Autor Wątek: Odszkodowania wojenne- bierze Francja, a Polakom nawet nie wolno o nich myśleć  (Przeczytany 14355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Odp: Odszkodowania wojenne- bierze Francja, a Polakom nawet nie wolno o nich myśleć
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 04, 2010, 09:37:04 am »
Niedługo zaczniesz oskarżać o antypolonizm ludzi którzy mają inne zdanie niż Ty.

Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę na to że te słowa kierowałem do kogoś innego. Jak Ci nie pasuje to nie czytaj, proste co?

Możesz wyjaśnić o co Ci chodzi?

To nie było do Ciebie.
Zrozumieją to tylko proste ludzie.

Umiejętne omijanie odpowiedzialności w DB AG.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5122921,00.html

Polacy, poszkodowani przez III Rzeszę, żądają pomocy finansowej od DB AG. Rzecznik niemieckich kolei: „jesteśmy świadomi historii“. Niemieckie koleje wspierają liczne projekty związane z historią III Rzeszą.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2010, 09:37:46 am wysłana przez p1tereQ »

Zaglowiec36rok

• Gość
Odp: Odszkodowania wojenne- bierze Francja, a Polakom nawet nie wolno o nich myśleć
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 04, 2010, 19:22:44 pm »
Politycy powinni to, powinni tamto.... Jasne.

A my powinniśmy przypominać im o ich powinnościach.

Punktem wyjścia jest ciągłe przypomnienia o problemach.

Antypolonizm sytuacji, o której rozmawiamy polega na tym, że traktuje się nas gorzej niż innych. Inni dostają odszkodowania, a z nas robi się odpowiedzialnych.

Narody, społeczeństwa, państwa muszą być mierzone tą samą miarą. Żądajmy dla Polski tej samej miary! Inaczej jesteśmy nadal podludźmi.

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 04, 2010, 19:34:33 pm »
Możemy także żądać dostępu do morza śródziemnego tylko co z tego wyniknie?

Narody powinny być mierzone tą samą miarą ale nie były nie są i nigdy nie będą.

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 04, 2010, 19:42:02 pm »
Myśle, że głupio prowokujesz. Po co się czepiasz?

Dostęp po do Morza Śródziemnego się nam nie należy, a odszkodowania tak.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2010, 19:43:29 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 04, 2010, 19:54:17 pm »
W ogóle porównanie odszkodowań z I WŚ dla Francji z powinnością zapłaty za szkody z II WŚ jest troche absurdalne gdyż są to dwie całkowicie różne sytuacje. Dlaczego Francja nie pobiera odszkodowań za drugą wojnę światową?

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 04, 2010, 20:17:21 pm »
W ogóle porównanie odszkodowań z I WŚ dla Francji z powinnością zapłaty za szkody z II WŚ jest troche absurdalne gdyż są to dwie całkowicie różne sytuacje. Dlaczego Francja nie pobiera odszkodowań za drugą wojnę światową?

Nie wiem, dlaczego nie pobiera. Bo nie wiem, czy nie pobiera? Czy to wiesz i skąd?

I niech już nie tnie nikt moich postów. Bo raz odpowiadałem na te uwagi.

Odszkodowania za II wojnę należą się nam i cześć. Kto nam ich odmawia, a zgadza się na inne odszkodowania  uważa nas dalej za podludzi. To chyba jasne.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2010, 20:17:45 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 04, 2010, 20:19:18 pm »
Na konferencji w Wersalu po I WŚ ustalono, że Francja jako najbardziej poszkodowany kraj w wyniku wojny dostanie 52% wszystkich reparacji. Naród niemiecki poczuł, że to bardzo niesprawiedliwe, iż muszą płacić odszkodowania w wyniku czego do władzy doszedł Hitler który z tym skończył. Po II WŚ alianci nie chcieli popełnić tego samego błędu sądząc, że do władzy znowu może dojść jakiś wariat i postanowili odbudować Niemcy (stąd plan Marshalla). Polska która została zdradziecko przekazana w ręce ZSRR miała dostawać odszkodowania od NRD poprzez swojego 'wielkiego brata' jednak jak wiadomo, podobno się tego zrzekliśmy. Po '89 roku uznano iż RP jest kontynuacją PRL (miękkie przejście i brak rozliczeń tzw. gruba kreska) więc większość polityków uważa, że nie mamy prawa do odszkodowań co jest nieprawdą.

Jak coś pokręciłem to proszę mnie poprawić.

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 04, 2010, 20:25:25 pm »
Więc: nigdy się nie zrzekliśmy reparacji. W naszym imieniu zrzekło się ZSRR, czego żaden polski komunista nie podpisał - ogłoszono to w poprzedniku Trybuny Ludu, ale dotyczyło to tylko NRD, a nie RFN.

Droga jest otwarta.

Francuzom i GB jednak zapłacili. ZA I WOJNĘ ŚWIATOWĄ! Ja pierdzielę!
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2010, 20:29:20 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 09, 2010, 14:45:00 pm »
Więc: nigdy się nie zrzekliśmy reparacji. W naszym imieniu zrzekło się ZSRR, czego żaden polski komunista nie podpisał - ogłoszono to w poprzedniku Trybuny Ludu, ale dotyczyło to tylko NRD, a nie RFN.

Droga jest otwarta.

Francuzom i GB jednak zapłacili. ZA I WOJNĘ ŚWIATOWĄ! Ja pierdzielę!
Zniszczenia wojenne w Polsce były tak wielkie , że będa sie bronic przed odszkodowaniami jak długo to bedzie mozliwe . Ile przeciez jest warte zniszczenie całej stolicy , albo wywiezienie z kraju ogromnej ilości dzieł sztuki ? Jak za to zapłacić . Przecież same straty w Warszawie możnaby szacowac na miliardy dolarów . Do tego jeszcze dochodza osobiste dramaty tych , którzy przeżyli wojnę , im także należy się odszkodowanie za złamane życie . Przecież na te odszkodowania Niemcy i Rosja ( jako spadkobierczyni ZSRR-u ) wydawałyby przez kilka...naście lat całe swoje dochody z podatków , a i tak wszystkim , którzy ucierpieli na wojnie by nie wynagrodzili , a na pewno nie udałoby się im zapłacic za każde zrabowane dzieło sztuki .

Ruda

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 22, 2010, 11:37:15 am »
Żadne pieniądze nie oddadzą tego, co naprawdę się zdarzyło. Znając polski rząd i naszą władzę, pieniądze zostałyby zamrożone, bądź coś w tym guście. Nic by z nich nie było. A to, co ludzie żyjący w tamtych czasach przeżyli, nie zaszczepi nic. Takich ran nie goi nawet czas, a tym bardziej materialne "odszkodowania".

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 22, 2010, 13:35:19 pm »
Nie zgadzam się z Tobą. Rozumując tak, jak mówisz, to nie należałoby w żadnej sprawie żądać odszkodowań., nawet z wypadek samochodowy z winy innej osoby.

Brak inicjatyw roszczeniowych jest interpretowany, jako brak winy. W to miejsce wchodzą roszczenia Sztajnbachów (nie wspomnę o innych, nie niemieckich organizacjach, które żądają pieniędzy za nie wiadomo co), powstaje Centrum przeciwko Wypędzeniom oraz polityka historyczna, która sugeruje, że to Niemcy byli ofiarami, a sprawcami? Chyba już wiecie, kto ma być sprawcą i kto ma płacić albo się umizgiwać na kolankach.

Roszczenia stały się potężną bronią we współczesnej polityce. Roszczeniami można przynajmniej uzyskać to, że odeprzemy cudze roszczenia. Kto milczy o swoich krzywdach, ten zgadza się, żeby go por raz kolejny krzywdzić . I mamy "polskie obozy koncentracyjne", odszkodowania za wysiedlenia Niemców, żądania organizacji żydowskich w sprawie majątków przedwojennych Żydów itd. Wszyscy czegoś żądają i grają na tym. Tylko Polska milczy, Polska jest chłopcem do bicia, bo pozwala się bić.

Jedyna słuszna droga to robić to samo, upamiętniać ofiary i wskazywać kto był sprawcą. Historia jest po naszej stronie. My nie musimy fabrykować dowodów.

Skoro Francja dostała odszkodowania za I wojnę światową, to i nam się należy, przynajmniej trzeba się tego dopominać, aby ugrać swoje.
Te same obowiązki, te same prawa dla wszystkich krajów. Nikt za nas się nie upomni.

piotreek85

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 06, 2011, 17:11:12 pm »
Temat lekko zamarł ale mnie zainteresował.

Więc kilka uwag w tym temacie: nie do końca jest tak jak niektórzy wcześniej pisali, że krzywd nie da się przeliczyć na pieniądze. Owszem życia Rodaków nikt nie wróci ale wycenę majątku zniszczonego i zrabowanego można i trzeba zrobić. Dlaczego po raz kolejny My - Polacy mamy siedzieć cicho, nie domagać się tego co się nam słusznie należy i de facto płacić za grzechy Adolfa, tylko dlatego że jest nas mniej i mamy słabszą gospodarkę?? Chore podejście.

Inna rzecz to dość jednostronne podchodzenie do roszczeń. W 39 było dwóch agresorów - jeden z zachodu drugi ze wschodu. Pomijam fakt że ze Rosji uzyskanie odszkodowań będzie jeszcze trudniejsze niż z Niemiec, natomiast nikt tego tematu zdaje się nie podjął.

Kolejna rzecz w związku z poprzednim postem: spotkałem się w kilku książkach (nie podam tytułów bo było to dość dawne temu i nie pamiętam :/), że w związku z ogłoszeniem w Polsce w sierpniu 39 mobilizacji powszechnej gminy żydowskie "zakomunikowały" swoim członkom, że w związku z faktem, iż nie są oni Polakami, a Żydami nie powinni brać w niej udziału. Nie jestem historykiem i nie mam specjalnych możliwości sprawdzić tego faktu, ale jeśli jest on prawdziwy to domaganie się przez społeczność Żydowską odszkodowań jest mocno dyskusyjna.