Autor Wątek: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?  (Przeczytany 22487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
« dnia: Maj 28, 2008, 23:46:49 pm »
Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie, skoro własną Ojczyznę pozostawia w tyle?

Co na ten temat sądzicie, zapraszam do przelewania waszych myśli.

Pathe

• Gość
Odp: Czy emigrant jest wierny Ojczyźnie?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2008, 00:49:16 am »
Zdefiniuj emigranta :D

Zależy od emigranta. Są tacy, który wyjechali zarobić, pieniądze wysyłają do domu i planują wrócić. Są tu tacy, którzy zbierają na określony biznes w Polsce lub np. budowę domu. Są wierni Ojczyźnie, bo zarabiają zagranicą i inwestują w Polsce, więc czemu nie.

Odnośnie reszty to inna sprawa. Są ludzie, "Polaczki", które nie przyznają się skąd są i plują na kraj. Są ludzie, którzy związali się z innymi krajami - szczególnie Polki, które strasznie lecą na tzw. "ciapatych" (wszyscy od Arabów do Pakistanu i Indii). :)

rapis

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2008, 14:59:39 pm »
szczególnie Polki, które strasznie lecą na tzw. "ciapatych" (wszyscy od Arabów do Pakistanu i Indii). :)
one lecą na ciapatych bardziej niż same ciapate :/ (przynajmniej niektóre)
a co do wierności to spora część z wierności ma tylko pamięć o tym skąd przyjechali i gdzie są ich rodziny...
prawdziwe wiernych i dumnych z pochodzenia wg mnie jest niewielu

elza

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2008, 18:07:15 pm »
 ;)Panowie!Troche wiecej szacunku dla kobiet za granica.
Jestem emigrantka,ale sprawy Polski nie sa mi obojetne.
Nie zawsze taka decyzja wyjazdu oznacza opuszczenie Ojczyzny,
czy pozostawienie jej w tyle.Mozna z koniecznosci zyc na obcej
ziemii ale ze wzrokiem utkwionym w Polsce i z sercem czujacym
po polsku.Sa rozne formy patriotyzmu.Emigrant nie moze zapominac,
ze jest wizytowka swojego kraju.Dlatego tez warto byc dobrym
przykladem dla tubylcow,warto opowiadac im o Polsce,warto
rozslawiac nasza kulture,historie,kuchnie...,warto sledzic sprawy
polskie i kultywowac tradycje,wreszcie warto tez z nadzieja czekac
na powrot.To moj maly patriotyzm.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2008, 19:46:50 pm »
@rapis - są ludzie i ludzie. Nie można mówić, że GENERALNIE Polki są takie czy inne, bo to bzdura. Jest bardzo niewielki procent takich, które mają partnerów pochodzenia nie-europejskiego. Najczęściej wiążą się z Polakami na obczyźnie, rzadziej z rdzennymi obywatelami danego kraju. A co do wierności czy dumy - przerabialiśmy wcześniej, że nie każdy uważa za stosowne być dumnym z Ojczyzny, bo nie ma na to wpływu. Ważne by nie robić, jakże popularnej wśród naszych ziomków, wsi za granicą. Bo potem króluje wizerunek Polaka - złodzieja, pijaka, lenia. Takie stereotypy zwalczyć może tylko ciężka praca emigracji...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

elza

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2008, 16:46:19 pm »
Nie wiem,jak jest w innych krajach,ale tutaj we Wloszech co drugi
napotkany rodak jest zapijaczony albo odcinajacy sie od korzeni.
Poznalam tutaj tak zakompleksionych panow,ktorzy wstydza sie
rozmawiac po polsku.W takiej sytuacji czyz nie wartosciowszy jest
wloch(ktory szanuje Polske i uczy sie nawet mowic po polsku) od
takiego zapijaczonego "polaka" ?

rapis

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 15, 2008, 17:54:42 pm »
Twisterro:
Apropo Polek i ich związków z "ciapatymi" I innymi obcokrajowcami... zaznaczyłem, że mówię o niektórych i nie miałem zamiaru żadnej z nich obraźić... ich sprawy
A co do niektórych delikwentów polskiego pochodzenia ( niektórych Polaków na emigracji ), to dzięki nim mamy złą opinię za granicą. Zgadzam się z elzą, że przebywając za granicą powinniśmy 
opowiadac im o Polsce,warto
rozslawiac nasza kulture,historie,kuchnie...,warto sledzic sprawy
polskie i kultywowac tradycje,wreszcie warto tez z nadzieja czekac
na powrot.
może dzięki temu zniknie stereotyp Polaka złodzieja, pijaka i menela

bzyk

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2008, 13:26:58 pm »
Dla mnie odpowiedź jest dość jasna.
Poprostu: Gdyby emigrant nie był wierny ojczyźnie, to nasze forum ( to przynajmniej ) by nie istniało.

rapis

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2008, 10:50:12 am »
bzyk:
krótko zwięźle i na temat... całkowicie się zgadzam

kordian1977

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 02, 2008, 16:57:30 pm »
Witam, siedzę w Anglii już niemal dwa lata a za trzy tygodnie wracam do domu. Przez ten czas spędzony na Wyspie nigdy jakoś specjalnie nie myślalem, że Poacy powinny się czegoś wstydzić. Inną rzeczą jest same nastawienie Brytyjczyków, którzy z góry zakładają że wiedzą lepiej jacy jesteśmy. Ich wyobrażenia na temat naszej Ojczyzny są rodem z "Władcy Pierścieni" a lenistwo nie mobilizuje ich specjalnie do poznania nas lepiej. Tak więc jesteśmy narodem, który dość niedawno powołał się do istnienia, w Polsce jest cholernie zimno i bardzo biednie. Inną rzeczą jest sprawa Polek biegających za cudzoziemcami. Pewnie, że nie wszystkie zachowują się jak tanie latawice, ale temat co rusz powraca w dyskusjach więc coś musi być na rzeczy. Cholernie duży procent naszych pań przykleja się do beżowych i ciemniejszych - rzadziej do autochtonów bo ci z kojei nieco gardzą takimi paniami. To co, my faceci z Polski jesteśmy gorsi? Chyba jednak bierze się to z ciągle powszechnej miłości do obywateli dewizowych. No i pokazać się na wsi z takim smagłym kolesiem, to postawić się w centrum uwagi na wiele miesięcy. Pozdrawiam forumowiczów.

freepula

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2008, 10:39:58 am »
Według mnie cała "polonia" jest jednym wielkim (wiadomo czym) bo jak można kochać Ojczyznę jeśli się od Niej ucieka lub po prostu sprzedaje za funty euro czy dolary. CI prawdziwi patrioci-emigranci, którzy wyjechali z powodów prześladowań czy jakichkolwiek represji też nie powinni (wg mnie) nazywać się Polakami, bo przecież już od dawna nikt ich nie gnębi itp. Tych co wyjeżdżają za granicę tylko po to żeby schronić się przed prawem to już nawet nie będę nazywał bo szkoda słów i klawiatury. Ci którzy "sławią" nasz Kraj u innych tak jak tu koleżanka mówi to jedna wielka ściema. Gdyby tak kochali Polskę jak mówią a nie stawiali marne pieniądze ponad nasz Kraj dawno wróciliby Tu bo naprawdę zaczęliby tęsknić do Ojczyzny. Takie jest moje zdanie. Jeśli kogoś obraziłem lub uraziłem - trudno mamy wolność słowa i przepraszać nie będę.
Z narodowym pozdrowieniem.

madu1906

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2008, 18:20:37 pm »
Gdybym miał sobie pomyśleć iż moja dobra koleżanka miałaby siedzieć na kasie w "polskiej" biedronce zamiast pracować w hotelu w Londynie to lepiej dla niej że jest w Anglii. Pieniądze bez porównania lepsze za łatwiejszą pracę. Inny wariant dla niej wobec wyboru pozostania w Polsce to jaknajszybsze zostanie przysłowiową matką polką(albo czekanie jak skończę studia, ale to kwestia kilku lat;p).. Poza tym pragnie wrócić do kraju. Pisze że tęskni..

Pod pewnym względem to emigracja może napędzać gospodarkę. Ja mieszkając na przedmieściach widzę jak ludzie kupują grunty za 10 000zł za ar, i skąd to mają? A no z emigracji. Dzięki temu z nieużytki zostają zagospodarowane i powstają niczego sobie domy. Jeszcze 10 lat temu na mojej ulicy było 3 numery, dziś jest ich około trzydziestu.

Poza tym zauważ że emigracja zarobkowa to nie wymysł XXI wieku. Spójrz na dwa poprzednie wieki, kiedy ta przybrała największy sądzę rozkwit, że tak -pozwól- to nazwę. Po prostu - sprawa ta jest stara niemalże jak świat, a już kapitalizm myślę jest jej rówieśnikiem.

Historia pokazała, że czasami prawdziwi patrioci także są emigrantami. Przykładów podawać nie będę. są zbyt oczywiste. Dlatego też w sprawie emigracji nie lubię radykalizowania, gdyż ten medal ma dwie strony. Wyważoną opinią będzie zgodzenie się z przedmówcami iż są Ludzie i ludzie, Polacy i polaczki, Kobiety i kurwy. Ważne dla mnie jest czy dany emigrant pragnie powrotu do Ojczyzny by za 
zarobione pieniądze budować Rzeczpospolitą Polskę - jaką jest, ogryzioną z kwiatu kresów, Lwowa i Wilna, gdzie jest sztuczny szum o zgwałconą dziewczynkę czy powinna urodzić, gdzie obala się komunę obalając wino,  ale jednak Ojczyznę.  :)

ChwalaPL

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2008, 19:00:44 pm »
Ważne co kto ma w sercu i czy kocha swój kraj . Jak ktoś pojechał za granice żeby kase przepic albo dobrze sie zabawic  :( to takiego kogos patriotą nazwac nie można , a są tacy ludzie mają "w dupie" wszystko jadą do innego kraju bo tam kasa większa . Ale jeżeli jadą by zarobione pieniądze wydać w kraju naszych przodków i kochają kraj to czemu nie . Jak pisal madu1906 wiele jest przykładów wielkich patriotów spędzających większość swojego życia na obczyżnie.

Budyń

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 28, 2008, 22:48:45 pm »
Z racji tego, że to mój pierwszy post, witam wszystkich Forumowiczów :)

Nawiązując do tematu...są różne sytuacje życiowe, jeden wyjedzie bo musi, drugi bo chce, trzeci bo może będzie lepiej. Nie moja to sprawa, ale wiem jedno. Słowo Patriota to wielkie słowo i można je przypisać każdemu Rodakowi (nawet na emigracji) jeśli jego czyny na to wskazują. I wiem też że, prawdziwy Patriota na emigracji nie wytrzyma długo. Nostalgia sprowadzi go do Ojczyzny, pokaże ,że pieniądz nie wart jest tej prawdziwej tęsknoty. I uwierzcie mi....jeśli kochasz Polskę nie tylko słowem to nostalgia sprowadzi cię raz dwa do kraju...dlatego myślę, że na emigracji Patriotów (przez duże P) zbyt wielu nie ma...

Dla mnie słowo Patriota to jednak coś więcej niż szacunek do Ojczyzny i budowanie sobie w Niej domu płacąc podatki obcemu państwu :)

« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2008, 22:51:32 pm wysłana przez Budyń »

Astria

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 01, 2008, 23:51:03 pm »
Myślę, że emigrantów, zwłaszcza w dzisiejszym świecie nie można tak łatwo oceniać. Jeżeli ktoś ma do utrzymania rodzinę i małe perspektywy na płacę, za którą może ją utrzymać, to często nie ma wyjścia i musi wyjechać. A czy patriotą można być na obczyźnie? Myślę, że tak. O naszym stosunku do Ojczyzny świadczy nie tylko miejsce, w którym się znajdujemy, ale także postawa i sposób mówienia o Ojczyźnie. Są "Polacy", którzy plują na Polskę albo nie przyznają się do swojego pochodzenia - zdarzają się oni zarówno w Polsce, jak i na emigracji. Dlatego podzielam zdanie ChwalaPL, że najważniejsze jest to, co ma się w sercu.

don_fedro

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 06, 2008, 18:37:01 pm »
Pod pewnym względem to emigracja może napędzać gospodarkę. Ja mieszkając na przedmieściach widzę jak ludzie kupują grunty za 10 000zł za ar, i skąd to mają? A no z emigracji. Dzięki temu z nieużytki zostają zagospodarowane i powstają niczego sobie domy. Jeszcze 10 lat temu na mojej ulicy było 3 numery, dziś jest ich około trzydziestu.

Ja jakos nie zauwazylem by w mojej okolicy domki budowali emigranci, wrecz przeciwnie, a dzialki budowlane u mnie sa w takiej samej cennie. Buduje sie w Polsce coraz wiecej, bo mamy coraz lepsza gospodarke i ludzi na to stac, pozatym dzisiaj lepiej jest postawic domek niz kupic mieszkanie. Roli emigrantow bym w tej kwestii nie przecenial.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 07, 2008, 00:03:32 am »
Wiesz czemu kurs złotego się wzmacnia?

Wiesz dlaczego Polska gospodarka zaczyna zwiększać zwój rozwój?

Czy nadal uważasz, że to się bierze ni z gruchy ni z pietruchy albo jak wolisz z pseudo ustaw naszego rządu?

Nie przeceniał roli emigrantów... 90% osób zamożnych korzysta z akcji zagranicznych firm, o kapitale Polskim.
75% emigrantów przesyła swoje zarobione pieniądze na polskie konta bankowe i inwestują w różne przedsięwzięcia.
30% emigrantów inwestuje swoje pieniądze w budownictwo, wykupując działki/ budując mieszkania i domy w Polsce.
60% wpływów na dodatkową edukację płynie na konta zgoła z zagranicznych kont bankowych, itd. itd.

Emigranci to jedna z części Polski, nie przeceniana, ale w jednorazowym wydawaniu swoich pieniędzy pozostają liderami.

QUEEN OF NIL

• Czytelnik
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 09, 2008, 01:49:00 am »
moze nie powinnam sie tutaj wypowiadac bo rowniez nie mieszkam w polsce
ale co mi tam :)
uwazam ze polska gospodarka bez nas emigrantow bylaby dalej w pewnym sensie opozniona
to przez nasze wplywy nasze rodziny lepiej zyja i gospodaruja pieniedzmi
to wiekszosc z nas wlasnie inwestuje w polski rynek

don_fedro

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 09, 2008, 19:47:30 pm »
powiem tak, Piter ile lat zajmie ci uzbieranie 300tys.-400tys. zl na skromny dom? Nie mowiac o tym, ze mieszkania w Wawie kosztuja po 500tys zl, do tego gdy uzbierasz te pieniadze to okaze się, ze brakuje ci kolejne 100tys. bo wszystko podrozalo. Polska sie rozwija i to jest proces naturalny np. we Wloszech gospodarka najlepiej sie rozwijala podczas wyborow. Fakt emigranci pomogli w ten sposob, ze wyjechali. Owszem wysylaja pieniadze do swoich rodzin, ale nie mowcie, ze gdyby nie one to Polska by lezala i kwiczala. Widze kto sie buduje w mojej okolicy i sa to wykladowcy z uczelni, wlasciciele malych i srednich firm... ale jakos o emigrantach nie slyszalem.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 15, 2008, 12:07:45 pm »
powiem tak, Piter ile lat zajmie ci uzbieranie 300tys.-400tys. zl na skromny dom?

Około czterech lat, do pięciu przy mniejszym oszczędzaniu. Zgodnie z bilansem będę w posiadaniu 589 000 zł.
Przy Euro do PLN 2.75. Obecnie mamy okolice 2.9x.

Geralt18

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 28, 2008, 23:47:30 pm »
W moim mieście około 3 lat wstecz za kościołem były tylko pola kukurydzy,a teraz jest tam osiedle zbudowane przez nauczycieli,przedsiębiorców i innych wyżej postawionych ludzi,ale nie tylko to się rozwija bo także budują nowe bloki mieszkalne,które zanim zostaną zbudowane już mieszkania są wykupione przez ludzi których znam i w cale nie zarobili kasy zza granicą,jest też w okolicach pełno dobrych przedsiębiorstw  w których dobrze płaca,takich jak np "FAmak" albo włoska firma zajmująca się rurami ocynkowanymi.Także mojego kolegi ojciec jest inżynierem a założył juz druga firmę zajmującą się projektowaniem.Wiec dochodzę do wniosku że nie trzeba wyjeżdżać z kraju i wysyłać kasy żeby się tu polepszyło.

chabry

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 04, 2008, 14:04:33 pm »
nie chce sie chwalic ani nic takiego chcialem wam uwiadomic o jaliej ilosci pieniedzy mowimy. zyje w angli od 3 lat co roku wydaje w Polsce 3 tys gbp na piwo dentyste i taksowki wysylam tyle samo. fakt ze trzeba to podzielic na dwoje wiec zostaje 3 tys. według oficjalnych danych po przez konta bankowe i poczte angiekska rocznie do Polski wysylamy z wysp 2 000 000 000 drugie tyle wydajemy jest to ok 19milardow zlotych rocznie, ja bym to podpiął pod Konrada Walenroda ale to ja
pozdrowki

tomasszz07

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2009, 22:43:41 pm »
A co powiecie np. o młodych Polakach, którzy twierdzą, że: "w tym kraju nie ma przyszłości, wyjeżdżam i nie chce wracać. Mam w d**ie ten kraj"...

Pracuję z ludźmi, więc takie opinie często słyszę. Troche mnie to wkurza. Nie bedę ukrywał. Już nie jednemu człowiekowi dałem do zrozumienia, że to właśnie ten kraj dał mu wykształcenie i zawód, a teraz chce wyjechać i napędzać gospodarkę innych państw. Za nasze podatki opłaca się studia młodemu człowiekowi, daje zawód - a on po nauce powie że chce wyemigrować i nie mieć nic wspólnego z tym krajem.

ja myśle, że to chore. jak ma być dobrze w Polsce i jak mają tu pracować specjaliści (jak ma tu być lepiej) skoro niektórzy tak myślą i wyjeżdżają za granicę?

ja nie zarabiam kokosów, pieniądze to nie wszystko. ale osobiście czuję się być dłużny w stosunku do narodu, który dał mi wykształcenie...

oczywiście nie mam nic do emigrantów, którzy wyjeżdżają bo chcą zarobić, ale kiedyś wrócą.

HAMAS

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 22, 2009, 17:03:25 pm »
Nie mam wyższego wykszatłcenia ( świadomie ) i żyje pełnią życia. Mam pieniądze na swoje potrzeby ( rachunki, spotkania ze znajomymi, kolekcjonowanie szalików ) i czas na własne zainteresowania. Jeżeli ktoś mówi, że nie ma dla niego przyszłości w Polsce to niech z Niej wyp...... . Może niektórzy chcą mieć więcej niż mogą przejeść....
W Polsce można żyć na godnym poziomie będać po podstawówce/technikum/liceum czy studiach... a jeżeli jakiś "magister" ma opory przed pójciem do pracy fizycznej ( bo zazwyczaj tacy są rozczarowani naszą rzeczywistością ) to ja nie mam pytań...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2009, 17:04:28 pm wysłana przez HAMAS »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 22, 2009, 18:41:24 pm »
Wiesz, niby prawda. Ale jak masz lekarza, który by móc leczyć ludzi przez 6 lat studiuje, rok, czy dwa praktyki czyni i 2 lata specjalizację - jestem w stanie zrozumieć jego oburzenie i protest, że zarabia tyle co operator np. dźwigu na budowie. W końcu nie każdy ma dość siły by spędzić 9-10 lat na ciężkich studiach...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton