Autor Wątek: Książki, które mają dla was znaczenie  (Przeczytany 22267 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Książki, które mają dla was znaczenie
« dnia: Lipiec 20, 2009, 14:10:58 pm »
Zastanawiam się, czy macie książki które w pewien sposób uważacie dla was za wyjątkowe. Takie, które pomogły wam wyjść z pewnych problemów, które były z wami bez względu na okoliczności, które przypominają wam te lepsze albo gorsze chwile. Do dzisiaj muszę powiedzieć, że mam mnóstwo tytułów, które bardzo mocno są powiązane z moimi przeżyciami. Myślę, że skoro ja tak mam - to być może nie jestem sam. Macie książki, które do dzisiaj wam przypominają treść, bohaterów - bez względu na to jak dawno je czytaliście i kto był autorem?

Mnie szczególnie ujęła "Zbrodnia i Kara", "Medaliony", "Pan Samochodzik", "Świat dysku", "Nefrytowy Tron", "Mistrz i Małgorzata", "Lalka", "Zła godzina", "Chłopcy z placu broni" i wiele, wiele innych. Nie będę was zanudzał, poczekam na wasze opinie!

vandererst

• Gość
Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2009, 14:25:36 pm »
Catch-22, Slaughterhouse - five or the childrens crusade, King Rat, ale również wiele innych czytanych zarówno po francusku, jak i po polsku i angielsku.

Pozdrawiam

A.OKS

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2009, 16:54:46 pm »
"Zbrodnia i kara" na pewno wywarłą także na mnie duże wrażenie. Po za tym "Trylogia" oraz "Dywizjon 303" które we mnie jako dziecku kształtowały uczucie patriotyzmu. Później "Polactwo" Rafała Ziemkiewicza i "Patriotyzm dziś" o. Jacka Salija. Ogromny wpływ na moją psychikę miała literatura obozowa i poezja okresu wojny. Ale generalnie bardzo lubię czytać i w większości książek znajduję jakąś naukę. Ogromny wpływ na moją psychikę miała literatura obozowa i poezja okresu wojny

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2009, 23:56:51 pm »
Przygodę z ksążką zacząłem od "Małego Księcia", potem był cykl przygód Tomka Wilmowskiego Alfreda Szklarskiego, skoro Szklarski to Trylogia Indiańska "Złoto Gór Czarnych", stąd już krok do "Pochowaj me serce w Woonded Knee" przejmująca historia holokaustu indian północno-amerykańskich. Teraz przeskok na historię Polski i "Powieści Piastowskie" Karola Bunsha, cała bibliografia Zofii Kossak-Szczuckiej no i oczywiście w całości i na wyrywki, jednym tchem i wymęczony.... Edward Stachura - CAŁY.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2009, 00:11:16 am »
Bogowie, co to ja w życiu nie przeczytałem.

Pierwszą powieścią był Tomek Sawyer, potem były Przygody Huckelberry'ego Finna równocześnie z kolejnymi częściami przygód Tomka Wilmowskiego. Wtedy zaczytywałem się w polskich powieściach młodzieżowych - nie wszystkich autorów pamiętam, ale Nienacki z Samochodzikiem to klasyk. Czytałem dużo Londona, trochę Maya, a do tej pory uwielbiam Kapitana Blooda Sabatiniego.
Potem naszła kolej na wymieniane wcześniej Zbrodnię i Karę, Mistrza i Małgorzatę, część Trylogii (jakoś nigdy nie zdobyłem się na czytanie Pana Wołodyjowskiego :/). Czytałem nie raz Władcę Pierścieni - co zaczęło moją przygodę z fantastyką i S-F. Wiedźmin, Saga Pieśni Lodu i Ognia, Lem, Heinlein, aaaa, za dużo by wymieniać. :P
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2009, 12:15:32 pm »
Czytam wszystko tylko nie fantastykę. No w sumie przeczytałam jako dziecko jedną taką książkę- Harry Potter.
Duże wrażenie zrobiła na mnie książka angielskiej pisarki ,, Odlot na same dno" - jest to historia młodej dziewczyny, która zaczęła swoja przygodę z narkotykami. Z początku zaczęło się niewinnie aż doszło do uzależnienia. Po tej krótkiej książce ( ok 120 str.) uświadomiłam sobie że nawet jedna mała dawka narkotyku  może skończyć się tragedią.
Przeczytałam też ,, Pamiętnik narkomanki "- miałam podobne odczucia jak po poprzedniej książce.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

Poloniak

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2009, 13:35:43 pm »
Czytałem wiele książek. Ale najbardziej mi się podobała książka Franza Kafka "Der Process" (po polsku chyba tylko "proces"). A z fantasy podobała mi się cała tetralogia Siergieja Łukjanienko "nocznoj dozor" (po polsku chyba Straż nocna, czy Nocny patrol.. nie wiem)

(czemu cyrylica tutaj nie działa??)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2009, 13:36:35 pm wysłana przez Poloniak »

amicita

• Czytelnik
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2009, 19:00:59 pm »
Na pewno godna polecenia jest książka Mikos'a Nyiszi " Byłem asystentem dr. Mengela " opisuje losy z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, 
a druga to Zreuya Shalev " Po rozstaniu" świetna książka o perypetiach kobiety, która po paru latach małżeństwa odchodzi od męża.

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 29, 2009, 20:06:30 pm »
Wiele jest takich, ale na uwagę moim zdaniem zasługuje książka pt. "Tylko razem z córką" Betty Mahmoody. Jedna z wielu opowieści jak to kobieta dała się wywieźć po ślubie do kraju arabskiego i nie mogła wrócić do domu. Polecam i bynajmniej nie tylko obecnym na forum Paniom bo może również panowie chętnie sięgną. Ciekawy opis kraju arabskiego, strażników rewolucji i innych ciekawych zwyczajów, jak chociażby wytłumaczenia gwałtu, że zgodnie z prawem koranicznym żadna kobieta nie może umrzeć dziewicą.

Pozdrawiam,
Ritter

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2009, 21:54:38 pm »
Duże znaczenie ma dla mnie książka ,, Inny świat" Herlinga. Nie lubie książek o tej tematyce, to była moja lektura i nie żałuję że ją przeczytałam. Przeżycia tych ludzi w obozie i opisy miejsca były takie realistyczne. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
-CYCERON -

Monika

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 29, 2009, 23:51:28 pm »
Książek przeczytałam mnóstwo, ale bardzo duży wpływ ma na mnie filozofia Nietzschego. Za każdym razem jak ją czytam znajduje w niej coś innego. I z upływem lat inaczej ją odbieram, inne rzeczy dostrzegam, inne zagadnienia stają się piorytetami...

Rudolfo

• Czytelnik
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2009, 09:33:31 am »
Ja czytam, same książki historyczne, lub wspomnienia..  inna książka po za tymi to dla mnie strata czasu - gdyż jest fikcją...

A tak na marginesie...
Według mnie uczeń powinien czytać takie, książki co mu pomogą może kiedyś w życiu, a nie jakieś bzdety. Które, są nudne większości lub napisane językiem trudnym dla ucznia,  a także co częstym jest powodem numer 1 długie, co powoduje, ze woli poszukać streszczenia w ściągach czy na internecie... Według mnie lektura co ma powiedzmy  około 400 stron lub więcej to jest głupota (tak naprawdę, nikt po za pojedynczymi w klasie uczniami, nikt to nie przeczyta, i wtedy omawiana lektura, to głównie praca nauczyciela oraz "jedynki w dzienniku" za nie przeczytanie, czy to ma sens nie? Powinny  lektury do góra 200 stron, lub same fragmenty a nie całe lektury...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2009, 09:34:56 am wysłana przez Rudolfo »
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

A.OKS

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2009, 10:55:06 am »
Bez przesady z tymi lekturami. Wprawdzie ja zawsze lubiłem czytać, ale nie powiem że przeczytałem wszytskie lektury w życiu (a nawet, że większość), ale wprowadzanie takich ograniczeń jest bez sensu. Koniec z "Trylogią", "Zbrodnią i karą", "Mistrzem i Małgorzatą", "Quo Vadis" i wieloma ważnymi i wartościowymi książkami. Czy uczeń przeczyta lekturę czy tylko strreszczenie zależy od naucyzciela. Sam liceum skończyłem trzy miesiące temu i moja polonistka robiła do każdej lektury test wyboru z 30 pytaniami. I z doświadczenia wiem, że nie czytając lektury nikt nie mógł dostać wiecej niż 2. Pytania były okropne, a odpowiedzi taki, że czasem nawet jak się czytało to się można było pomylić, ale w skutek tego 90% klasy czytało lektury, a reszta miał jedynki które potem zaważyły na ocenie końcowej w klasie maturalnej (tak, miałem szanse na naprawde świetną ocenę z polskiego...).
Zresztą chyba lenistwo czy głupota uczniów nie może być powodem rezygnacji z lektur bo na tej zasadzie wkrutce zalegalizujemy złodziejstwo bo większość kradnie itp.
Podobnie jak i trudny język czy długość lektury. Po to się je czyta, aby nie tylko zdobyć wiedzę i wrażliwość, ale także umiejętności literackie, rozszerzyć swój zasób językowy. Już dziś dla większości z nas wszystko jest "fajne", "super" i "zaje" do tego "sWeeTaśne" itp. a jakiekolwiek bardziej wyszukane zwroty są obce i nie używane. Gdyby kierować się kryterium językowym to w szkole powinno się czytać tylko blogi i for abo ich poziom językowy jest zbliżony do języka współczesnych ludzi.
Mnie też irytowało czytanie starych tekstów po polsku w których potrzebowałem stu przypisów lub tłumacza by cokolwiek zrozumieć, ale to nasze dziedzistwo i nie możemy go przekreślić.

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 30, 2009, 13:41:32 pm »
Mnie też irytowało czytanie starych tekstów po polsku w których potrzebowałem stu przypisów lub tłumacza by cokolwiek zrozumieć, ale to nasze dziedzistwo i nie możemy go przekreślić.
A mnie interesowały te stare teksty. Zawsze zanim zajrzałam do przypisów- zastanawiałam się co może znaczyć te słowo.
-CYCERON -

szpok5

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 30, 2009, 19:01:38 pm »
zbyt wiele książek nie przeczytałem ale w wojsku natknąłem się na książkę pod tytułem "Król szczurów"
i bardzo mi się spodobała..

Pielgrzym

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 30, 2009, 22:43:42 pm »
Moje książki to ,, Kamienie na Szaniec '' ,, Dywizjon 303 '' ,, Ogniem i Mieczem '' oraz ,, Krzyżacy ''

Soluś

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 17, 2009, 01:21:30 am »
Ja poza lekturami potrzebnymi do szkoły przeczytałem "Robinson Cruzoe" (o dziwo nawet 2 razy). Książką która zapoczątkowała we mnie ogromną potrzebe czytania był "Potop" Sienkiewicza. Pamiętam do dziś jak przegapiałem przystanki na których miałem wysiadać bo akurat Kmicic podchodził Szwedów :D Do dzisiaj z książek godnych polecenia przeczytałem:

- "Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie" Tadeusza Toborka - historyka IPN-u (jako że bohaterem tytułowym jest mój pradziadek, twórca KWP to książke czytałem nie raz.
- "Monte Cassino 1944" Zbigniewa Wawra - w tytule się mogłem pomylić
- "Polacy, którzy uratowali Europe przed Hitlerem" - Williama B. Breuera
- "Bitwy Polskiego Września" Apoloniusza Zawilskiego
-  "Europa Walczy" autora nie pamietam
- "Honor Żołnierza" Bogusława Wołoszańskiego - kapitalna książka (szczególnie polecam rozdział "2 twierdze" (Eben-Amel w Belgii i Westerplatte) porównanie systemów obronnych liczebności żołnierzy) a na końcu morał wykazujący wielkość i bohaterstwo polskiego żołnierza
NAPRAWDE POLECAM!!
- "Krzyżacy" i "Pan Wołodyjowski" - Sienkiewicz

Co do pana Woloszanskiego polecam rowniez (dostepne na you tubie) jego seriale dokumentalne "Sensacje XX wieku" :)
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2009, 01:23:05 am wysłana przez Soluś »

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 17, 2009, 22:10:31 pm »
Bardzo polecam książkę pt.: "Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939." autorstwa Richarda M. Watt'a. Przedstawia obiektywne spojrzenie na dwudziestolecie międzywojenne w Polsce.

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2009, 20:20:31 pm »
A mnie interesowały te stare teksty. Zawsze zanim zajrzałam do przypisów- zastanawiałam się co może znaczyć te słowo.

Gdy czytałem "Bolesława Chrobrego" Antoniego Gołubiewa prez pierwsze kilka rozdziałów nie rozumiałem wiele słów, tekstów. Potem to opanowałem i przeżyłem wspaniałą przygodę.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Lucas207

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 19, 2009, 23:13:20 pm »
Ja wychowałem się na Sienkiewiczu (szczególnie duże wrażenie zrobiły na mnie "Quo Vadis" i "Ogniem i Mieczem") , Szklarskim ( ach, te "Tomki...")  Bardzo podobał mi się "Robinson Crusoe". Kiedyś liznąłem trochę Coopera, czy Maya.  Fantastyka i SF  też mnie kręciły, ale niespecjalnie odebrałem "Wiedźmina" Sapkowskiego,czy Lema (mimo to polecam "Niezwyciężonego"). Ogromny wpływ wywarła na mnie książka "Starship Troopers"  Roberta A. Heinleina. Niektóre książki jakoś mnie nie ruszają( szczególnie przydługie lektury). Planuję przeczytać "Diunę" Franka Herberta i  coś z Tolkiena. Niestety nie mam obecnie dużo czasu na czytanie.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 20, 2009, 00:23:34 am »
"Pajęczyna Władzy" Juan Antonio Cervera.
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 20, 2009, 00:47:05 am »
"Pajęczyna Władzy" Juan Antonio Cervera.
Jak możesz to rozwiń swoją wypowiedź. Zaciekaw o czym to jest. Dlaczego właśnie ta książka ma dla Ciebie znaczenie ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2009, 00:49:51 am wysłana przez Czarna »
-CYCERON -

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 20, 2009, 01:29:36 am »
Ta książka ma dla mnie znaczenie gdyż ujawnia fakty o których się nie mówi.
Pokazuje władzę państwową, światową trafiając w sedno sprawy (moim przynajmniej zdaniem).
Znajdują się w niej również pewne wątki historyczne np. podłoże wybuchu I WŚ, które szokują.
Umacnia przekonanie, że to co widzimy (polityka, władza) nie jest takie na jakie wygląda.
Politycy, prezydenci itp. itd to tylko pionki sterowani przez prawdziwą władzę (organizację) o
której społeczeństwo (światowe, że tak powiem) nigdy nie powinno się dowiedzieć.

Dla wielu ta książka przedstawia nieracjonalną teorię spiskową lecz
fakty jakie ukazuje w niej autor do mnie osobiście przemawiają i zmuszają do rozkmin.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2009, 01:31:26 am wysłana przez Redi »
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

Gizz

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 21, 2009, 11:36:50 am »
Hans-Dieter Otto- Leksykon Fatalnych decyzji II WS

Moze napisane przez Niemca, ale nie faworyzuje swojego kraju- wrecz przeciwnie, pokazuje jego bledy.

Astria

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 21, 2009, 12:19:36 pm »
Paulo Coelho - "Weronika postanawia umrzeć"

Powieść z silnym ukierunkowaniem psychologicznym, pokazuje życie z nieco innej strony.