrofie smoleńskiej i gdy zmarł Jan Paweł II. Ludzie przychodzili, bo chcieli jakoś dać ujście swoim uczuciom. A flaga na domu stanowiła jasny sygnał: "mnie to obchodzi". Okazją do podobnych manifestacji stawały się też momenty radosne. Wymienię tylko jedno nazwisko: Adam Małysz.

Producenci nie mogą sobie pozwolić na zlekceważenie rynku, jaki tworzą kibice: narciarscy, piłkarscy, siatkarscy czy żużlowi. – Przygotowujemy biało-czerwone szaliki, kapelusze, bandanki, wszystko z myślą o Euro 2012 – przyznaje Bylica-Strojny.

Zdaniem prof. Krzysztofa Koseły, socjologa z UW, stosunek Polaków do barw narodowych jest równie skomplikowany jak postrzeganie polskości. – Polacy mają bardzo silne poczucie dumy narodowej, ale za to niezwykle słabe poczucie dumy z państwa – podkreśla. – Brałem kiedyś udział w poświęconych temu problemowi badaniach 14-latków. Bardziej dumni z przynależności do swojego narodu byli tylko Grecy i Cypryjczycy. Ale kiedy zapytaliśmy młodych Polaków, z czego konkretnie są tak dumni, nie potrafili powiedzieć.

W poniedziałek w Poznaniu każdy będzie mógł spróbować, jak smakuje najsłodsza flaga w Polsce. Biało-czerwony mazurek będzie rozdawany na biało-czerwonych tackach.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

mielnik

• Czytelnik
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2011, 12:44:11 pm »
Kiedy powiedziałam koleżance, że autobusy tego dnia mogą jeździć inaczej, bo jest Święto, ona na to "jakie znowu święto!?". Dobra, może zapomniała. "Święto flagi RP", "Jooo, może niedługo będzie święto sprzątania biurek, co?". I tacy ludzie mają później wychowywać swoje dzieci w duchu olewactwa? Strach się bać.
U mnie w mieście nie było uroczystego wznoszenia flagi, ale w Gdyni owszem i to w "towarzystwie" Marynarki Wojennej.
"Jakżeż ja się uspokoję -
pełne strachu oczy moje,
pełne grozy myśli moje,
pełne trwogi serce moje,
pełne drżenia piersi moje -
jakżeż ja się uspokoję..."

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2011, 13:47:06 pm »
Kiedy powiedziałam koleżance, że autobusy tego dnia mogą jeździć inaczej, bo jest Święto, ona na to "jakie znowu święto!?". Dobra, może zapomniała. "Święto flagi RP", "Jooo, może niedługo będzie święto sprzątania biurek, co?". I tacy ludzie mają później wychowywać swoje dzieci w duchu olewactwa? Strach się bać.
U mnie w mieście nie było uroczystego wznoszenia flagi, ale w Gdyni owszem i to w "towarzystwie" Marynarki Wojennej.

Mnie też dotyczyły te zmiany w ruchu pks :D Jednak wydaje mi się, że to nie z powodu Święta flagi.. Po prostu weejend majowy. Obym się mylił! ;)
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2011, 14:43:02 pm »
To nie jest święto wolne od pracy, więc raczej nie powinni byli niczego zmieniać. A i jest niezbyt znane, więc nie dziwota, że mnóstwo tępej młodzieży nie będzie wiedziało o co w nim chodzi.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Imb

• Czytelnik
    • StalkerPBF
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2011, 21:13:04 pm »
Historia Barw Narodowych
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

W moim kalendarzyku była taka historyczna ciekawostka tego dnia, że nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych na świecie wywodzą się z heraldyki: biel nawiązuje do naszego Orła, a także litewskiej Pogoni, czerwień zaś - do teł obu godeł.
Ile w tym prawdy, nie jestem pewien. Mimo wszystko ciekawie brzmi. ;)
A więc powiedz mi, Panie, że to mój obłęd czysty i że na tym świecie tylko ja tak mam
I że nie ma wartości nienazwane życie i że takie jest prawo, że taki jest czas...
A ja Ci odpowiem, że opuszczam przyłbicę i ostatnią swą kopią uderzę w ten świat
Bo jeśli głupotą jest obrona życia - będę głupcem do ostatniego dnia!

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2011, 12:36:18 pm »
Dobrze że jest takie święto, też wywiesiłem wtedy flagę. :)

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 10, 2011, 17:12:05 pm »
Jeśli miałabym gdzie i jak też bym wywiesiła.
Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew

Marcz

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 10, 2011, 21:02:22 pm »
U mnie flaga wisi przez cały czas.. ;)

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 11, 2011, 17:12:59 pm »
Flaga wisząca przez cały czas? A czy to jest zgodne z prawem? Bo czytałam gdzieś, że jest to możliwe tylko w wyznaczone dni.

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 11, 2011, 17:25:17 pm »
Flaga wisząca przez cały czas? A czy to jest zgodne z prawem? Bo czytałam gdzieś, że jest to możliwe tylko w wyznaczone dni.
Masz rację jest taki artykuł w kodeksie bodaj że karnym . Relikt socjalizmu lub dalsze działania zmierzające do wynarodowienia ,Na świecie i w europie tego nie ma tam Flaga Państwowa jest obiektem dumy i w określonych warunkach zapewniających jej godność jest używana na co dzień.
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2011, 23:04:09 pm »
No właśnie o to mi chodziło :)

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 04, 2012, 11:21:00 am »
http://niepodlegli.net/2011/12/23/2-maja-2012-bialo-czerwona-defilada/

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości chce urządzić biało-czerwoną defiladę w tym roku :)

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 04, 2012, 15:23:46 pm »
http://niepodlegli.net/2011/12/23/2-maja-2012-bialo-czerwona-defilada/

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości chce urządzić biało-czerwoną defiladę w tym roku :)
A nie lepiej 1 go maja pod hasłem stop totalizmowi i zaprosić działaczy antify ??
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 04, 2012, 19:12:49 pm »
1go ma być blokada palikotowców, a przynajmniej takie plotki chodzą.

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 04, 2012, 19:17:47 pm »
1go ma być blokada palikotowców, a przynajmniej takie plotki chodzą.
No i tak trzymać szkoda że nie mieszkam w Warszawie.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 04, 2012, 20:02:30 pm »
A nie lepiej 1 go maja pod hasłem stop totalizmowi i zaprosić działaczy antify ??

Ale by były jaja :D to by chyba przeszło 1 kwietnia ;)
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

mielnik

• Czytelnik
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 04, 2012, 22:43:18 pm »
Na innym forum jest o tym dyskusja czy nie blokować czerwonych, ale ten pomysł pójdzie raczej do lamusa, bo nie chcą się zniżyć do poziomu lewaków 11 listopada.
Jest inicjatywa żeby właśnie 2 maja zrobić manifę w stylu 11 listopada z banerami "precz UE" itp.
"Jakżeż ja się uspokoję -
pełne strachu oczy moje,
pełne grozy myśli moje,
pełne trwogi serce moje,
pełne drżenia piersi moje -
jakżeż ja się uspokoję..."