Autor Wątek: Andrzejki, czy Halloween  (Przeczytany 15277 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DID@

• Stowarzyszenie
Andrzejki, czy Halloween
« dnia: Październik 30, 2010, 18:43:49 pm »
Już w Poniedziałek będziemy wedle starej już dość tradycji odwiedzać groby bliskich zmarłych. Zawsze ten czas był okresem zadumy, wyciszenia, zamyślenia.. A tu nagle zza oceanu przychodzi święto, gdzie dziecko jest diabłem i jest śmiesznie..

Co myślicie o zwyczaju Halloween - czyli świętowanie grozy, śmierci ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2011, 12:54:50 pm wysłana przez Tech »
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

DID@

• Stowarzyszenie
Odp: Halloween
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2010, 18:49:43 pm »
U nas się to nie przyjmie :P Chyba, że wśród studentów.
Niestety się mylisz. Bardzo mocno jest to promowane w szkołach podstawowych np - czyli wtedy, kiedy u dziecka kształtuje się świadomość - z mojego punktu widzenia (i nie tylko), jest to groźne dla takiego malucha..

Amor Patriae Nostra Lex!

Czarna

• Czytelnik
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2010, 19:45:41 pm »
Wolę te dni obchodzić tradycyjnie w zadumie i modlitwie za zmarłych. Uważam że takie Halloween w Polsce. gdzie u nas panuje inna kultura jest w pewnym sensie nabijaniem się z tych ludzi którzy obchodzą te święta w sposób tradycyjny. Niestety z każdym rokiem te święto zza oceanu próbuje się przyjąć u Nas. te różne prywatki z okazji święta, dyskoteki, marsze przez miasto w różnych przebraniach i z dyniami czy przy ozdabianie dyni przez dzieci w szkole. To za mną nie przemawia i dla mnie Halloween nie ma tutaj miejsca.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

Rawright

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2010, 20:03:10 pm »
Fak Hałołyn. Niby my Polacy to takie społeczeństwo tradycyjne, religijne, przywiązane do starych zwyczajów i zamknięte, a jednak profańskie zwyczaje przenikają każdego roku do świadomości społeczeństwa. Na każdym rogu szczerzą się ze sklepowych półek durne mordy wycięte w dyni a w różnych salonach handluje się okultystycznymi akcesoriami. Gonić, tępić, uświadamiać :)

Jak zapukają do drzwi jakieś pajace chcące cukierków to zawsze można dorzucić coś na sraczkę.  :angel: Nie spodoba się im i za rok może jak przystało grzecznie pójdą na groby  ;D

« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2010, 20:09:19 pm wysłana przez Rawright »

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2010, 20:08:10 pm »
Dziękuję Ci Raw za wsparcie - bo mam identyczne spojrzenie na tę sprawę :)
Polacy nie chcą już być niestety ciemnogrodem :( I przyjmują te dziwne zwyczaje z zachodu, które absolutnie nie pasują do naszej tradycji i kultury (pomijam i tak fakt religijny i moralny) - ale cóż - zachód the best ...

Amor Patriae Nostra Lex!

Rawright

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2010, 20:31:30 pm »
Zgniły zachód odrzucił swoją tożsamość i na jego miejscu pojawił się właśnie taki syf, to już ekspansja islamu na tym tle wydaje się odżywczym renesansem religijnym :)

http://www.lastfm.pl/events/search?search=1&place_type=26&place_id=174&by=event&q=halloween "Trochę" tego jest.

Nawet złOnet poruszył ten temat ze słusznej strony:

Katolicy ostrzegają przed pogańskim świętem

Wpływowy włoski ruch katolicki Stowarzyszenie Jana XXIII przestrzegł w sobotę, że obchodzone 31 października Halloween to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa.

Czytaj całość: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/katolicy-ostrzegaja-przed-poganskim-swietem,1,3763439,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2010, 20:41:53 pm wysłana przez Rawright »

BombelzOksywia

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2010, 21:12:01 pm »
Debilizm, a od 2 lat dzieciaki na naszym osiedlu łażą po domach przebrane za bóg wie co. W tym roku mamy dla nich pewną niespodziankę która sprawi, że to święto będzie dla nich szczególnie przerażające i zapamiętają je na długo ;) Dla mnie Halloween jest ważne ale tylko dlatego, że wtedy obchodzę noc horrorów. Jest to mój ulubiony gatunek filmowy i zawsze 31 października zaopatruję się w kilka filmów grozy i oglądam je do upadłego. Obchodzenie tego święta na sposób zachodni to kompletne nieporozumienie. O ile zrozumiem jeszcze imprezę w knajpie z tej okazji to chodzenia po domach już nie. Nie powinno się tego promować, nie nasz klimat i miałem nadzieję, że to się nie przyjmie, niestety jest to coraz bardziej popularne.

I pełne poparcie dla neopogan którzy składają ofiary duchom, pomagają zagubionym duszom i kontaktują się ze zmarłymi. Bo jeżeli ktoś w to wierzy i traktuje to poważnie to czemu nie, robienie jednak z siebie idioty i patrzenie z zazdrością w stronę juesjej to żenada.

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2010, 09:25:26 am »
Każdy robi to co lubi. W mojej okolicy halloween nie istnieje.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2010, 09:45:27 am »
Halloween wzięło się od celtyckich tradycji amerykańskich Irlandczyków. Nie jest więc wymysłem niedawnym i jest zgodne z ich kulturą.

Do naszej tradycji i kultury pasuje jak pięść do nosa, więc każdy powinien delikatnie to perswadować swojemu potomstwu. Ale ponieważ rodzice mają generalnie swoje dzieci głęboko w tyłku, to potem mamy takie kwiatki. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Rawright

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2010, 11:56:41 am »
Halloween wzięło się od celtyckich tradycji amerykańskich Irlandczyków. Nie jest więc wymysłem niedawnym i jest zgodne z ich kulturą.

Do naszej tradycji i kultury pasuje jak pięść do nosa, więc każdy powinien delikatnie to perswadować swojemu potomstwu. Ale ponieważ rodzice mają generalnie swoje dzieci głęboko w tyłku, to potem mamy takie kwiatki. ;)

Ale obecnie przyjmuje inną postać, bez względu na swój rodowód, mieszanki błazenady, komercji, a i satanizmu, okultyzmu.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 31, 2010, 12:11:56 pm »
Ale obecnie przyjmuje inną postać, bez względu na swój rodowód, mieszanki błazenady, komercji, a i satanizmu, okultyzmu.
No i dochodzimy do sedna sprawy. Z okazji Halloween bodaj Empik wypuścił laleczki Voodoo, które rzekomo przynoszą szczęście...

Amor Patriae Nostra Lex!

szpok5

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2010, 12:49:29 pm »
Halloween jest to poprostu wykorzenienie tradycji chrześcijańskich.
Ktoś kiedyś chciał pokazać jakie to fajne chodzić i straszyć i że w Europie też się tak da i posunęło się to do takiego stopnia jak teraz a na tym się nie skończy.
Jeśli ktoś jest chrześcijaninem to tego "święta" nie przyjmie ale też obojętnie nie przejdzie obok niego wyrażając swe niezadowolenie.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2010, 20:50:56 pm »
Jest rodzaj, hm, odpowiedzi polskiej:
http://www.tvn24.pl/12690,1680334,0,1,dzieci-znajomych-przebieraja-sie-za-duchy--my-przyszlismy-tu,wiadomosc.html
Doczekaliśmy się polskiej odpowiedzi na amerykańskie święto Halloween. W niedzielę w Warszawie Krakowskim Przedmieściem przemaszerowały koronowane głowy, zakonnicy, mniszki i pustelnicy. Wszyscy święci.
Wśród nich byli także znani patroni Polski, np. św. Kazimierz, jak i mniej znani nad Wisłą, np. św. Juan Diego.

Towarzyszyły im anielskie bębny

Przemarsz "HolyWins" (w wolnym tłumaczeniu - "święty zwycięża") w dniu, w którym inni bawią się z okazji Halloween, zorganizowała katolicka Wspólnota Emmanuel, we współpracy z kilkoma innymi ruchami. Podobne marsze w przeddzień Wszystkich Świętych odbywają się w innych miastach, nie tylko w Polsce.

W stolicy "święci" maszerowali w towarzystwie aniołów na szczudłach i przy akompaniamencie bębnów. Przechodniom rozdawali "listy od świętych", zachęcające do zadumy przed obchodzonym w poniedziałek świętem Wszystkich Świętych.

"Goście" z kraju i zagranicy

Wśród obecnych można było rozpoznać m.in. dwie święte Elżbiety - matkę Jana Chrzciciela i Elżbietę Węgierską oraz dwie święte Teresy - z µvili i od Dzieciątka Jezus. Nie zabrakło także św. Andrzeja z przytroczonym do pleców krzyżem, stawianym przed przejazdami kolejowymi i św. Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 r. na króla Polski.

Spośród mniej znanych w Polsce świętych można było zobaczyć m.in. zmarłą w 1962 r., a kanonizowaną przez Jana Pawła II w 2004 r. włoską lekarkę - św. Joannę Berettę Molla oraz azteckiego wizjonera, którego kult praktykowany jest w Meksyku - św. Juana Diego.

Coś w zgodzie z tradycją

- Dzieci moich znajomych przebierają się dziś za duchy i wampiry, ja ze swoimi przyszłam tutaj. Chcę im pokazać, że tego dnia można bawić się w zgodzie z katolicką tradycją - powiedziała jedna z uczestniczek marszu.

Przechodnie przyglądali się maszerującym z zaciekawieniem. - Fajnie, zawsze to jakaś odmiana od tych dyń ze świeczkami, które już od dwóch tygodni stoją na wystawach sklepów, a nawet przed nimi - powiedział jeden z obserwatorów.

Zdarzały się też odmienne opinie. - Nie wiem, czemu katolicy zawsze muszą być w kontrze. Rozumiem, że nie podoba im się Halloween, bo sama go nie lubię. Ale wesoły przemarsz z bębnami główną ulica miasta chyba też trudno zaliczyć do polskiej tradycji związanej z jutrzejszym dniem - powiedziała jedna z kobiet.

W poniedziałek przypada Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2010, 21:45:48 pm »
Smuci mnie to, że polskie piękne tradycje zamienia się populistyczny i tani chłam.

To co było tak ważne dla naszych przodków, dzisiaj jest niemodne, stare, nudne i niepotrzebne. To co utrzymywało nas setki lat w jednej wspólnocie, dawało siłę, odwagę i odpocznienie stało się niczym. Zapomina się o ważnych tradycjach, ludzie niemal się ich wyrzekają. Czci się demony i jednocześnie mówi, że wierzy w Boga. Całe to bałwochwalstwo to uwielbianie demonów w świetle Bożego Słowa. To odejście od drogi nauczania kościoła i także wyraźny bunt przeciwko Bogu. W historii ludzkości zawsze dochodziło do skrajności, ale teraz nastała chwila kiedy to skrajność zamienia się w bezgraniczną głupotę.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2010, 22:01:05 pm »
Czci się demony i jednocześnie mówi, że wierzy w Boga. Całe to bałwochwalstwo to uwielbianie demonów w świetle Bożego Słowa. To odejście od drogi nauczania kościoła i także wyraźny bunt przeciwko Bogu. W historii ludzkości zawsze dochodziło do skrajności, ale teraz nastała chwila kiedy to skrajność zamienia się w bezgraniczną głupotę.

Problem tkwi nie tyle w celowym sprzeniewierzaniu się Bogu, co właśnie w głupocie - nikt nie pomyśli, co za sobą może nieść takie .. święto.. nie - nie pasuje mi tu nawet to słowo.. Ten zwyczaj.
Skoro dziecko, które nie ma ukształtowanego światopoglądu widzi, że kolega się przegrał za Szatana i dostał cukierka, są śmiechy i radość, to musi coś być na rzeczy.. Tak oto zatraca się w młodym człowieku granica między dobrym, a złym. Wszystko to podświadomie działa na psychikę ludzką..

Amor Patriae Nostra Lex!

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 31, 2010, 22:14:09 pm »
Problem tkwi nie tyle w celowym sprzeniewierzaniu się Bogu, co właśnie w głupocie - nikt nie pomyśli, co za sobą może nieść takie .. święto.. nie - nie pasuje mi tu nawet to słowo.. Ten zwyczaj.
Skoro dziecko, które nie ma ukształtowanego światopoglądu widzi, że kolega się przegrał za Szatana i dostał cukierka, są śmiechy i radość, to musi coś być na rzeczy.. Tak oto zatraca się w młodym człowieku granica między dobrym, a złym. Wszystko to podświadomie działa na psychikę ludzką..

Pewni ludzie zapoczątkowali to świadomie, wiedząc że zbierze to w końcu swoje żniwo.
Osoby wierzące mają obowiązek badać wszystko i odróżniać to co Bogu się podoba, od tego co Bogu się nie podoba.

Wkraczamy na terytorium posług, świadomości wiary i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Jeśli na prawdę ludzie chcą zatracać się w satanistycznych rytuałach to niech się zatracają sami, po co w ogóle stukają ludziom do drzwi? Przecież to wszystko ma ogromne znaczenie, to naruszanie prywatności. To są jeszcze dzieci, które nie umieją odróżnić jeszcze moralnie dobra od zła. To co daje przyjemność jest dobre, stąd praktyka dawania cukierków. Jestem puchą, ale mam świadomość że za wszystko są odpowiednie konsekwencje.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 31, 2010, 22:21:15 pm »
Nawiązując do najmłodszych, to niestety jest mocna promocja tego hamerykańskiego zwyczaju w szkołach - przodują w tym anglistki - w mojej szkole nawet (liceum) były jakieś zabawy organizowane w związku z Halloween.. Dzieciom zabawa może kojarzyć się TYLKO z czymś dobrym, więc mamy mały lobbing ..

Amor Patriae Nostra Lex!

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 31, 2010, 23:23:39 pm »
Ja nie obchodzę,ale jak inni chcą "we własnym zakresie" to nie trzeba im zabraniać.

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 01, 2010, 20:52:30 pm »
Ja osobiście jestem za tym, aby pójść na groby i spokojnie się pomodlić. Taka jest tradycja. Jestem tolerancyjna i szanuję obchodzenie tego święta w taki sposób, jak robią to Amerykanie, bo szanuję ich kulturę i obyczaje. Szanuję, lecz nie kopiuję, bo w społeczeństwie polskim (w europejskim raczej też) dochodzi do głosu zjawisko amerykanizacji, czyli nadmiernej fascynacji kulturą Ameryki. Ludzie myślą, że takie obchodzenie święta jest lepsze, bo modniejsze.
Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 01, 2010, 21:46:04 pm »
Ja osobiście jestem za tym, aby pójść na groby i spokojnie się pomodlić. Taka jest tradycja. Jestem tolerancyjna i szanuję obchodzenie tego święta w taki sposób, jak robią to Amerykanie, bo szanuję ich kulturę i obyczaje. Szanuję, lecz nie kopiuję, bo w społeczeństwie polskim (w europejskim raczej też) dochodzi do głosu zjawisko amerykanizacji, czyli nadmiernej fascynacji kulturą Ameryki. Ludzie myślą, że takie obchodzenie święta jest lepsze, bo modniejsze.

Haloween z tego co czytałem i słyszałem pochodzi z wierzeń celtyckich,a więc jest lub było to swojego rodzaju wierzenie i obrządek. Racja że teraz traktowane to jest jako zabawa,ale jak ktoś chce to jego sprawa. Ja byłem dziś na grobach bliskich.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 01, 2010, 21:50:14 pm »

Haloween z tego co czytałem i słyszałem pochodzi z wierzeń celtyckich,a więc jest lub było to swojego rodzaju wierzenie i obrządek. Racja że teraz traktowane to jest jako zabawa,ale jak ktoś chce to jego sprawa. Ja byłem dziś na grobach bliskich.
Również byłem na grobach, ale przeraziło mnie coś nie tyle halloweenowego, co równie idiotycznego.
Przed cmentarzem były oczywiście stoiska z kwiatami i zniczami, oraz ... jedno stoisko z tzw. "Twisterrowymi mieczami" -> patrzcie avatar Twisterro. Po cholerę w dzień, gdy mamy podnieść refleksję, dzieciakom się sprzedaje takie zabawki? Dzieci - wiadomo - niewinne, ale rodzice.. ehh..
Byłem dziś dwukrotnie na cmentarzu. Na mszy o 14 i wieczorem. Te świecące mieczyki mnie delikatnie mówiąc denerwowały...

Amor Patriae Nostra Lex!

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 01, 2010, 21:53:26 pm »
Ja byłem na cmentarzu przed którym stała budka z napisem: "Znicze i słodycze!"...

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 01, 2010, 22:16:10 pm »
Ja byłem na cmentarzu przed którym stała budka z napisem: "Znicze i słodycze!"...

Szok! A w TV pokazywali stoiska z balonika przed cmentarzem.Coraz więcej świąt to tylko z nazwy,a wszystko to teraz komercha...

Marcz

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 02, 2010, 10:59:08 am »
Na szczęście w moim mieście takie coś nie istnieje :) 

RAF

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 03, 2010, 02:28:04 am »
Halloween jest obchodzony 31/10 a nie w pierwszych dniach listopada - to po pierwsze. Po drugie ,jako że postępuje mniej lub bardziej widoczne przemieszanie tradycji to ja nie widzę w tym nic złego....w dalszym ciągu 1 listopada będzie dniem zadumy.