Autor Wątek: Świaszczyca (swastyka)  (Przeczytany 53466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pathe

• Gość
Odp: Świaszczyca (swastyka)
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 24, 2008, 11:39:29 am »
Nie no żal!
W komentarzach napisałem zwięzłą historię krzyża, to może ktoś przeczyta. Dwie negatywne rzeczy. Pismak nie napisał o historii znaku nic, a jedynie ograniczył się do notki. Jak znam WP.pl to popołudniu uzupełnią tekst jak już napiszą coś zupełnie nic związanego z etyką i prawdą. Druga sprawa to nauka dla nas, po przeczytaniu komentarzy. Nigdy nie stawiać w dyskusji o swastyce znaku równości z sierpem i młotem, bo to określa jednoznacznie znaczenie swastyki. 

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 24, 2008, 11:44:57 am »
Eh co za ludzie zupełnie nie rozumiem tego artykułu dlaczego zakazali wystawy chętnie bym na taką poszedł.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 24, 2008, 11:47:00 am »
Budujące są natomiast podpisy pod tekstem - parę osób coś jednak wie, a Ci co krzyczeli o symbolu nazistowskim zostali zbesztani :)

Pan Żydowicz jak widze jest historykiem sztuki. Słabiutko się uczyliśmy, słabiutko!
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2008, 11:57:08 am wysłana przez Pathe »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 24, 2008, 12:22:40 pm »
Ogólnie wielu ludzi ma 'niesamowitą' wiedzę na wszystkie tematy. Ale fakt, faktem, że wielu szarych ludzi uważa swastykę za symbol nazistów - po prostu nie słysząc nigdy o innych interpretacjach. Być może podobne dyskusje jak ta coś zmienią... :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 24, 2008, 12:25:11 pm »
wiecie damy tym ludziom link do naszej strony jest bardzo dobrze pokazana historia świaszczycy niech sobie poczytają i sie doedukują.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 24, 2008, 12:25:52 pm »
No i skończymy jako naziści :D

A teraz kolejna ciekawostka na temat swastyki. Swastyka była używana jako symbol u Indian! Pojawiał się szczególnie w plemionach południowo-zachodnich, w tym w plemieniu Navajo. Miała różne znaczenia. U plemienia Hopi była symbolem plemienia, dla Nawajo była znakiem leczniczym. Do tej symboliki nawiązuje niniejsze zdjecie. Indiańska drużyna koszykarska w 1909 roku.

A tu kartka z życzeniami z 1910 roku

No i mój ulubiony. 12 pułk piechoty z USA, który walczył na plażach Normandii w 1944 roku miał na ramionach taki symbol:

Zobaczcie na ściany tipi :))) Do 1930 roku WIEEEELKĄ swastykę miała na ramionach 45 Dywizja Piechoty USA (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:45th_Infantry_insignia_%28swastika%29.svg)

Jeśli ktoś jest jeszcze zainteresowany tematem, to:

Hahaha, banknot początków rewolucji w ZSRR.

ORAZ UWAGA!!!

Odznaka Kawalerii Południowo-Wschodniego Frontu  1919-20!!!!

UWAGA, znalazłem swastykę a raczej kilkadziesiąt w moim akademiku w Anglii!!!!!!!! Zrobię zdjecie potem :)
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2008, 17:05:51 pm wysłana przez Pathe »

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 24, 2008, 17:25:43 pm »
he he dobre  :) trzeba powiedzieć wszystkim komunistom jak to wygląda :-) he he ciekawe co by powiedzieli, w sumie to teraz ten co nosi świaszczycę to nie tylko jest nazista ale także komunista  :D

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 24, 2008, 17:56:50 pm »
No własnie. Czy jakbym założył tą odznakę kawalerii bolszewickiej, to propaguje komunizm, czy nazizm????????????

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 24, 2008, 18:04:47 pm »
Właśnie wiesz wydaje mi się że to zależy chyba w jakim okresie założysz taką świaszczycę i wtedy się chyba dowiesz, hm powiem że też jestem w totalnej kropce!!  ???  :o

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 24, 2008, 18:06:34 pm »
Hehe, policja Cię zatrzymuje wiadomo. Co chcą wpisać do protokołu? Propagowanie nazizmu. Ty ich informujesz, że jest to odznaka bolszewickiej kawalerii. Sąd powołuje biegłego, który stwierdza że mówisz prawdę. I co wtedy???? :D

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 24, 2008, 18:12:09 pm »
he he i wtedy siedzisz za propagowanie komunizmu bo on też jest zakazany tak samo jak nazistowski!! albo jeszcze lepiej powołani biegli sadowi stwierdzają że jest to znak przodków symbol słońca i co wtedy??  :o  :D

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 24, 2008, 18:18:51 pm »
No dobra, tyle, że w Polsce trudno skazać za propagowanie komunizmu. Można zrobić wystawę sierpa i młota, które nie miały swojego odwiecznego znaczenia, można wrzucić genitalia na krzyż, ale nie można "zabrać" swastyki Nazistom :/ Czegoś tu nie rozumiem :/

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 24, 2008, 18:45:28 pm »
wiem że tak jest!! i też tego nie rozumem i nie umiem pojąć że ludzie swobodnie chodzą z koszulką CCCP i sierpem i młotem narysowanym a jak ktoś pójdzie ze świaszczycą nawet nie hitlerowską to jest od razu napiętnowany!!

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 25, 2008, 13:58:05 pm »
Chyba chodzi o to, że us***y adolf miał bardziej znane zbrodnie niż stalin, wiadomo, holokaust i inne. Świat głównie tym się kieruje (tak mi się wydaje), do tego dochodzi rasizm jaki był stosowany, wiadomo, jak ktoś z rasy dotkniętej rasizmem zobaczy człowieka ze swastyką na klacie to chyba wiecie co wtedy czuje. Widząc CCCP napewno zareaguje lepiej niż na widok znaku nazistów. Uważam, że noszenia CCCP i swastyki nie powinno mieć miejsca w czasach obecnych!!! Zwłaszcza swastyki.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 16:34:43 pm wysłana przez Robek86 »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 25, 2008, 14:04:56 pm »
Kiler87 w części się z tobą zgodzę, że na widok publiczny nie należy jej wystawiać, przynajmniej teraz. Ale nie powiesz mi przecież, że akcja pokazania np. na serii wystaw w Polsce prawdziwego znaczenia swastyki zrobi coś złego? Moim zdaniem zabranie znaku nazistom, tak aby stał się on znów znakiem miłości i ochrony to najlepszy sposób na ich zwalczanie. Ja tu teoretyzuje, bo skala akcji musiałaby byś europejska. Nie wiem czy wiesz, ale Indie prowadzą akcję mającą na celu zmienić podejście do swastyki. Tu masz ich znak:
http://www.ivarta.com/columns/Swastika.jpg

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 25, 2008, 14:07:24 pm »
Mi się wydaję że przede wszystkim nie powinniśmy sie obnosić z symbolami, skrajnych systemów, ale świaszczycę to bym chętnie ubrał jako znak tradycji Polskiej.
Wiesz co z tego że hitler miał słynniejsze zbrodnie skoro Stalin i całą reszta "czerwonej hołoty" (cytat działaczy niepodległościowych Solidarności) zabiła o wiele więcej ludzi niż naziści, czy faszyści, po za tym komunizm rozplenił się po całym świecie a nazizm tylko we dwóch krajach. Z czego Włochy nie dopuściły sie aż tylu zbrodni co naziści. Wydaje mi się Kiler że słabo przeczytałeś nasze poprzednie posty.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 25, 2008, 14:16:14 pm »
Hehe, też miałem takie wrażenie. Widziałem ostatnio wyliczenia, że Hitler miał być winny śmierci 21 mln, a Stalin z samej kolektywizacji 15 mln, wielkiego głodu około 7 mln. Według szacunków za Stalina padło 43 mln ludzi, a Komunizm w Rosji pochłonął 62 mln osób. To czemu akurat noszenie krzyża niespodzianego jest bardziej niestosowne niż sierpa i młota??? Logika moja ustępuje.

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 25, 2008, 14:26:18 pm »
Sorka... zgadzam się w tym co napisaliście, całkiem o tym zapomniałem, poporostu chodziło mi oto, żeby ktoś nie bujał w takiej koszulce na codzień po mieście, znaku nie powinno się odbierać bo już został im nadany, ale jak bym zobaczył kogoś w koszulce ze swastyką (już seryjnie, wiem, że ten sam znak był używany w wielu innych miejscach) to nie wiadomo co by się działo. Jestem przeciwko rasizmowi i rozpowszechnianiu go, wszystkich postów nie przeczytałem tylko pare ostatnich :-\
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 16:34:59 pm wysłana przez Robek86 »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 25, 2008, 14:34:08 pm »
AAAA, to bardzo polecam lekturę pierwszych 3 stron. Nie aby cię przekonywać, bo podzielam Twój punkt widzenia w 90%, ale dla własnej wiedzy. Ja się w temat swastyki bardzo wciągnąłem, a nienawidze po równo brunatnych i czerwonych. Jak zacząłem czytać, to do teraz nie moge wyjść z podziwu ile kultur ją znało. Co do swastyki na kosztulce, to wiesz, może być to 

Ciekawe jak na coś takiego zareagować?? Koszulki te były bardzo popularne w Japonii. I czemu to nic dziwnego, bo Japończycy uznają go za symbol powodzenia :)))

I kolejna ciekawostka:

To plakat ze sztuki o baronie Ungernie estońkim niemcu walczącym z bolszewikami w czasie gdy armia czerwona zajmowała Syberię(około 1920 roku). Ungern (grany przez słynnego L. Solskiego)jest ubrany strój ze swastyką bo został namaszczony na chana przez mongolskiego odpowiednika Dalaj Lamy- Bogdo Gegena.Ungern był odbierany w Polsce bardzo pozytywnie : po rozbiciu Białych na Syberii i w Mongolii Armia Czerwona runeła na nas .Sztuka o Ostatnim Chanie została napisana przez Ossendowskiego. Ten znany polski pisarz z okresu międzywojennego który był wcześniej ...szefem wywiadu w sztabie Ungerna.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 14:36:57 pm wysłana przez Pathe »

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 25, 2008, 14:41:55 pm »
Swawstyka była wohorzystywana na większą skalę niż nam się wydaje. Co do tego pierwszego zdjęcia, to co pod nim napisałeś to prawda, nie wiem jak na to zareagować ???. Swastyka jeżeli nawiązuje w danym akcie do nazizmu to mnie to denerwuje, ale jak na drugim zdjęciu (w sztuce) to jest zrozumiałe, nie chodziło w sztuce o nazizm lecz o coś innego więc nie ma w tym raczej nic złego. Mnie swastyka kojarzy się głównie z II wojną światową ale wiem, że jest znacznie głębiej w historii wryta (gwiazda aztecka np.). Ale niech no ktoś biały wyskoczy w takiej i niech przyzna, że jest rasistą to następną osobą jaką zobaczy to będzie pewnie sam Jezus, o ile za rasizm go dopuszczą.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 16:35:22 pm wysłana przez Robek86 »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 25, 2008, 14:44:59 pm »
Tego poniżej bym nie założył, bo nie zasłużyłem, ale jest to odznaka 21 Górskiego Pułku Artyerii Polowej.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/21._G%C3%B3rski_Pu%C5%

Ja też pisałem wcześniej że jak ktoś maluje krzyż niespodziany na ścianie to szybciej jest nazistą, niż kulturoznawcą :)
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 14:46:31 pm wysłana przez Pathe »

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 25, 2008, 14:47:17 pm »
404: file not found
wyswietliło  :-\

O to dokładnie chodziło mi, nazizm a kultura. Nazizm jako największa zakała oczywiście, a kultura to wiadomo...
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 14:49:15 pm wysłana przez Kiler87 »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 25, 2008, 14:49:22 pm »
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/21._G%C3%B3rski_Pu%C5%82k_Artylerii_Polowej_21_DP_%2821st_Mountain_Field_Artillery_Regiment_of_21_ID%29.jpg

A widzisz Kiler, mówisz, że użycie swastyki w sztuce nie jest problemem. Jesteś nazistą! Czemu? Bo wczoraj lewaki niedopuścili do wystawy w Toruniu o historii swastyki, na której wogóle nie było wątków nazistowskich... Więc wpisujesz się w nurt zwolenników swastyki :D
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 14:51:38 pm wysłana przez Pathe »

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 25, 2008, 14:55:50 pm »
heh miałem na myśli, użycie jako czegoś innego niż swastykę znaną i stosowaną przez nazistów :P
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2008, 16:35:37 pm wysłana przez Robek86 »

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 25, 2008, 15:00:36 pm »
Czyli ponad 100 wersji :) Niemcy używali jednej, a na świecie jest tyle jej wersji :)