Autor Wątek: Świaszczyca (swastyka)  (Przeczytany 53467 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

NSBM

• Gość
Odp: Świaszczyca (swastyka)
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 23, 2008, 02:04:35 am »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 23, 2008, 02:07:45 am »
Co ciekawe, nikt nie podważa np. Szarotki Alpejskiej jako korpusówki Podhalańczyków, podczas gdy była ona używana przez niemieckich Gebirgsjaeger oraz spadochroniarzy :)

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 23, 2008, 02:09:20 am »
Nie ma się co szczypać - nikt nikogo bez powodu nie banuje. Po prostu trzeba uważać na treści zamieszczane na forum, by zgadzały się z regulaminem. Zgodnie z konstytucją masz prawo do dowolnych poglądów. Możesz wierzyć, że od wyżerania mózgów niemowląt przybliża się dzień sądu, ale nie możesz ich rozpowszechniać.
Do takich poglądów należą w Polsce m. in. faszyzm i komunizm, i to co z sobą niosą. Więc nie zarzucaj tekstów o treści, które zainteresowani czytają sobie na stronach rejestrowanych w bananowych republikach, a wszystko będzie git. :)
Pisałem mega długiego posta - ale coś go zjadło.

Sugerowałbym pisanie w notatniku wpierw, potem zamieszczanie. :)

w końcu Jezus był Żydem, a nie Polakiem)
Niby racja, choć w tamtych czasach nie istniało państwo polskie, ani nawet zorganizowana struktura państwopodobna. Zresztą rozpatrywanie tego jest bez sensu, bo w założeniu Chrystus był bogiem i nie dotyczyło go coś tak niskiego jak przynależność etniczna. Był symbolem.

NSBM - łącz posty.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 23, 2008, 10:56:15 am »
jak widac na zdjęciu dodanym przez Pathe to jeszcze w czasach "szalejącego" nazizmu w Polsce były powszechnie używane świaszczyce był to symbol kraju, tak  samo jak teraz Orzeł jest symbolem tak i Polski jak i rosji, czy niemiec, tak samo zbrodnicze państwa III rzesza jak i ZSRR przyjęły jako swoje oznaczenia czerwony kolor która jest na naszej fladze jednym z głównych elementów i nikt nie neguje flagi bo to jest nasz odwieczny symbol!!
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 11:32:16 am wysłana przez Robek86 »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 23, 2008, 11:10:40 am »
A tu już w jednym z tradycyjnych wydań w Indonezji.

Powiem Wam, że im więcej czytam, tym bardziej ten znak lubię :) Okazuje się że używana była przez tysiące lat, a tymczasem przychodzi mała pierdoła z wąsem i koledzy i w latach 1920-45, czyli 25 lat używają go jako swój symbol, przez to staje się wyklęty w Europie, a Indie prowadzą kampanię uświadamiającą na ten temat. Pamiętam, że kilka miesięcy temu była afera, bo jakaś "gwiazda" Hollywood miała torebkę z czerwoną swastyką pochodzącą z motywów buddyjskich.  Dla ludzi na całym świecie to symbol ochrony, miłości, odpedzania słych duchów, pokoju, niepodległości... Zdecydowanie urodziłem się za późno...

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 23, 2008, 11:31:27 am »
Słuchajcie ale przyjdzie teraz antypolski dziennikarz z takiej gazety o której nie chce pisac każdy wie o czym piszę jeśli jednak nie to moge napisac, zobaczy temat o świaszczycy (APELUJĘ O TAKIE OPISYWANIE ŁAMANEGO KRZYŻA PONIEWAŻ JEST ON BARDZIEJ POLSKI) i odrazu będzie napisane że jest nowy nazistowski portal wierni-ojczyznie.pl wiem bo nie raz stałem się ofiarą kłamstw choc żadne przedstawiciel tej "gazety" nie był w miejscu opisanym!!
Zszedłem z tematu symbol uważany powszechnie za nazistowski jest w świecie i nawet w Naszej Ojczyźnie bardzo powszechny i często używany dlaczego mamy się wyrzec swojej przeszłości dajmy odpór gebelsowskiej propagandzie.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 23, 2008, 11:55:56 am »
Ok, będę używał nazwy krzyż niespodziany, bo bardziej mi pasuje do Polski, jako, że dzisiejszej Polsce i mnie jest bliższy ten góralski od Podhalańczyków, niż jeszcze odwołanie do Słowian. :) W pewnym sensie sami się cenzurujemy :) Dlatego warto unikać takich zdjęć jak kolega NSBM przedstawił, bo nawet zwykły człowiek zaglądnie i bez czytania powie, że Naziści i pójdzie.

Tylko jak chcesz dawać odpust? Załóż organizację to albo zostaniesz w prasie nazistą, a "Nigdy więcej" i inne organizacje lewicowe pt "Kochajmy się jak bracia" Cię zjedzą... Skąd wiem? Kiedyś pokazano zdjęcie Podhalańczyków na wystawie, chyba w Łodzi lub Bydgoszczy (nie jestem pewien) i prasa lokalna puściła serię artykułów o faszystowskich korzeniach wystawy i podhalańczyków. Jak wyszło, że dziennikarze nie doczytali, to sprostowania nie było...
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 11:57:28 am wysłana przez Pathe »

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 23, 2008, 12:05:30 pm »
Właśnie niewiedza, zła wola, którym charakteryzują się antypolskie portale w rodzaju "nigdy więcej" dla których patriota to jest niemiecki nazista sprawia że jest zakłamanie z którym ciężko jest walczy władza jest zajęta tylko sobą, a młodzież robi co chce.

NSBM

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 23, 2008, 13:09:44 pm »
Co do Świaszczycy - dla nas, Polaków, to szczególnie ważny znak. Wojowie nosili go na tarczach, był dla nich znakiem Słońca. Dla całej rasy Aryjskiej ten symbol oznaczał Słońce. Symbolika solarna była więc dla nich najważniejszą, gdyż Słońce było dla Arjów bogiem.

Słowianie czcili Boga Swaroga, pod tym właśnie symbolem. Dlaczego dzisiaj mają go czcić pod innym ? Tylko dlatego, że jakiś niemiecki przydupas sobie wybrał ten symbol ? (Z resztą to logiczne - świaszczyca była też symbolem obecnym w germańskiej kulturze, nic dziwnego, że go wybrał). Pare lat historii i już mamy zapomnieć o znaku Swaroga ?

Najbardziej paradoksalne jest to, że pod wieloma symbolami dokonywano masowych mordów, a jakoś tych symboli nikt nie każe zapomnieć. Na przykład holokaust czarownic - dokonywano go pod symboliką chrześcijańską. Symbole przetrwały, zachowały swoje znaczenie, pomimo tych krwawych wydarzeń.

Albo symbole komunizmu. Dlaczego ludzie mogą je nosić na koszulkach ? Tyle razy widziałem gości z symbolami komuny na ubraniach. Ba - ileż to razy prześladowałem takich ludzi na ulicach (nie będę się wdawał w szczegóły).

A jak my wyszliśmy z flagą ze świaszczycą, to od razu zgarnęła nas policja. To nie jest sprawiedliwe.

Trzeba zaznaczyć, że świaszczyca ma głębokie, prastare znaczenie. Dla nas, rodzimowierców, jest symbolem religijnym i narodowym. Natomiast znaki komunizmu, mają bezpośrednie odniesienie do zbrodniczego systemu, zostały stworzone przez komunistów.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 23, 2008, 13:17:53 pm »
Trochę generalizujesz. Pomijając Twoje dygresje o rasie, która de facto nie istnieje, to prześladowanie kogoś za ozdobę na koszulce czy szyi jest głupie i przeczące temu co mówisz o symbolice. Sierp i młot z założenia były symbolami "niewypaczonymi" - dopiero parę państw, które sobie na godło czy flagę to wrzuciło stworzyło skojarzenia zbrodniczego systemu. A inne symbole? Sam przez jakiś czas miałem obrazek Che Guevary na ścianie, i też gdzieś leży koszulka z jego facjatą. I nie świadczy to, że jestem komunistą, ale raczej, że ta postać (o której trochę czytałem i nie zgadzam się z większością zarzutów jego dotyczących) była z całej tamtej bandy najbardziej pozytywna. Batista był nieporównywalnie większym [cenzura nie śpi].
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 23, 2008, 13:18:54 pm »
(brak polskich znakow)
Zawsze porusza sié chrzescijanstwo, a wspomnij choc raz, ze pod znakiem polksiezyca wycieto niemniej ludzi niz pod krzyzem i do dzis sie wycina. Faktem jest, ze Hitler zniszczyl symbolike krzyza niespodzianego, tak ze nawet gorale go nie uzywaja, choc znani sa z olewania konwenansow. Jesli chodzi o kulture to najwieksza zbronia Nazistow to wlasnie zabicie symboliki. A z drugiej strony co jest bardziej prawdopodobne kiedy maluje sie krzyz niespodziany na murze? Symbolika nazistowska, czy symbolika znana od tysiecy lat? Nie dziwie sie policji, ze Was zwineli. Wiem, ze to niesprawiedliwe, ale z drugiej strony co sie dziwic policjantom. Wiedza o tym nie jest powszechna...

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 23, 2008, 13:39:23 pm »
Nawiązując do sierpa i młota, symbol młota jest do dziś używany jest znakiem firm i tak dalej ale nie kojarzy się z komunizmem bo komunistyczny sierp i młot ma jakiś swój określony wygląd i rys!! to tak samo jak możemy używac świaszczycy ale w określoenj szacie graficznej jest on symbolem nazizmu!! Więc wszystkie znaki możemy używac ale w takim kontekście żeby nie były źle kojarzone niestety więkoszośc niedoedukowanych "pismaków" uważa że to jest swastyka wymyślona przez nazistów i każda jej forma bezpośrednio się do nich odnosi.
No koniec opowiem Wam małą historię która podkreśla paradoks całej historii.
Pewnego dnia grupa innowierców w szkole spytała się czy może wejsc na religię i posłuchac bo akurat mieli trochę czasu i nie wiedzieli co robic ksiądz oczywiście sie zgodził, kiedy przyszedł czas modlitwy, wiecie jak to młodzież nie wstali przy krzyżu nie chcieli się modlic, grupa tych ludzi co weszli warunkowo na religię była zdziwiona że w Polsce jest takie bez wartościowe podejście do symboli których się w ogóle nie szanuje.
Czyli wyjaśniając o co mi chodzi to, to że ludzie którzy nie uznają żadnej świętości, ani symboliki krzyczą potem jak zobaczą nawet nie pozorną świaszczycę, tradycyjną zupełnie nie przypominającą nazistowską, jaki to jest straszny symbol powołują się na coś co kiedy jesy tym ludziom wygodnie!!

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 23, 2008, 13:47:13 pm »
Ale nie uogolniajmy tego. Bardzo lubimy mowic, jacy to nasi rodacy bywaja, a tymczasem w calej Europie i USA jest tak samo odnosnie krzyza niespodzianego. Wyobraz sobie co by mi zrobili w Anglii jakbym mial taki na szyi...

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 23, 2008, 13:53:11 pm »
Fakt może trochę to zgeneralizowałem to może powiem tak sama historia dotyczy Polaków, ale złe podejście do symboli ma swoje przykłady wszędzie.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 23, 2008, 15:11:23 pm »
Zazwyczaj symbole w założeniu miały mieć zupełnie inny wymiar niż docelowo przybrały. Idea zazwyczaj jest doskonała, a wykonanie - każdy wie jakie zwykle jest. :)
George Patton

bzyk

• Gość
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 23, 2008, 18:05:21 pm »
Jak już ktoś wspomniał wcześniej, w obecnych czasach swastyka kojarzy się jednoznacznie z Hitlerem. Wogóle dziennikarze, nie powiem że wszyscy, gdyż część to jednak odpowiednio wykształceni ludzie, porównują ten temat wyłącznie do swastyki jaka reprezentowała III Rzeszę i Hitlera. Mam nadzieję, że ten stereotyp szybko zniknie z podświadomości Polaków przynajmniej, gdyż przekonać resztę Europy, to kolejne milowe zadanie.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 23, 2008, 18:46:20 pm »
Byłem dziś na Indiana Johnes w kinie. Super! Polecam!
Przed filmem był jednak trailer filmu "Wanted" z Angeliną Jolie. Film wygląda nieźle, ale...
...film ma miec nutkę mistycyzmu w sobie, bo jest o stow. zabójców, którzy utrzymują równowagę w świecie. Oto celownik optyczny jednego z nich :))))

Tu jest trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=H6LwQKKAMfw&feature=related

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 23, 2008, 19:30:04 pm »
he he dobre ale jak będzie jakiś "mądry" pismak od razu oskarży producenta o propagowanie nazizmu  :D

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 23, 2008, 19:51:13 pm »
A mi się wydaje, ze ją tak ukryto, że bez znajomości, różnych wersji krzyża jej nie rozpoznasz :)

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 23, 2008, 19:55:28 pm »
być może, powiem szczerze że gdyby nie ten temat to ja bym się nie zorientował że to świaszczyca, to bym powiedział że to skręcony celownik  ;)

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 23, 2008, 20:10:04 pm »
Co ciekawe, w praktyce nie miałby wogóle zastosowania, bo jest nieprzydatny przy strzleaniu przy wietrze :)

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 23, 2008, 20:20:01 pm »
Taki celownik jeśli byłby dobry zostałby dawno opatentowany a nie wymyślony w zwykłym filmie.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 24, 2008, 04:35:12 am »
Jak chcemy iść jeszcze dalej, to z tego co pamiętam kiedyś byli AKowcy chcieli zmiany znaku pogotowia. Czemu???
Tutaj znak 6 Dywizji Waffen SS

A tutaj znak Pogotowia Ratunkowego

Ktoś poszedł zadaleko w interpretacji symboli.

don_fedro

• Gość
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 24, 2008, 10:50:48 am »
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9983835&ticaid=15f1a

Dyrekcja toruńskiej Galerii Wozownia odwołała wystawę, która miała przywrócić pierwotne znaczenie swastyki - prastarego symbolu przynoszącego szczęście. O losie wystawy przesądziły gorące protesty części środowiska kulturalnego Torunia.

Ekspozycja Przemysława Obarskiego miała być próbą rehabilitacji swastyki - symbolu znanego w wielu kulturach od tysięcy lat, zawłaszczonego w XX wieku przez nazistów. Na wystawie nie było żadnych nawiązań do wojny, nie było też znaku wykorzystywanego przez hitlerowców. Jednak sam pomysł otwarcia instalacji wywołał gorące protesty, między innymi Marka Żydowicza, szefa fundacji "Tumult". Jego zdaniem w kraju, w którym faszyści wymordowali miliony ludzi nie wolno wykorzystywać swastyki do działań artystycznych.

Marszałek województwa, któremu podlega galeria wstrzymał otwarcie wystawy. Prawnicy mieli sprawdzić, czy na wystawie nie ma treści nazistowskich. Nie zdążyli. Dyrektor galerii Anna Jackowska sama zrezygnowała z ekspozycji. W liście przesłanym mediom napisała, że galeria nie miała zamiaru rehabilitować znaków faszystowskich, jednak w sytuacji jaka powstała wokół wystawy nie widzi możliwości jej otwarcia. (zel)

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 24, 2008, 10:53:29 am »
Właśnie to przeczytałem... Żal.pl, "środowisko kulturalne" - ynteligenci... Eh... :/
George Patton