Autor Wątek: Honorowi Dawcy Krwii  (Przeczytany 15796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ahaj

• Stowarzyszenie
Honorowi Dawcy Krwii
« dnia: Lipiec 23, 2009, 00:02:11 am »
Byłem dzisiaj oddać krew. Siedziałem na leżance, pompowałem i zastanawiałem się kto jeszcze z Wiernych jest Honorowym Dawcą Krwi. Kto ile oddał, może mamy wśród nas Zasłużonych HDK. Co Was zastymulowało do oddania, lub co Was przeraża. Może macie jakieś pytania.
Ja zacząłem oddawać w 1993 jak poszedłem do wojska. Kto był w MON-e ten wie że za krew są profity. Po wyjściu z wojska kontynłowałem i tak po dzisiejszym oddaniu mam 22 litry mniej krwi w organiźmie.
Ponad to jestem zgłoszony w rejestrze Dawców Szpiku Kostnego i noszę przy sobie "Kartę Woli" (zgodę na pobranie nażądów do przeszczepów w wypadku mojej nagłej śmierci).

[admin=p1tereQ]Poprawiłem temat, przeniosłem do odpowiedniego działu.[/admin]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2010, 20:41:28 pm wysłana przez p1tereQ »
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

A.OKS

• Gość
Odp: HDK
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2009, 13:00:25 pm »
Ja oddaję krew regularnie. Na razie 5 razy (niecałe 2,5l), na dniach znów mogę iść i na pewno to zrobię. Mam się zamiar zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, a moją wolę oddania narządów zna cała rodzina bo i tak ostatecznie ona musi zdecydować o przeszczepie.

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2009, 20:22:30 pm »
Nigdy nie oddawałam jeszcze krwi.  Boję się że to będzie bolało a najbardziej to przeraża mnie widok krwi.
W liceum profesorka od biologii powiedziała że kobieta nie powinna oddawać krwi bo w tedy źle wpływa na zdrowie kobiety i zaburza jej homeostazę. W sumie nie bardzo w to wierzę, ale krwi jeszcze nie oddałam.
Wiem tylko że w nagłym przypadku jestem w stanie oddać krew za bliską mi osobę.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

Astria

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2009, 22:39:27 pm »
Nigdy nie słyszałam o tym, aby kobieta nie mogła oddawać krwi. Jedynym znanym mi przeciwwskazaniem jest miesiączka. Ale ostatecznie fachowcem nie jestem :) .
Ja jeszcze nigdy nie oddawałam krwi, ponieważ 18. urodziny świętować będę dopiero w grudniu ;) .

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2009, 23:54:39 pm »
Z typowo kobiecych przeciwskazań dochodzi jeszcze ciąża i karmienie piersią. Z przeciwskazań ogólnych to: kiła, rzeżączka, aids, grużlica, żółtaczka, malaria, wirus błękitnego nilu ... ponad to choroby układu oddechowego, choroby krążenia, cukrzyca. Poza tym musi minąć pół roku od: rechabilitacji po opezacji, przeszczepie tkanek, akupunkturze, akupresurze, przekuciu uszu lub innej części ciała, tatułażu. Niemożna być od tygodnia pod wpływem leków, szzegulnie z grupy aspiryn.
Astria jak osiągniesz wiek "sprawny" to zdecydujesz się?
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

szpok5

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2009, 15:00:34 pm »
ja póki co raz oddałem krew i to było w wojsku a teraz sam nie wiem..

amicita

• Czytelnik
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2009, 17:35:57 pm »
Mnie niestety nie wolno oddawać krwi... - po prostu mi odmówili  :(

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2009, 18:38:12 pm »
Zapewne przeszkadzał im wiek albo za mała budowa ciała w stosunku do wzrostu.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

amicita

• Czytelnik
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 29, 2009, 20:46:03 pm »
Nie, nie pozwolili mi oddać krwi bo miałam wypadek samochodowy

Astria

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2009, 20:48:22 pm »
Astria jak osiągniesz wiek "sprawny" to zdecydujesz się?

Bardzo bym chciała. Mam nadzieję, że nie wystąpią u mnie żadne przeciwwskazania.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2009, 11:52:39 am »
Ja oddałem już ze 3, albo więcej litry. W sumie oddawać regularnie zacznę od nowego roku akademickiego, bo niedawno dopiero zauważyłem, że co miesiąc jest w szpitalu koło WAT akcja. :) Na dawcę szpiku też się wtedy zarejestruję.

Co do oddawania narządów - zdawało mi się zawsze, że narządy pobiera się, chyba, że jest sprzeciw rodziny. Tak więc, nie jestem pewien, czy ta błękitna karta ma sens, skoro rodzina i tak może wolę zmarłego olać.
U mnie wiele razy mówiłem, że chcę być pokrojony po śmierci (nawet dla przyszłych medyków :P) więc nie sądzę, by ktoś się w rodzinie sprzeciwiał.

@Amicita - pewnie miałaś transfuzję, po niej nie wolno oddawać krwi.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2009, 00:43:54 am »
Wolno tylko musi minąć 6 miesięcy. Niektóre stacje chcą dłuższego okresu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2009, 00:44:30 am wysłana przez Ahaj »

amicita

• Czytelnik
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 31, 2009, 22:22:59 pm »
@Amicita - pewnie miałaś transfuzję, po niej nie wolno oddawać krwi.

W żadnym wypadku nie miałam transfuzji, wystarczyła tylko  informacja , bym została odesłana z odmową niestety.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 02, 2009, 22:50:47 pm »
Może poszłaś, jak krwi dużo było. :) Latem w takiej sytuacji by raczej nie wybrzydzali. :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

amicita

• Czytelnik
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2009, 14:12:33 pm »
hehe na pewno  :)

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 09, 2009, 14:17:33 pm »
@Ahaj
Czy tą Kartę Woli musi wydać lekarz? Bo też chciałbym mieć coś takiego. A krew niedługo idę oddać po raz pierwszy:)

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 09, 2009, 14:30:25 pm »
@Ahaj
Czy tą Kartę Woli musi wydać lekarz? Bo też chciałbym mieć coś takiego. A krew niedługo idę oddać po raz pierwszy:)

Między innymi w tym miejscu znajdziesz "Kartę Życia".

http://kartazycia.pl/

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 10, 2009, 00:32:00 am »
Wielkie dzięki:)

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 13, 2009, 21:43:49 pm »
Są różne karty "życia" "woli"... Ja mam trzy. Jedną z "Życia Warszawy" drugą przyniósł mi znajomy a trzecią wziąłem ze stacji krwiodastwa w Centrum Zdrowia Dziecka.

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 19, 2009, 13:03:40 pm »
Jeśli ktoś będzie miał ochotę i przypadkiem znajdzie się w okolicach centrum Warszawy to melduję, że pod Pałacem im. J. Stalina stoi sobie ambulans z przewoźnym punktem krwiodawstwa gdzie można oddać krew. ;)

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 19, 2009, 22:07:06 pm »
Centrum Zdrowia Dziecka poptrzebuje pomocy. Finansowo nie jestem w stanie ale we wtorek jadę  z Żoną oddać krew. Jak ktoś chętny miejsce w samochodzie się znajdzie.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 20, 2009, 01:17:46 am »
Niestety, pojechałbym, ale oddawałem miesiąc temu - nie pozwoliliby...
George Patton

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2009, 21:39:27 pm »
Jakie doznania ? Może ktoś jeszcze?

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 22, 2009, 12:23:04 pm »
A jakie mogą być doznania? Jestem ciężko przerażony jak mnie kłuć mają, mam igłofobię. :P
Poza tym, mam za cienkie żyły i właściwie nie powinienem się tak męczyć. ;)
George Patton

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 22, 2009, 21:25:00 pm »
Jestem ciężko przerażony jak mnie kłuć mają, mam igłofobię. :P
Poza tym, mam za cienkie żyły i właściwie nie powinienem się tak męczyć. ;)

No właśnie. Kiedyś udało mi się "wysępić" igłę do pobierania krwi. Jak ją pokazywałem panienkom to byłem bohater, że coś takiego, za darmo pozwalam sobie wbijać.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2009, 21:25:33 pm wysłana przez Ahaj »