Autor Wątek: Książki, które mają dla was znaczenie  (Przeczytany 21323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czarna

• Czytelnik
Odp: Książki, które mają dla was znaczenie
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 21, 2009, 15:58:41 pm »
Paulo Coelho - "Weronika postanawia umrzeć"

Powieść z silnym ukierunkowaniem psychologicznym, pokazuje życie z nieco innej strony.
Popieram. Ogólnie to Pauolo Cohelo pisze kiążki w któcyh zawarte są porady jak żyć. Lubię czytać tego autora.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 21, 2009, 21:16:05 pm »
Igor Newerly "Wzgórze Błękitnego snu"
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

Astria

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 21, 2009, 21:27:53 pm »
@Czarna, nie znam innych książek Coelho, na tą trafiłam dość przypadkiem, możesz polecić jakąś? :)
Co do "Weroniki.." - ja traktuję ją raczej jako zwrócenie uwagi na aspekty życia, których normalnie nie dostrzegamy, aniżeli jako poradnik :)

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 21, 2009, 21:51:50 pm »
@Czarna, nie znam innych książek Coelho, na tą trafiłam dość przypadkiem, możesz polecić jakąś? :)

Czytałam ,,Alchemika" i  ,, Pielgrzyma" polecam. ,,Pielgrzym" ma wiele życiowych i filozoficznych przesłanek. Pielgrzym wyrusza w podróż by zdobyć miecz zakonnika, który stracił przez swoją pychę. Spotyka przewodnika który prowadzi go i podczas tej podróży udziela mu porad dotyczących życia.
-CYCERON -

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 21, 2009, 22:21:20 pm »
Czytałam ,,Alchemika" i  ,, Pielgrzyma" polecam. ,,Pielgrzym" ma wiele życiowych i filozoficznych przesłanek. Pielgrzym wyrusza w podróż by zdobyć miecz zakonnika, który stracił przez swoją pychę. Spotyka przewodnika który prowadzi go i podczas tej podróży udziela mu porad dotyczących życia.

Astria najpierw przeczytaj "Pielgrzyma" potem "Alchemika". W pewien sposób uzupełniają się, choć to ta druga przyniosła mu sławę. Bajki ale mądre.
Tego autora czytałem jeszcze "Demon i panna Prym", "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam" (mogłem pomylić tytuł), a przez "Podręcznik Wojownika Światła" nie przeszedłem.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 21, 2009, 22:36:13 pm »
Teraz czytam "Imprimatur", a na półce spokojnie czekają na swą kolej "Secretum" i "Veritas"
książki autorstwa Rity Monaldi i Francesco Sorti.

Filolog Rita Monaldi i muzykolog Francesco Sorti to para włoskich dziennikarzy,
którzy przez dekadę prowadzili wieloletnie badania historyczne w największych archiwach Europy,
aby napisać cykl powieści sensacyjnych na 'prawdzie historycznej'.
Dotychczas opublikowane trzy tomy stały się światowymi hitami wydawniczymi.
Autorzy pracują już nad następnym tomem pt. "Mysterium".

Astria

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 21, 2009, 22:56:32 pm »
@ Czarna, Ahaj - dzięki :)
Alchemika już mi kiedyś polecano, w wolnej chwili muszę wziąć się za te książki, dawno niczego nie czytałam :)

ja

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 24, 2009, 19:52:01 pm »
Witam goszczę tu po raz pierwszy. U wielbiam wszystkie książki, Zbrodnia i kara, Mistrz i Małgorzata, Trylogia, Kurier carski, Władca Pierścieni i wiele innych, czytanie to moja pasja. Kiedy jest mi bardzo  :'( źle albo jestem szczęśliwa :laugh: sięgam po M. Rodziewiczówne: Pożary i zgliszcza, Gniazdo Białozora, Atma, Klejnot i wiele innych nie potrafię zdecydować, która jest tą naj. Polecam!!      "Czasami coś się w nas odzywa, głos protestu, każemy mu milczeć; dlatego boimy się śmierci, dlatego nie znosimy ciszy. Kres życia przeraża nas dlatego tylko, że wtedy zostaniemy sam na sam ze sobą, z tym ja przedwiecznym, nieśmiertelnym, a poniewieranym, krzywdzonym, męczonym całe życie" - fragment Atmy
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2009, 19:58:05 pm wysłana przez ja »

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 30, 2009, 20:36:44 pm »
"Moskiewski Proces" Władimira Bukowskiego
...to książka wydana w roku 1998,a mimo tego ciągle niepopularna. Po upadku puczu Janajewa autor uzyskał dostęp do tajnych dokumentów KGB i Biura Politycznego KC KPZR. Bukowski ukazuje kierunki propagandy prowadzonej przez Kreml tak w ZSRR jak i zagranicą w latach 1970-1990.

Odsłania kulisy inwazji w Afganistanie ale przede wszystkim przedstawia okoliczności wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i daje dowody,iż wbrew przeważającej opinii osobą domagającą się interwencji wojsk radzieckich był tzw. ?generał? Jaruzelski,a Breżniew jej odmawiał ! Autor mimo wieloletniego pobytu w krajach zachodnich nie uległ fascynacji socjalizmem z ludzką twarzą.Bukowski obala mit demokracji,pluralizmu,ukazuje hipokryzję tolerancji tak charakterystycznych dla ?superkołchozu? Unii Europejskiej.Unaocznia jakie spustoszenie w świadomości postkomunistycznych społeczeństw spowodował brak zdecydowanego rozliczenia czerwonych zbrodniarzy.Z tych powodów ?kręgi opiniotwórcze? próbują wywołać wrażenie jakoby ?Moskiewski proces? był nieobiektywny,a Bukowski słusznie przesiedział 12 lat w więzieniach i psichuszkach ?kraju powszechnej szczęśliwości?. Charakterystycznym dla tej książki jest silne zaangażowanie emocjonalne autora oraz przebogaty materiał źródłowy: uchwały, rozporządzenia, stenogramy i notatki politbiura.

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 12, 2009, 18:54:36 pm »
Czytam bardzo dużo. Z racji tego, czym się zajmuję, m.in.: Trylogia (najbardziej polubiłam "Pana Wołodyjowskiego ), listy Krasińskiego do ojca, do Delfiny Potockiej, do Joanny Bobrowej, Wittlin "Sól ziemi", Dostojewski "Zbrodnia i kara", Prus "Lalka", Słowacki, Mickiewicz ("Pana Tadeusza" trzy razy) i jak to powiedział Twisterro "Bogowie, co ja nie przeczytałam".

Z takiej literatury poza kanonem lektur to
"Nazywam się Marina i jestem alkoholiczką", "Alkohol, prochy i ja", "Pamiętnik satanisty", "Kokaina", "Byłam schizofreniczką", "Odlot na same dno", i dużo by jeszcze pisać. To co mnie zafascynowało to cykl "Zmierch" (choć wiem, że dla wielu z was wyda się on zbyt banalny).
Co do Coelho to czytałam "Jedenaście minut", "Weronika postanawia umrzeć". Jest jeszcze: "Zahir", "Zwycięzca jest sam", Czarownica, "Demon i panna Prym, Brida.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2009, 18:56:26 pm wysłana przez Natalika »
Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 12, 2009, 23:21:23 pm »
Czytam bardzo dużo. Z racji tego, czym się zajmuję, m.in.: Trylogia (najbardziej polubiłam "Pana Wołodyjowskiego ), listy Krasińskiego do ojca, do Delfiny Potockiej, do Joanny Bobrowej, Wittlin "Sól ziemi", Dostojewski "Zbrodnia i kara", Prus "Lalka", Słowacki, Mickiewicz ("Pana Tadeusza" trzy razy) i jak to powiedział Twisterro "Bogowie, co ja nie przeczytałam".

Z takiej literatury poza kanonem lektur to
"Nazywam się Marina i jestem alkoholiczką", "Alkohol, prochy i ja", "Pamiętnik satanisty", "Kokaina", "Byłam schizofreniczką", "Odlot na same dno", i dużo by jeszcze pisać. To co mnie zafascynowało to cykl "Zmierch" (choć wiem, że dla wielu z was wyda się on zbyt banalny).
Co do Coelho to czytałam "Jedenaście minut", "Weronika postanawia umrzeć". Jest jeszcze: "Zahir", "Zwycięzca jest sam", Czarownica, "Demon i panna Prym, Brida.

A która z tych książek ma dla Ciebie znaczenie i zachwowała się w twojej pamięci? I dlaczego ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2009, 23:22:12 pm wysłana przez Czarna »
-CYCERON -

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 12, 2009, 23:25:52 pm »
Zdecydowanie Krasiński, to o nim pisałam swoją pracę licencjacką. :) A jeśli chodzi o fantazje to oczywiście cykl "Zmierzch" :)

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 17, 2009, 23:56:41 pm »
Kronika XX wieku autorstwa Mariana B. Machalika

kowal_sid

• Czytelnik
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 25, 2010, 22:54:01 pm »
To ja może z innej beczki:
John Eldredge - "Dzikie Serce"
John & Stasi Eldredge - "Urzekająca"

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 25, 2010, 22:56:33 pm »
To ja może z innej beczki:
John Eldredge - "Dzikie Serce"
John & Stasi Eldredge - "Urzekająca"
Mam te książki chyba w domu. To te opowiadające o wnętrzu kobiety (Urzekająca) i mężczyzny (Dzikie Serce), tak?
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

kowal_sid

• Czytelnik
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 25, 2010, 22:59:54 pm »
Dokładnie te :) Ja mam tylko Dzikie sere. Urzekającą kupiłem mojej Pani :)

Marcz

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 25, 2010, 23:31:20 pm »
*Pamiętnik narkomanki - Barbara Rosiek
*Ono - Dorota Terakowska
*Kuba, daleka piękna wyspa - Agnieszka Buda-Rodriguez

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 26, 2010, 21:53:54 pm »

*Ono - Dorota Terakowska

Coś mi mówi ten tytuł. czy ta książka jest o tym że dziewczyna była w ciąży i nie chciała tego dziecka ?
-CYCERON -

Marcz

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 26, 2010, 22:46:48 pm »
Tak więc właśnie, masz rację :) bardzo ciekawa książka:)

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 14, 2011, 23:15:24 pm »
"1984", "Folwark zwierzęcy" - Orwell, bardzo ciekawe książki,szczególnie "1984"
"Rozmowy z katem" - Moczarski, również ciekawa,przedstawiająca zwierzenia hitlerowca o wojnie,zagładzie Żydów.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 14, 2011, 23:17:27 pm »
"1984", "Folwark zwierzęcy" - Orwell, bardzo ciekawe książki,szczególnie "1984"
"Rozmowy z katem" - Moczarski, również ciekawa,przedstawiająca zwierzenia hitlerowca o wojnie,zagładzie Żydów.

Do 1984 się już przymierzam i przymierzam - bardzo chcę tą książkę przeczytać, ale póki co nie mam możliwości :(
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 14, 2011, 23:24:12 pm »
Do 1984 się już przymierzam i przymierzam - bardzo chcę tą książkę przeczytać, ale póki co nie mam możliwości :(

Przeczytaj, ciekawa mówiąca o tym co może nas czekać. Ja chciałbym jeszcze przeczytać "Nowy wspaniały świat" Huxleya.

Imb

• Czytelnik
    • StalkerPBF
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 15, 2011, 14:45:16 pm »
Obie książki ("NWŚ" jak i "1984") są równie dobre, chociaż mocno pesymistyczne. Żeby nie spoilerować Wam za bardzo powiem tyle, że książka Huxley'a wg. mnie ukazuję większą beznadzeję świata.

Z podobnych książek mogę polecić "Folwark Zwięrzęcy" Orwella. Całą książkę może podsumować cytat:
Wszystkie zwięrzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.
A więc powiedz mi, Panie, że to mój obłęd czysty i że na tym świecie tylko ja tak mam
I że nie ma wartości nienazwane życie i że takie jest prawo, że taki jest czas...
A ja Ci odpowiem, że opuszczam przyłbicę i ostatnią swą kopią uderzę w ten świat
Bo jeśli głupotą jest obrona życia - będę głupcem do ostatniego dnia!

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 02, 2011, 22:28:21 pm »
Folwark zwierzęcy i Rok 1984 czytałam. Teraz jednak z innej strony.

"Tam gdzie spadają Anioły" Terakowskiej. Lektura tej książki dała mi wiele do myślenia. Jest niezwykle mądra i daje przesłanie. Do mnie dotarła w 100%.

A oto jeden z cytatów, wart do zapamiętania:
"Dobro musi być świadomym wyborem, a nie jedyną możliwością".

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 21, 2011, 00:07:46 am »
Obecnie czytam książkę Paulo  Coelho ,, Być jak płynąca rzeka" Lubię tego pisarza, ma wiele dających do myślenia i refleksji cytatów.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2011, 00:08:25 am wysłana przez Czarna »
-CYCERON -