Autor Wątek: Mniejszość Niemiecka używa nazwy hitlerowskiej i twierdzi, że wszystko jest ok  (Przeczytany 7069 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
Mniejszość niemiecka używa nazwy hitlerowskie w Polsce, a sami w Niemczech powołują się na ważność delegalizacji Polonii przez władze hitlerowskie.
W Niemczech nadal skutkuje prawo uchwalone w 1940 r. przez hitlerowską III Rzeszę, które nie uznaje polskiej mniejszości narodowej.

- Chodzi o rozporządzenie niemieckiej Rady Ministrów z 27 lutego 1940 r. na rzecz Obrony III Rzeszy, które nakazywało rozwiązanie wszelkich organizacji polskiej mniejszości narodowej w Rzeszy oraz konfiskatę ich mienia.

Sprawę zauważa nawet Wybiórcza ;) :

Niemiecka używa nazwy hitlerowskiej

Na budynku gminnym w podopolskiej Dębskiej Kuźni wisi dwujęzyczna tablica oznajmiająca, że mieści się tam koło Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Tyle że użyta nazwa miejscowości - Eichhammer - jest z lat 30. ubiegłego wieku. Nadali ją naziści, jej stosowanie jest zakazane prawem

Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych mówi, że nazwy "nie mogą nawiązywać do nazw z okresu 1933-1945, nadanych przez władze Trzeciej Rzeszy Niemieckiej lub Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich". Tymczasem Eichhammer jest właśnie taką nazwą.

Brak porządku prawnego

Pierwszy zwrócił na to uwagę Bernard Sojka, publicysta, jeden z byłych działaczy TSKN na Opolszczyźnie. W majowym numerze czasopisma "Beczka" zauważył: "W mojej gminie, zarządzanej przez sekretarza TSKN Rafała Bartka, nikt nie panuje nad porządkiem fizycznym ani prawnym. Na niewykorzystywanym obiekcie gminnym w Dębskiej Kuźni, wyremontowanym niechlujnie kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych, wiszą dwie dwujęzyczne tablice, jedna z nazwą miejscowości Dembiohammer - zgodnie z ustawą, druga z nazwą z czasów Adolfa - Eichhammer".

Na zamieszczonym tam zdjęciu widać tablicę koła TSKN z nazwą z lat 30., a obok tablicę Samorządowego Domu Spotkań z nazwą przetłumaczoną na Dembiohammer - czyli tą urzędową.

Z szefową koła Marią Kwiecińską nie udało nam się skontaktować. Dowiedzieliśmy się jednak od mieszkańców, że tablica z Eihchammer jest stara, sprzed 20 lat, ze starej siedziby koła Mniejszości, a teraz powieszono ją na nowym budynku.

Przypomnijmy też, że wielu działaczy MN z Dębskiej Kuźni już wiele miesięcy temu mówiło "Gazecie", iż nie rozumie, dlaczego te przedwojenne nazwy miałyby kogoś razić. - Przed wojną miejscowość nazywała się Eichhammer, a to, co teraz powiesili, Dembiohammer, to ni pies, ni wydra, ani to po polsku, ani po niemiecku. I mnie się to nie podoba. Byłem kiedyś w sejmiku i usłyszałem, że te przedwojenne nazwy Hitler nadał, więc z nimi powracać nie będziemy. Tylko co w samej tej nazwie jest złego? "Eich" to znaczy żołądź. Co to ma z nazizmem wspólnego? - pytał m.in. Leo Joshko, aktywny lokalny działacz, senior TSKN.

Poprosiliśmy więc o wyjaśnienia Rafała Bartka, który nie dość, że jest sekretarzem TSKN, to należy do miejscowej władzy, gdyż pełni funkcję przewodniczącego Rady Gminy w Chrząstowicach, do której należy Dębska Kuźnia.

W pierwszej chwili uznał, że kiedy nazwa pojawiła się na tej tablicy (już de facto historycznej, skoro z początku lat. 90.), nie była prawnie zakazana. - Poza tym co innego nazwy oficjalne na tablicach przy drogach, na urzędach, a co innego na tablicy należącej do DFK [czyli do koła mniejszości - przyp. red.] - wyjaśnił, dodając, że nie badał tej sprawy i że kiedy był tam ostatnio, nic jeszcze nie wisiało. - Muszę poznać szczegóły - powiedział nam.

Eichhammer zniknie?

Ale po kilkunastu minutach Rafał Bartek oddzwonił. - To jest jednak budynek użyteczności publicznej i ze względu na to, że to nowa siedziba, stworzona w czasie obowiązywania ustawy, nie ma raczej możliwości, aby znajdowała się tam tablica historyczna z taką nazwą - powiedział i zapewnił, że z pewnością lokalnym działaczom zwróci na to uwagę, kiedy będzie z nimi rozmawiał. - Owszem, mogą tę tablicę zachować na pamiątkę, zawiesić gdzieś w biurze, ale nie na zewnątrz. Poza tym wprowadzają ludzi w błąd, skoro obok wisi inna tablica z inną już nazwą po niemiecku. Jeśli ustaliliśmy, że powszechnie ma być używane Dembiohammmer, to tak niech zostanie. Eichhamemer może przypominać historię Dębskiej Kuźni jak np. na totemie przy kościele, na którym są wszystkie funkcjonujące kiedyś nazwy miejscowości - wyjaśnił.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

barteq_g

• Gość
Odp: Mniejszość Niemiecka używa nazwy hitlerowskiej i twierdzi, że wszystko jest ok
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2010, 14:01:01 pm »
Za takie prowokacje powinna być surowa kara.

Kamil

• Gość
W Niemczech nadal skutkuje prawo uchwalone w 1940 r. przez hitlerowską III Rzeszę, które nie uznaje polskiej mniejszości narodowej.
Na początek radziłbym nie histeryzować. Ustawy sprzed 1949 r., które są sprzeczne z Konstytucją RFN, nie mają mocy prawnej, dlatego też władze niemieckie nie mogą ich odwołać. W RFN nie ma mniejszości polskiej, bo Polonia niemiecka zamieszkuje obszar Niemiec (stan z 1990), krócej niż wymagane 100 lat. Do 1940 funkcjonowała polska mniejszość, ale teraz nie są to już Polacy, tylko Niemcy pochodzenia polskiego, bo się zgermanizowali.

EDIT: Chciałbym zwrócić przy okazji uwagę, że górnośląska mniejszość etniczna nie jest wpisana do Ustawy, a spełnia wymagania... więc pierw niech polski rząd zajmie się swoim podwórkiem...

Eichhammer
Nie znam się zbytnio na tej nazwie. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, co jest w tej nazwie złego, prócz tego, że wprowadzili ją naziści?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 20:01:05 pm wysłana przez Kamil »

Zaglowiec36rok

• Gość
Na początek radziłbym nie histeryzować. Ustawy sprzed 1949 r., które są sprzeczne z Konstytucją RFN, nie mają mocy prawnej, dlatego też władze niemieckie nie mogą ich odwołać. W RFN nie ma mniejszości polskiej, bo Polonia niemiecka zamieszkuje obszar Niemiec (stan z 1990), krócej niż wymagane 100 lat. Do 1940 funkcjonowała polska mniejszość, ale teraz nie są to już Polacy, tylko Niemcy pochodzenia polskiego, bo się zgermanizowali.

EDIT: Chciałbym zwrócić przy okazji uwagę, że górnośląska mniejszość etniczna nie jest wpisana do Ustawy, a spełnia wymagania... więc pierw niech polski rząd zajmie się swoim podwórkiem...
Nie znam się zbytnio na tej nazwie. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, co jest w tej nazwie złego, prócz tego, że wprowadzili ją naziści?

Kolego, nikt tu nie histeryzuje. Dbamy jedynie o swój interes.

Odpowiadam po kolei.

1) Nie znasz się na prawie, to nie pisz bajek. Skoro ustawy III Rzeszy nie mają mocy prawnej, to znaczy że nie obowiązują, a to znaczy też zgodnie z prawem w Niemczech jest mniejszość polska. Ale faktycznie Niemcy nie chcą jej uznać. Nie opowiadaj tez baj dla dorosłych, że wszyscy Polacy tam przybyli po 45 i się zgermanizowali. Wystarczy, żeby choć 5% z tych dwóch milionów czuła się Polakami i ma prawo być mniejszością polska uznaną przez spadkobierców  III Rzeszy, czyli RFN.

3) Rząd polski powinien w pierwszej kolejności dbać o interes Polaków i to jest priorytet. Ślązacy nie są nigdzie uznawani za naród, więc nie mogą byc uznani za mniejszość narodową.

3) Nie wiem co złego jest w tej nazwie jako takiej. Polskie prawo zakazuje używania nazw geograficznych powstałych w systemach totalitarnych, a takim była III Rzesza Niemiecka. I chyba dobrze, ze denazyfikujemy nazwy geograficzne.

4) A Ty też jesteś RAsiowcem?

MarcinS

• Gość
I oto co z umysłem człowieka robi polska szkoła . W podręcznikach dla liceum i gimnazjum faktycznie pojawia się narodowość sląska , jednak jak dla mnie jest do zbytnie uproszczenie . Nie ma przecież narodowości Mazowieckiej , Wielkopolskiej , Małopolskiej , Pomorskiej . Ślązacy chca nawet autonomii jednak jej nie dostaną ponieważ większośc tam stanowią osoby podające się za Polaków . Z ta narodowościa sląską to trochę tak samo jak ,, naród góralski " :
http://www.ioh.pl/pelne.php?Art=1052&Strona=6
Obiektywnie rzecz ujmując ślązacy to grupa etniczna :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_etniczna
tak jak napisałes , ale to nie jest to samo co naród , żeby mieli miec autonomię .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 20:38:41 pm wysłana przez MarcinS »

Kamil

• Gość
1. Co do sprawy mniejszości mają polscy robotnicy z okresu po 1945? Z matmy specem nie jestem, ale od tego czasu minęło mniej niż 100 lat. Status mniejszości mieli robotnicy z okresu do 1940 r.
2. Niemcy uznają polską mniejszość, jeśli będzie tam zamieszkiwać 100 lat.
3. To niech te 5% się pokaże, bo jak na razie statusu chce Polonia z okresu 1945+.

4. Tak, władze RP powinny dbać o interes polskich obywateli na obczyźnie, ale nie może robić tego na przekór prawu.
5. Ty jesteś patriotą, czy nacjonalistą? Co z tego, ze nie są uznawani? Uznają siebie za odrębną grupę, więc nią są, czy tego chcesz, czy nie. Z jakiej racji najliczniejsza mniejszość etniczna nie jest wpisana do ustawy, choć (w przeciwieństwie do Polonii niemieckiej) spełnia warunki uznania za mniejszość.

6. Nie wiem jaki jest sens w zabranianiu używania tych nazw. Rozumiem jeszcze "Hitlerburg", ale taka zwykł nazwa?

7. Nie jestem w RAŚ.

Nie ma przecież narodowości Mazowieckiej , Wielkopolskiej , Małopolskiej , Pomorskiej .
8. A użytkownicy języka pomorskiego?
9. Czy wy kiedykolwiek mieliście kontakt z kimś z mniejszości? Ślązacy są mniejszością, bo się za nią uważają. Proste. Deklarowali tak w czasie Spisu..

Ślązacy chca nawet autonomii jednak jej nie dostaną ponieważ większośc tam stanowią osoby podające się za Polaków .
Dobry żart.
10. Co z tego, że uważają się za Polaków?

Z ta narodowościa sląską to trochę tak samo jak ,, naród góralski " :
11. To w czasie Wiosny Ludów powstał naród góralski?

tak jak napisałes , ale to nie jest to samo co naród , żeby mieli miec autonomię .
12. Autonomia się należy jako mniejszości.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 20:52:30 pm wysłana przez Kamil »

MarcinS

• Gość
8. A użytkownicy języka pomorskiego?
9. Czy wy kiedykolwiek mieliście kontakt z kimś z mniejszości? Ślązacy są mniejszością, bo się za nią uważają. Proste. Deklarowali tak w czasie Spisu..
8. To tylko folklor .
9. Tak , miałem .

Dobry żart.
10. Co z tego, że uważają się za Polaków?
10. To , że skoro większość to Polacy to nie ma możliwości robienia tam autonomii poniewaz z formalnego punktu widzenia teren ten jest zamieszkały przez Polaków . Np. strefa gazy to autonomia , poniewaz tam większość to Palestyńczycy , a na Śląsku większośc to Polacy , tak trudno zrozumieć . Równie dobrze można zapytac co z tego , że pare osób na Śląsku uwaza się za Ślązaków . W szpitalach psychiatrycznych sa ludzie , którzy uwazają się za wcielenie Jezusa ;) .

11. To w czasie Wiosny Ludów powstał naród góralski?
12. Autonomia się należy jako mniejszości.
11. Nie , teoretycznie był od zawsze w praktyce górale uważali się zawsze za Polaków . Naród góralski to wymysł Hitlerowskich Niemiec .
12. Ok . Zróbmy więc autonomie homoseksualistom .

[admin=Twisterro]A na forum znajdują się ludzie, co uważają że gadają z sensem. Uważaj z jęzorem, bo Ci go warnem przytnę.[/admin]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 21:39:13 pm wysłana przez Twisterro »

Zaglowiec36rok

• Gość
"1. Co do sprawy mniejszości mają polscy robotnicy z okresu po 1945? Z matmy specem nie jestem, ale od tego czasu minęło mniej niż 100 lat. Status mniejszości mieli robotnicy z okresu do 1940 r."

Polacy mieszkają w Niemczech dłużej niż sto lat. Prawda, ze większość przyjechała potem, ale nie wszyscy. Przed wojną byli mniejszością, Niemcy - podobno bezprawnie - znieśli ten status i nie chcą go przywrócić. Wprawdzie większość starej Polonii wymordowali, ale to w ich stylu - zamordować i nie ma problemu.

"2. Niemcy uznają polską mniejszość, jeśli będzie tam zamieszkiwać 100 lat.'

Zatem dwójka nie jest prawdą, bo właśnie nie uznają.

"3. To niech te 5% się pokaże, bo jak na razie statusu chce Polonia z okresu 1945+."

A co ma pokazać? Poczytaj sobie o współczesnym Rodle i mecenasie Hamburze.

"4. Tak, władze RP powinny dbać o interes polskich obywateli na obczyźnie, ale nie może robić tego na przekór prawu."

Jak to na przekór prawu?

"5. Ty jesteś patriotą, czy nacjonalistą? Co z tego, ze nie są uznawani? Uznają siebie za odrębną grupę, więc nią są, czy tego chcesz, czy nie. Z jakiej racji najliczniejsza mniejszość etniczna nie jest wpisana do ustawy, choć (w przeciwieństwie do Polonii niemieckiej) spełnia warunki uznania za mniejszość."

No, ale nie są uznawani za naród i nic na to nie poradzę, bez względu na to kim jestem.  A że są tacy Ślązacy, którzy uznają siebie za osobną grupę to wiem, ale nie czyni to jeszcze z nich narodu.

"6. Nie wiem jaki jest sens w zabranianiu używania tych nazw. Rozumiem jeszcze "Hitlerburg", ale taka zwykł nazwa?"

Tak stanowi prawo. Ja go nie ustanawiałem. Chociaż prywatnie jestem za polonizacją ponazistowskich i posowieckich nazw.

"12. Autonomia się należy jako mniejszości."

Po tym, jak wykołowano nas w Jałcie, nie możemy oddać nawet cm kwadratowego ziemi. Jak to mądrze skonstatował Tony Soprano - Pan Bóg więcej ziemi nie stworzy.

Poza tym gadamy tu nie na temat. Chociaż uderzanie w polski interes, to w sumie antypolonizm.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 21:06:49 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

Twisterro

• Stowarzyszenie
Kamilu, autonomia nie 'należy' się nikomu. Jej przyznanie jest politycznym ustaleniem i sens jej istnienia musi mieć umotywowanie.
Jedyne co, to status mniejszości etnicznej technicznie się należy, z czym nie polemizuję. Jeżeli ktoś uważa się za mniejszość etniczną, ma historyczne do tego prawo i ma odpowiednio wielu ziomków myślących podobnie, to czemu by im tego nie przyznać.

Zgodzę się jednak z Tobą, że w Niemczech nie ma mniejszości etnicznej polskiej. Tak samo jak Turcy co tam mieszkają nie mają statusu mniejszości etnicznej. Skąd w Niemczech mniejszość mieszkająca od 100 lat, skoro Polska otrzymała w zasadzie wszystkie ziemie, gdzie Polacy mieszkali po II WŚ.
@Zaglowiec - gdzie w dzisiejszych Niemczech jest obszar zamieszkiwany przed II WŚ przez Polaków? Skąd by się tam mogli wziąć? Przecież to wszystko są tereny odwiecznych landów, i nawet za I Rzeszy nie były w rękach jakichkolwiek polskich dynastii...

MarcinS - w tym 12 punkcie to tak żałośnie zabrzmiało, że powinieneś się wstydzić za samego siebie...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

MarcinS

• Gość
MarcinS - w tym 12 punkcie to tak żałośnie zabrzmiało, że powinieneś się wstydzić za samego siebie...
Wiem , ale tak jakoś mnie natchnęło , żeby to napisać ;) .

Twisterro

• Stowarzyszenie
Odp: Mniejszość Niemiecka używa nazwy hitlerowskiej i twierdzi, że wszystko jest ok
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2010, 21:28:43 pm »
To nie było powiedziane żartobliwie. Chodzi mi o to, że przykład był idiotyczny i dziecinny. Nie mówimy tu o seksualności, czy pragnieniach rodzinnych, a co najwyżej o przynależności etnicznej...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Kamil

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 09, 2010, 21:32:01 pm »
8. To tylko folklor .
1. I zawsze to był folklor?

To , że skoro większość to Polacy to nie ma możliwości robienia tam autonomii poniewaz z formalnego punktu widzenia teren ten jest zamieszkały przez Polaków
2. A pytałeś tych Polaków za kogo się uważają? Na Górnym Śląsku ludzie narodowości polskiej utożsamiają się z Polską i Śląskiem. Są Ślązakami narodowości polskiej, więc nie wciskaj mi kitu, ze by masowo odrzucili autonomię.. Do tego ja pisałem tylko o śląskiej grupie etnicznej.

Równie dobrze można zapytac co z tego , że pare osób na Śląsku uwaza się za Ślązaków . W szpitalach psychiatrycznych sa ludzie , którzy uwazają się za wcielenie Jezusa
3. Nie parę osób, tylko 173 tys. ludzi.
4. Czy aby obrażanie innych narodowości/grup etnicznych jest zgodne z regulaminem?

11. Nie , teoretycznie był od zawsze w praktyce górale uważali się zawsze za Polaków . Naród góralski to wymysł Hitlerowskich Niemiec .
5. A naród śląski powstał w czasie Wiosny Ludów, czyli wtedy kiedy naród polski, czy każdy inny.

12. Ok . Zróbmy więc autonomie homoseksualistom .               
                              6. Ja tu z Tobą logicznie rozmawiam, a Ty piszesz o autonomii dla homo. Bądź łaskaw nie szukać awantury w dyskusjach ze mną.

Polacy mieszkają w Niemczech dłużej niż sto lat. Prawda, ze większość przyjechała potem, ale nie wszyscy. Przed wojną byli mniejszością, Niemcy - podobno bezprawnie - znieśli ten status i nie chcą go przywrócić. Wprawdzie większość starej Polonii wymordowali, ale to w ich stylu - zamordować i nie ma problemu.
7. Ci Polacy sprzed wojny zostali wymordowali, lub zgermanizowani, więc status mniejszości przepadł (kto miał go mieć?). potem dopiero napływali Polacy i jeszcze kilka dekad i będą mniejszością.

A co ma pokazać? Poczytaj sobie o współczesnym Rodle i mecenasie Hamburze.
8. Mogę prosić publikacje?

Jak to na przekór prawu?
9. Niemieckie prawo daje Polakom prawo do tego statusu za kilka dekad.

No, ale nie są uznawani za naród i nic na to nie poradzę, bez względu na to kim jestem.  A że są tacy Ślązacy, którzy uznają siebie za osobną grupę to wiem, ale nie czyni to jeszcze z nich narodu.
10. Jak odpowiadasz na moje posty, to odnoś się do nich a nie do czegoś innego, OK? Gdzie ja pisałem o śląskiej mniejszości narodowej?

Po tym, jak wykołowano nas w Jałcie, nie możemy oddać nawet cm kwadratowego ziemi. jak to mądrze skonstatował Tony Soprano - Pan Bóg więcej ziemi nie stworzy.               
11. Wiecie czego nie lubię w dyskusji? Gdy ludzie używają terminów, których nie rozumieją, a Ty ewidentnie nie rozumiesz terminu "autonomia".

Kamilu, autonomia nie 'należy' się nikomu. Jej przyznanie jest politycznym ustaleniem i sens jej istnienia musi mieć umotywowanie.
Jedyne co, to status mniejszości etnicznej technicznie się należy, z czym nie polemizuję. Jeżeli ktoś uważa się za mniejszość etniczną, ma historyczne do tego prawo i ma odpowiednio wielu ziomków myślących podobnie, to czemu by im tego nie przyznać.
12. Autonomia została zniesiona niezgodnie z prawem.
13. Niby dlaczego status się nie należy?
14. 173 tys. to mało? Największa mniejszość w Polsce.

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 09, 2010, 21:41:23 pm »

@Zaglowiec - gdzie w dzisiejszych Niemczech jest obszar zamieszkiwany przed II WŚ przez Polaków? Skąd by się tam mogli wziąć? Przecież to wszystko są tereny odwiecznych landów, i nawet za I Rzeszy nie były w rękach jakichkolwiek polskich dynastii...

Odpowiadam Twisty: Mniejszość Polska zamieszkiwała  i cześć potomków nadal zamieszkuje Zagłębie Ruhry, Bradenburgię, Saksonię. Berlin był jednym z większych skupisk Polaków przed wojną - ciekawa jest historia Banku Słowiańskiego (pieniądze oczywiście zagrabił Hitler) . Emigrowali tam głównie za chlebem w XIX wieku. Wprawdzie Hitler dużo z nich zabił i zniszczył ich instytucje, ale jakoś do wojny mieli status mniejszości. To, ze po wojnie dojechali inni to inna sprawa. Do Polski na pewno tez jacyś Niemcy dojechali po wojnie, np. w 90. latach i mogą korzystać z praw, ktore wynikają z tego, iż uznaliśmy Niemców za mniejszość narodową.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 09, 2010, 21:46:09 pm »
Nie zauważyłem tego chamskiego tekstu co do 4 punktu. Ostrzegam, by nie przeginać.

12. Autonomia została zniesiona niezgodnie z prawem.
Została zniesiona przez PRL. Ale RFN też ma inną konstytucję niż Republika Weimarska.
13. Niby dlaczego status się nie należy?
14. 173 tys. to mało? Największa mniejszość w Polsce.
Cały Śląsk zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi. To ciut więcej niż, te dajmy na to 200 tysięcy, Ślązaków. Jakie są Twoim zdaniem podstawy, by dać autonomię w oparciu o tak nieliczną mniejszość?

Zaglowiec, cóż, to jest argument. Niemniej jednak, czy istnieją jeszcze ich potomkowie? Czy teraz istnieje jakaś licząca się liczba Polaków sprzed II WŚ niewymordowana przez Hitlera. Bo jak nie, to niestety podstawy prawne już nie istnieją... :(
George Patton

Kamil

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 09, 2010, 21:47:00 pm »
Mniejszość Polska została wybita, lub zgermanizowana!!!! Gdyby Tatarzy polscy wymarli, a na ich miejsce przyszli inni Tatarzy, to Ci nowi nie mieliby już statusu mniejszości etnicznej.

Nie zauważyłem tego chamskiego tekstu co do 4 punktu. Ostrzegam, by nie przeginać.
W szpitalach psychiatrycznych sa ludzie , którzy uwazają się za wcielenie Jezusa
Sory, ale to jest ewidentna obraza Ślązaków. Autor porównuje Ślązaków do chorych psychicznie..

Została zniesiona przez PRL.
Tak, ale niezgodnie z prawem.

Cały Śląsk zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi. To ciut więcej niż, te dajmy na to 200 tysięcy, Ślązaków. Jakie są Twoim zdaniem podstawy, by dać autonomię w oparciu o tak nieliczną mniejszość?
1. Pytałem Cię o status mniejszości.
2. A skąd wiesz, że Polacy też by jej nie chcieli?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 21:50:22 pm wysłana przez Kamil »

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 10, 2010, 20:24:54 pm »
To nie było powiedziane żartobliwie. Chodzi mi o to, że przykład był idiotyczny i dziecinny. Nie mówimy tu o seksualności, czy pragnieniach rodzinnych, a co najwyżej o przynależności etnicznej...
To od tej gorączki , ale kazdemu może zdarzyc sie jakieś bezsensowne powiedzenie , albo wpadka słowna .

1. Nie zawsze , ale na pewno od kilkudziesięciu lat .
3. A ile osób zyje na Śląsku w ogóle ?
4. Przepraszam wszystkich Ślązaków . Naprawdę nic do was nie mam , ale po co wam ta autonomia nie wiem .
5. Kiedy powstał naród polski ?
IX w. - formowanie się pierwszych wspólnot plemiennych ( jescze nie naród , ale grupy etniczne , z których ten naród powstał ) .
X w. - powstanie państwa Polskiego .
XIV - XVIII w rzeczpospolita szlachecka , narodem jest szlachta .
powstanie kościuszkowskie - jednak uboga część społeczeństwa okazuje się bardziej patriotyczna niż naród szlachecki .
To jest cały proces powstawania narodu . Rozpoczął się w IX wieku , skonczył na przełomie XVIII i XIX wieku .
6. Przepraszam za ta autonomię dla homo , ale kazdemu raz na jakiś czas może wymsknąć się coś głupiego . Dlatego tez przepraszam za to i za to : W szpitalach psychiatrycznych sa ludzie , którzy uwazają się za wcielenie Jezusa .

W szpitalach psychiatrycznych sa ludzie , którzy uwazają się za wcielenie Jezusa
Sory, ale to jest ewidentna obraza Ślązaków. Autor porównuje Ślązaków do chorych psychicznie..
Nie , porównuję do tej określonej sytuacji . Osoba ta może byc wcieleniem Jezusa , ale nie musi i nie ma na to żadnych dowodów poza jej słowem . Podobnie za Ślazakami uwazają się za osobny naród , a tymczasem bardziej podchodza pod grupę etniczna co nie oznacza , że nie maja prawa czuc się narodem . Problemem jest tutaj kwestia , czy to , że nawet byliby którymś z kolei wcieleniem Jezusa sprawia , że są kims lepszym . A dlaczego w szpitalach psychiatrycznych ? Przez dużą część społeczeństwa RAŚ jest własnie traktowany jak taki pacjent .

A więc wbrew pozorom w tej wypowiedzi nie było nic obraźliwego , ale wszystkich ją dotkniętych przepraszam .

« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2010, 20:35:57 pm wysłana przez MarcinS »

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 10, 2010, 20:33:42 pm »
Mniejszość polska nie została "całkowicie wybita", chociaż tego Niemcy chcieli.  A kto przyszedł, a kto nie, to bez znaczenia. Każdy kiedyś skądś przyszedł. Proponuje ignorować antypolskie trollowanie. Nie podoba się, to nie trzeba tu pisać. Zresztą ten wątek dotyczy tego, że  mniejszość niemiecka w Polsce (tak, my uznajemy mniejszość niemiecką, a Niemcy polskiej nie chcą - zniósł ten status Polakom sam Hitler) używa czasami nazw nazistowskich. To nawiązanie jest niedopuszczalne.

Proponuję nie wychodzić poza wątek.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2010, 20:35:51 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 12, 2010, 18:45:10 pm »
Wg mnie powinno się zlikwidować jakiekolwiek mniejszości narodowe i przywileje dla nich. Byłoby po kłopocie.