Autor Wątek: Rota a Mazurek Dąbrowskiego  (Przeczytany 24888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hades

• Gość
Odp: Rota a Mazurek Dąbrowskiego
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 24, 2009, 20:28:41 pm »
Jak dla mnie Rota tez jest dobra, ale Mazurek Dabrowskiego powinien pozostac hymnem.
Roty jednak nie zapominajmy !

W tych czasach gdyby był jakiś plebiscyt na hymn, zapewne górę wzięłyby właśnie one, bo biorąc pod uwagę dzisiejszy stopień laicyzacji społeczeństwa Bogarodzica nie przebiłaby się przez cenzurę... :(

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 24, 2009, 23:57:14 pm »
Chwała bogom. Wyobrażasz sobie śpiewanie Bogurodzicy na akademii? Takie rzeczy to śpiewać w kościele można, nie przy oficjalnych okazjach.
To raz, a dwa: co my jesteśmy, arcybiskupstwo? To nie cenzura, to zdrowy rozsądek - Rota i Mazurek są o Polsce, w Rocie odniesienia do Boga są nieznaczne i tylko idiota by się do nich doczepiał. W przypadku Bogurodzicy większość ateistów, czy innowierców by milczała w takcie śpiewu - bo hymn taki nie byłby ich hymnem, a hymnem grupy ludzi w kraju.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Hades

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 25, 2009, 15:31:49 pm »
Tak jak pisałem, dziś by się nie przyjęła...  - nie to co średniowiecze. :D
A wg Was co by jeszcze na hymn się nadawało?
W moim mniemaniu dobrze plasuje się Warszawianka. :)

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 25, 2009, 16:57:15 pm »
Warszawianka ma wpaniałą melodię jednak słowa nie pasują jako hymn narodowy.:)

Kmitek

• Czytelnik
Odp:
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 26, 2009, 17:21:04 pm »
Mamy za hymn Mazurek Dąbrowskiego każdy Polak powinien hymn śpiewac na baczność z podniesionym czołem, mi sie on podoba zresztą to hymn i odnoszę sie do tej piesni z głebokim szacunkiem

Stoigniew

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 27, 2009, 23:33:03 pm »
Bywało się pod Grunwaldem, próbowało śpiewać Bogurodzicy. I powiem jedno: Bogurodzica jest utworem tak trudnym do poprawnego wykonania, ze ja na pewno nie wytrzymał bym piania przeciętnego, amuzycznego obywatela ;D

Gizz

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 28, 2009, 10:20:49 am »
Wszyscy to spiewaja pogrzebowo :P

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 07, 2010, 20:27:16 pm »
To już nie długo 13 stycznia - 100  lecie powstania "Roty" :)

W niedzielę, 7 lutego, odbędzie się w Barczewie uroczysta inauguracja Roku Feliksa Nowowiejskiego, światowej sławy polskiego kompozytora z ziemi warmińskiej, autora m. in. muzyki do "Roty".

Uroczystości zapoczątkuje o godz. 11.00 msza św. w kościele pw. św. Anny i św. Szczepana. O 12.00, w siedzibie Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie, ul. Słowackiego 5 odbędzie się wystąpienie zaproszonych gości, prezentacja i prelekcja nt. Feliksa Nowowiejskiego oraz koncert pieśni kompozytora w wykonaniu Małgorzaty Godlewskiej. Organizatorem imprezy jest burmistrz Barczewa, CKiPG oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich.

Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor okresu Młodej Polski, pochodzi z Barczewa, dawniej Wartembork. Urodził się 7 lutego 1877 roku w domu, dziś już nie istniejącym, w miejscu którego mieści się obecnie siedziba Salonu Muzycznego jego imienia. Jest autorem m. in. muzyki do opery "Legenda Bałtyku" oraz do słów Marii Konopnickiej "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród", zwanej "Rotą", uważanej za nasz drugi hymn narodowy. Zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu, gdzie do dzisiaj żyje jego najmłodszy syn Jan. Uroczystą inaugurację Roku Feliksa Nowowiejskiego poprzedziło 13 stycznia wykonanie przez dzieci ze szkoły Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie "Roty" w stulecie jej powstania oraz w Olsztynie na schodach ratusza tej samej pieśni przez chór "Bel Canto". Obok tego w roku jubileuszowym przewidziano szereg ważnych wydarzeń związanych z postacią kompozytora, jak konkursy, wystawy fotograficzne, czy sympozjum historyczne. Jak co roku odbędzie się w Barczewie i okolicach Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, gdzie chóry ( w festiwalu uczestniczyły już tak egzotyczne, jak z Singapuru), będą musiały obowiązkowo wykonać "Rotę". Fot. Władysław Katarzyński Twórczość Feliksa Nowowiejskiego jest znana na całym świecie. "Rotę" ma w repertuarze nawet chór z Singapuru.

Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca  1910 na uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie  zorganizowanej w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 08, 2010, 01:32:39 am »
W naszym hymnie osobiście nie pasuje mi...
Dał nam przykład Bonaparte ,
Jak zwyciężać mamy .
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 08, 2010, 14:49:39 pm »
Dlaczego? Przecież Bonaparte był świetnym strategiem. Walczył z kilkoma mocarstwami i dawał radę.

Łucznik

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 08, 2010, 15:02:09 pm »
Ale jaki przykład dał nam podporządkował Królestwo Polskie Francji czyli sobie , bym zbyt ambitny i tego chęci stworzenia z Francji potęgi zmieniły się w chęci zawładnięcia światem . Tak też działał Hitler . Z tym że Bonaparte nie tworzył obozów śmierci i wyzwalał niektóre narody . Ale mimo wszystko to człowiek o zapędach dyktatorskich imperialnych ect ect .

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 08, 2010, 15:27:47 pm »
Zauważ, że nie oceniam jego polityki.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 08, 2010, 16:28:54 pm »
A mnie właśnie chodzi o jego Politykę.
Bonaparte sprawą Polski nie interesował się, do czasu gdy nie miał w niej własnego interesu.
Polacy ratowali się chwytając brzytwy, wierzyli, że dzięki Napoleonowi można odzyskać
Niepodległość (nic bardziej mylnego).
W tekście Mazurka Dąbrowskiego jest...
Jak zwyciężać mamy .
Nasuwa mnie się pytanie, na jakich frontach zwyciężaliśmy i co nam to dało?

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 08, 2010, 17:34:58 pm »
Bonaparte dał nam przykład jak zwyciężać. Nie chodzi o to, że pomógł nam w jakiś sposób tylko pokazał jak walczyć żeby wygrać. Francja walczyła z kilkoma mocarstwami i wygrała. My przegraliśmy z trzema zaborcami w zasadzie bez walki.

bzyk

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 08, 2010, 18:47:56 pm »
My przegraliśmy z trzema zaborcami w zasadzie bez walki.

Może bez walki żołnierzy, ale powstania nie odbiły się pustym echem na zaborcach.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 09, 2010, 15:13:55 pm »
Przegrana to fakt istnienia "zaborów". Bo w zasadzie poza insurekcją, to zostaliśmy pożarci bez walki (co jest definicją "zaboru"). Istnienie późniejszych powstań to inna sprawa...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 09, 2010, 15:43:35 pm »
A mnie właśnie chodzi o jego Politykę.
Bonaparte sprawą Polski nie interesował się, do czasu gdy nie miał w niej własnego interesu.
Polacy ratowali się chwytając brzytwy, wierzyli, że dzięki Napoleonowi można odzyskać
Niepodległość (nic bardziej mylnego).
W tekście Mazurka Dąbrowskiego jest...
Jak zwyciężać mamy .
Nasuwa mnie się pytanie, na jakich frontach zwyciężaliśmy i co nam to dało?
Nic nam nie dało. Jednak sprawdź ilu przywódców powstania listopadowego walczyło w wojnach napoleońskich. Teraz pasuje Ci ten fragment?

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 10, 2010, 09:26:00 am »
Ja sie ciesze że jest w Mazurku fragment o Bonaparte, jeden z najswietniejszych wodzów w historii, jesli uczyć sie zwyciężać to od Napoleona nie umniejszając w niczym naszym polskim wodzom, wszak jest też fragment o Czarnieckim :), a co do tego że Napoleon slepo wykorzystywal Polaków dla własnych celów to już inna inszość, chodzi tu o kunszt wojenny tego wodza a nie o jego politykę.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 16, 2010, 00:15:40 am »
Teraz pasuje Ci ten fragment?
Nie, nadal mnie nie pasuje, a nawet pójdę dalej...
Mamy za hymn Mazurek Dąbrowskiego każdy Polak powinien hymn śpiewac
Śpiewać, śpiewać ale co my za słowa śpiewamy? (pytanie retoryczne)
"Dał nam przykład Bonaparte..." - mnie tam żadnego przykładu nie dał.
"Marsz marsz Dąbrowski..." - Dąbrowski nie żyje już nie pomaszeruję.
Dla ratowania ojczyzny nie muszę wracać zza morza bo się za nie nie wybieram.

Hymn odnosi się do innych czasów, czasów Konopnickiej i jest już nie aktualny.
Bogurodzicę zastąpiono Mazurkiem Dąbrowskiego gdyż nie było w sumie czym innym.
Mam nadzieję, że dożyję nowego hymnu narodowego, mówiącego o niepodległej,
silnej Polsce.

Łucznik

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 16, 2010, 10:38:46 am »
Rota jest piękniejsza  bardziej pasuje na hymn tak jak wyżej Redi wspomniał . Bonaparte był Cesarzem Francuzów nie naszym i dał im przykład nie nam jak by mu się udało cała Europa by mówiła po francusku łącznie z Polską i byśmy traktowali to jak kolejny zabór .

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 16, 2010, 12:22:58 pm »
Mam nadzieję, że dożyję nowego hymnu narodowego, mówiącego o niepodległej,
silnej Polsce.
Miej nadzieję, że dożyjesz do czasu kiedy Polska będzie niepodległa i silna.

A co do nowego hymnu to przecież od niedawna go mamy:
Hymn UE

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 16, 2010, 21:06:54 pm »
A ja wam dam inny hymn, mam wrażenie, że przez was zapomniany.
Boże, coś Polskę
Chociaż jestem ateistą, z chęcią bym widział Rotę, albo "Boże coś Polskę..." jako hymn narodowy. Mazurka jakoś nie darzę zbytnią sympatią.

Łucznik

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 17, 2010, 11:12:47 am »
Ja uważam Mazurek Dąbrowskiego jak pierwszy hymn bo już się zakorzenił w świadomości Polaków Rata jako drugi oficjalny hymn i Boże coś Polskę jako trzeci hymn Polski :) .  PS . Jesteśmy Polakami nie Europejczykami !!!

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2010, 11:13:39 am wysłana przez Łucznik »

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 22, 2010, 21:58:33 pm »
Odnośnie Roty ... Pomnik zamordowanych Harcerzy za rozwieszanie tekstu Roty w pierwszych tygodniach wojny.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 22, 2010, 22:57:57 pm »
Ja uważam Mazurek Dąbrowskiego jak pierwszy hymn bo już się zakorzenił w świadomości Polaków Rata jako drugi oficjalny hymn i Boże coś Polskę jako trzeci hymn Polski :)
Popieram. Mazurek Dąbrowskiego wpisał się w polską tradycje. Jest w świadomości Polaków. Co prawda Rota jest też ważnym polskim dziełem, jej treść ma duże znaczenie i nawiązuje do wydarzeń które mialy miejsce w naszym kraju. Jednak uważam że tradycje powinno się pielęgnować a nie je zmieniać. Dobrze że na apelach związanych z odzyskaniem niepodległości o Rocie  się pamięta. Można uznać że Rota jest drugim hymnem. Mam też nadzieję że każdy Polak zna jej treść.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -