Autor Wątek: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.  (Przeczytany 26759 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barteq_g

 • Gość
USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« dnia: Grudzień 23, 2009, 17:01:26 pm »
Co o tym sądzicie?
Cytuj
Podczas II wojny światowej Niemcy zagrabiły Polsce prawie 139 ton złota. Zgodnie z prawem międzynarodowym powinno ono wrócić do Polski, jednak od 1948 roku stanowi depozyt USA, Wielkiej Brytanii i Francji w Bank of England w Londynie.

? Gdy złoto wywiezione z Polski do Niemiec zostało odzyskane, decyzją rządów trzech koalicjantów: USA, Wielkiej Brytanii i Francji zdeponowano je, czyli złożono na przechowanie w banku w Londynie. Jego wartość wynosi obecnie około 14,3 mld zł, nie licząc wielokrotnie wyższych od jego wartości odsetek i zysków z operacji finansowych, w których było wykorzystywane. Polacy mają prawo wiedzieć, co dzieje się z ich narodową własnością o ogromnej wartości. Dlaczego ta sprawa do dziś stanowi temat tabu? ? pyta Wiesław Serwach z Kołobrzegu, który od czterech lat próbuje bezskutecznie zainteresować nią polskie władze.

Zagrabione przez Niemców, zawłaszczone przez aliantów

Jak wyliczyli historycy, tylko na obszarze Generalnego Gubernatorstwa do początku 1940 r. Niemcy zabrali z polskich sejfów bankowych dewizy i różne kosztowności (także biżuterię) o wartości 2 238 149 ówczesnych marek niemieckich. Samych metali szlachetnych wywieziono do Niemiec 28 ton. Przez następne pięć lat wojny ? do 1945 r. zagrabili wielokrotnie więcej.

Według Encyklopedii Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych z 1976 r. (str. 230) ?nie uregulowaną dotychczas sprawą związaną z odszkodowaniami wojennymi jest restytucja przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję złota zagrabionego w Polsce przez Niemcy i znajdującego się w depozycie 3 mocarstw?. Autorem opracowania prawnego na ten temat ? Problem prawny restytucji złota zagrabionego w okresie wojny opublikowanego w miesięczniku Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk ?Państwo i prawo? 1960 r., nr 6 ? jest nieżyjący już polski prawnik i dyplomata Manfred Lachs. Lachs, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Warszawskim, był członkiem polskiej delegacji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w latach 1967?1993. Od 1973 do 1976 r. pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Według Manfreda Lachsa, roszczenia Polski obejmują złoto przejęte przez Reichskreditkassen i Emissionsbank, przez filie Reichsbank; skonfiskowane w Kasach Oszczędności i u osób prywatnych oraz zagrabione w obozach koncentracyjnych. W sumie 138 738,530 kg.

Zgodnie z prawem międzynarodowym, restytucja tego złota jest nieuregulowaną dotychczas sprawą związaną z odszkodowaniami wojennymi. Niemcy już kilka lat po wojnie wywiązały się całkowicie z zobowiązań wobec wszystkich państw zachodnioeuropejskich i Izraela (kompensaty finansowe i reparacje) oraz ich obywateli w zakresie roszczeń cywilnoprawnych. Tymczasem wobec strony polskiej ? państwa i obywateli ? mają poważne zaległości. W myśl prawa międzynarodowego roszczenia państwa poszkodowanego o odszkodowania wojenne nie ulegają ? podobnie jak zbrodnie wojenne ? przedawnieniu.

Zasadność polskich roszczeń potwierdziła powołana 27 września 1946 r. przez rządy USA, Wielkiej Brytanii i Francji specjalna komisja pod nazwą: Komisja Trójstronna dla Restytucji Złota Monetarnego z siedzibą w Brukseli, będąca efektem odbytej na przełomie listopada i grudnia 1945 r. w Paryżu konferencji reparacyjnej poświęconej problemowi odszkodowań od Niemiec. Zgodnie z jej postanowieniami powstał wspólny fundusz (pula), z którego miał nastąpić przydział złota proporcjonalnie do strat poniesionych przez państwa poszkodowane przez Niemcy z powodu dokonanych przez nie grabieży i zaboru mienia. Polska należała do państw, które najbardziej ucierpiały w II wojnie światowej. Nasze straty materialne zostały oszacowane przez powojenne Ministerstwo Administracji Publicznej na bilion (!) USD, tj. 38 proc. stanu z 1939 r. Ich częścią jest prawie 139 ton zagrabionego złota.

6 lipca 1949 r. Polska przystąpiła do III części aktu końcowego paryskiej konferencji reparacyjnej, określającego uprawnienia i obowiązek trzech koalicjantów do rozdziału odzyskanego złota. Poszczególne państwa zostały w nim zobligowane do przekazania ?szczegółowych i prawdziwych danych dotyczących strat złota zagrabionego lub wywiezionego do Niemiec (pkt. E)?.

Milczenie premiera Tuska

? Komisja Trójstronna przesłała do wypełnienia wszystkim zainteresowanym państwom opracowany przez siebie kwestionariusz. Dysponują nimi rządy USA, Wielkiej Brytanii, Francji i oczywiście Polski. Premier Donald Tusk powinien go bezzwłocznie publicznie ujawnić, biorąc pod uwagę wagę sprawy. Tymczasem premier Tusk i jego rząd od dwóch lat nabrali w tej sprawie wody w usta ? mówi ?GP? Wiesław Serwach, który wysłał dwa pisma w tej sprawie do premiera Tuska. W pierwszym, z 26 listopada 2007 r., napisał: Mając na względzie polski interes narodowy, apeluję do Pana o bezzwłoczne podjęcie działań zmierzających do jak najszybszego odzyskania złota zagrabionego Polsce przez Niemcy podczas II wojny światowej, a od 1948 r. stanowiącego depozyt USA, Wielkiej Brytanii i Francji w Bank of England w Londynie?. [?] Nadszedł czas, by polski naród dowiedział się oficjalnie, że posiada za granicą prawie 139 ton złota [?].

Fakt istnienia tego zobowiązania potwierdził wcześniej Wiesławowi Serwachowi, 5 listopada 2005 r. w audycji ?Rozmowy niedokończone? w telewizji TRWAM, ówczesny premier rządu RP Kazimierz Marcinkiewicz.

29 stycznia 2008 r. z powodu braku odpowiedzi Serwach napisał kolejne pismo do Tuska. Wówczas otrzymał odpowiedź, że ?Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie może ustosunkować się do zawartych uwag i sugestii?.

Napisał więc do prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jego pismo Kancelaria Prezydenta przekazała 26 lutego 2008 r. ministrowi finansów z prośbą o ?dokonanie analizy problemu i poinformowanie o zajętym stanowisku Kancelarii Prezydenta RP oraz autora listu?.

Po prawie siedmiu miesiącach milczenia ze strony ministra finansów Jana-Vincenta Rostowskiego Wiesław Serwach 12 października 2008 r. pisze w tej sprawie do prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.

3 grudnia 2008 r. Kancelaria Prezydenta ponownie występuje do ministra Rostowskiego.

? Mimo upływu roku minister nie reaguje, dając tym dowód swojej arogancji wobec polskich obywateli i lekceważenia głowy państwa polskiego ? mówi Serwach.

Leszek Misiak

Źródło: http://niezalezna.pl/article/show/id/28912/articlePage/1

Gizz

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2009, 17:40:49 pm »
Powinni to oddac juz dawno temu.
Nie, nie przed 1989, bo zostało by nam znów zabrane, powinni je oddać zaraz po '89, kiedy kraj go najbardziej potrzebował. Co nie oznacza, że na dzień dzisiejszy nie ucieszyłbym się z takiego skoku gospodarczego ^^


DID@

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 618
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2009, 18:13:35 pm »
Teraz kiedy jesteśmy już jednym Wielkim Super Mocarstwem, nie oddadzą nam na pewno .. W końcu do dobro wspólne całej Europy..

Szkoda, że nie dostaliśmy tego złota, tak jak napisał Gizz jakoś w latach 90' ..
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Gizz

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2009, 19:20:59 pm »
Polityka w tym kraju prawdopodobnie nie zmieni się aż do mojej (i może waszej dziadki xD) starości .
Czyli do póki , do póty nie wymrą towarzysze Gierka a było ich dwa pokolenia.


Hades

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2009, 19:34:33 pm »
Uuuuu... nieładnie ze strony zachodniej żeby cudze złoto swymi łapskami bezprawnie przywłaszczać.
Swoją droga nie wiedziałem, że aż tyle tego było w GG. Bo złoto z Centralnego Banku Polskiego (czy jak to się tam nazywało) razem z rządem wywieźli przez Rumunię do Francji, skąd po "agresji" niemieckiej większa (ta niezrabowana) trafiła do Anglii.
Z tego co mi było wiadomo III Rzesza swoje złoto zrabowane żydom po traktatach norymberskich oraz Austrii, Czechosłowacji, Polsce, Francji etc, etc. przechowywała również w szwajcarskich bankach, które wspierały nazistów mimo swojej neutralności. Spora część tego złota została nieruszona i leży sobie tam do dziś.

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2009, 12:07:59 pm »
Jakieś 3mld USD, całkiem ładna suma - mógłbym się zaopiekować... :P

A tak poważnie, nie rozumiem, czemu tego jeszcze nie załatwiono. W oparciu o złoto, Angole robią operacje finansowe, wzbogacając się kosztem naszych pieniędzy. :(
Jeszcze jedno mnie ciekawi - Bank Centralny miał 40 ton złota przed wojną. Jakim sposobem Niemcy nakradli więc 140 ton?...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Gizz

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2009, 12:10:46 pm »
Ołów jest cięższy od złota :P


Hades

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 24, 2009, 12:40:12 pm »
Jeszcze jedno mnie ciekawi - Bank Centralny miał 40 ton złota przed wojną. Jakim sposobem Niemcy nakradli więc 140 ton?...
Jak wyżej pisałem te 40 ton jeździło po całej Europie i oskubana część tego złota znalazła się z rządem w Londynie, część z tego zajumali Niemcy przy okazji ataku na Paryż, gdzie wcześniej nasze ruchomości leżakowały.
A na moje oko to w skład tych 140 ton mogło wchodzić część tamtego złota, oraz wszystko zagrabione przez deutsche shweine z Generalnego Gubernatorstwa od 1939 r, do 1944 r. Niemcy mieli w zwyczaju zrabowane złoto w jakiejkolwiek postaci przetapiać na sztabki.

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2009, 16:29:59 pm »
@Hades - historia polskiego złota jest dość dobrze opisana na stronach IPN'u. W skrócie - zostało ewakuowane z Polski przez Rumunię i zatrzymane przez rząd Vichy w francuskich koloniach w Afryce - bodajże w Casablance.
Z chwilą przejścia  Maroka na stronę Wolnych Francuzów, złoto zostało przeniesione do Anglii, czy USA - nie pamiętam - i używane do finansowania rządu i polskich wojsk. Po zakończeniu wojny - przekazane PRL'owi.

Stąd moje pytanie - jak Niemcy nakradli aż tyle...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

barteq_g

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 24, 2009, 17:04:13 pm »
@Twisterro
Cytuj
Jak wyliczyli historycy, tylko na obszarze Generalnego Gubernatorstwa do początku 1940 r. Niemcy zabrali z polskich sejfów bankowych dewizy i różne kosztowności (także biżuterię) o wartości 2 238 149 ówczesnych marek niemieckich. Samych metali szlachetnych wywieziono do Niemiec 28 ton. Przez następne pięć lat wojny ? do 1945 r. zagrabili wielokrotnie więcej.

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 24, 2009, 17:08:56 pm »
Ja wiem, czytałem. Trudno mi tylko sobie wyobrazić taką skalę grabieży.

Nic, idę na kolację - Wesołych Świąt! :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

darnok

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2010, 23:53:04 pm »
Gdybyśmy dostali to złoto w latach '90, czy choćby teraz- zostało by ono zagrabione przez polityków, esbeków i mafie. Niech sobie tam siedzi i procentuje, kiedyś się o nie ktoś będzie umiał upomnieć- ktoś z jajami i planami dla Polski.


Tak, sobie jeszcze poczeka to złoto...  :P
No cóż 139 ton to nie mała suma - szkoda go, ale cóż możemy zrobić. Co najwyżej uczyć się na błędach.

Rudolfo

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2010, 12:59:04 pm »
139 ton złota? tak  ;D
Niech lepiej autor artykułu sobie doczyta... najpierw... a dopiero oskarża.. o zwrot złota
umowy z 7 września 1939, 4 stycznia 1940 i kolejne...
Francja, Wielka Brytania i USA nie są nam nic winni w postaci złota i srebra...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2010, 13:00:52 pm wysłana przez Rudolfo »
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

Hades

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2010, 14:22:45 pm »

Francja, Wielka Brytania i USA nie są nam nic winni w postaci złota i srebra...

A to na jakiej podstawie?

Gizz

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2010, 18:19:57 pm »
umowy z 7 września 1939, 4 stycznia 1940 i kolejne...
Francja, Wielka Brytania i USA nie są nam nic winni w postaci złota i srebra...


Niby na podstawie tych umow, ale nie rozumiem... te umowy zawarli z polakami ,ktorzy byli pod okupacja ?

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 05, 2010, 18:31:44 pm »
Rudolfowi chyba chodzi o złoto banku, które wywieziono z Polski, a którego resztki oddano po wojnie. A to jest o czym innym... Czytanie ze zrozumieniem. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

bzyk

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 05, 2010, 20:29:34 pm »
Kurza twarz. Artykuł mnie zagiął szczerze mówiąc.
Wyobrażając sobie skalnę wywózek i rabunków jaką prowadzili Niemcy, porównując to do ówczesnego obszaru RP ( oczywiście mowa tu o terenach bezpośrednio wcielonych do III Rzeszy oraz terenach GG ) wydaje mi się, że jest to możliwe. Nie wliczając w to 139 ton złota wywiezionego przez rząd.
Gdyby tak było to zachód powinien puścić wielkiego buraka.
Ludzie, jak oni przez te ostatnie 100 lat na wykorzystali...

Rudolfo

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 05, 2010, 23:03:33 pm »
Rudolfowi chyba chodzi o złoto banku, które wywieziono z Polski, a którego resztki oddano po wojnie. A to jest o czym innym... Czytanie ze zrozumieniem. ;)

Tak, chodzi o te złoto... ale na podstawie tych umów i póżniejszych, Polska za zakupioną broń i inne potrzeby materialne, otrzymała kredyty z Francji i W. B, gdzie miała potem oddać kasę, za to wszystko, a gwarantem spłaty było Polskie Złoto..., które było w depozycie...
PAMIĘTAJCIE NIC ALIANCI NIE DALI NAM  ZA DARMO... no po za zdradą....na konferencjach...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2010, 23:07:12 pm wysłana przez Rudolfo »
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

Łucznik

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2010, 17:21:02 pm »
Te złoto starczyło by na załatanie dziury budżetowej i naprawę innych dziur w Polsce np: drogowych czemu Polskie władze umywają ręce od tej sprawy czemu ten rząd ma Naród za półgłówków którzy nic nie rozumieją czemu ten rząd nas wykorzystuje do swoich afer łapówek i prywatnych spraw . Ten rząd zachowuje się jak sarmaci XVII i XVIII wieku  " Znam! znam głos ten! to jest Targowica!  " !!! Hańba zdrajcą   

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 12, 2010, 19:19:25 pm »
Załatanie dziury budżetowej? Panie, nie grzesz pan. :)

Te pieniądze, to najwyżej 15-20% deficytu. I to pod warunkiem, że znaleziono by kupca na tak wielką ilość kruszcu, przy pozostawieniu jego wartości na stałym poziomie.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

costerin

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 13, 2010, 04:42:10 am »
A czy ktokolwiek zdjae sobie sprawe z tego ze rzad angielski po wojnie zarzadal od rzadu polskiego zaplaty za korzystanie z baz wojskowych,sprzetu miedzy innymi samolotow lotnikow broniacych angli i polacy zaplacili,nieznana jest kwota jaka zaplacono,czy ktos posiada jakiekolwiek informacje na ten temat

barteq_g

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 13, 2010, 13:34:57 pm »
Pisałem o tym w innym temacie. Rząd w Londynie płacił za wszystko, nawet za naboje Polskich żołnierzy. Szkoda, że żaden Polski polityk nie chce przypomnieć naszym "sojusznikom" o tym jak wywiązywali się ze swoich umów. Dzisiaj ludzie jak stado baranów wierzą, że jakaś unia da nam za darmo pieniądze. Wystarczy sięgnać do historii aby zobaczyć, że jeśli sami o siebie się nie zatroszczymy to nie zrobi tego za nas anglik, francuz czy niemiec.

Łucznik

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2010, 14:07:21 pm »
Dokładnie zgadzam się z kolega powyżej 
Dzisiaj ludzie jak stado baranów wierzą, że jakaś unia da nam za darmo pieniądze. Wystarczy sięgnać do historii aby zobaczyć, że jeśli sami o siebie się nie zatroszczymy to nie zrobi tego za nas anglik, francuz czy Niemiec.
  Unia Europejska nie da nam nic za darmo !! moja nauczycielka WOS-u i edukacji europejskiej ślepo wierzy że pieniądze nam z nieba lecą że wszystko za darmo i że taki dobrobyt zawsze będzie ... nie dajmy się otumanić

MarcinS

 • Gość
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2010, 13:33:16 pm »
Anglicy i Francuzi uznali to złoto za swoją zdobycz wojenną i na pewno go nie zwrócą . Jeśli chodzi o Unię to każdy wie ile się od niej ,, dostaje '' , ale przecież do Unii są odprowadzane pieniądze z naszych podatków jako tak zwane składki unijne , żeby poprzeć czymś to co napisałem to tutaj wrzucam dwa linki :
http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/16046726,polskie-skladki-do-unijnego-budzetu-porownywalne-ze-szwedzkimi.html
http://www.naszawitryna.pl/europa_411.html
Nie tylko nie zwrócą Polsce tego złota , ale zabierają jeszcze więcej .

Rudolfo

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: USA, Wielka Brytania i Francja są winne Polsce 139 ton złota.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 08, 2010, 11:21:50 am »
Niech zamiast mówić o złocie - gdzie i tak nam tego nie zwrócą, lepiej wywierać naciski na Szwecję, co nas ładnie ograbiła w czasie potopu szwedzkiego... o zwrot dzieł sztuki.. Ruscy i tak nam nie oddadzą tego co oni nagrabili... tak samo jak Amerykanie, gdzie ich żołnierze jak znaleźli dzieła sztuki, te cenniejsze przemycali do USA... teraz gdzieś wiszą w prywatnych kolekcjach....


A co do złota Hiszpania nadal nam wiszą kasę za pożyczkę którą udzieliła Królowa Bona....(zabezpieczeniem tej ogromnej sumy było królestwo Neapolu) pożyczka została spłacona w około  8 -10 %... więc te 130  ton złota, to jest nic takie drobne kieszonkowe, na lizaka.... w porównaniu do sum neapolitańskich   
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo