Autor Wątek: Powstania Śląskie.  (Przeczytany 13737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Twisterro

• Stowarzyszenie
Powstania Śląskie.
« dnia: Maj 25, 2008, 18:30:10 pm »
Co wiecie na temat tych zrywów narodowych? Sam jestem Ślązakiem z pochodzenia, więc ciekawi mnie czy znacie jakieś ciekawostki na ich temat.
Powiem tylko, że dla mnie są one przykładem niezłomnego ducha - 2 straszne klęski, 3 raz zwycięski. Dziad, ojciec, syn. Ileż takich trójek szło ramię w ramię do walki przeciwko niemieckim panom. Mimo strasznych różnic w uzbrojeniu, liczebności, czy też prześladowań przez niemieckich właścicieli przemysłowych...

Wrzucam wspaniały utwór, od którego łza mi w oku się kręci - Dżem - Opowiedzcie Wiatry, oraz równie piękny - Dżem - Puść mnie matko do powstania. Głos Ryśka i te piękne teksty... Aż się czuje ten klimat wzmagającego się oporu przed niemieckim okupantem...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

kordian1977

• Gość
Odp: Powstania Śląskie.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2008, 15:41:24 pm »
Powstania Śląskie to jedna z najwspanialszych kart historii  Polski. Sam mieszkam na Śląsku i uważam, że należy ciągle o nich przypominać. Teraz, kiedy istnieje Ruch Autonomii Śląska i całe bredzenie o narodowości śląskiej, fakt Powstań ciągle jest ważnym argumentem przeciwko tym, którzy mają jakieś ciągłe pretensje do Polski. W powstaniu Śląskim walczył ojciec Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Warszawiak, jako członek POW.
Niemcy nigdy nie wybaczyli Powstańcom, wielu z nich zostało zgładzonych podczas okupacji hitlerowskiej i trzeba powiedzieć, że ich wywiad dość dobrze orientował się w tym, kto łapał za broń.
Piosenka 2+1 również warta jest uwagi... http://andante.wrzuta.pl/audio/qZhQF0xrcj/czerwone_sloneczko

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2008, 12:43:24 pm »
W końcu ktoś się tu odezwał. Znam tą piosenkę. Niestety tak się dzieje teraz, dopóki liberalizm nie zniknie tak długo będą miały miejsca różne ruchy separatystyczne.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2008, 13:55:28 pm wysłana przez Robek86 »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 07, 2008, 08:35:07 am »
Coś Ty się tak na ten liberalizm uczepił. Jestem liberałem, a przeciwnikiem separatyzmu jako takiego, przynajmniej w 95% przypadków. Uważam, że państwo powinno być silne, by mogło bronić swoich liberalnych obywateli. Nie wiem więc, co Cię tak wzięło na ten liberalizm... :)

A do tematu - chyba każdy region będzie miał oszołomów ględzących o jakimś separatyzmie, nie ma tu rozróżnienia pomiędzy państwami demokracji, liberalnymi, totalitarnymi, czy innymi. Jedne państwa są tylko w stanie skuteczniej - acz chwilowo stłumić te dążenia. Np. Hiszpania przez wiele lat frankistowska, konserwatywna, miejscami faszystowska, a i tak mają swoich Katalończyków, Basków, i innych wichrzycieli.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 07, 2008, 14:15:08 pm »
Powiedzmy że jestem przeciwnikiem liberalizmu w którym artystycznym zachwytem jest wkładanie flagi do kupy, w którym wolnością jest chodzenie z zakazanymi znakami komunizmu (o nazizmie już nawet nie mówię), w którym własna kultura jest wypierana przez o wiele uboższą zagraniczną, jestem przeciwnikiem kiedy obrażanie człowieka jest uważana za twórcze i kreatywne, w którym nie władza nie ma autorytetu i w którym policja działająca przeciwko takim wybrykom a nawet łamaniu prawa jest uważana za prowokację (tata kolegi jest policjantem kiedy te różne bandy jadą na przystanek woodstock, ćpają i piją alkohol w pociągu co jest zabronione, a policję która kiedyś interweniowała nazwaną prowokacyjną i od tego czasu policja nie może w takich przypadkach interweniować) jestem przeciwnikiem, kiedy dopuszcza się morderstwa bezbronnych dzieci i kiedy Polska może być swobodnie pomiatana przez inne kraje, liberalizm, który zmniejsza kary dla przestępców, jestem przeciwnikiem liberalizmu i tak długo będę jak będę atakowany na ulicy i za samoobronę pójdę siedzieć, nigdy nie będę zwolennikiem tego "systemu" póki za złapanie złodzieja w swoim domu będę karany sądownie za "ograniczanie wolności innego człowieka"!! To są takie najsłynniejsze przypadki o których każdy słyszał, a ile jest niewykrytych?? I zawsze będę przeciwnikiem tego chorego systemu dopóki nie zostaną z nim zlikwidowane paradoksy bo jak to inaczej można nazwać?? Takie "wolnościowe" prawo skierowane przeciwko pożądnym ludziom, stworzyli liberałowie i lewaki po upadku innego "wspaniałego systemu". Lubię Cię Twisterro, ale pomyśl jakby Cię ktoś zaatakował, pobił, obrabował!! Jakby był pod wpływem narkotyków?? Ktoś kto przez kilka lat zamienił Twoje życie w koszmar a po 2 latach wyjdzie dalej i powróci Twój koszmar?? To są pytania retoryczne, choć możesz na nie oczywiście odpowiedzieć.

A wracając do sprawy Śląska i separatyzmu, jeśli system władzy byłby patriotyczny mniej osób byłoby członkami takich ruchów po za tym w systemach totalitarnych takie organizacje prowadziłyby organizacje podziemną co by też ograniczyło ich zdolności organizacyjne czy terrorystyczne, po za tym na koniec chciałbym dodać, że nie ma na myśli że to liberałowie są członkami takich ruchów tylko to że liberalizm dopuszcza do istnienia czegoś co jest w końcu skierowane przeciwko jemu samemu!!

ŚLĄSK OPOLSKI ZAWSZE POLSKI (NIE TYLKO ŚLĄSKI) KAŻDY.

bzyk

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2008, 22:54:20 pm »
Panowie, uprzejmie proszę o kontynuowanie tematu.

Duch walki zawsze był, i będzie w Polakach, tylko nie zawsze chcą lub potrfią oni go wydostać.
Śląsk jest tego doskonałym przykładem, ale oczywiście nie ujmujmy nic pozostałym powstaniom, cichym walkom konspiracyjnym, czy nawet tym w zaciszach domowych. Każdy patriota, walczył jak mógł.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 18, 2008, 01:15:28 am »
Znaczenie I powstania śląskiego

Wybuch I powstania znalazł szeroki oddźwięk w całej Europie. Wypadki sierpniowe wykazały, że ludność polska stanowiła na tym terenie poważną siłę, zdolną do zbrojnej walki o swoje prawa. Powstanie odbiło się również głośnym echem w Polsce, zwracając uwagę całego społeczeństwa na problem górnośląski. Wzrost zainteresowania sprawami górnośląskimi miał niebagatelne znaczenie wobec rozpoczynającej się walki propagandowej wokół plebiscytu.

Znaczenie II powstania śląskiego

Po sukcesie strony polskiej z 24 sierpnia poprawiła się radykalnie sytuacja Polaków. Międzysojusznicza Komisja Rządząca zaakceptowała żądania powstańców w sprawie wprowadzenia postanowień wersalskich i ograniczenia politycznej przewagi Niemców na terenie plebiscytowym. Rozwiązano niemiecką policją bezpieczeństwa Sipo (Sicherheitspolizei) i utworzono na jej miejsce polsko-niemiecką policję Apo (Abstimmumgpolizei). Wprowadzono dwujęzyczność w urzędach (dotychczas obowiązywał wyłącznie język niemiecki), nauczanie w języku polskim, ustanowiono przy każdym sojuszniczym kierowniku władz administracyjnych w powiecie, zwanym kontrolerem powiatowym, do radcę polskiego, którego zadaniem była obrona interesów ludności polskiej.

Było i trzecie powstanie, które swoim zakresem i skutkami objęło znacznie więcej sfer... To materiał na odrębny temat.

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 18, 2008, 01:23:10 am »
Trzeba zaznaczyć fakt że Polacy zdobili większość terenów Śląska, który, porozumienia międzynarodowe w efekcie naszych zwycięstw dały nam najwartościowszego 1/3 regionu, z największą ilością kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych.

Mario

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 24, 2008, 10:08:02 am »
Ale to wszystko zawdzięczamy dzielnym powstańcom i ludności cywilnej która chwytała broń i walczyła za swój Kraj- i moim zdaniem Polacy są najbardziej walecznym narodem na świecie- walczą do ostatniej wylanej kropli krwi.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2008, 10:47:47 am »
Niestety robimy to za często. Szczerze mówiąc, wolałbym nie miewać co kilkadziesiąt lat poszarpanej ojczyzny, utracone kilkanaście/dziesiąt procent rodaków. Na przykład takim amerykanom to dobrze - nikt ich tam nie dosięgnie, ostatnią inwazję na kontynent mieli na początku XIX wieku i tylko jedną wojnę wewnętrzną. Trudno w takich warunkach nie stać się silnym...

Co do nas - myślę, że taka wojowniczość, często pozbawiona sensu, którą niektórzy widzieli i starali się stłamsić jako szkodliwą (patrz artykuł o Wielopolskim) była czasami bardzo zła dla polskości - na przykład powstania pod zaborami - każde po kolei przynosiło zamiast poprawy naszego losu zemstę carów, zsyłki na Syberię, ograniczenie naszych praw, rusyfikację, zniesienie naszego specjalnego statusu. Powstanie w mało sprzyjającym czasie, przeciwko zaborcy, będącego wspieranym poprzez dwóch pozostałych, bez sojuszników - czy miało to sens...

Kształtowanie organizmu polskiego po Wojnie Światowej, powstania śląskie, wielkopolskie, wojna polsko-sowiecka - to już inna sprawa. Świat zmęczony wojną, zniszczeni odwieczni wrogowie, pustka po przemaszerowanych armiach - oto warunki na tworzenie państwa.

Niestety jestem zbyt ścisłym umysłem, by ulec romantycznemu czarowi walki z wiatrakami, hm, jestem taki nie polski. :)
George Patton

Mario

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2008, 11:05:51 am »
w sumie wielu rzeczach masz racje, lecz sie nie zgodzę z jednym- gdyby nie waleczność Powstańców, to kto wie czy w ogóle odzyskalibyśmy niepodległość, na która i tak długo czekaliśmy

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2008, 12:08:21 pm »
:) Czesi, Węgrzy, Estończycy, Łotysze, Litwini, ogólnie te wszystkie narody które uzyskały niepodległość po Wielkiej Wojnie nie walczyły o to jakoś szczególnie. Z wymienionych, to tylko Węgrzy mieli powstanie, ale to takie, które niemal zakończyło się klęską Austrii.
Przez kawał czasu tereny II RP były po prostu pozbawione jakiegokolwiek okupanta, Rosja miała swoją wojnę domową, a państwa centralne przegrały i zostały rozbrojone, więc tworzenie struktur państwowych nie było trudne. A o ile łatwiej było by, gdybyśmy mieli własną administrację, struktury państwowe i korpusy wojskowe, które car nam zabrał po którymś powstaniu, tego nie wiemy...
George Patton

Mario

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2008, 12:54:48 pm »
a tu Ci przyznaje racje, gdybyśmy mieli swoje struktury, których nie było. z własnym wojskiem też by było łatwiej. Ale ilu zdrajców w historii Polski było?? Pamiętasz?

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2008, 16:32:15 pm »
Zdrajcy byli, są i będą. Fakt istnienia paru zgniłek nie obliguje do wywalenia całego kosza śliwek. :) Choć jak się zastanowić - to ostatni urodzaj na zdrajców mieliśmy za targowicy, jeśli się nie mylę. Potem nigdy nie było takiego zorganizowanego smrodu...
George Patton

QUEEN OF NIL

• Czytelnik
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2008, 20:24:26 pm »
powiem tak :
jestem slazaczka urodzona w bytomiu
jak tylko pamietam z opowiadan ludzi ktorzy juz nie zyja
slask zawsze nalezal do niemiec czy tego chcielismy (jako polacy )czy tez nie
tak nas zawsze niemcy mialy pod swoja wladza
a co do powstan :
gdyby wtedy udalo sie slazakom wyzwolic z pod niemieckiej wladzy to na chwile obecna slask bylby odrebnym panstwem z duzym i dobrym przemyslem

Darkman

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 25, 2008, 08:47:15 am »
Taaa pewnie, a dobry wujek Adolf zza miedzy popierałby te niezależne państwo. ;D
Nie wspominając o "dzielnych junakach" ze Stahlhelmu, Freikorpsu i Selbstschutzu, którzy zaprowadziliby niemiecki porządek, podobnie jak u siebie w kraju już w latach 1919-1923.

QUEEN OF NIL

• Czytelnik
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 27, 2008, 09:22:43 am »
nie chce sie z toba wdawac w pyskowke

ale chyba nie masz zielonego pojecia o mentalnosci starych slazakow
i o naszych obyczajach (ktore juz prawie zanikly) i dumie bycia slazakiem a nie polakiem

obecnie slask jest zalany polakami bo warszawa nie mogla strawic slaskosci niestety

Darkman

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 28, 2008, 04:59:58 am »
Chciałem zwrócić uwagą na fakt, że mentalność, duma i obyczaje to są rzeczy nieliczące się polityce.Tym bardziej w polityce tamtych czasów.
Nie mieliście i nie macie konkretnej siły politycznej by walczyć w kraju ani na arenie międzynarodowej o autonomię (a co dopiero niepodległość).Niemcy nie mogli sobie pozwolić na utratę kolejnego bogatego w surowce i przemysł terytorium i utopiliby was we krwi razem z marzeniami o niepodległości.
Za powstańcami stała przynajmniej Polska ( i gdyby nie zaangażowanie na wschodzie to 2 i 3 powstanie nie byłoby zapewne konieczne) z jej zapleczem politycznym, a Freikorps i Selbstschutz to była realna siła wojskowa, której sami byście rady nie dali.Oprócz tego musisz się liczyć z pozostającą u Was mniejszością polską, która niekoniecznie opowiedziałaby się za wami.
A i zapominamy tutaj o jeszcze jednym państwie zgłaszającym pretensję do części Śląska - o Czechosłowacji.Gdyby nie Polska mogłoby skończyć się jak na Zaolziu (Czesi nawet po 2 w.ś. chcieli na własność Wałbrzycha i okolic).
Do tego jak zaznaczyłem, przyjmując że w jakiś przecudowny sposób macie już tą niepodległość, Niemcy Hitlera nie dałyby wam spokoju.Byłby większy wrzask niż o Sudety i W.M.Gdańsk.W najlepszym wypadku skończylibyście jako protektorat lub, co bardziej prawdopodobne, jak Austria.A po 2 w.ś. jako część NRD ;)

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 04, 2008, 23:32:11 pm »
Zbliża się 11.11 Nowe Państwo musiało zostać odbudowane, jednym z tych kroków był wybuch 3 Powstań Śląskich, choć pierwsze było przegrane, to szło nam coraz lepiej, 2 było częściowo wygrane, a 3 w pełni zdobyliśmy 1/3 obszaru plebiscytowego, czyli gdzie znajdował się najlepszy przemysł np. 70% kopalń.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 28, 2009, 22:51:45 pm »
QUEEN OF NIL przeraża mnie to co mówisz. Ja też jestem ślązakiem, urodzonym w Zabrzu.
Ale przede wszystkim Polakiem, urodzonym w Polsce. 
Autonomia śląska taa co za brednie :D.
Cieszę się, że śląskie obyczaje zanikają! są przesiąknięte szwabstwem.
Mam znajomych co ino godajom i mają przez to problemy w szkole, a nawet w pracy.

Mój dziad urodził się w Zabrzu\Hindenburgu w '37, co stało się moją fobią z tego względu,
że miałem w sobie krople germańskiej krwi. Jako honorowy dawca krwi oddaję potrzebującym Polakom tą krew.
Przeciętnie, człowiek ma jej ok. 5 litrów, więc ja już wyzbyłem się tej plugawej spuścizny, gdyż
oddałem jej więcej(proszę tego nie komentować).

[załącznik usunięty przez administratora]
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 29, 2009, 10:17:02 am »
Wrzucam wspaniały utwór, od którego łza mi w oku się kręci - Dżem - Opowiedzcie Wiatry, oraz równie piękny - Dżem - Puść mnie matko do powstania. Głos Ryśka i te piękne teksty... Aż się czuje ten klimat wzmagającego się oporu przed niemieckim okupantem...

Coś pięknego. Zupełnie szerzej nie znane utwory. Takiego patriotyzmu polskiego może uczyć się cała Polska. Szacunek dla Powstańców i za teksty tych piosenek dla Ryśka Rydla.

PS. w cytacie poprawiłam link do Puść mnie matko do powstania.

Aleś odkopał posta... :D -T
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2009, 10:31:08 am wysłana przez Twisterro »
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Norek

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2010, 16:35:22 pm »
Ciekawe jest, że powstania Śląskie i Wielkopolskie, jako jedyne w polskiej historii, które odniosły mniejszy czy większy sukces, są całkowicie marginalizowane, zaś przykłady bezcelowego zrywu - upamiętniane i wielbione...

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2010, 16:59:52 pm »
Ciekawe jest, że powstania Śląskie i Wielkopolskie, jako jedyne w polskiej historii, które odniosły mniejszy czy większy sukces, są całkowicie marginalizowane, zaś przykłady bezcelowego zrywu - upamiętniane i wielbione...

Bo to Polska właśnie, nie chwalimy się tym co osiągnęliśmy, a tym co się nie udało. :]

Norek

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 21, 2010, 17:03:13 pm »
Prawda, smutna i gorzka, ale prawda...

zagor

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 21, 2010, 18:35:54 pm »

Nie do końca się z tobą zgodzę. Po za tym "przegrane" nie musi znaczyć "bezcelowe". Dwa pierwsze Powstania Śląskie były przegrane, ale nie bezcelowe.

"Marginalizowane" to przesada, raczej "mniej znane". Sądzę, że zostały przesłonięte przez odzyskanie niepodległości oraz wojnę z bolszewikami.