Autor Wątek: Profanacja na Pawiaku  (Przeczytany 2721 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

  • Gość
Profanacja na Pawiaku
« dnia: Listopad 11, 2010, 13:05:30 pm »
Za: http://www.rp.pl/artykul/562490_Wandal-na-Pawiaku.html

Cytuj
Policja zatrzymała 40-letniego mężczyznę, który zniszczył w nocy tablice upamiętniające zamordowanych na Pawiaku, zawieszone na brązowym pomniku wiązu. Mężczyzna zdewastował też tablicę poświęconą pamięci Jana Pawła II, która znajduje się nieopodal. Rozrzucił i poniszczył wiązanki i znicze - informuje Marcin Gałuszko z "Raportu na Gorąco". Tomasz P. został ujęty przy ul. Karmelickiej przez strażników miejskich, których zaalarmował taksówkarz. Mężczyzna był trzeźwy, wiadomo, że nie jest mieszkańcem Warszawy.

Do "Drzewa Pawiackiego" rodziny pomordowanych w latach 1939-45 przez Niemców więźniów mocowały tabliczki z ich nazwiskami. Wiąz usechł w 2004 r., a w 2005 r. został zastąpiony brązowym odlewem. Na terenie Pawiaka znajduje się obecnie Muzeum Więzienia "Pawiak", działające jako oddział Muzeum Niepodległości.

Za: http://www.antypolonizm.pl

Nie trzeba chyba przypominać, że Pawiak to miejsce, gdzie Niemcy przetrzymywali, torturowali i zabijali w czasie wojny Polaków, w szczególności członków ruchu oporu. Jest to miejsce przesiąknięte krwią ofiar totalitaryzmu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2010, 13:06:36 pm wysłana przez p1tereQ »

Ahaj

  • Stowarzyszenie
  • Wiadomości: 453
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Profanacja na Pawiaku
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2010, 22:07:09 pm »
Gdy usłyszałem tę wiadomość, byłem w niemałym szoku. Tylko osoba niezrównoważona psychicznie mogła dopuścić się takiej profanacji. No chyba, że naprawdę jakiś faszysta ślepo niewierzący w zbrodnie nazizmu.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Czarna

  • Czytelnik
  • Wiadomości: 241
  • Płeć: Kobieta
Odp: Profanacja na Pawiaku
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2010, 13:48:10 pm »
To co się dzieje na tym świecie to przechodzi ludzkie pojęcie.  Widać nie tylko dzieci i młodzież trzeba uczyć szacunku do osób i miejsc.
Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny.
-CYCERON -

p1tereQ

  • Gość
Odp: Profanacja na Pawiaku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2010, 19:04:12 pm »
Tabliczki wrócą na swoje miejsce!

Informacje przekazuje nam PAP.

Cytuj
21.12.2010. Warszawa (PAP) - We wtorek rozpoczął się montaż tabliczek, które w listopadzie zostały zerwane z drzewa pamięci na Pawiaku. W środę odrestaurowane tabliczki powrócą na swoje miejsce na pomniku - powiedziała PAP Joanna Gierczyńska, dyrektor Muzeum Więzienia Pawiak

(...)

Remontem zajął się Sławomir Szubko, który współpracuje z muzeum na Pawiaku od połowy lat 70. "Nie wyobrażam sobie, żeby kto inny mógł się tym zająć" - powiedziała PAP kierowniczka muzeum Joanna Gierczyńska. "Sławomir Szubko co roku przed 1 listopada przychodzi obejrzeć pomnik i ocenić, które tabliczki wymagają renowacji. Niekiedy zdarza się, że tabliczkę trzeba wymienić, tym także zajmuje się pan Szubko, który do dziś dnia prowadzi pracownię szyldów. Odtwarza pawiackie tabliczki z całym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Wiele z nich to tabliczki trumienne, te starsze, z lat 40. są bardzo charakterystyczne, zdobione. Swoje prace pan Szubko wykonuje za darmo. Jego ojciec i stryj w czasie okupacji byli więzieni i zginęli na Pawiaku" - powiedziała Gierczyńska.

(...)

31-letni Tomasz P., który zdewastował pomnik, został w listopadzie decyzją sądu aresztowany na trzy miesiące, gdzie obecnie przebywa. Nie wiadomo, kiedy do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko niemu. (PAP)

Hades

  • Gość
Odp: Profanacja na Pawiaku
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2010, 21:52:20 pm »
31-letni Tomasz P., który zdewastował pomnik, został w listopadzie   decyzją sądu aresztowany na trzy miesiące, gdzie obecnie przebywa. Nie wiadomo, kiedy do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko niemu. (PAP)
A propos takich debili - http://w719.wrzuta.pl/audio/4GNlHgsT12U/prawe_skrzydlo_-_pochod_degeneratow    ;)

nomada9767

  • Gość
Odp: Profanacja na Pawiaku
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2011, 20:14:27 pm »
Mnie też to zszokowało i zdenerwowało, mówiąc delikatnie. Cóż, mam nadzieję, że delikwent dostanie najwyższy przewidziany za to wymiar kary. Jeśli rzecz nie skończy się pobytem w więzieniu, będzie to kompromitacja. Właśnie poprzez surowe i bezwzględne karanie takich wandali polskie prawo powinno pokazać, że w tym kraju nie będzie tolerowane profanowanie historii.