Autor Wątek: 17 września - pamiętamy?  (Przeczytany 8762 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Astria

• Gość
17 września - pamiętamy?
« dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:09:28 pm »
Rocznica nazistowskiego ataku na Polskę jest nagłośniona i obchodzona w całej Polsce - apele poległych, przemówienia, akademie, uroczystości. A jak to jest z 17 września? Wiem, jak pamięć o ofiarach sowieckiej agresji została uczczona na poziomie państwowym, ale ciekawi mnie, czy coś działo się w Waszych miejscowościach, czy i jak została upamiętniona ta bolesna rocznica? Czy widzicie jakiś powód, dla którego o siedemnastym mówi się o wiele mniej niż o pierwszym?

smiechu

• Stowarzyszenie
Odp: 17 września - pamiętamy?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:22:00 pm »
1-wszy to atak zbrojny - sam poczatek drugiej wojny, 17-ty dolacza kolejny zbir do wojny...pewnie dla tego 1-wszy wazniejszy choc obydwa tragiczne
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:32:23 pm »
wiadomości w TV, w radiu, w gazetach - mówi się o tym ;)

czemu mniej ? sądzę że dlatego ze z kacapami nie walczyliśmy, poza oddziałami KOP-u i nieliczymi WP

14PL

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:47:48 pm »
Myślę że coraz więcej mówi śię o 17 września. Mam nadzieję że tendencja ta będzie nadal wzrostowa i coraz więcej będzie się mówić o zdradzie Niemców i Francji.

Astria

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2009, 21:52:15 pm »
czemu mniej ? sądzę że dlatego ze z kacapami nie walczyliśmy, poza oddziałami KOP-u i nieliczymi WP

Prawda, ale przy rozmowie o 17 września trzeba pamiętać o konsekwencjach ataku sowieckiego na Polskę - rozstrzelaniach, wywozach na Syberię, Katyniu, niewoli do roku 1989 oraz oczywiście o Żołnierzach i pozostałych Ofiarach walk z sowieckimi siłami. Jeśli weźmiemy pod uwagę te okoliczności, to atak sowiecki nie ma mniejszego znaczenia niż ten nazistowski.
W moim mieście upamiętniono tą rocznicę, nie pierwszy i mam nadzieję, nie ostatni raz. Zaczęto uroczystą Mszą Świętą, potem była okolicznościowa akademia pod tablicami upamiętniających Ofiary sowieckiej agresji, także te z mojego regionu. Na uroczystościach nie zabrakło także Kombatantów i Sybiraków.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2009, 22:01:28 pm »
W tym roku chyba ta rocznica nabrała specjalnego wymiaru ze wzgledu na wszelakie próby przekształcenia historii .. Oczywiście Pamiętam o 17 września.

Bardzo mile zaskoczyły mnie dziś w moim rodzinnym (i zarazem komunistycznym ;)) miasteczku flagi na pomniku Poległych w walce z okupantami.
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2009, 22:07:38 pm »
17 wrzesnia powinien by nagłasniany faktycznie mniej sie o tym mówi a szkoda, raz oglądalem sonde o 17 wrzesnia pytali młodzież róznego wieku z czym im sie kojarzy, żenada że tylko nieliczni wiedzieli niestety

Rudolfo

• Czytelnik
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2009, 08:10:28 am »
Rocznica nazistowskiego ataku na Polskę jest nagłośniona i obchodzona w całej Polsce - apele poległych, przemówienia, akademie, uroczystości

Słabo ta rocznica jest nagłośninoa, wręcz fatalnie, dlaczego się nie mówi (lub bardzo rzadko) że Słowacy  :(  też dali nam cios...od południa (fakt ich armia była mała, ale wysłali swoje dywizje przeciw nam)

Rocznica nazistowskiego ataku na Polskę jest nagłośniona i obchodzona w całej Polsce - apele poległych, przemówienia, akademie, uroczystości. A jak to jest z 17 września? Wiem, jak pamięć o ofiarach sowieckiej agresji została uczczona na poziomie państwowym, ale ciekawi mnie, czy coś działo się w Waszych miejscowościach, czy i jak została upamiętniona ta bolesna rocznica? Czy widzicie jakiś powód, dla którego o siedemnastym mówi się o wiele mniej niż o pierwszym?

Porównując 1 września i 17 września, dość mocno się o tym mówi (przynajmiej w telewizji publicznej) tylko szkoda, że z drugiej strony ludobójstwo Polaków z rąk UPA o tym, jest bardzo rzadko , w ramach poprawności politycznej z Ukrainą...
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

szpok5

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2009, 19:43:11 pm »
1 września to rozpoczęcie wojny to też dlatego o tym się głośniej mówi bo mówią o tym wszyscy poza Polską także.

Astria

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2009, 21:18:38 pm »
http://www.tvn24.pl/28377,1620193,0,1,lekcja-histerii,fakty_wiadomosc.html

Znów nadgorliwość i miłość do przepisów tam, gdzie nie trzeba

Leszek-mokrzyszów

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2009, 22:40:33 pm »
17 września powinno być już zawsze takie głośne jak w tym roku.każdy bardziej pamięta 1.09 1939 ponieważ zawsze się o tym mówiło,a o 17 09 1939 mówi się dopiero od kilku lat.moje pokolenie musiało się o tym uczyć pokątnie.moje życzenie to to aby te czasy już nigdy nie powruciły ponieważ ja wtedy straciłem na wojnie wujka.

Astria

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2009, 22:49:31 pm »
W Polsce konieczny jest wzrost szacunku do własnej historii i poczucia godności. Najpierw polskie władze wdały się w żenujący i haniebny spór o definicję Katynia (ciekawe, kiedy sąsiedzi ze wschodu posuną się do użycia określenia "epizod"), teraz karani są ludzie, którzy na meczu zamiast się lać, pokazali, że pamiętają o historii i potrafią uszanować rocznicę. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka(dziesiąt) lat polskie władze będą jeździć do Berlina i Moskwy na rocznicę wybuchu wojny.

Hades

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2009, 23:12:51 pm »
1 września to rozpoczęcie wojny
Dla Czechosłowaków zaczęła się wcześniej... ;]
ponieważ ja wtedy straciłem na wojnie wujka.
Każdy kogoś stracił, ja straciłem kilka osób, których z przyczyn oczywistych nie poznałem... gdyby nie wojna żyliby do dziś.

Mnie denerwuje to, że mimo tak nagłaśnianego 17 września, mordu Katyńskiego, komuny etc, etc. naród Polski stara się o tym zapomnieć, było, minęło - trudno. Ale tak nie wolno! Musimy pamiętać o przeszłości, pamiętać o bohaterach i pamiętać o mordercach i zdrajcach,  jeśli nie my - to pokolenie - to kto odda cześć nieznanym żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę?!

Stare relikty przeszłości jak np. już słynny na całą Polskę UB-ecki pomnik w Rykach powinno się wyburzyć, a stawiać nowe, tylko tym, którzy walczyli o Polskę NIEPODLEGŁĄ, nie ludową...

W ostatniej rozmowie z księdzem misjonarzem pracującym na Syberii powiedział mi, żebym zapomniał, tyle lat minęło, wszystko się zmieniło...
Ale tak nie można, my jako naród Polski musimy żądać oficjalnych przeprosin, przyznania się do błędu strony Rosyjskiej, która wypiera się jedynej prawdy, postępując niehonorowo i okazując swoje tchórzostwo na arenie międzynarodowej!

Jak tak dalej pójdzie, to za kilka(dziesiąt) lat polskie władze będą jeździć do Berlina i Moskwy na rocznicę wybuchu wojny.
Astrio, to już zależy tylko od nas.  ;)

EDIT 19 IX A.D.2009; 23:38
Jakby ktoś chciał poczytać o ryckim pomniku słów kilka - http://15ppwilkow.dbv.pl/readarticle.php?article_id=3  8)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2009, 23:38:18 pm wysłana przez Hades »

Astria

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2009, 23:39:43 pm »
Astrio, to już zależy tylko od nas.  ;)

To zależy od wszystkich, ale nie od każdego z osobna ;)
Gdyby przebieg takich spraw miał być zależy od postawy polskich patriotów, to nigdy nie słyszelibyśmy z ust ludzi na szczytach władzy, że mord na Polakach nie był ludobójstwem, bo dyrektywy europejskie ws. definicji ludobójstwa są takie, że zbrodnia katyńska się w nich nie mieści.. Polska przeżyła cztery rozbiory, teraz nadchodzi piąty - rozbiór pamięci, świadomości i tożsamości. I mam nadzieję, że ktoś w końcu powie "stop".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2009, 23:40:47 pm wysłana przez Astria »

Hades

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2009, 23:49:04 pm »
To zależy od wszystkich, ale nie od każdego z osobna ;)
Wystarczy, że się jakiś Polak - patriota z niebywałym talentem oratorskim od komputera oderwie i już mamy rewolucję... :P

A z Hitlerem to jak było (jak to mi ktoś kiedyś powiedział) - "From zero to hero!" (dla nazich oczywiście, ja poglądy mam inne ;) )

Ja ciągle podkreślam, że trzeba się wreszcie podnieść z upadku moralnego i powalczyć o swoje, jak to było za naszych przodków:

1612 - Żółkiewski podbija Moskwę,
1812 - wojsko Polskie pod wodzą Napoleona podbija Moskwę,
2012 - tym razem czas na nas... :)

Hades

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2009, 00:03:06 am »
To kiedy wymarsz? ;D
Jak Euro2012 wygramy. :P
Z Szpakowskim na czele! (dobrze gada, porwie tłumy ;) )

14PL

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2009, 11:23:13 am »
W 2012 to będzie koniec świata ;)

sir_krzysztof

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2009, 13:32:12 pm »
Sądzę, że jeśli chodzi o rocznice napaści sowieckiej na Polskę to była nagłośniona może nie tak bardzo jak września ale na pewno tego dnia kto włączył telewizor to wiedział że akurat 17 września  nadszedł ten drugi cios. Osobiście przyznam się, że nie pamiętałem dokładnie tej właśnie daty może też dlatego, że w szkole się o tym mówiło poprostu jako wtrącenie do tematu II Wojny Światowej. Dzięki właśnie takim obchodom ludzie będą pamiętać zarówno o 1. jak i o 17. września który też był ciosem dla Polski.

Hades

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2009, 14:13:05 pm »
W 2012 to będzie koniec świata ;)
Aha, czyli jeszcze może wg Ciebie mamy zrezygnować z walki o normalną Polskę, przestać być wierni Ojczyźnie?! Bo niby po co, jak za trzy lata wszystko pierdyknie!

Już bez takiego spamu z tym końcem świata... ;)

Astria

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2009, 16:13:33 pm »
I kogo na ten triumfalny marsz na Moskwę byście zabrali? ;)
Porządnej kadry na takie wyprawy raczej by nie było, wystarczy zobaczyć na frekwencję młodzieży na uroczystościach państwowych. Kombatanci mają prawo być już zmęczeni aferami politycznymi, które wybuchają podczas historycznych dyskusji (np. jak ta ostatnia odnośnie definicji Katynia), a sporej grupie przedstawicieli pokoleń powojennych łatwiej machnąć ręką na zniewagi w imię "przyjaźni i odbudowywania stosunków", aniżeli walczyć o honor.

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 01, 2009, 09:33:30 am »
Zgadzam sie że młodzież raczej obojetnie przechodzi obok uroczystości państwowych, nie generalizuje oczywiście. Ale wg mnie 17 wrzesień jest dla nas Polaków nie mniej ważny niż 1 wrzesień. Nie należy tej daty wykorzystywac do złych celów np do zagrywek politycznych bo to smutne i nie na miejscu, ale akceptacja Polaków dla tego wydarzenia powinna byc w naszej pamieci ważnym wydarzeniem

Lucas207

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 01, 2009, 17:57:05 pm »
Jest to data, która należy pamiętać. Chodziłem kiedyś do szkoły, której uczeń zapytany o tą datę nie wiedział i narobił wstydu.

14PL

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 02, 2009, 13:26:20 pm »
Hades - chyba nie wzięłeś tego na serio ;)

Hades

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 02, 2009, 15:23:41 pm »
No raczej nie, bo na takim forum jak to nie ma ludzi wierzących w koniec świata w 2012r. (mam nadzieję :P )
 :angel:

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 16, 2010, 20:00:16 pm »
Weszli 17.09.1939 wyszli dopiero w 1993r, zapraszam:

Warszawa, Katowice, Poznań - 17 września: Odlot armii radzieckiej      

Pożegnajmy sowietów razem
Odlot armii radzieckiej z Polski po raz drugi!

Redakcja „Teologii Politycznej”

oraz

Fundacja Świętego Mikołaja

zapraszają do udziału w
happeningu „Odlot armii radzieckiej z Polski”
z okazji rocznicy pożegnania wojsk radzieckich
przez prezydenta Lecha Wałęsę w 1993 roku.

Impreza odbędzie się

17 września 2010 roku, o godzinie 18.00
Plac Zbawiciela w Warszawie,

Plac przed Teatrem Śląskim w Katowicach

oraz

Schody przed Operą w Poznaniu.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji:

tel. (22) 825 03 90, 661 116 199

michal.rzysko@mikolaj.org.pl

magdalena.horodenska@teologiapolityczna.pl
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II