Autor Wątek: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!  (Przeczytany 8341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zaglowiec36rok

 • Gość
Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« dnia: Wrzesień 08, 2010, 23:05:38 pm »
Polecam akcje polecaną przez WO. Mało czasu, a brakuje jeszcze trochę podpisów.

http://www.repatriacja.org.pl/index.html

Poczytajcie o samym problemie. Wywieziono setki tysięcy Polaków na Wschód, wielu z nich zginęło. Dzieci tych, co przeżyli uważają się za Polaków. Zapomniana tragedia sowieckich wywózek.

Historia deportacji:

http://www.repatriacja.org.pl/hist.htm

10 lutego 2010 r. obchodziliśmy siedemdziesiątą rocznicę tzw. pierwszej   deportacji ludności polskiej z Kresów. W sumie, w kolejnych czterech   falach deportacyjnych sowieci wywieźli z obszarów zajętych na podstawie   układu Ribbentrop - Mołotow, w okresie od lutego 1940 r. do czerwca 1941   r., od 320 do 800 tys. osób. Dyskusja historyków nadal trwa, wiele   wskazuje jednak na to, że bliższe prawdy są szacunki wskazujące na   pierwszą z tych liczb. Ofiary tej wielkiej akcji deportacyjnej, którym   dane było przeżyć morderczą podróż, głód, choroby, zimno i brutalne   traktowanie przez strażników i "organy" powróciła do Polski w ramach   powojennych deportacji.

    Niestety zapominamy, że nie były to ani pierwsze, ani jedyne wywózki,   jakie dotknęły Polaków na Wschodzie. Wcześniej na terenach, które   Traktat Ryski pozostawił przy Rosji Sowieckiej, represje na tle   "etnicznym" spotykały Polaków wielokrotnie.

    Traktat Ryski z 1921 r., kończący wojnę polsko-bolszewicką określał w   artykule 6 warunki repatriowania Polaków z Rosji Sowieckiej. Nie wszyscy   chcieli, nie wszyscy też mogli skorzystać z możliwości wyjazdu do   Polski. Po wschodniej stronie granicy pozostało ok. 2 milionów Polaków,   rozrzuconych na ogromnych obszarach od Zbrucza po Ocean Spokojny. W   zachodnich rejonach sowieckiej Białorusi i Ukrainy Polacy zamieszkiwali   całe rejony zwartego i narodowościowo jednolitego osadnictwa. Początkowo   władze sowieckie wiązały z nimi pewne plany, dotyczące koncepcji   eksportu rewolucji na Zachód. Zamieszkałe przez Polaków rejony miały   stać się kuźnią przyszłych kadr, których zadaniem będzie przejęcie   władzy w Polsce i wprowadzenie tam sowieckich porządków. Polskie,   "czerwone", szczęśliwe wsie, a potem kołchozy miały także stanowić   kontrpropozycję propagandową dla chłopów zamieszkujących faszystowską   Polskę. Plany te  zbiegły się w czasie z obowiązującą wówczas w Rosji   polityką korienizacji, zakładającą tworzenie, obdarzonych pewną   samodzielnością administracyjną, narodowościowych  rejonów, obwodów a   nawet republik autonomicznych. W 1925 r. utworzono na Ukrainie Polski   Rejon Narodowy im. Juliana Marchlewskiego. Ukrainę wybrano nie bez   powodu. Wg spisu powszechnego żyło tu blisko pół miliona Polaków   skupionych w większości na Żytomierszczyźnie. Polski Rejon   Narodowościowy utworzono na Wołyniu, na zachód od Żytomierza, a jego   stolicą zostało miasteczko Dowbysz, przemianowane wkrótce na Marchlewsk.   Jako drugi, w 1932 r., powstał Polski Rejon Narodowy im. Feliksa   Dzierżyńskiego, utworzony na sowieckiej Białorusi w okolicach Mińska, ze   stolicą w miasteczku Kojdany, jak się łatwo domyśleć, przemianowanym   wkrótce na Dzierżyńsk.

    Wkrótce powiały jednak nowe wiatry ideologiczne. W 1930 r. władze   sowieckie postanowiły oczyścić zachodnią granicę z "defetystów" i   "elementów społecznie niepewnych" . Deportacje na Syberię i Daleki   Wschód objęły ponad 50 tys. osób. Zaraz potem , we wczesnych latach   trzydziestych rozpoczął się proces rozkułaczania - pozbawiania domów i   majątku zamożniejszych i gospodarnych chłopów, będący wstępem do   forsownej kolektywizacji. Polscy chłopi, relatywnie zamożniejsi,   posiadający większe i lepiej zorganizowane gospodarstwa, stawiali   większy opór kolektywiazcji, oni też stali się ofiarami "likwidacji   kułaków jako klasy" w zachodnich rejonach Ukraińskiej SRR i w mniejszym   stopniu Białoruskiej SRR. Proces ten trudno uchwycić liczbowo, przyjmuje   się jednak, że wysiedleniu uległo z samej Ukrainy ok. 10 tys. osób   wywiezionych na północ.

    W połowie lat  trzydziestych władze sowieckie uznały, że nadzieje   pokładane w "czerwonych Polakach" były ułudą. W rejonach zamieszkanych   przez Polaków stopień akceptacji dla kolektywizacji był najniższy. W   1932 r. na Marchlewszczyźnie było 16% skolektywizowanych gospodarstw,   podczas gdy średnia dla Ukrainy wynosiła ponad 60%. Nasilały się   ucieczki z "ojczyzny proletariatu" do "burżuazyjno-faszystowskiej   Polski". W 1930 r. granicę przekraczało ponad dziesięciu uchodźców   dziennie. Próby przedarcia się do Polski podejmowały nawet całe wsie,   kroczące w pochodzie z krzyżem, obrazami i chorągwiami na czele. Polska   cały czas postrzegana była, jako wróg i przeciwnik w spodziewanej   wojnie. Skoro zatem nie udało się przerobić Polaków na forpocztę   rewolucji, automatycznie stali się szpiegami, dywersantami i elementem   kontrrewolucyjnym, niebezpiecznym dla sowieckiego państwa, elementem,   który powinien zostać usunięty z wrażliwej strefy nadgranicznej. W 1935   r. zlikwidowano Marchlewszczyznę. Zamknięto polskie szkoły i placówki   kulturalno oświatowe, ograniczono wydawanie polskich książek i prasy.   Rozpoczęto również bezpardonową walkę z kościołem katolickim, w którym   upatrywano oparcia dla polskiego nacjonalizmu. Niechęć do Polaków   spowodowała także masowe zwolnienia z pracy w zakładach zbrojeniowych i   na kolei. Usuwano ich także ze struktur administracyjnych i państwowych,   zaniechano nawet poboru do wojska. W końcu 1935 r. zaczęto rozważać   wysiedlenie części Polaków do Kazachstanu. W kwietniu podjęto decyzję o   wysiedleniu z Ukrainy 15 tysięcy gospodarstw polskich i niemieckich -   ok. 75 tys. ludzi, w tym nawet do 60 tys. Polaków. Całą operację   zakończono jesienią 1936 r.

    W 1938 r. władze sowieckie przystąpiły do likwidacji Dzierżyńszczyzny.   Przyjmuje się, że deportacja dotknęła wówczas nawet 20 tysięcy osób.

    Najbrutalniejsze represje dotknęły Polaków w latach wielkiego terroru   1937 - 1938. Wstępem do nich była tzw. sprawa POW. Sfingowana na   początku trzydziestych lat afera antypolska, dowieść miała masowego   członkostwa Polaków w konspiracyjnej, szpiegowskiej i dywersyjnej   Polskiej Organizacji Wojskowej, będącej agenturą Rzeczypospolitej.   Oskarżeni, którzy niejako z urzędu otrzymywali wyrok trzech lat łagru,   po powrocie byli rozstrzeliwani. Przygotowane w ramach sprawy POW   materiały posłużyły w 1937 r. do rozpętania antypolskich prześladowań na   skalę ogólnopaństwową. Represje dotknęły ponad 140 tys. Polaków, z   których ponad 111 tysięcy rozstrzelano.

    Podsumowując stwierdzić można szacunkowo, że represje wobec Polaków   zamieszkujących sowiecką Ukrainę i Białoruś dotknęły przed wrześniem   1939 ok. 230 tysięcy osób. Na tę liczbę składają się:   
 • represje na Białorusi i Ukrainie przed 1936 rokiem - 70 tysięcy;
 • deportacje 1938 z Białorusi - 20 tysięcy;
 • represje w okresie wielkiego terroru 1937-38 - 140 tysięcy.
    Co najmniej połowa represjonowanych została rozstrzelana. Dotyczy to   zwłaszcza okresu wielkiego terroru - jego ofiary najczęściej otrzymywały   kulę w tył głowy. Pozostali, w większości zostali zesłani w odległe   rejony - na północ, Syberię, Daleki Wschód i przede wszystkim do   Kazachstanu. Szacunki dotyczą jedynie osób represjonowanych w ramach   większych akcji. Liczba pojedynczych przypadków w skali całego państwa   wymyka się próbom ilościowej oceny.

    Kontyngent "Polacy" w całości został zwolniony z zesłania - jako jedna z   pierwszych grup - na podstawie odrębnego postanowienia Rady Ministrów   ZSRR z 17 stycznia 1956 r. Przytłaczająca większość tych ludzi pozostała   w Kazachstanie. Są dziś - oni i ich potomkowie - trzonem   kazachstańskiej Polonii. 

  Problem repatriacji dotyczy w przeważającej mierze osób i ich   potomków, które nigdy nie były polskimi obywatelami, a które zostały   zesłane i deportowane z zachodnich terenów Związku Sowieckiego w latach   trzydziestych XX wieku, głównie z obszarów sowieckiej Białorusi i   Ukrainy.

  Ofiary czterech deportacji z Kresów Wschodnich, jakie nastąpiły w latach   1940-1941 w ogromnej większości powróciły do Polski w ramach   powojennych repatriacji.


    Opracował Andrzej Grzeszczuk BombelzOksywia

 • Gość
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2010, 23:49:50 pm »
List dawno już podpisany przeze mnie, znajomych i rodzinę. Postarać się to zrobić w wolnej chwili, można zaliczyć popołudniowy spacer, a myślę, że warto wesprzeć rodaków. Ludzie innych narodowości nie mają zbytnich problemów by u nas zamieszkać, dlaczego więc Polacy mają mieć z tym problem? Działać szybko bo i czasu mało!
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2010, 23:50:40 pm wysłana przez BombelzOksywia »

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
"Powrót do Ojczyzny"
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2010, 23:50:41 pm »
Tak sobie słuchałem jednym uchem telewizora, co to moja luba ogląda i padł taki link:

http://repatriacja.org.pl/

Chyba warte uwagi, nie sądzicie? :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Redi

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 297
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Powrót do Ojczyzny"
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2010, 23:53:55 pm »
O ile mnie wzrok nie myli, ten link jest umieszczony na tym forum, bodajże w prawym górnym rogu, jako - Uwaga! Wydarzenie: Pomóżmy wrócić naszym do domu!
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2010, 23:56:00 pm »
Właśnie zauważyłem, że Zaglowiec taki temat założył. Wątki scaliłem, a fakt, ze nie zauważyłem tej informacji na górze moim zdaniem potwierdza teorię, że jest mało zauważalna dla stałych użytkowników. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

p1tereQ

 • Gość
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2010, 23:14:20 pm »
Moi drodzy,

To już ostatni tydzień, gdzie możemy pomóc Naszym wrócić do Ojczyzny. Zostało niewiele podpisów do zebrania, a tylko 3 dni.

Wiele jest w naszych rękach, proszę abyście pomogli Naszym rodakom na obczyźnie.

Cytuj
Potrzebujemy 100 tysięcy podpisów.
Mamy już 72427 - liczymy na Twój głos!

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2010, 21:07:01 pm »
Ja zgromadziłem już pięć podpisów i muszę tylko kartę zanieść. :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

p1tereQ

 • Gość
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2010, 13:39:04 pm »
Udało się zebrać 100 tysięcy podpisów!

Jak czytamy na stronie akcji, pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów. Dziś po południu projekt wraz z podpisami zostanie złożony w Sejmie RP. Udało się zrobić coś dobrego. Dziękujemy Organizatorom i Uczestnikom inicjatywy.

Ze strony:

Cytuj
Naliczyliśmy już ponad 100 tysięcy podpisów!

i liczymy dalej... do rana,
a w godzinach południowych składamy listy w Sejmie RP.

O wszystkim będziemy informować na naszej witrynie.


Polacy nie zawiedli!!!

http://www.repatriacja.org.pl

DID@

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 618
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 15, 2010, 15:57:55 pm »
Cytuj
Polacy nie zawiedli!!!
  Zebraliśmy 215 tysięcy 571 podpisów!
O cholera :P Super, że się udało i może rodacy będą mogli wrócić na łono Ojczyzny.
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Tech

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 842
 • Płeć: Mężczyzna
  • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2010, 20:32:52 pm »
Wspaniała akcja "Wspólnoty Polskiej" i syna Płażyńskiego.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Zaglowiec36rok

 • Gość
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2010, 20:38:43 pm »
Brawo! Teraz trzeba tylko monitorować, jak zagłosują w sejmie. Bo to dopiero początek drogi. Już są glosy sprzeciwu w rządzie.

Redi

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 297
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wysiedlenia Polaków do ZSSR - pomóż wrócić im do Ojczyzny!
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2010, 22:39:30 pm »
Nierząd najzwyczajniej zamrozi tę ustawę! Chodź mam nadzieję, że się mylę.
"Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej..."