Autor Wątek: Świaszczyca (swastyka)  (Przeczytany 53465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kiler87

• Gość
Odp: Świaszczyca (swastyka)
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 25, 2008, 15:08:29 pm »
Wiem wiem, ale tamte nie były chyba tak złe jak ta niemiecka (chodzi o wykorzystanie w nazizmie itp. przynajmiej nie wiadomo mi o innych przypadkach)

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 25, 2008, 15:14:02 pm »
Przeczytaj Kiler początek wątku tam beęzie wszystko napisane co naprawdę oznacza świaszczyca i jakie było jej znaczenie!! Będzie łatwiej dyskutować, możesz sobie narysować świaszczyce jako symbol solarny, płodności, szczęścia i wielu innych pozytywnych aspektów.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 25, 2008, 15:26:00 pm »
Panowie, ale się ubawiłem!!!

hahahhahahahahahh!!!!

Kanadyjska kobieca drużyna hokejowa

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 25, 2008, 15:32:54 pm »
he he mnie najbardziej rozśmieszył ten z coca-colą  :D

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 25, 2008, 16:17:49 pm »
Kiler, błagam, zlituj się... "SWASTYKA", nie "sfastyka" się pisze. Zainstaluj sobie firefoxa (tutaj go masz), albo wrzucaj teksty do Worda, to Ci błędy popodkreśla...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 26, 2008, 01:51:37 am »
Polska harcerska Odznaka Wdzięczności z 1921 roku.

A tu swastyki z mojego angielskiego akademika. Akademik zbudowany był w 1928 roku, a ten korytarz ma 30 metrów.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2008, 01:54:50 am wysłana przez Pathe »

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 26, 2008, 10:03:22 am »
Przeczytałme już pierwsze strony tego tematu i dowiedziałem się trochę nowego. Widziałem, że znak powstał długo przed narodzinami adolfa i, że to przez niego jest okryte złą sławą. Trochę zboczyłem z kursu zdaje się  :P

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 26, 2008, 12:30:51 pm »
On chyba nadał jej złą sławę, bo znak był powszechnie znany. Zobacz na kartki z życzeniami. :)

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 26, 2008, 12:43:32 pm »
Dziwi mnie bardzo że w obecnej świadomości świaszczyca uchodzi za symbol zła mimo że była tak powszechnie znana, tak jakby ktoś nam "zresetował pamięć".

Kiler87

• Gość
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 26, 2008, 12:50:45 pm »
Prawdopodobnie daltego, że ta wersja a.h. była częściej pokazywana w tv itp.

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 26, 2008, 12:58:16 pm »
Fakt masz rację ta wersja zła świaszczycy jest popularna bo kiedyś o wrogu naizstowskim dużo się mówiło.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 26, 2008, 13:22:59 pm »
Przeczytałem gdzies opinię ludzi, którzy zobaczyli znaczek harcerski, że byli "przestraszeni" i dopiero jak się dowiedzieli co oznacza, to się uspokoili :) Ludzie tak reagują ;)

madu1906

• Gość
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 26, 2008, 23:58:09 pm »
Panowie co piszecie o swatyce to prawda. Kiedyś miała takie znaczenie. Ludobójstwa na niespotykaną dotąd skalę dokonywane pod jej szyldem zmieniły jednak diametralnie jej wizerunek. Mam pytanie które w zasadzie powinno zacząć dysputę: po co na siłę coś rozgrzeszać?

Mało tego: dziś swastyka jest symbolem nazizmu i śmiem twierdzić że z tym będzie się ludziom kojarzyć przez następne wieki.
Gdyby zaś wasza wizja przeszła tj przyjęła sie w społeczeństwie , to znalazłby się niejeden taki który za 100(przypuszczalnie) lat powiedziałby że Hitler to był pokojowo nastawiony człowiek, nikogo nie zabił skoro otaczał się wszem i wobec świaszczycą - symbolem szczęścia. Ktoś uznałby może że Hitler to wymysł wyobraźni zacofanych ludzi XX wieku...

Piszecie że lewaki mogą kultywować sobie che, sierp i młot więc wy możecie swastę.. Takie myślenie to błąd. Błędem w Polsce jest także nierówne postrzeganie totalitaryzmów typu "brunatne bebe, czerwone cacy".
Rozpowszechniając swastykę nie pomagacie w zniesieniu kultu sierpa, wręcz przeciwnie..

Rozważcie co piszecie. Bo słuchać hadko.

bzyk

• Gość
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 27, 2008, 00:06:29 am »
Madu1906 - mówisz o tym co jest teraz. My jesteśmy tutaj aby zmienić taki stereotyp. Normalną rzeczą jest, że nie uda nam się tego zrobić w całym społeczeństwie, ale przynajmniej w jego części. Ludzie pamiętający nazizm i żyjący tuż po nim, doskonale znają znaczenie swastyki dla III Rzeszy. Obecnie w szkołach - dla gimnazjalistów, jest to znak rozpoznawczy Hitlera. Co on robił wiedzą, ale nie koniecznie muszą porównywać swastykę do jego chorych planów i jej nienawidzieć.
Nasi żołnierze pluli w ten znak - będąc na ich miejscu zrobiłbym to samo.
Ale czasy się zmieniają, a na pewne rzeczy patrzy się z dystansemi wyrozumiałością.

madu1906

• Gość
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 27, 2008, 00:37:07 am »
Mówię także tym co być może.. Sam piszesz argumenty na obalenie swojego stanowiska. Faktycznie ludzie pamiętający wojnę najlepiej wiedzą co ten znak znaczy. A co w przyszłości będą o tym wiedzieć następne pokolenia?
Chodzi mi o to czy patrząc na swastykę od tej jasnej strony nie zapomną o Hitlerze którego jest dziś symbolem.
Już dzisiaj można wcisnąć ludziom spokojnie kit, a w przyszłości zapewne będzie jeszcze łatwiej.

Zaznaczam że nie neguję znaczenia pierwotnego swastyki - to oczywiste. Piszę bo czuję niesmak,
Stereotypy powiadasz? Ja postuluję odcięcie się od swastyki wszelakich grup z nią sympatyzujących. Wtedy będzie możliwy dialog pomiędzy innymi patriotycznymi stowarzyszeniami a taka jest idea WO.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 27, 2008, 00:43:29 am »
Madu, spokojnie. Dlaczego co chwila pojawia się ktoś, kto nas tu chce uczyć? Nikt tu się ze swastyką nie obnosi i nie chce negować nazistowskiego symbolu, ani zmieniać historii. Do tego  Tu chodziło tylko na początku o dyskusję o jej znaczeniach i symbolice i historii. To, że się pośmialiśmy o tym jakby potraktowano swastykę, a jak sierp i młot. Tu nie ma wizji jej promowania, czy cokolwiek. Ja sam jak zacząlem czytać uznałem ją za najbardziej uniwersalny znak w historii i mimo, że wciąż czuje się dziwnie, to uważam, że szkoda, że go utracono.

A za takie słowa madu

Piszecie że lewaki mogą kultywować sobie che, sierp i młot więc wy możecie swastę

To nie wiem, czy argumentować, czy już szablą wąsa podgolić... Za takie słowa, ehh. Kto tu kultywuje "swastę"??? To jest kulturalna dyskusja z ciekawostkami, bo np. użycie swastyki na banknocie ZSRR w 1917 roku jest ciekawostką.

madu1906

• Gość
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 27, 2008, 00:59:12 am »
Dobra to źle zabrzmiało. Język nie sługa...
Chodziło mi bynajmniej o naturalną reakcję obronną na lewactwo by zamknąć u nich słowa "o nazizmie" w swastyce; wykazując że ta nie jest do końca złym symbolem.
Jeszcze raz przepraszam za to zdanie zauważone przez Pathe.

Pathe

• Gość
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 27, 2008, 01:07:25 am »
Nie ma problemu. Ja swastyki, a raczej krzyża niespodzianego żałuję ze względu na Podhalańczyków. Piękne mieli te odznaki przedwojenne :D Wiem, że nic się nie zmieni, a po prawdzie motłochowi lepiej nie pokazywać czasem innych znaczeń symboli bo zaczną kultywować. Już sierpa i młota nadużywają. Moim jednak zdaniem wystawa jak ta w Toruniu  to była dobra inicjatywa, bo lepiej pokazać ją w sposób profesjonalny, niż malowac na murach w Łodzi.

A co do używania symboli przytocze anegdotkę:
Impreza w akademiku, Anglik przychodzi w koszulce z herbem NRD, z młotem i cyrklem. Wstaje Niemiec, który pochodzi ze wschodnich Niemiec i wkurzony pyta, "czemu to ubrałeś?", a na to Anglik "Bo to były piekne czasy"... Słów brakuje ;D

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 28, 2008, 03:07:23 am »
Obecna 21 Brygada Strzelców Podchalańskich

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 29, 2008, 01:25:22 am »
Aż dziw że jeszcze do tego nie dobrali się komuniści z "nigdy więcej"
Swiaszczyca jest wszędzie koło nas tylko my tego nawet nie zauważamy na pamiątce - dziupadze  :P też mam świaszczyce.

Namir

• Gość
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpień 23, 2008, 13:49:50 pm »
Trochę naciągane - wątpię, żeby swarzyca pojawiła się tu celowo:

Thanks to ImageShack for Free Image Hosting

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpień 28, 2008, 00:01:53 am »
trochę dziwna i nienaturalna, są 4 ramiona, jedna linia łamana w dwóch miejscach niby spełnia warunki, ale to jest ewidentnie naciągane, z każdej podobnej figury mozna wyłowić znaczek świaszczycy.

Sqadak

• Gość
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 02, 2008, 22:16:04 pm »
W mojej kolekcji mam banknot rosyjski z 1917.

Faktycznie z jednej strony pod napisem na tle jest swastyka.

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 03, 2008, 08:49:02 am »
To było już z banknotami, może ktos jeszcze ma jakieś przykłady?

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #99 dnia: Październik 03, 2008, 09:51:28 am »

1 Pułk Artylerii Motorowej

tylko chyba w złą stronę obrócona  ::)