Autor Wątek: Rota a Mazurek Dąbrowskiego  (Przeczytany 26116 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łucznik

• Gość
Rota a Mazurek Dąbrowskiego
« dnia: Lipiec 15, 2009, 19:30:51 pm »
Witam wszystkich :)

Kilka lat już rozmyślam czemu hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego a nie Rota Marii Konopnickiej. Przecież w Rocie jest więcej opisanej naszej historii niż w Mazurku. Mazurek jest dobry na pieść żołnierska a Rota na pieśń narodu Polskiego na Hymn. W obecnym hymnie z naszych wielkich bohaterów jest tylko Czarnecki . W Rocie nie ma zawartej żadnej postaci z kart historii ale jest tam swego rodzaju duma narodowa. Co wy na Rotę jako hymn ??     :) ;) :D ;D

Gawsi

• Czytelnik
Odp: Rota a Mazurek Dąbrowskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2009, 19:43:46 pm »
Przywykłem do Mazurka :P
Mazurek Dąbrowskiego ma coś, czego nie ma Rota- śpiewając go- składasz obietnicę, że póki żyjesz, póty broni w walce o wolność Ojczyzny nie złożysz. A nawet jak przegrasz- to wszystko co straciłeś- zbrojnie odzyskasz ;)

"Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy."

Zmiana hymnu- to tak jak zmiana godła czy flagi- zupełnie inne państwo :P
"Dulce et decorum est pro Patria mori!"

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2009, 21:21:15 pm »
Poza tym co Gawsi - Mazurek jest hymnem z samej konstrukcji. Żywy, łatwy do zagrania na instrumentach. Rota jest ponura, w dodatku nie widzę jej granej przez orkiestrę na dajmy na to meczu. :P
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2009, 21:27:59 pm »
Rota jest ponura, w dodatku nie widzę jej granej przez orkiestrę na dajmy na to meczu. :P

Ale mogłoby to być ciekawe zjawisko... :D

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2009, 21:42:12 pm »
Swoją drogą, czy wiecie, że fakt, że Mazurek był hymnem mimo PRL zawdzięczamy... Stalinowi? :P tutaj artykuł.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2009, 22:45:16 pm »
Poza tym w Rocie jest odniesienie do Boga. Choć jesteśmy krajem Katolickim to jednak mamy kilku agnostyków czy ateistów. Mogli by się poczuć urażeni narzucaniem im wątków wyznaniowych.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

A.OKS

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2009, 22:53:30 pm »
Ja też przywykłem i zmiany bym nie chciał. Aczkolwiek Rota to piękna pieśń. Dla mnie zawiera dużo głębsze obietnice niż Mazurek Dąbrowskiego.
"Nie damy, by nas gnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg!"
"Twierdzą nam będzie każdy próg.
Tak nam dopomóż Bóg!"
"Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg.
Tak nam dopomóż Bóg!"
A i przysięga złożona w imięBoga dużo bardziej jest poważna niż inne.

A jedyny hymn narodowy jaki mogę sobie wyobrazić zamiast Mazurka Dąbrowskiego i utwór którego wykonanie zawsze wzbudza we mnie największe emocje to "Bogurodzica".

Ahaj. Wielka Polska Katolicka.  Ja bym nic nie miał do państwa jednolitego religijnie, w końcu wspólna religia jest czynnikiem narodowotwórczym.

JASIEN

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 16, 2009, 05:11:01 am »
Lubie nasz hymn, jest super,wpada do wnetrza czlowieka .Tylko zrobilbym jedna zmiane: Przejdziem Wisle,przejdziem Warte,bedziem Polakami,dal nam przyklad Wodz Kosciuszko jak zwyciezac mamy.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 16, 2009, 08:08:16 am »
Ja bym nic nie miał do państwa jednolitego religijnie, w końcu wspólna religia jest czynnikiem narodowotwórczym.
Była... w trakcie powstawania nacjonalizmu, w XIX wieku. Miejsce religii jest w sercu wyznawcy, a nie w polityce. Zbyt wiele było w jej imieniu zła wyrządzonego... Poza tym - "narodowotwórczym"? To brzmi, jakbyś nowy naród chciał tworzyć. :>
George Patton

Łucznik

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2009, 08:58:36 am »
Lubie nasz hymn, jest super,wpada do wnetrza czlowieka .Tylko zrobilbym jedna zmiane: Przejdziem Wisle,przejdziem Warte,bedziem Polakami,dal nam przyklad Wodz Kosciuszko jak zwyciezac mamy.

Ja proponuje "Przejdziem Wisłe przejdziem Warte będziem Polakami dał nam Przykład Józef Piłsudski jak..."

A swoją drogą macie racje co do tego pomysłu Rota powinna być drugim hymnem Polski tym nieoficjalnym :)

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2009, 13:33:01 pm »
A swoją drogą macie racje co do tego pomysłu Rota powinna być drugim hymnem Polski tym nieoficjalnym :)

Wystarczy ją znać, umieć zaśpiewać i nosić w sercu ;)

Łucznik

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2009, 13:45:38 pm »
Tak ale powinna być jakoś uhonorowana  ;);)

A.OKS

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 16, 2009, 13:46:54 pm »
Była... w trakcie powstawania nacjonalizmu, w XIX wieku. Miejsce religii jest w sercu wyznawcy, a nie w polityce. Zbyt wiele było w jej imieniu zła wyrządzonego... Poza tym - "narodowotwórczym"? To brzmi, jakbyś nowy naród chciał tworzyć. :>
Była już w XIV wieku kiedy ukształtował się naród Polski.Religia jest po prostu na tyle ważna w życiou ludzi, że jednolitą całość o wspólnych celach, dążeniach i polityce mogą stworzyć jedynie ludzie tej samej religii.
Ja tam nic tworzyć nie zamierzam, po prostu tak podają źrudła naukowe, wg. nich czynniki narodowotwórcze to wspólny język, kultura, historia i religia.
A jako, że mi zależy na jedności Polaków to chciałbym, albyśmy byli w pełni jednolitym narodwm także pod tym względem.
No i to wieczne zło wyrządzone w imieniu religii. A dobra mało było? Pozdrawiam!

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2009, 14:04:00 pm »
Upominam, że tematy o podłożu religijnym można prowadzić tylko i wyłącznie w dziale: Wiara, religia, ezoteryka.

Tak ale powinna być jakoś uhonorowana  ;);)

Pamięć nigdy nie umrze, pamięci nigdy nikt nie zetrze - największym uhonorowaniem jest świadczenie o niej. Pamiętanie o jej treści, rozważanie o słowach, śpiewanie, używanie w ważnych dla Ciebie (i tym samym dla Twojego kraju) wydarzeniach oraz przekazywanie w dalsze Twoje pokolenie. To na prawdę bardzo ważne.

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2009, 15:55:51 pm »
Przejdziem Wisle,przejdziem Warte,bedziem Polakami,dal nam przyklad Wodz Kosciuszko jak zwyciezac mamy.
Byłbym tego samego zdania- Bonaparte się na nas wypiął, miał nas tylko do walki- jako naród nie mieliśmy dla niego znaczenia.
Co do samego Mazurka- zmieniłbym tylko sposób wykonania- teraz brzmi tak, jakby śpiewali go kastraci :P

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 16, 2009, 21:40:50 pm »
Co do samego Mazurka- zmieniłbym tylko sposób wykonania- teraz brzmi tak, jakby śpiewali go kastraci :P

A ja bym nic nie zmieniała. Wystarczy,że Edyta Górniak zaśpiewała hymn po swojemu, co nie spodobało się społeczeństwu i wywołało oburzenie.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 16, 2009, 21:54:55 pm »
Nie chodzi mi o nuty, czy jęczenie na scenie- chodzi mi o głosy! To co jest teraz, przypomina modlitwę starszych babć, a powinno być żywym mazurkiem z męskimi głosami :P

Łucznik

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 17, 2009, 13:24:46 pm »

Zgadzam sie :)

ketchoop

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 02, 2009, 10:38:48 am »
Rota nie jest ponura tlko podniosła ,a to różnica.
Ja jestem ateistą i nie przeszkadza mi ani jedno odwołanie do boga (słowo bóg można różnie interpretować).
Rota jako hymn jak najbardziej, może można jakąś petycje złożyć??

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 03, 2009, 13:03:21 pm »
Prawda Rota jest przepiekna, z tego co wiem była przymierzana do hymnu państwowego konkurowała z Mazurkiem, wygrał Mazurek podobno tylko dlatego że Rota była bardzo taka ukierunkowana na Niemców, "Nie bedzie Niemiec pluł Nam w twarz" "Krzyżacka zawierucha" itp. ponoć to zadecydowało. W Mazurku słowa są bardziej odpowiednie do hymnu państwowego, nie jest nastawiony anty niemiecko. Jest podnoszący na duchu, i taki ogólnikowy. Nie umniejsza to oczywiscie nic Rocie, którą traktuje sie jako drugą pieśn po hymnie narodowym!!! :)

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 23, 2009, 22:28:38 pm »
Hymn mamy, ale Rotę warto znać i popularyzować

100 lat "Roty"
W połowie listopada 1908 roku w krakowskim miesięczniku "Przodownica" ukazał się po raz pierw­szy drukiem tekst "Roty" Marii Konopnickiej. Był to ? jak pisała później Autorka ? "wiersz napisany dla Wielkopolski" i zarazem "rota przysięgi na wierność Ojczyźnie".

Rota
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam germanił,
Orężny wstanie hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Nie damy miana Polski zgnieść
Nie pójdziem żywo w trumnę
Na Polski imię, ne Jej cześć
Podnosim czoła dumne
Odzyska ziemię dziadków wnuk
Tak na dopomóż Bóg!
Tak na dopomóż Bóg!

http://www.youtube.com/watch?v=7hpSTgISUDc
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 23, 2009, 22:40:29 pm »
Nie wiem czy wiecie ale z naszego hymnu została wycięta jedna zwrotka:

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

Hades

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 24, 2009, 16:27:26 pm »
Nie wiem czy wiecie ale z naszego hymnu została wycięta jedna zwrotka:

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

A kiedy wycieli? W '45 ?

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 24, 2009, 18:57:03 pm »
Nie wiem. Nie mogę znaleźć nic na ten temat w internecie. Jeszcze jedna zwrotka była usunięta:
Na to wszystkich jedne głosy:
"Dosyć tej niewoli
mamy Racławickie Kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli".

Podobno była zbyt "chłopska".

Gizz

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 24, 2009, 19:59:47 pm »
Jak dla mnie Rota tez jest dobra, ale Mazurek Dabrowskiego powinien pozostac hymnem.
Roty jednak nie zapominajmy !