Autor Wątek: Czeska inicjatywa antypolska  (Przeczytany 5514 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Czeska inicjatywa antypolska
« dnia: Styczeń 05, 2010, 13:44:05 pm »
Myślę, że warto się przyjrzeć...

http://www.facebook.com/pages/Nesnasime-POLAKY/82040817301

Miałem odmienne uczucia dotyczące Czech, ale jak widać łatwo można się pomylić.
Do wszystkiego warto przytoczyć ważną informację, że na Zaolziu społeczność czeska niszczy polskie napisy:

Ewa Furtak w katowickim wydaniu Gazety Wyborczej informuje (1.I.2010) o zaangażowaniu Michaela Kocába, ministra Republiki

Czeskiej ds. praw człowieka i mniejszości narodowych w obronę niszczonych przez Czechów polskojęzycznych napisów na Zaolziu. Według dziennikarki Gazety, czeska Polonia wskazuje, że za niszczenie polskich nazw mogą być odpowiedzialne te same osoby, które założyły na Facebooku grupę Nesnášíme POLÁKY.

Kresy.pl przynoszą (4.I.2009) dobrą wiadomość: mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz oświadczył w audycji wileńskiego "Radia znad Wilii", że: "dwujęzyczne tablice w rejonie solecznickim są i będą, bo chcą tego nasi mieszkańcy".

Dodajmy że rejon solecznicki jest zamieszkany w 80% przez Polonię.

Za: http://www.antypolonizm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=108:w-obronie-polskich-nazw-w-czechach-i-na-litwie&catid=6:wydarzenia&Itemid=13

Twisterro

• Stowarzyszenie
Odp: Czeska inicjatywa antypolska
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2010, 13:49:10 pm »
Hm, inicjatywa? Dla mnie to zwykłe przejawy wandalizmu, opartego o jakichś wyrostków-nacjonalistów. Przecież nawet napisane jest, że mieszkańcy chcą tych napisów... ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Gizz

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2010, 18:13:48 pm »
Czesi, Czesi ...
Wątpie zeby byli nadal wkurzeni o Slask, wiec nie wiem dlaczego chca nas zwalczac o.0
Zawsze mialem ich za smiesznie mowiacych cieplych przyjaciol i... nadal mam.
Nie uwazam tego za inicjatywe narodowa, nie cierpie generalizowania typu:
Neonaizm- Niemcy ...
Tak wiec panowie i panie wg. mnie nie ma sie czym przejmowac, to zwykli fanatycy i to naszczescie w malej ilosci, zamkna ich wkoncu na przyslowione "cztery-osiem" za psucie szyldow i sie skonczy Anty-Polska inicjatywa :D

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2010, 18:33:48 pm »
Do Czechów to ja mam dość mieszane uczucia. Kilka razy nam kosę sprzedali pod żebra, my im parę razy nakopaliśmy. Ale tak czy inaczej, nawet jak regiony pomyliłem o kilkaset kilometrów (:D), to i tak uważam, że to zwykłe wybryki chuligańskie.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

bzyk

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2010, 20:04:22 pm »
Jak wspomniano wcześniej - wydaje mi się również, że to wubryki chuligańskie.
Historia historią, ale teraz mamy teraźniejszość. Spójrzmy chociażby na siebie. Czy jesteśmy złowrogo nastawieni na Szwedów za potop? Lub na Ukraińców za powstania chłopskie ( Chmielnicki )? Może w starszej części społeczeństwa widać nutkę ostrzejszego spojrzenia na Rosjan czy Niemców, dla przykładu Czesi mogą identycznie patrzeć na nas, ale wydaje mi się, że zdecydowana większość pogodziła się już z obecnym stanem rzeczy, tak jak i my z naszą przeszłością.
A wniosek z tego taki, że albo to zwykłe wybryki chuliganów albo początek akcji neonazistów ( bo oni raczej jednorazowych wyskoków nie robią ).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2010, 20:31:01 pm wysłana przez bzyk »

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2010, 20:29:11 pm »
wg mnie to akcje nacjonalistyczne...typu tylko my i nikt inny...wiec polacy jako narod co ukradl Zaolzie i cos tam jeszcze zrobil zly jest i napisy tez...
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Gizz

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2010, 21:39:57 pm »
Swoja droga maja prawo byc zdenerwowani na swiat z historycznego puntu widzenia swiat nic nie zrobil jak Niemcy i Wegry rozbieraly Czechoslowacje. No i oczywiscie wmieszali w to tez Polakow...
Ale tak jak ktos wspomnial, tego typu akcje z historia moga miec cos wspolnego tylko jezeli sa to skrajni nacjonalisci Czescy, ale moim zdaniem to jest zwykla bojowka huliganow, co mozna nawet poznac po ilosci "fanow" tej strony, niecale 1k. :)
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2010, 23:03:50 pm wysłana przez Gizz »

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 05, 2010, 23:23:30 pm »
Jeśli już to "Polaków".  Na wikipedii jest dobrze opisana historia sporów granicznych Polaków i Czechów, radzę poczytać.

Rawright

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2010, 11:39:36 am »
Jak już to zwykły szowinizm, a nie nacjonalizm. Nie ma co przechodzić też od szczegółu do ogółu i za wybryki jakiejś grupki osądzać całe społeczeństwo, co tylko sprzyja podtrzymywaniu krzywdzących stereotypów. Zresztą Czesi mają aktualniejsze i ważniejsze problemy narodowościowe, jak choćby bezkarny bandytyzm tamtejszych cyganów. Może rzeczywiście na samym Zaolziu sytuacja bywa napięta, ale już na pewno nie w skali całego kraju.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2010, 12:12:58 pm »
Prawda, "społeczności" cygańskie to wrzód na państwie czeskim... Mój ojciec jest sztygarem w jednej z tamtejszych kopalni, mieszkając w hotelu robotniczym. Nieraz jak u niego bywałem, to nieraz widziałem te bandy snujących się nierobów, złodziei i prostytutek. Faktem statystycznym jest, że legalnie pracuje niecałe 10% Cyganów. Jedna dziesiąta daje państwu jakąś korzyść, a reszta żeruje na opiece społecznej. Zawsze jak o tym myślę, to nóż mi się w kieszeni otwiera... ;)
George Patton

Powstanie_44

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2010, 23:56:43 pm »
Swoja droga maja prawo byc zdenerwowani na swiat z historycznego puntu widzenia swiat nic nie zrobil jak Niemcy i Wegry rozbieraly Czechoslowacje. No i oczywiscie wmieszali w to tez polakow...

Hm mają taki sam powód by być zdenerwowanym na świat jak i my. Oni do tego nie podjęli nawet walki, my jak zawsze "first to fight". A, ze my byliśmy włączeni w ich rozbiór, to sami się o to prosili, pamietajcie, ze to oni nas zaatakowali w plecy jak mielismy wojnę z bolszewikami i jak ruscy w 1920 roku, szli na Warszawe (a potem chcieli całej Europy), to czesi wykorzystali to i zajęli nam podstępnie Zaolzie. My w 1938 odebraliśmy po prostu co nasze.
No i pamietajcie, że słowacy również uczestniczyli w napadzie hitlerowców w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2010, 13:09:55 pm »
Nie wiem co o tym sądzić. Podobnie jak Wam wydaje mi się że są to tylko wandalizm który miejmy nadzieję w końcu sie znudzi. A jak jest naprawdę to okaże się po czasie.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

zagor

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2010, 15:09:16 pm »
Hm mają taki sam powód by być zdenerwowanym na świat jak i my. Oni do tego nie podjęli nawet walki, my jak zawsze "first to fight". A, ze my byliśmy włączeni w ich rozbiór, to sami się o to prosili, pamietajcie, ze to oni nas zaatakowali w plecy jak mielismy wojnę z bolszewikami i jak ruscy w 1920 roku, szli na Warszawe (a potem chcieli całej Europy), to czesi wykorzystali to i zajęli nam podstępnie Zaolzie. My w 1938 odebraliśmy po prostu co nasze.
No i pamietajcie, że słowacy również uczestniczyli w napadzie hitlerowców w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Z tego co pamiętam to Czesi zajęli Zaolzie w styczniu 1919, gdy my byliśmy zajęci Powstaniem wielkopolskim i wojną o Galicję Wschodnią. W czasie wojny 1920 roku nie przepuszczali za to przez swoje terytorium transportów z bronią, która szła do nas z Francji, wtedy też na konferencji w Spa przekonali Aliantów, że Zaolzie powinno należeć do nich.