Autor Wątek: Jezu wybaw, czyli tajne więzienie NKWD w podwarszawskich Włochach  (Przeczytany 3677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ritter

• Gość
Jezu wybaw, czyli tajne więzienie NKWD w podwarszawskich Włochach
« dnia: Listopad 21, 2010, 12:10:35 pm »
W połowie listopada 2000 r. do siedziby Instytutu Pamięci   Narodowej przy placu Krasińskich w Warszawie zgłosiła się Marlena   P., mieszkanka Pabianic. Z jej relacji wynikało, że jest   współwłaścicielką kamienicy przy ul. Świerszcza 2 we Włochach, którą   kilka lat temu odzyskała jej rodzina. Podczas zakładania oświetlenia   w piwnicy pani Marlena stwierdziła, że poszczególne pomieszczenia są   wyposażone w mocne drzwi, osadzone na potężnych zawiasach. We   wszystkich drzwiach ktoś powycinał kwadratowe otwory na poziomie   oczu, wyglądające jak więzienne judasze. Na ścianach Marlena P.   zauważyła napisy, prawdopodobnie pozostawione przez więźniów. O   swoim odkryciu poinformowała specjalistów z Instytutu Pamięci   Narodowej.

Linki:
1
2
3 --> IPN, fotografie

Zachęcam do śledzenia tematu. Inne miejsca gdzie w '45 mieściły się areszty NKWD to m.in. nieistniejące już "Toledo" (areszt śledczo - karny) przy Namysłowskiej, piwnice siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych na Targowej, zaś z podwarszawskich miejscowości to m.in. Otwock (od '44), Wołomin, Skolimów (adres nieustalony, prywatna posesja), leśniczówka pod Karczewem i zapewne wiele innych miejsc wokół Warszawy.

Zaglowiec36rok

• Gość
Odp: Jezu wybaw, czyli tajne więzienie NKWD w podwarszawskich Włochach
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2010, 17:30:22 pm »
Wyobraźcie sobie, że po wojnie trafiacie jako AKowiec do takiej kaźni, świat o Was nie pamięta, a tu obok za ścianą żyją ludzie. Przerażające. Zapomnieć o kaźniach NKWD to grzech.

Ten wątek właściwie powinien być w Martyrologii Narodu Polskiego.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 21, 2010, 17:40:28 pm »
Jak zobaczyłem te zdjęcia to mnie ciarki po plecach przeszły.
Przeraził mnie też fragment tekstu z dokumentacji IPN o tym, że więźniów trzymano w totalnych ciemnościach.

Więźniowie nie byli wyprowadzani na zewnątrz i przebywali w całkowitej ciemności. Świadczy o tym głębokość wyrytych znaków i zapisów. Są one znacznie głębsze aniżeli odnalezione w innych, podobnych miejscach.

Zamieszczam przy okazji mapę jak to wszystko wyglądało na prawdę. Boże jeśli zapomnę o nich, to Ty zapomnij o mnie.

Zobacz w pełnej rozdzielczości: http://img508.imageshack.us/img508/6938/mapamt.jpg

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2010, 23:40:01 pm »
Linki:
1
2
3 --> IPN, fotografie

Zachęcam do śledzenia tematu. Inne miejsca gdzie w '45 mieściły się areszty NKWD to m.in. nieistniejące już "Toledo" (areszt śledczo - karny) przy Namysłowskiej, piwnice siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych na Targowej, zaś z podwarszawskich miejscowości to m.in. Otwock (od '44), Wołomin, Skolimów (adres nieustalony, prywatna posesja), leśniczówka pod Karczewem i zapewne wiele innych miejsc wokół Warszawy.

Jedna z pierwszych katowni w Warszawie podobno mieściła się na Strzeleckiej. Podobno tam właśnie trafiali Powstańcy, którzy przepłynęli Wisłę i bardziej niż inni "interesowali" władzę. 
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2011, 16:29:12 pm »
Witam,
jestem studentem historii UMK w Toruniu i piszę pracę mgr o gen. Fieldorfie. Mam pytano odnośnie tego wiezienia. Czy jest to to samo więzienie, w którym przebywał gen. "Nil" po zatrzymaniu go w marcu '45 roku w Milanówku? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.