Autor Wątek: Ruch Autonomii Śląska  (Przeczytany 29914 razy)

Shaw1948

• Gość
Ruch Autonomii Śląska
« dnia: Marzec 25, 2010, 23:36:25 pm »
Szukałem takiego tematu, ale nie znalazłem, jeżeli nie zauważyłem to usuńcie temat;) Albo jeżeli napisałem w nieodpowiednim dziale to proszę przenieść ;)

Wiele osób uważa Ruch Autonomii Śląska za zagrożenie dla Polski, a co wy sądzicie o tej organizacji?
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2010, 23:36:56 pm wysłana przez Shaw1948 »

gossi

• Gość
Odp: Ruch Autonomii Śląska
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2010, 23:43:40 pm »
Elementy niemieckie próbują jak oderwać Śląsk od Polski i muszę przyznać, że jest to proces dosyć zaawansowany, a dzielnie im w tym pomaga "polak" Kutz.

RAF

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2010, 00:09:02 am »
Oderwać to raczej nie oderwą,ze wzglądu na to,że za takim przykładem poszliby inni w różnych krajach Europy,np: Baskowie - na co Hiszpania i Francja się nie zgodzą. A o Kutz'u to również słyszałem i czytałem niepochlebne historie...
RAŚ powinien angażować się w jak najlepszy rozwój rejonu - próba oderwania i przyłączenia do nic nie da - przykładem może być NRD - duże bezrobocie, pustostany ,migracja do Niemiec Zach , skrajna prawica... - a poza tym to doszłoby do wojny z tego powodu. 

gossi

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2010, 11:48:32 am »
Pierwszy krok już niestety w Europie postawiono odrywając Kosowo od Serbii.

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2010, 11:48:59 am »
I tak jesteśmy tylko województwem to co za różnica czy Śląsk będzie autonomiczny czy nie? Poza tym mniejsze kraje zawsze radzą sobie lepiej. Może to jest pomysł na rozwój?

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2010, 12:09:29 pm »
Nigdy na to pozwolić nie możemy. Sam tam pojadę bronić polskości Śląska! Polska musi być zintegrowana. Wara od naszych terenów! Wilno, Lwów i Grodno - czy nie wystarczy już grabieży naszych miast?

gossi

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2010, 12:33:11 pm »
I tak jesteśmy tylko województwem to co za różnica czy Śląsk będzie autonomiczny czy nie? Poza tym mniejsze kraje zawsze radzą sobie lepiej. Może to jest pomysł na rozwój?

barteq-g, powiedz mi na czym opierasz swoją regułę, że mniejsze kraje zawsze radzą sobie lepiej.

Shaw1948

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2010, 13:01:23 pm »
Problem z Ruchem Autonomii Śląska nie polega na samej autonomii. Uważam, że w samej autonomii nie ma nic złego, wręcz przeciwnie Górny Śląsk by tylko na tym zyskał. Najgorsze jest to, że ludzie popierający RAŚ nie wiedzą nawet czym jest autonomia:/ Dla nich to po prostu "Nasze piyniundze niy idum do Warszafki". Wiele Ślązaków uważa Górny Śląsk jako swoją ojczyznę, nie uznając w ogóle Polski. Sam dr Jerzy Gorzelik - przewodniczący RAŚ uważa siebie za Ślązaka, nie Polaka ( http://pl.wikiquote.org/wiki/Jerzy_Gorzelik ). Dla wielu popierających RAŚ autonomia to pierwszy krok do odłączenia Śląska od Polski, niekiedy nawet przyłączenia do Niemiec.

warmi

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2010, 17:21:02 pm »
Śląsk był, jest i będzie Polski, jak komuś się to nie podoba to wypad z naszej ojczyzny. Nikt nie będzie odrywał ziem od naszego kraju, a Kutz to prostak i cham, jeden z wielu posłów dla których nie mam najmniejszego szacunku. Żadnej autonomii dla Śląska.

Powstanie_44

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2010, 22:47:13 pm »
o kUtzie nie wiedziałem, jak macie coso tym/nim do poczytania to dawajta ;)

co do tematu to: NIE MA ŚLĄSKA BEZ POLSKI, JAK I NIE MA POLSKI BEZ ŚLĄSKA - a wszystkim odszczepieńcom mozemy co najwyzej w łeb strzelić, bo tu już nie ma rozmowy!

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 26, 2010, 23:41:50 pm »
co do tematu to: NIE MA ŚLĄSKA BEZ POLSKI, JAK I NIE MA POLSKI BEZ ŚLĄSKA - a wszystkim odszczepieńcom mozemy co najwyzej w łeb strzelić, bo tu już nie ma rozmowy!
Racja, już było takich kilku którzy strzelali w "łeb" za inne poglądy. Brawo dla Ciebie.

RAF

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 27, 2010, 00:34:42 am »
Powinniśmy się cieszyć,że wogóle Polska istnieje - chociaż z drugiej strony,to kto nam podskoczy?Przecież ny zawsze gotowi do walki! Jeszcze trochę i o autonomię będą walczyć mieszkańcy Ochoty lub Pragi - nie popadajmy w paranoję -wszyscy jesteśmy Polakami,ale również każdy ma swoją małą Ojczyznę do której zawsze chce wracać -czy to region,województwo,gmina,miasto lub wieś...Sam kocham moje miasto - taki lokalny patriotyzm -ale dla słysząc Mazurka lub widząc biało-czerwoną flagę  i orła - to ściska mnie mocno w sercu i w życiu bym sie nie wyparł mojej Ojczyzny! Walczmy o Polskę  jaką byśmy chcieli aby była - ze Śląskiem,Mazurami,Kaszubami,Wielkopolską czy Dolnym Śląskiem - za to ją właśnie kocham!

gossi

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 27, 2010, 01:10:10 am »
o kUtzie nie wiedziałem, jak macie coso tym/nim do poczytania to dawajta ;)

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20071206&id=po03.txt
Czwartek, 6 grudnia 2007, Nr 285 (2998)   

Girzyński chce od premiera wyjaśnień na temat wypowiedzi Kutza dotyczącej autonomii Śląska
Co obiecał premier?

Poseł Zbigniew Girzyński (PiS) domaga się od premiera odpowiedzi, czy ten faktycznie obiecał reżyserowi Kazimierzowi Kutzowi zabieganie o autonomię Śląska w zamian za jego kandydowanie z list PO. Kutz - dziś poseł Platformy - powiedział o tym w wywiadzie dla jednego z kolorowych miesięczników.

W interpelacji złożonej w Sejmie Girzyński pyta, czy premier Donald Tusk rzeczywiście złożył taką obietnicę reżyserowi, a jeżeli tak, to jak zamierza się z niej wywiązać. Poseł PiS zapytuje jednocześnie, czy "tego typu deklaracje mogą prowadzić do naruszenia integralności terytorialnej państwa" i jak ma zamiar pogodzić to z zapisami w Konstytucji mówiącymi o państwie jednolitym. Chce też znać odpowiedź na pytanie, dlaczego o tych obietnicach nie poinformował opinii publicznej w swoim długim exposé oraz czy te plany "przybiorą charakter zmian ustrojowych lub ustawowych".

W grudniowym numerze jednego z kolorowych miesięczników reżyser powiedział, że zgodził się kandydować z list PO ze Śląska w zamian za obietnicę "promowania autonomii" tego regionu, którą miał złożyć lider Platformy. Stwierdził także, iż Śląsk "to kraj, który od Fryderyka Wielkiego aż po dziś dzień traktowany jest jak kolonia", z którego się bierze, ale któremu nie bardzo się daje. Dodał, że dwie trzecie ludności Śląska to przybysze, którzy "zawsze lokowali się na lepszych posadach".
Pytany o te wypowiedzi klubowego kolegi poseł Jan Rzymełka (PO) pochodzący ze Śląska stwierdził, że ich nie zna. Zaznaczył, iż termin "autonomia" jest różnie rozumiany i nie wiadomo, co miał na myśli Kutz. Rzymełka podkreślił, że śląska Platforma nie popiera starań o autonomię tego regionu. Jedynym projektem prawnym, za którym się opowiada, jest ten przewidujący wprowadzenie aglomeracji górnośląskiej.
Śląski senator Bronisław Korfanty (PiS) powiedział nam, że Kutz jest znany na Śląsku z popierania dążeń autonomicznych. Wspierał swego czasu kandydata Ruchu Autonomii Śląska do Senatu. Przyznał, że PO na Śląsku nie deklaruje starań autonomicznych, ale w ostatnich wyborach samorządowych była zblokowana razem z RAŚ. - To też o czymś świadczy - ocenił.
- Jestem przeciwnikiem autonomii, bo uważam, że ona do niczego nie jest potrzebna - powiedział Korfanty. Podkreślił, że na Śląsku jest teraz wiele problemów do rozwiązania i kwestia autonomii jest wyciąganiem jakichś zastępczych tematów. - Nie ma żadnych trudności, żeby manifestować swoją śląskość i przywiązanie do tradycji, dlatego do niczego nie jest potrzebna autonomia ani narodowość śląska - zaznaczył.
Korfanty dodał, że obecnie RAŚ i środowiska wokół niego skupione już inaczej interpretują kwestię autonomii, zaznaczając, że nie chodzi tu o żaden separatyzm.
Przypomnijmy, że polskie sądy i trybunał europejski kilkakrotnie odrzuciły wnioski o zarejestrowanie narodowości śląskiej.
Zenon Baranowski

warmi

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 27, 2010, 08:02:45 am »
Nie ma żadnych trudności, żeby manifestować swoją śląskość iprzywiązanie do tradycji, dlatego do niczego nie jest potrzebnaautonomia ani narodowość śląska.

Te zdanie z wywiadu powinno być tu kropką nad i. Nie ma co Tu więcej myśleć na ten temat. Starania o autonomię dla śląska to staranie o kolejny rozbiór Polski, kto się zgadza z autonomią dla Śląska nie jest jak dla mnie Polakiem i patriotą, który dba o dobro swojej ojczyzny.

Powstanie_44

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 27, 2010, 13:14:56 pm »
dokładnie tak
Nie ma żadnych trudności, żeby manifestować swoją śląskość iprzywiązanie do tradycji, dlatego do niczego nie jest potrzebnaautonomia ani narodowość śląska.

Te zdanie z wywiadu powinno być tu kropką nad i. Nie ma co Tu więcej myśleć na ten temat. Starania o autonomię dla śląska to staranie o kolejny rozbiór Polski, kto się zgadza z autonomią dla Śląska nie jest jak dla mnie Polakiem i patriotą, który dba o dobro swojej ojczyzny.

dokładnie tak
moze jeszcze zróbmy księstwo Łeby (jak ci debile świętują to co roku, a jak się tam pojedzie w sezonie to szwabów więcej niż Polaków)
kazde takie bzdetne podziały są antypolskie i nikt kto jest za tym nie może mówić o sobie POLAK i PATRIOTA

Ps. gossi dzięki za linka, o kutze nie będę pisał bo widać, ze to miernota, jednak widze, ze artykuł z 2007 roku a chyba do tej pory nie uzyskano odpowiedzi na to pytanie od ryżego tuska?

Aleksy

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2010, 16:59:49 pm »
Elementy niemieckie próbują jak oderwać Śląsk od Polski i muszę przyznać, że jest to proces dosyć zaawansowany, a dzielnie im w tym pomaga "polak" Kutz.               

1) Elementy niemieckie to część historii.
2) Odwalcie się od Kutza.

Oderwać to raczej nie oderwą,ze wzglądu na to,że za takim przykładem poszliby inni w różnych krajach Europy,np: Baskowie - na co Hiszpania i Francja się nie zgodzą. A o Kutz'u to również słyszałem i czytałem niepochlebne historie...
RAŚ powinien angażować się w jak najlepszy rozwój rejonu - próba oderwania i przyłączenia do nic nie da - przykładem może być NRD - duże bezrobocie, pustostany ,migracja do Niemiec Zach , skrajna prawica... - a poza tym to doszłoby do wojny z tego powodu.                 

1) Nikt się ni odłącza!!!
2) Dla Twojej wiadomości - NRD było biedne, bo miała bezproduktywny ustrój gospodarczy, anie dlatego, ze było osobnym państwem.

No właśnie autonomia łączy zalety małego państwa, bez potrzeby odłączania się od Polski.

Nigdy na to pozwolić nie możemy. Sam tam pojadę bronić polskości Śląska! Polska musi być zintegrowana. Wara od naszych terenów! Wilno, Lwów i Grodno - czy nie wystarczy już grabieży naszych miast?               

Wasze wam zabrano, więc zabraliście cudze.

Dla wielu popierających RAŚ autonomia to pierwszy krok do odłączenia Śląska od Polski, niekiedy nawet przyłączenia do Niemiec.               

A ja jestem potomkiem Mahometa.

Śląsk był, jest i będzie Polski, jak komuś się to nie podoba to wypad z naszej ojczyzny. Nikt nie będzie odrywał ziem od naszego kraju, a Kutz to prostak i cham, jeden z wielu posłów dla których nie mam najmniejszego szacunku. Żadnej autonomii dla Śląska.               

1) Był, jest i będzie? Oj, historia się kłania!!! Śląsk był najdłużej czeski!!! Teraz jest polski, ale nie będzie tak zawsze. Polska, Czechy, Niemcy przychodziły tu i odchodziły. Taki zaklęty krąg.
2) Autorze posta: to, ze jesteś chamem i prostakiem, nie znaczy że wszyscy są tacy jak Ty.
3) A może jakieś anty autonomiczne argumenty?

1) Jak nie ma? To jakim cudem przez 600 lat Śląsk i Polska istniały bez siebie? Dlaczego u szczytu swej potęgi Polska nie upomniała się o Śląsk?
2) Witamy polskiego Stalina.

Powinniśmy się cieszyć,że wogóle Polska istnieje

To się ciesz.

chociaż z drugiej strony,to kto nam podskoczy?Przecież ny zawsze gotowi do walki!

I to różni was od Ślązaków. Wy tylko do szabelki, a Ślązacy tylko do pracy.

Jeszcze trochę i o autonomię będą walczyć mieszkańcy Ochoty lub Pragi - nie popadajmy w paranoję -wszyscy jesteśmy Polakami,ale również każdy ma swoją małą Ojczyznę do której zawsze chce wracać

Wszyscy jesteśmy Polakami? Niemcy śląscy też? Tatarzy podlascy też?

ale dla słysząc Mazurka lub widząc biało-czerwoną flagę  i orła - to ściska mnie mocno w sercu i w życiu bym sie nie wyparł mojej Ojczyzny!

No właśnie nie wszystkich tak ściska.

Walczmy o Polskę  jaką byśmy chcieli aby była - ze Śląskiem,Mazurami,Kaszubami,Wielkopolską czy Dolnym Śląskiem - za to ją właśnie kocham!                              

A może zamiast kraść cudze, zaczniesz walczyć o wasze, tj. Kresy?

Stwierdził także, iż Śląsk "to kraj, który od Fryderyka Wielkiego aż po dziś dzień traktowany jest jak kolonia", z którego się bierze, ale któremu nie bardzo się daje. Dodał, że dwie trzecie ludności Śląska to przybysze, którzy "zawsze lokowali się na lepszych posadach".

Święta racja.

Nie ma żadnych trudności, żeby manifestować swoją polskość i przywiązanie do tradycji, dlatego do niczego nie jest potrzebne państwo ani narodowość polska.

Starania o autonomię dla śląska to staranie o kolejny rozbiór Polski, kto się zgadza z autonomią dla Śląska nie jest jak dla mnie Polakiem i patriotą, który dba o dobro swojej ojczyzny.               

Jak g. wiesz to nie pisz. Śląsk w l.1922-39 miał autonomię a był częścią Polski.

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2010, 18:14:38 pm »
Ogólnie jak chcą autonomii , a chca zostac w granicach Polskii to dlaczego im nie przyznac ?

Aleksy

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2010, 18:21:07 pm »
Ogólnie jak chcą autonomii , a chca zostac w granicach Polskii to dlaczego im nie przyznac ?

Trochę kiepsko sformowane. Autonomia sama w sobie oznacza pozostanie w danym państwie, przy jednoczesnym zwiększeniu samodzielności regionu.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2010, 18:38:46 pm »
@Aleksy, wspaniale sobie radzisz, cytując największych warchołów na forum, którzy jak widzisz za niewyparzone jęzory cierpią ostrzeżenia.

Może tak:
- Elementy niemieckie - jasne, okej, niech sobie będą historią. Jednak niech wspomnienia "jak to było za Niemca" nie będą bruździć w obecnej historii.
- Co do Kutza, to może zacytuję Ciebie - "odwal się" od czyichś opinii. Chyba, że masz coś do powiedzenia, co będzie miało treść i będzie odnosiło się do argumentów, które już padły.
- Autonomia ma sens, jeżeli region jest mocno odrębny kulturowo od reszty państwa. Przed wojną tak było - większość Ślązaków, to byli Ślonzacy z dziada i pradziada. Po wojnie jednak ze wschodu napłynęło wielu uchodźców, co raczej zmieniło stan regionu.
- "Śląsk był najdłużej czeski" - przez cały okres historii Śląska zmieniali się włodarze, ale ludzie mieszkali. W dzisiejszych czasach zmieniają się i ludzie. Patrz punkt wyżej.
- "Niemcy śląscy też? Tatarzy podlascy też? " - to w temacie, kto może być Polakiem. Tutaj - nie można być jednocześnie Niemcem i Polakiem. To jakbyś był katolikiem i protestantem. Bycie Polakiem (lub Niemcem) powinno móc implikować patriotyzm, a ciężko być patriotą dwóch państw. ;) A Tatarzy to grupa etniczna, a nie narodowa. Wielu Tatarów było wielkimi patriotami.
- "To się ciesz.", "No właśnie nie wszystkich tak ściska." - bez urazy, ale jesteś na forum patriotycznym, czego się spodziewasz - nienawiści do naszego państwa? :)

Ogólnie widzę, że nie masz jakiegoś celu, tylko chcesz się pokłócić. Po co?
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Aleksy

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2010, 19:03:24 pm »
@Aleksy, wspaniale sobie radzisz, cytując największych warchołów na forum, którzy jak widzisz za niewyparzone jęzory cierpią ostrzeżenia.

Nie moja wina, ze tacy tu piszą.

- Elementy niemieckie - jasne, okej, niech sobie będą historią. Jednak niech wspomnienia "jak to było za Niemca" nie będą bruździć w obecnej historii.

Też mi trochę nie pasuje ten proniemiecki charakter, ale takie uwarunkowanie geopolityczne i historyczne. Nic nie poradzimy.

- Co do Kutza, to może zacytuję Ciebie - "odwal się" od czyichś opinii. Chyba, że masz coś do powiedzenia, co będzie miało treść i będzie odnosiło się do argumentów, które już padły.

Jak tak patrzę to piszący robią z niczego wielką aferę, a konkretnie z proautonomicznego nastawienie, jakąś wielką zdradę narodową.

- Autonomia ma sens, jeżeli region jest mocno odrębny kulturowo od reszty państwa. Przed wojną tak było - większość Ślązaków, to byli Ślonzacy z dziada i pradziada. Po wojnie jednak ze wschodu napłynęło wielu uchodźców, co raczej zmieniło stan regionu.

Otóż nie. Ludności autochtonicznej nie brakuje. Deklarują oni siebie jako Polaków, Niemców, Ślązaków. Po wojnie część z nich przyjęła kulturę polską, a część napływowych kulturę śląska.
Jednak autonomia to zupełnie inna bajka, bo jaki jest jej cel? Śląskie jest najbogatszym, po Warszawie, obszarem Polski. Celem autonomii dla niego jest więcej zatrzymanie wypracowanych pieniędzy tutaj, by przyśpieszyć rozwój. Chodzi o to by pieniądze tu wypracowane trafiały przede wszystkim do Skarbu Ślaskiego i w mniejszym stopniu do Skarbu Państwa, a nie jak teraz, ze w całości do budżetu centralnego.

- "Śląsk był najdłużej czeski" - przez cały okres historii Śląska zmieniali się włodarze, ale ludzie mieszkali. W dzisiejszych czasach zmieniają się i ludzie. Patrz punkt wyżej.

Tak, był przeplatany z rąk do rąk lecz najdłużej był w Czechach, lub pod zwierzchnictwem czeskim i w tym czasie posiadał autonomię, bardzo szeroką.

-
"Niemcy śląscy też? Tatarzy podlascy też? " - to w temacie, kto może być Polakiem. Tutaj - nie można być jednocześnie Niemcem i Polakiem. To jakbyś był katolikiem i protestantem. Bycie Polakiem (lub Niemcem) powinno móc implikować patriotyzm, a ciężko być patriotą dwóch państw. ;) A Tatarzy to grupa etniczna, a nie narodowa. Wielu Tatarów było wielkimi patriotami.

1) Otóż nie. Można być jednocześnie Polakiem i Niemcem i czuć patriotyzm do obu krajów. To, że wśród Polaków są germanofoby, a wśród Niemców antypoloniści (czy jak to się odmienia), nie znaczy, że nie można być tym i tym.
2) A tego, ze Tatarzy nie są narodem nie kwestionuję.

- "To się ciesz.", "No właśnie nie wszystkich tak ściska." - bez urazy, ale jesteś na forum patriotycznym, czego się spodziewasz - nienawiści do naszego państwa? :)

Tak tylko dodałem.

Ogólnie widzę, że nie masz jakiegoś celu, tylko chcesz się pokłócić. Po co?               

Poczytasz, znajdziesz.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 29, 2010, 19:14:04 pm »
Ludzie jacy piszą, tacy piszą. Ja jak nie uważam, by warto było polemizować, to tego nie robię. A w temacie padło kilka wartościowych opinii. ;)

Jednak chyba się nie zrozumieliśmy w kwestii nierealności autonomii. Otóż, według różnych opinii - choćby i Ty podawałeś niespełna 200tys. - jest kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków, a całe województwo śląskie liczy prawie 5mln mieszkańców (a nie wszyscy Ślązacy mieszkają w obrębie województwa, a ile się nie mylę).
Jak chcesz zmusić, by pozostałe 4,8mln mieszkańców przystało na śląski charakter regionu, skoro za Ślązaków się nie uważają? :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Aleksy

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 29, 2010, 19:15:23 pm »
A co ma autonomia do śląskiego charakteru? Pieniądz śląski wygląda inaczej niż warszawski czy co?

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 29, 2010, 19:27:52 pm »
Hm? No to Cię nie rozumiem. Do tej pory uważałem, że chcesz autonomii dla Śląska, związanej z odrębnością regionu, tak? A teraz piszesz, że chodzi Ci tylko o pieniądze...
George Patton

Aleksy

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 29, 2010, 19:29:13 pm »
Powodem do autonomii jest zarówno gospodarka, jak i kultura. Ale skąd ta myśl, ze ktoś ją będzie narzucać?
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2010, 19:29:32 pm wysłana przez Aleksy »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 29, 2010, 19:33:44 pm »
No cóż, przede wszystkim stąd, że jak wcześniej napisałem na Śląsku mieszka wielu ludzi, z których mniej niż 5% uznaje się za Ślązaków. Czemu większość miała by się ugiąć względem mniejszości?
George Patton