Autor Wątek: Świaszczyca (swastyka)  (Przeczytany 51463 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Robek86

• Gość
Odp: Świaszczyca (swastyka)
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 03, 2008, 12:48:38 pm »
W dobrą stronę jest, Polskie to raczej właśnie w prawo się głównie obracały, o ile dobrze pamiętam.

kfiat

• Gość
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 26, 2009, 22:58:14 pm »
Witam,
znacie może jakies konkretne, cikawe książk, gdzie mógłbym znależć informacje o swastyce, chodzi mi o swastykę w czasach przednazistowskich i po. Piszę pracę i jest mi to potrzebne.
Dzięki

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 27, 2009, 01:24:33 am »
Kolega ostanio kupił książkę o Strzelcach Podhalańskich, były tam oddziałówki ze świaszczycą, zresztą można je znaleść nawet na wikipedii.

Monika

• Gość
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 27, 2009, 17:52:01 pm »
Napewno znajdziesz dużo informacji o Sważycy w mitologii słowiańskiej, ale również nordyckiej i hinduskiej, kiedyś czytałam konkretną książkę na ten temat, ale nie pamiętam tytułu:( jak sobie przypomnę to napiszę ;)

janina27

• Gość
« Odpowiedź #104 dnia: Marzec 09, 2009, 13:54:58 pm »
No właśnie odnośnie Karłowicza i tatrzańskich szlaków:
Polscy muzycy są autorami strony o ostatnim tatrzańskim szlaku Mieczysława Karłowicza i kamieniu upamiętniającym jego śmierć. http://karlowicz.free.fr . Pomysł witryny, jak piszą powstał z irytacji na nagminne kojarzenie przez ?turystów? kamienia Karłowicza z ?jakimś hitlerowskim grobem? i na niestworzone opowieści przewodników górskich...
Podejmują oni akcję, mającą na celu umieszczenie na szlaku pod Małym Kościelcem informacji, że głaz w dole stoku upamiętnia śmierć Karłowicza oraz krótko objaśniającego symbolikę widniejącej na nim swastyki.
Polecam zgłębienie tematu, na stronie jest dość dobrze opisane. Ale przede wszystkim najważniejsze żeby przekonać TPN, że taka informacja jest konieczna w czasach wtórnego analfabetyzmu...

Rawright

• Gość
« Odpowiedź #105 dnia: Kwiecień 13, 2009, 11:14:24 am »
W związku z tym, że w temacie był wątpliwości odnośnie strony w którą są / powinny być zwrócone ramiona swastyki, małe wyjaśnienie. Prawoskrętna odnosi się do kultu solarnego, sfery sacrum, ognia, szczęścia, dobrobytu, lewoskrętna natomiast do kultu lunarnego (księżycowego), symbol śmierci, zagłady, apokalipsy, Kali Mungi. Oczywiście to tylko odnośnie pochodzenia i pierwotnego znaczenia. W Wojsku Polskim ( i innych) były swastyki i prawoskrętne, i lewoskrętne, lecz myślę że nie wywodzono ich bezpośrednio z korzeni indoeuropejskich i słowiańskich oraz nie przywiązywano wagi do strony w którą zwrócone są ramiona. To po prostu harmoniczny, prosty, efektowny symbol.

pro

• Gość
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 07, 2009, 20:11:56 pm »
Legenda Swastyki -> www.swastika.cba.pl

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 12, 2009, 15:18:56 pm »
Na joemonsterze się pokazał artykuł o Świaszczycy - LINK.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Mścisław

• Gość
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 24, 2010, 17:19:29 pm »
w naszym narodzie swastyka występuje od tysięcy lat. Przed chrystianizacją  jako symbol Słońca, Swaroga, Swarożyca, a później poprostu Słońca. W dzisiejszych czasach owiana złą sławą z wiadomych powodów.

Havoc

• Gość
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 24, 2010, 23:15:08 pm »
Nawet Radziwiłł miał w swym herbie swastykę :D

Marbident

• Czytelnik
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 31, 2017, 22:20:04 pm »
Witam
Jestem zachwycony historią Słowian i im więcej czytam tym fascynacja wzrasta. Czytając Wasze posty na temat świaszczycy przychodzi mi na myśli jedna myśl iż jednym z powodów dla którego została użyta w II WŚ jest to iż od zawsze kościół  katolicki walczył z wierzeniami Słowian i aby pozostałości, bo tak należy nazwać zamieszkujących tereny Polski oraz innych zaatakowanych krajów nastawić negatywnie do tego jakże jak najbardziej pokojowego i multikulturowego znaku.