Autor Wątek: Andrzejki, czy Halloween  (Przeczytany 14859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DID@

• Stowarzyszenie
Odp: Halloween
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 03, 2010, 12:52:37 pm »
Halloween jest obchodzony 31/10 a nie w pierwszych dniach listopada - to po pierwsze. Po drugie ,jako że postępuje mniej lub bardziej widoczne przemieszanie tradycji to ja nie widzę w tym nic złego....w dalszym ciągu 1 listopada będzie dniem zadumy.
Chodziło mi o to, że ten zwyczaj przejmuje inicjatywę w tych dniach, gdzie od zawsze wspominaliśmy zmarłych w ciszy i zadumie.
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 03, 2010, 17:04:04 pm »
Halloween jest obchodzony 31/10 a nie w pierwszych dniach listopada - to po pierwsze.

A kto napisał, że jest inaczej?

Po drugie ,jako że postępuje mniej lub bardziej widoczne przemieszanie tradycji to ja nie widzę w tym nic złego....w dalszym ciągu 1 listopada będzie dniem zadumy.

Nie widzisz? A ja widzę, ewidentne odejście od tradycji, skoro mamy d(emo)krację to mi tak samo wolno czuć się źle z biegającymi w okół mnie pajacami, tak samo jak jak oni czują się źle widząc ludzi idących do kościoła. Wszystkie, ze znanych mi i wielkich kultur oraz religii, zawsze czciły pamięć o przodkach. Tymczasem banda wieśniaków robi sobie z ich pamięci plac zabaw. Poprzebierać się, oblać krwią, to dla Ciebie nie jest nic złego? Dzieci kilkuletnie poprzebierane za morderców i demony nie są dla Ciebie niczym złym? Ano tak przecież to tylko keczup i zabawa, niech się tam w wampiry i demony przebierają. A co tam, niech zakłócają spokój przodków i duchów przodków. To jest absolutnie postępowe. Nie ma w tym nic złego.

RAF

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 04, 2010, 01:03:03 am »
Pieter...mieszkasz w kraju anglosaskim więc nie porównuj ichniejszych tradycji do naszych. Polacy w większości zapalają znicze na cmentarzach - obchodzą Święto Zmarłych podobnie jak w kraju - co jest odbierane z pewną ciekawością w na wyspach. Każda nacja obchodzi inaczej ten dzień i powinieneś to uszanować -
Tymczasem banda wieśniaków robi sobie z ich pamięci plac zabaw.
- ja w ten sposób nie odbieram Halloween, a zwłaszcza,że twój komentarz jest poniżający.... Dla mnie osobiście, święto zmarłych jest chwilą gdzie mogę wspominać swoich bliskich, chwile smutne i wesołe które spędzaliśmy razem - nie muszę pokazywać mojego smutku, raczej wolałbym aby nad moim grobem przyjaciele wspominali mnie z radością - śmiali się,płakali - wspominali każdego roku, bo pamięć jest najważniejsza ,a nie sposób jego obchodzenia....nawet wódkę mogą pić,tańczyć czy śpiewać - najważniejsze aby nie zapomnieli!!!

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 04, 2010, 12:20:20 pm »
najważniejsze aby nie zapomnieli!!!
I w tym momencie dochodzimy do sedna sprawy, ponieważ Halloween zatraca pamięć a buduje wesołą atmosferę wokół całej grozy, śmierci, demonów..
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 04, 2010, 15:11:00 pm »
Pieter...mieszkasz w kraju anglosaskim więc nie porównuj ichniejszych tradycji do naszych.

Widzisz, cały czas piszę o tym że źle się dzieje w kraju naszych przodków, bo młodzi przejmują jakieś chore tradycje z innych krajów. To się nazywa subtelne wynaradawianie, zaczyna się od małych spraw a kończy na poczuciu tożsamości jakiegoś ultra-nieistniejącego-państwa-zaboru. Mnie nie obchodzą tradycje innych krajów, ani także kultur. Mnie interesuje tradycja polska, piękna i nieśmiertelna jak do tej pory. Czemu My, Polacy, musimy zawsze lizać poręcze innych krajów? Czemu inne kraje nie liżą naszej poręczy?

Każda nacja obchodzi inaczej ten dzień i powinieneś to uszanować -

Jasne, że szanuję. Kto tam chce w demonologię się bawić, niech się bawi. Ot co.

święto zmarłych jest chwilą gdzie mogę wspominać swoich bliskich, chwile smutne i wesołe które spędzaliśmy razem

W kraju anglosaskim, w którym przyszło nam chwilowo żyć, żaden przeze mnie pytanych tubylców zmarłych nie wspomina. Halloween to zabawa, popijawa, orgia, lajtowo spędzony czas. Nic poza tym, do tego doszło że organizuje się specjalne, sakralne miejsca dla zabaw z duchami. Jeszcze trochę a zalegalizuje się mordowania w dniu zabawy rozdawania cukierka. Z resztą nie o tym mowa, mowa o tym że My naród polski przejmujemy takie zwyczaje i niszczymy przy tym naszą polskość.

nawet wódkę mogą pić,tańczyć czy śpiewać - najważniejsze aby nie zapomnieli!!!

Każdy ma prawo obchodzić ten dzień w takiej formie w jakiej chce, ale zachowując zasadę wspominania zmarłych, a nie (przepraszam najmocniej za to słowo) szczania na zapomniane groby. Bo i takie afery można łatwo doczytać w cudownych polsko i zagranicznych mediach. Myślisz, że taki wpływ nie szkodzi interesom naszym i Polaków?

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 04, 2010, 16:52:58 pm »
1 listopad to jedno z najweselszych świąt katolickich. W końcu jest to dzień Wszystkich Świętych.;) Święto zmarłych jest 2 listopada.

RAF

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 08, 2010, 02:37:20 am »
Widzisz, cały czas piszę o tym że źle się dzieje w kraju naszych przodków, bo młodzi przejmują jakieś chore tradycje z innych krajów. To się nazywa subtelne wynaradawianie, zaczyna się od małych spraw a kończy na poczuciu tożsamości jakiegoś ultra-nieistniejącego-państwa-zaboru. Mnie nie obchodzą tradycje innych krajów, ani także kultur. Mnie interesuje tradycja polska, piękna i nieśmiertelna jak do tej pory. Czemu My, Polacy, musimy zawsze lizać poręcze innych krajów? Czemu inne kraje nie liżą naszej poręczy?

Ludzi jest coraz więcej i mieszanie się kultur jest nieuniknione. Jeśli nawet przejmują zwyczaje innych narodów ale nie wprowadzają ich w dni świąteczne obchodzone przez Polaków to ja nie mam nic przeciwko. 31/10 to nie 01/11... dbać trzeba o to aby nie zanikły nasze tradycje,ponieważ z biznesem się nie wygra,a dni takie jak Halloween czy Walentynki są najlepszym dniem do zarobienia pieniędzy.

To czy będziemy "lizać poręcze" zależy od naszych polityków,których tak chętnie wybieramy nie zwracając uwagi na to,czego dokonali w przeszłości...

Twoje wypowiedzi zostały połączone ze sobą Listopad 08, 2010, 02:41:57 am.

Każdy ma prawo obchodzić ten dzień w takiej formie w jakiej chce, ale zachowując zasadę wspominania zmarłych, a nie (przepraszam najmocniej za to słowo) szczania na zapomniane groby. Bo i takie afery można łatwo doczytać w cudownych polsko i zagranicznych mediach. Myślisz, że taki wpływ nie szkodzi interesom naszym i Polaków?

Nie wiem gdzie wyczytałeś,że chodzi mi o "szczanie na zapomniane groby"? Za moich czasów ( staro to brzmi  ;D ) chodziliśmy ze szkoły podstawowej czyścić groby parę dni przed 1/11 - nawet te na cmentarzu żołnierzy "radzieckich" - wątpię,że chociaż coś takiego odbywa się obecnie...

« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2010, 02:41:57 am wysłana przez RAF »

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 12, 2010, 11:12:58 am »
Co myślicie o zwyczaju Halloween - czyli świętowanie grozy, śmierci ?
Osobiście nie świętuję , ale nie  mam nic przeciwko pod warunkiem , że dla kogoś jest to tylko zwykła rozrywka , a nie na przykład próba żartowania ze śmierci i spraw z których ( poza angielskimi komediami ) nie powinno się żartować .
Powinnismy zamiast hallowen stworzyc swojego rodzaju alternatywę , która nie będzie sprzeczna z polską tradycja , która w prowadza w święto wszystkich świętych nastruj zadumy i powagi , chyba , że ktos jest w stanie do północy być na imprezie z okazji Hallowen , a wyciszyć sie . No cóż my także mielismy niechrzesijańskie święto , które w centrum stawiało duchy zmarłych - Dziady .
Hallowen zdobyło u nas taką popularność , ponieważ wiele osób nie jest w stanie przetrwać poważnej atmosfery Wszystkich Świętych , no cóż mają do teo prawo .

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 21, 2010, 23:10:48 pm »
Bojkotuję Halloween, jako nie zgodną z polską, naszą tradycją i szacunkiem dla zmarłych. To próba wprowadzenia okultyzmu.

Nasza tradycja refleksji nad śmiercią, wspominania najbliższych jest zdecydowanie bardziej budująca i lepsza.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 17, 2011, 10:47:48 am »
Jeszcze chwila i temat znów stanie się aktualny. A na ulice wyjdą ludzie w przebraniach i zaczną straszyć innych. To nie nasza tradycja, więc nie popieram tego. ni wszystko co pochodzi od innych kultur musi być dobre.
Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew

Lucas207

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 29, 2011, 01:34:57 am »
Co tu dodać? Wracam w rodzinne strony, do mogił przodków. Irlandczycy... wysoko cenie sobie ich ludowa kulturę, "cukierek albo psikus" wciąga niesamowicie, co napędza popkultura, przede wszystkim telewizornia i reklamy chcących zarobić z okazji...właśnie, zwyczajowego czasu oddania czci zmarłym w religiach przedchrześcijańskich ludów indoeuropejskich. Kłopot w tym, że pół biedy, gdyby to miało faktycznie jakiś znaczenie dla kogoś, czyichś przekonań, sposobu świętowania to  jeszcze. Ale mamy tu zwykłą gonitwę za pieniędzmi, bez zastanowienia, bez sęsu.

Twoje wypowiedzi zostały połączone ze sobą Październik 29, 2011, 01:36:01 am.

Wybaczcie, piszę już jak Jasiu Śmietana. Postaram się popracować nad ortografią.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2011, 01:36:01 am wysłana przez Lucas207 »

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 01, 2011, 20:24:01 pm »
Co tu dodać? Wracam w rodzinne strony, do mogił przodków. Irlandczycy... wysoko cenie sobie ich ludowa kulturę, "cukierek albo psikus" wciąga niesamowicie, co napędza popkultura, przede wszystkim telewizornia i reklamy chcących zarobić z okazji...właśnie, zwyczajowego czasu oddania czci zmarłym w religiach przedchrześcijańskich ludów indoeuropejskich. Kłopot w tym, że pół biedy, gdyby to miało faktycznie jakiś znaczenie dla kogoś, czyichś przekonań, sposobu świętowania to  jeszcze. Ale mamy tu zwykłą gonitwę za pieniędzmi, bez zastanowienia, bez sęsu.

Twoje wypowiedzi zostały połączone ze sobą Październik 29, 2011, 01:36:01 am.

Wybaczcie, piszę już jak Jasiu Śmietana. Postaram się popracować nad ortografią.
W nasze POLSKIEJ kulturze też mamy święto bardziej bliskie naszej mentalności to ,,DZIADY "tak pięknie opisane przez Mickiewicza i obce komercyjne wzory powinno się marginalizować a nie popierać.
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 01, 2011, 22:04:50 pm »
rozmawiałem ze znajomą Czeszką i też narzekała na ten wynalazek, że nagle nie wiadomo po co ludzie w Czechach dodali sobie taki dzień. Woli tradycyjnie obchodzić 1 listopada. Cieszy mnie to że i w innych krajach potrafią ludzie dostrzec głupotę "kopiuj/wklej" "tradycji zachodu".
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Natalika

• Czytelnik
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 04, 2011, 09:57:23 am »
W nasze POLSKIEJ kulturze też mamy święto bardziej bliskie naszej mentalności to ,,DZIADY "tak pięknie opisane przez Mickiewicza i obce komercyjne wzory powinno się marginalizować a nie popierać.

Piękne "Dziady", al jakie pogański :)
Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 04, 2011, 10:36:34 am »

A gdzie ślady chrześcijaństwa w halloween
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 04, 2011, 18:05:48 pm »
A gdzie ślady chrześcijaństwa w halloween

Raczej nie ma, ale Halloween wygląda spoko.

A pogaństwo to nasze pierwotne wierzenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2011, 18:07:05 pm wysłana przez ZX_W1 »

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 05, 2011, 00:26:45 am »
Raczej nie ma, ale Halloween wygląda spoko.

A pogaństwo to nasze pierwotne wierzenia.
To po co ten następny kamyczek do wynarodowienia?

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 05, 2011, 01:29:21 am »
To po co ten następny kamyczek do wynarodowienia?

Nie rozumiem? Kto tu kogo "wynaradawia"?

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 05, 2011, 10:04:26 am »
Użyj głowy do myślenia to zrozumiesz.

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 05, 2011, 11:03:35 am »
Użyj głowy do myślenia to zrozumiesz.

Wytłumacz mi to, ja jestem prosty człowiek. :D

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 05, 2011, 13:13:15 pm »
Wytłumacz mi to, ja jestem prosty człowiek. :D
To tak proste jak konstrukcja cepa,Zastanów się co wiesz o halloween i co wiesz o Dziadach ,jakie jest przesłanie dziadów ,a co wynika z halloween.Czy kiedykolwiek obchodziłeś święto Dziadów wiesz jak je zorganizować ?

Cichociemny

• Czytelnik
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 05, 2011, 14:01:39 pm »

Naród to wspólnota ludzi posługujących się wspólnym językiem posiadający wspólną tradycje dlatego odchodzenie od tradycji to wynarodowianie.

Odnośnie tematu wątku to może warto by było w necie przeprowadzić jakąś szerszą akcję zachęcającą do bojkotu hallowen w przyszłym roku w październiku..

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Andrzejki, czy ....
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 29, 2011, 13:03:35 pm »
Z dwojga złego wolę imprezę Andrzejkową niż Hell..ween, bo przynajmniej ma w Polsce tradycje. W wielu fajniejszych szkołach właśnie przenosi się zabawy z Hell..ween tam na Andrzejki.

W Polsce Andrzejki zawsze kończyły zabawy przed nadchodzącym adwentem.

Andrzejki to okazja do śmiechu :)

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II