Autor Wątek: Likwidacja powstańczych grobów w Poznaniu  (Przeczytany 12608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Likwidacja powstańczych grobów w Poznaniu
« dnia: Sierpień 22, 2010, 12:24:03 pm »
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zajęta stawianiem pomników bolszewickim najeźdźcom nie zauważa likwidacji powstańczych grobów w Poznaniu.

Na Poznańskich cmentarzach znajduje się wiele grobów powstańców wielkopolskich. Jak podało RMF24 na niektórych z nich pojawiły się naklejki z informacją o likwidacji grobu. Informację tego rodzaju nakleiła spółdzielnia “Uniwersum” administrująca poznańskimi cmentarzami. Powodem ma być brak opłat.

Dla władz tej spółdzielni cmentarz nie jest miejscem pamięci a przedsiębiorstwem nastawionym na zysk. Stąd też ten brak szacunku dla grobów ludzi, którzy walczyli o polskość tych ziem. Dziwi też postawa władz miasta, która doprowadziła do zaistniałej sytuacji.

Twisterro

• Stowarzyszenie
Odp: Likwidacja powstańczych grobów w Poznaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2010, 20:09:04 pm »
Da się to jakoś odkręcić? Może jakaś zrzutka na opłacenie grobów? Ktoś coś wie?
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2010, 20:12:36 pm »
Twisterro, znajdż adresy do Prezydenta Poznania, Rady Miasta oraz spółdzielni "Uniwersum" i wrzuć je tutaj. Ja napiszę kilka słów i wyślemy indywidualnie pytanie, dlaczego nie dbają o groby.

Cichociemny

• Czytelnik
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2010, 22:14:15 pm »
Twisterro, znajdż adresy do Prezydenta Poznania, Rady Miasta oraz spółdzielni "Uniwersum" i wrzuć je tutaj. Ja napiszę kilka słów i wyślemy indywidualnie pytanie, dlaczego nie dbają o groby.

SPÓŁDZIELNIA UNIVERSUM. 61-777 POZNAŃ, ul. Woźna 15 a

Akurat miałem wolną chwilę...

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 22, 2010, 22:19:33 pm »
Super, a weź jeszcze proszę do tej spółdzielni uniwersum znajdź, do kompletu. Wzór listu jutro tu wkleję.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2010, 22:20:59 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2010, 22:31:21 pm »
email do Uniwersum -> info@universum-poznan.com.pl
innego niestety nieznalazlem :(
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 23, 2010, 21:24:39 pm »
Dzięki Smiechu i Cichociemny za adresy - bierzemy je wszystkie - choć są tylko dwa!

Oto propozycja tekstu listu do wszystkch wymienionych wyżej władz - czym na większą ilośc adresów walimy, tym lepiej!

Przeróbcie na swoja modłę. Główny adresat - Prezydent Poznania, do wiadomości reszty urzędników:

•    

"Szanowny Panie Prezydencie,

Z ogromnym zdziwieniem, a także – niestety – oburzeniem odebrałem  informację na temat planowanej likwidacji grobów powstańców wielkopolskich. Ze  zdziwieniem, ponieważ przekonanie, że bycie człowiekiem każe nam dbać o mogiły  przodków, wydaje się powszechne. Z oburzeniem, gdyż sprawa dotyczy mogił  Polaków, którzy walczyli o wolność Wielkopolski, w tym i jej serca, Poznania. 
    Czy brak szacunku dla ich grobów, zapomnienie i akceptacja  ich likwidacji, oznacza, że Miasto Poznań wpisuje się w tradycję, którą  zapoczątkowali niemieccy naziści, kiedy to wkraczając w 39 roku do Wielkopolski  rozpoczęli masową zemstę na powstańcach oraz na pamięci o ich dziele, mordując  powstańców, ich rodziny oraz niszcząc pamięć o Powstaniu?
    Mamy nadzieję, że Pański urząd nie popiera tej antypolskiej tendencji  i Poznań zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wielopolscy bohaterowie spoczywali  w spokoju w swoich mogiłach.
    Proszę o godną Pana urzędu odpowiedź.
  • Jan Kowalski
  • O sprawie dowiedziałem się ze strony: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-groby-powstancow-wielkopolskich-do-likwidacji,nId,293345"

ANTYPOLONIZM NIGDY I ANI GRAMA WIĘCEJ!

« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2010, 21:39:00 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2010, 22:05:52 pm »
Świetna robota, list wysłałem.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2010, 23:55:16 pm »
Poszło :)
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2010, 18:57:06 pm »
Na stanowiskach kierowniczych coraz mniej prawdziwych polaków a ta hołota rodem z prl-u nie szanuje naszej historii - to wszak Bismarck powiedział o Polakach zabierzcie im ich kulturę ,język ,a w trzecim pokoleniu przestaną być Polakami i to tragiczne bo mówił o mieszkańcach wielkopolski!!! okazuje się, że nie trzeba do realizacji tego założenia niemców wystarczy wojewoda poznański  i to z naszego wyboru!!!!.

///Poprawiłem formatowanie - P.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2010, 19:40:57 pm wysłana przez p1tereQ »
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2010, 21:56:08 pm »
Wysłałem.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2010, 22:12:11 pm »
a z drugiej strony Bismarc powiedzial: "Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich" ;)

List wyslalem do Prezydenta jak i po malej poprawce do Uniwersum :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2010, 22:22:53 pm wysłana przez smiechu »

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2010, 22:34:08 pm »
Rośniemy w siłę, jestem dumny z tego że wspólnie działamy.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 25, 2010, 10:07:58 am »
Chwila, chwila, czy zrujnowane przez czas, zaniedbane, nieodwiedzane nagrobki są godne pamięci powstańców??
   Powiedzmy, że te płyty cmentarne pozostaną i co dalej? Emocje opadną, a one dalej będą zamieniać się w gruz, porastający chwastami.
Nie tędy droga.

Moim zdaniem szczątki powinny zostać przeniesione do zbiorowej mogiły, przy której stanąłby by pomnik lub przynajmniej tablica upamiętniająca heroizm powstańców. No ale cóż, to tylko mój punkt widzenia:/
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2010, 10:19:47 am »
Chwila, chwila, czy zrujnowane przez czas, zaniedbane, nieodwiedzane nagrobki są godne pamięci powstańców??
   Powiedzmy, że te płyty cmentarne pozostaną i co dalej? Emocje opadną, a one dalej będą zamieniać się w gruz, porastający chwastami.
Nie tędy droga.

Moim zdaniem szczątki powinny zostać przeniesione do zbiorowej mogiły, przy której stanąłby by pomnik lub przynajmniej tablica upamiętniająca heroizm powstańców. No ale cóż, to tylko mój punkt widzenia:/

Ale w tej chwili groby chcą CAŁKOWICIE USUNĄĆ. Najpierw trzeba zapobiec likwidacji grobów, a później można pomyśleć nad innymi aspektami.
List wysłałem rzecz jasna :)
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 25, 2010, 10:29:13 am »
Nad innymi aspektami trzeba myśleć już, gdyż groby tak czy owak zostaną całkowicie usunięte.

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 01, 2010, 19:12:59 pm »
Wie ktoś jak się sprawy obecnie mają w omawianej kwestii?, widzę temat troszkę przycichł. Znaleźli się ludzie, którzy opłacili miejsca pochówku?

Tak na marginesie. Ludziom walczącym  o wolność ojczyzny usuwa się miejsca wiecznego spoczynku, a Sowietom na naszych ziemiach odnawia się cmentarze. Tyle dobrze, że nie na nasz koszt.
Rozpoczął się remont cmentarza oficerów radzieckich
Ponad 700 mogił, ogrodzenie oraz pamiątkowy panteon zostaną  odnowione podczas rozpoczętego w środę remontu cmentarza oficerów  radzieckich we Wrocławiu. Prace zostaną przeprowadzone na koszt  ambasady Rosji.

Cmentarz oficerów radzieckich we Wrocławiu jest wojenną nekropolią  oficerów radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób  odniesionych w czasie oblężenia Wrocławia w 1945 r. Pochowano tu 763  radzieckich oficerów, w tym 69 nieznanych z imienia i nazwiska,  pochodzących głównie z 6. Armii I Frontu Ukraińskiego pod dowództwem  gen. Władimira Głuzdowskiego. Wśród pochowanych znajdują się także dwaj  niemieccy antyfaszyści - Horst Viedt i Josef Wagner.

Wrocławianie podchodzą do rosyjskiej inicjatywy przychylnie. Podoba im  się fakt, że cmentarz wypięknieje bez wydawania ani grosza z miejskiej  kasy.

- Jeżeli ma to być tylko renowacja, a nie żadne  upamiętnienie z kontekstem politycznym, to jestem jak najbardziej za -  tłumaczy Piotr Bugaj, historyk z Wrocławia. - Cmentarz zwraca uwagę,  więc warto, aby wyglądał ładnie. Dobrze, że tak się stanie, szczególnie  kiedy wszelkie koszta pokryją Rosjanie.

Rosjanie jakoś potrafią, odnawiać swoje cmentarze, nawet poza granicami swojego państwa, a my co?

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 01, 2010, 19:24:56 pm »
Jak informuje Rzepa:

- Groby powstańców wielkopolskich nie zostaną zlikwidowane - zapewniają urzędnicy z Poznania
Awantura wybuchła w ubiegłym tygodniu. Wówczas to firma zarządzająca cmentarzami w Poznaniu zagroziła, że zlikwiduje groby powstańców wielkopolskich, jeśli te nie zostaną opłacone na kolejne lata. Na nagrobkach zostały umieszczone naklejki z taką właśnie informację.
- To niewyobrażalny skandal - uważa Michał Grześ (PiS), radny miejski. Wczoraj komisja kultury zwróciła się do prezydenta miasta o podjęcie stanowczych działań. Tymczasem urzędnicy miejscy zapewniają - groby nie zostaną zlikwidowane. (...) Rozumiem jednak, że trzeba wypracować formułę, która pozwoli uniknąć podobnych sytuacji - podkreśla Mikołaj Szumski z wydziału gospodarki komunalnej i nieruchomości Urzędu Miasta w Poznaniu.

http://www.rp.pl/artykul/17,527942-Awantura-o-groby-powstancow.html

Redi

• Czytelnik
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 01, 2010, 19:28:33 pm »
nie zostaną zlikwidowane
Chwała za to!

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 01, 2010, 23:31:33 pm »
gdzies tam i nasza zasluga cosmy listy slali ;)

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 02, 2010, 09:05:05 am »
Dzięki załodze WO i wszystkim za wysyłanie listów z nami.
Sprawdzałem skrzynkę i z Poznania nikt nie raczył mi odpowiedzieć. Jedynie dostałem odpowiedź automatu, że naczelny Rzeczpospolitej "do 31 sierpnia jestem na urlopie".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2010, 09:08:09 am wysłana przez Tech »
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 14, 2010, 15:13:14 pm »
Ja mam odpowiedź:

Szanowny Panie,

W nawiązaniu do Pana pisma z 24 sierpnia 2010 r., w sprawie grobów powstańców wielkopolskich, uprzejmie proszę o  jego uzupełnienie w terminie 7 dni, poprzez wskazanie adresu na jaki zostanie udzielona Panu odpowiedź.
Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, t.j. Dz. U. z 2000 r. , Nr 98, poz. 1071 ze zm. nieusunięcie tych braków w ww. terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

Z poważaniem,

Michał Walkowiak

Urząd Miasta Poznania

Wydział Organizacyjny

pl. Kolegiacki 17

61-814 Poznań

tel.: 0-61 878 5223

e-mail: michal-walkowiak@um.poznan.pl

Co Wy na to? :)
George Patton

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 14, 2010, 19:10:07 pm »
dostalem to samo :) wysle z adresem teraz :)

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 14, 2010, 19:11:33 pm »
Także dostałem i odesłałem formalności. To miłe, że ktoś ma chęci odpowiedzieć.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 14, 2010, 19:13:59 pm »
Z adresem zamieszkania? Co oni chcą odpowiedź walnąć Pocztą Polską? By na kolejną kadencję można było odpisać? Albo nie rozumiem zdania... ;)
George Patton