Autor Wątek: Polityka Izraela i jego lobby - Nie tylko w Polsce.  (Przeczytany 37289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Polityka Izraela i jego lobby - Nie tylko w Polsce.
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 22, 2009, 09:49:42 am »
Wczoraj mieliśmy wizytę Bidena w Polsce. Gdzie nie złożył kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, wywiezionych na Sybir, ani pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, za to złożył tylko pod pomnikiem Getta Warszawskiego.

My Polacy finansujemy z naszych podatków największe w historii Polski muzeum za przeszło 200 mln zł - Muzeum Żydów Polskich, człowiek nr 2 widzi tylko ich poświecenie na Ziemiach Polskich.
To przesadne i zauważalne dbanie jedynie o lobby żydowskie w USA. A Obama i jego otoczenie są i tak najmniej pro izraelską ekipą z ostatnich wyborów.

http://www.dziennik.pl/polityka/article462277/Biden_oddal_hold_Bohaterom_Getta.html
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 22, 2009, 14:58:17 pm »
Tech masz zupełną rację. Najsmutniejsze, ze te niby obiektywne media, TVNy i GWcze, nic na ten temat nie powiedziały/napisały.  Bez polskich mediów nigdy nasz interes nie będzie zauważalny. A polskich mediów nie będzie, dopóki nie odrodzi się polska inteligencja. A czy się odrodzi, to tego nie wiadomo.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 23, 2009, 20:14:16 pm »
Tech masz zupełną rację. Najsmutniejsze, ze te niby obiektywne media, TVNy i GWcze, nic na ten temat nie powiedziały/napisały.  Bez polskich mediów nigdy nasz interes nie będzie zauważalny.

Ta informacja też została pominięta przez media w Polsce. Choć do Polaków zgłaszane są absurdalne zarzuty, to tu cisza mimo, że wypowiedział się Amerykański Departament Stanu:

Izrael oskarżony o dyskryminowanie mniejszości
Izrael dyskryminuje mniejszości religijne i narodowe oraz inne, niż ortodoksyjny, nurty judaizmu - wynika z corocznego raportu o wolności religijnej na świecie. Dokument opublikował amerykański Departament Stanu.

Izrael dyskryminuje muzułmanów, chrześcijan, świadków Jehowy, Żydów reformowanych, Beduinów i kobiety - czytamy w raporcie. Jako dowód autorzy przytaczają fakt, że ponad 300 tysięcy imigrantów, którzy według prawa rabinicznego nie są Żydami, nie może zawrzeć w Izraelu związków małżeńskich i się rozwieść. Nie mogą oni także zostać pochowani na żydowskich cmentarzach.

Według Departamentu Stanu, Izrael nie zapewnia ochrony miejscom świętym dla chrześcijan i muzułmanów. Prawo z 1967 roku przewiduje, że państwo powinno zadbać o wszystkie takie miejsca, tymczasem chroni tylko żydowskie, gdyż tylko te uznaje za święte. Pozostałe często są zaniedbane, a dostęp do nich jest utrudniony. Amerykański Departament Stanu uznał te działania za niedopuszczalne i zalecił izraelskiemu rządowi ich zmianę.

Izrael jest nietolerancyjny
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Artykułu, który skłócił Szwecję z Izraelem
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 21, 2009, 13:58:36 pm »
Kolejna afera z udziałem Izraela, tym razem władze domagają się zakazu wolności słowa w Szwecji i zakazu zadawania pytań przez dziennikarzy ze Szwecji. Dziennikarzowi grożono nawet śmiercią. Warto tu przypomnieć, że ostatnio w Nowym Yorku aresztowano rabinów zamieszanych w nielegalny handel organami ludzkimi z Bliskiego Wschodu.

Izrael potrzebuje zewnętrznego wroga

- Nie spodziewałem się takich reakcji - mówi Donald Boström, szwedzki dziennikarz, autor artykułu, który skłócił Szwecję z Izraelem

Artykuł Donalda Boströma w "Aftonbladet", o prowadzonym przez izraelskich wojskowych handlu organami zabitych Palestyńczyków, wywołał międzynarodowy konflikt. Izrael żąda, by Szwecja potępiła tekst. Szwedzki rząd, który poparli Reporterzy bez Granic, odmawia, powołując się na wolność słowa. Z kolei zdaniem Centrum Wiesentala "wielkie kłamstwo na temat organów jest godne Goebbelsa".

Pamiętacie te zamieszanie z sierpnia tego roku, jak Izraelczycy domagali się cenzury prasy w Szwecji?

Izraelscy lekarze przyznali się do pobierania organów od zabitych Palestyńczyków bez zgody i wiedzy ich rodzin ( "Guardian")
Sprawa opisana na wakacjach przez szwedzkie gazety wzbudziła wściekłość wielu Żydów. Teraz została potwierdzona przez izraelskich patologów.

Były dyrektor głównego zakładu medycyny sądowej dr Jehuda Hiss przyznał, że w latach 90. pobierał m.in. rogówki oka od Palestyńczyków, którzy zostali przewiezieni do jego ośrodka. O pobieraniu organów nie informowano rodzin. Oprócz fragmentów oka pobierano również fragmenty skóry, a także zastawki serca.

Wywiad z dr Hissem, przeprowadzony w roku 2000 przez amerykańską antropolożkę Nancy Sheppard-Hugher, wyemitował wczoraj program drugi izraelskiej telewizji. Amerykańska badaczka nagrała rozmowę niemal dziesięć lat temu, nigdy wcześniej jej jednak nie prezentowała. Dopiero po ujawnieniu sprawy przez szwedzki "Aftonbladet" i gwałtownej reakcji władz Izraela zdecydowała, że wywiad trzeba upublicznić.

Kiedy szwedzki dziennik opublikował artykuł o tej praktyce latem bieżącego roku, premier Izraela zażądał od szwedzkiego rządu interwencji. Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Szwedów o antysemityzm.

Po opublikowaniu wywiadu z dr. Hissem armia izraelska potwierdziła, że takie praktyki miały miejsce...

Źródło:
Israel admits harvesting Palestinian organs

No więc izraelska dyplomacja się ośmieszyła, bo informacje o wycinaniu organów ze zwłok zabitych Palestyńczyków okazały się prawdą.

Takie łamanie praw człowieka nie mieści się w głowie.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
Akcja komandosów Izraela; Polka na pokładzie. Są zabici
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 01, 2010, 00:46:35 am »
Atak na konwój - 19 zabitych, na statku Ewa Jasiewicz - Polka

19 osób zginęło na skutek ataku izraelskich okrętów wojennych na konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy - poinformowała agencja Reutera. Na jednym ze statków znajdowała się Ewa Jasiewicz z Ruchu Wolna Gaza i redakcji polskiej "Le Monde diplomatique" - poinformował redaktor naczelny miesięcznika, Przemysław Wielgosz. Określił on izraelską operację "aktem barbarzyństwa i piractwa". Unia Europejska wezwał do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie.

Ciekawe, czy przeżyła ta Polka?

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 01, 2010, 09:35:58 am »
Marzy mi się Polska która będzie dbać o swoje interesy tak jak Izrael.

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 01, 2010, 10:08:44 am »
Ja nie popieram tu Izraela. To sié nazywa hipokryzja. O sobie nawet zlego slowa powiedziec nie pozwola, zycie innych nic dla nich nie znaczy.

Ale generalnie jako panstwo i wspólnota powinni byc przykladem do nasladowania dla nas. Tu sie z Bartqiem zgadzam.

Gdyby Polka zginela - to powinnismy natychmiast wezwac ambasadora Irzaela na dywanik i wyciagnac wszystkie mozliwe prawnie konsekwencje. Wtedy pastwo pokazaloby, ze istnieje naprawde.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 01, 2010, 10:39:37 am »
Izrael nigdy się z nikim nie liczy i twardo broni swoich racji, nawet jak nie ma ku temu podstaw. Jest to coś godnego szacunku, ale w tej sytuacji przesadzili. Nie mogą robić sobie wrogów z całego świata, bo ostatnio okazało się, że życzliwa Izraelowi Turcja życzliwa być przestała... ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Izraelczyk

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 09, 2010, 05:10:46 am »
wasze opinie na temat Izraela są dość ciekawe ,trochę mnie śmieszą ,troche są naiwne i krzywdzące ,jednym słowem nieznacie tego państwa.Żeby zrozumieć politykę Izraela i jego stosunki międzynarodowe to musieli byście pojechać tam i chociaż kilka lat pomieszkać i żyć z izraelczykami ,być może wtedy zmienicie zdanie, zapraszam serdecznie

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 09, 2010, 10:10:32 am »
wasze opinie na temat Izraela są dość ciekawe ,trochę mnie śmieszą ,troche są naiwne i krzywdzące ,jednym słowem nieznacie tego państwa.Żeby zrozumieć politykę Izraela i jego stosunki międzynarodowe to musieli byście pojechać tam i chociaż kilka lat pomieszkać i żyć z izraelczykami ,być może wtedy zmienicie zdanie, zapraszam serdecznie

Mnie zniechęca tunel, który trzeba przejść podczas odprawy w Izraelu.
Zakładając z góry, że mogę być terrorystą mnie totalnie zniechęca. A sam tunel wygląda jak droga do ubojni.

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 09, 2010, 12:10:52 pm »

Na pewno inaczej wygląda ocena i ogląd Izraela od wewnątrz. Jednak istotnie osoby z polskimi paszporty na wejściu granicznym są tam traktowane jak osoby z arabskimi paszportami. Inaczej się traktuje pozostałych Europejczyków.

Poza tym współpraca Polski z Izraelem jest trochę jednostronna. Młodzież z Izraela przyjeżdżająca na wycieczki do Polski jest utwierdzana w tym, że Polska to kraj żydożerców - co nie ułatwia komunikacji.

Jednak, gdyby znieść wzajemne uprzedzenia i niechęć, to z tej mąki mógłby być jakiś chleb (a nawet maca) jak mówiła moja babcia.

Izraelczyk

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 09, 2010, 14:30:30 pm »
środki bezpieczeństwa są naprawdę nieprzyjemne i utrudniaja życie ale ludzie godzą się na to bo jednak gwarantują bezpieczeństwo ,Polska postrzegana jest nie jako żydożerca ale jako największy cmentarz żydów i nie dziwcie się temu bo wymordowano tutaj w przeciągu kilku lat więcej żydów niż obecnie liczy obywateli państwo Izrael ,a potomkowie tych co ocaleli chcą odwiedzić miejsce spoczynku swoich bliskich, nikt naprawde nie wie gdzie zostali zgładzeni jego bliscy ,więc najczęściej odwiedza się Oświęcim. Stereotypy i żłe opinie o Polsce są raczej marginalne i nie ma co się nimi przejmować ,sporo nieprawdy jest w zachodnioeuropejskiej prasie,np.;historia o polskich obozach śmierci .Dziękuje że na tym forum nie ma wystąpień antysemickich ,bo niedawno polemizowałem z sympatykami PO i pana Komorowskiego i wysyłano mnie do komory gazowej. Pozdrawiam wszystkich

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 09, 2010, 14:39:12 pm »
Robert, co do marginalność antypolonizmu w Izraelu, to nie jestem pewien. Polska tez jest cmentarzem dla nie-Żydów, a te ofiary są często marginalizowane.

Jasne, że nie tolerujemy tu nienawiści do Żydów, co nie znaczy, że o Żydach nie piszemy, skoro są częścią naszej historii i współcześnie interesują się Polską i to nie tylko z powodów kulturowo-martyrologicznych.

Chcielibyśmy jednak wierzyć, że są w Izraelu fora, gdzie nie toleruje się antypolonizmu. Bo to bardzo nas boli. W czasie wojny byliśmy traktowani jak podludzie (untermenschen) i wiele z tego traktowania pozostało.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2010, 15:03:59 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 09, 2010, 15:12:25 pm »
środki bezpieczeństwa są naprawdę nieprzyjemne i utrudniaja życie ale ludzie godzą się na to bo jednak gwarantują bezpieczeństwo ,Polska postrzegana jest nie jako żydożerca ale jako największy cmentarz żydów i nie dziwcie się temu bo wymordowano tutaj w przeciągu kilku lat więcej żydów niż obecnie liczy obywateli państwo Izrael

Nikt Żydów do Polski nie zapraszał, nie rozumiem takiego argumentu.

Stereotypy i żłe opinie o Polsce są raczej marginalne i nie ma co się nimi przejmować

Każdym stereotypem i informacją, która mówi nieprawdę o Polsce należy się przejmować.

Akurat powinieneś zdawać sobie z tego sprawę, że nawet niewielka i negatywna wzmianka o Żydach potrafi uruchomić machinę-krucjatę. Byłem kiedyś świadkiem, na jednym z forów internetowych, gdzie w porównaniu autor użył słowa Żyd i uwierzcie, że nie miało negatywnej konotacji, istotne jest jednak to że w przeciągu jednego dnia zleciało się tam kilkudziesięciu autorów gotowych obedrzeć go ze skóry, bo miał czelność wspomnieć o Żydzie, bez zgody Żyda.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 09, 2010, 17:00:03 pm »

Polacy narażali się na śmierć, pomagając Żydom w okupowanej Polsce!. >tutaj<
I jak się oni nam odwdzięczyli za to?

"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 10, 2010, 08:06:17 am »

Masz rację, być może ;) Ja się już niestety nie wybiorę, nie po tym jak mnie zawrócili z lotniska bo miałem w paszporcie wizy z krajów arabskich ;)

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 10, 2010, 15:18:44 pm »
Konradzie mógłbyś opisać dokładniej całą sytuację? Bardzo mnie ciekawi jak to wszystko wyglądało.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 10, 2010, 17:05:08 pm »
Hm, widzę, że to modne u nich. Zawracać podróżnych. Znam już 3 w takim razie osobę tak miło potraktowaną.

Moim zdaniem to jest jak faszyzm. Zawrócić kogoś, bo "może jest wrogiem". Barbarzyński kraj, w którym jeszcze nie wymyślono domniemania niewinności...

Jeszcze może bym zrozumiał zawróconego Araba. Ale Europejczyków? Doigrają się, mam nadzieję...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Izraelczyk

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 10, 2010, 17:44:54 pm »
Polacy narażali się na śmierć, pomagając Żydom w okupowanej Polsce!. >tutaj<
I jak się oni nam odwdzięczyli za to?

no dobrze to powiedz mi jaka forma zadośćuczynienia by cię zadowalała?                                                                                                   

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 10, 2010, 17:58:07 pm »
Ci którzy najgłośniej krzyczą niech zastanowią się teraz czy sami byliby gotowi narazić życie swoje i całej rodziny dla uratowania Żyda. Radzę również pomyśleć nad tym czy Polacy pomagali bo liczyli na jakieś korzyści.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 10, 2010, 18:37:32 pm »
@Izraelczyk - na początek zaprzestanie dyskryminacji (np. to co Ritter pisał wyżej - odnieś się proszę do tego) i jakaś forma działania przeciw idiotycznym teoriom o Polakach - mordercach Żydów. Trochę prawdy - powiedzianej głośno, że Polska była jedynym okupowanym krajem, gdzie za denuncjację Żyda podziemie skazywało na śmierć?
Prawdy o liczbie uratowanych, a nie trąbienie o pojedynczym epizodzie w Jedwabnem?

To niewiele, tylko trochę uczciwości...
George Patton

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 10, 2010, 21:40:42 pm »
Konradzie mógłbyś opisać dokładniej całą sytuację? Bardzo mnie ciekawi jak to wszystko wyglądało.

Generalnie dużo podróżuje, taka praca, w paszporcie mam różne stemple i wizy, m.in. wizę wielokrotnego wjazdu do USA. Słyszałem oczywiście o zawracaniu polskich podróżnych bez powodu, ale przecież leciałem na spotkanie do klienta, jednej z izraelskich firm konsultingowych. Jakież było moje zdziwienie kiedy na lotnisku zostałem poproszony do oddzielnego pokoju, mój bagaż zabrano na "przeszukanie", swoją drogą zastanawiam się co chcieli znaleźć. Na przesłuchaniu zostałem potraktowany jak jakiś cholerny terrorysta, do tej pory mnie szlag trafia, a potem się okazało, że "nie mogę wjechać do kraju bo ja tu przyjechałem pracować", swoją drogą nie wiem skąd taki wniosek, no i dobrze, że nie uznali że coś chciałem wysadzać. Nie pomógł telefon z lotniska do klienta, który potwierdził, że ja do nich. Ostatecznie wszystkie szczegóły ustaliliśmy na telekonferencji, z której co najmniej 5 minut zajęło klientowi przepraszanie za to co mnie spotkało. Przynajmniej jedna osoba, która się poczuła żeby przeprosić, bo funkcjonariusze państwa Izrael o tym nie pomyśleli.

btw. Gdzieś na forum jest opowieść Michaela o jego wizycie w Izraelu, zgoła odmiennej, bo z francuskim paszportem w łapce ;)

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 10, 2010, 23:08:11 pm »
Staram się zrozumieć Izrael bo w końcu otoczeni są państwami które za cel postawiły sobie zniszczenie tego kraju. Dlaczego jednak u nas trąbi się o wielkiej przyjaźni polsko-żydowskiej, buduje się muzea itd. skoro obywatele naszego kraju są traktowani jak terroryści? Wychodzi na to, że po raz kolejny ktoś nas oszukuje a prawdę znają tylko Ci których taka dyskryminacja spotkała osobiście.

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 11, 2010, 10:59:58 am »
Najgorsze jest to, że z lotniska nie można zadzwonić do konsulatu ani nigdzie, mi się udało dopiero jak wyszedłem z przesłuchania zadzwonić z komórki do klienta, którego i tak musiałem poinformować, że niestety nie dotrę.

A najśmieszniejsze było to, że klient prawie na serce zszedł jak usłyszał ode mnie, że niestety warunki umowy nie zostały dotrzymane (zapisaliśmy w umowie to spotkanie i konieczność konsultacji F2F) i zarząd mojej firmy podejmie decyzję co dalej będzie z kontraktem. Podejrzewam, że tylko dlatego zadzwonił na lotnisko.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 11, 2010, 16:27:42 pm »
... Dlaczego jednak u nas trąbi się o wielkiej przyjaźni polsko-żydowskiej, buduje się muzea itd. skoro obywatele naszego kraju są traktowani jak terroryści? Wychodzi na to, że po raz kolejny ktoś nas oszukuje a prawdę znają tylko Ci których taka dyskryminacja spotkała osobiście.

Dziwne, tym bardziej w kontekście traktowania Polaków w Izraelu (nie mówiąc o braku utrzymywania polskich ośrodków kulturalnych w Izraelu), nie tylko doświadczenia @Rittera, ja też zostałem potraktowany jak bydło, ale u nich to chyba standard. @Izraelczykowi radzę nie bawić się w Hasbarę, tylko zaapelować do swoich władz o traktowanie przyjezdnych i mniejszości jak ludzi.

Jest wypowiedź aresztowanej, zwyzywanej i okradzionej Polki, która usłyszała - "Wy jesteście zwierzętami!". Można się nie zgadzać z organizacjami lewicowymi, ale to nie powód do zaprzestania ludzkich odruchów:

Dla izraelskich żołnierzy byłam "zwierzęciem"

Ewa Jasiewicz, Polka urodzona i mieszkająca w Wielkiej Brytanii, jest aktywistką Ruchu na rzecz Wolnej Gazy. Była na pokładzie jednego ze statków Flotylli Wolności, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy

Widziała pani, co działo się na pokładzie tureckiej jednostki ?Mavi Marmara??

Ewa Jasiewicz: Tak, płynęłam na amerykańskim ?Challengerze?, który w momencie ataku znajdował się obok ?Marmary?. Najpierw Izraelczycy próbowali się dostać na nią z łodzi, ale aktywiści polewali ich wodą ze szlauchów i zrzucali na nich śmieci. Wkurzeni komandosi zaczęli strzelać w górę. Wtedy to były jeszcze gumowe kule.

Jaka była reakcja na "Challengerze"?

Byliśmy oburzeni! Krzyczeliśmy do nich, żeby się uspokoili, że strzelają do nieuzbrojonych ludzi. Oni jednak nie słuchali. My płynęliśmy szybciej, ale zobaczyliśmy jeszcze, jak komandosi zeskakują na "Marmarę" ze śmig- łowców. Usłyszeliśmy strzały, tym razem nie było wątpliwości, że to ostra amunicja. O tym, że zginęło tam dziewięć osób, dowiedziałam się jednak dopiero następnego dnia w izraelskim więzieniu.

Jak wyglądało zatrzymanie "Challengera"?

Najpierw zrzucono na pokład granaty hukowe i dymne. Potem komandosi wtargnęli na pokład. Zachowywali się niezwykle brutalnie i chamsko. Moja koleżanka została trafiona gumową kulą w twarz, cała zalała się krwią. Mnie tylko szarpali i wyzywali: "You fucking bitch", "We will kill you", "Shut the fuck up!". Potem porwali nasz statek do Aszdod. Gdy odmówiłam zejścia na izraelskie terytorium, wynieśli mnie siłą. A jeden "dzielny komandos" nastąpił mi buciorem na twarz. Uszkodził mi okulary.

Co było potem?

Przesłuchanie, więzienie i deportacja do Turcji. Przez cały czas czuliśmy straszliwą nienawiść izraelskich żołnierzy. Na lotnisku żołnierki szydziły ze mnie i mnie wyzywały. "Won z naszego kraju!" ? krzyczały. Zapytałam jedną z nich, dlaczego traktują nas jak zwierzęta. "Wy jesteście zwierzętami!" ? krzyknęła. Wszystko to było bardzo nieprzyjemne. Niestety zostałam również okradziona. Odebrano mi telefony i inne rzeczy osobiste. Izraelczycy traktowali nas tak jak od 60 lat traktują Palestyńczyków! Dla nas to trwało kilka dni, dla Palestyńczyków to koszmarna codzienność. Upokorzenia, pobicia i zabójstwa.

Pani i pani koledzy z zachodnich organizacji praw człowieka nie stawialiście Izraelczykom oporu i nic poważnego wam się nie stało. Tureccy aktywiści, którzy zginęli, zaatakowali izraelskich komandosów kijami i nożami!

Byliśmy jedną flotyllą, całością. I jako całość należy nas traktować. Nie wolno nas dzielić na "dobrych aktywistów" z Zachodu i "złych akty- wistów" z Turcji i innych krajów muzułmańskich. To myślenie naznaczone islamofobią i rasizmem. ?Mavi Marmara? została brutalnie zaatakowana przez uzbrojonych po zęby Izraelczyków. Jej pasażerowie mieli pełne prawo, żeby się bronić, żeby walczyć o zagrożone życie. Ci ludzie działali w obronie własnej.

Podobno za kilka tygodni ruszy do Gazy Flotylla Wolności II. Weźmie pani w niej udział?

Oczywiście!

Dlaczego pani to robi? Tydzień temu znalazła się pani w wielkim niebezpieczeństwie, trafiła do więzienia. Po co narażać się po raz drugi na takie nieprzyjemności?

Czuję, że to mój obowiązek. Marzę bowiem o świecie, w którym nie ma niesprawiedliwości i przemocy, w którym jedni ludzie nie uciskają drugich. Chcę się do tego celu ? w miarę moich skromnych możliwości ? przyczynić. Uważam, że my Europejczycy mamy wobec Palestyńczyków pewien dług do spłacenia. Na przykład mój ojciec był w armii generała Andersa i podczas II wojny światowej okupował Palestynę. Do dziś, choć minęło tyle lat, ten biedny, uciśniony naród znajduje się pod okupacją, tym razem izraelską. Ci ludzie potrzebują naszej pomocy. - rozmawiał Piotr Zychowicz