Autor Wątek: Archeolodzy odnaleźli Redutę Ordona  (Przeczytany 3866 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

  • Gość
Archeolodzy odnaleźli Redutę Ordona
« dnia: Listopad 23, 2010, 20:45:24 pm »

Cytuj
Słynna Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie jak do tej pory powszechnie sądzono na Woli. Lokalizację budowli obronnej z czasów Powstania Listopadowego, która weszła do historii także dzięki poematowi Adama Mickiewicza, potwierdzili archeolodzy.

Reduta Ordona, czyli według nazewnictwa archeologów - dzieło 54, bez wątpienia znajdowała się przy obecnej ul. Na Bateryjce na Ochocie, a nie w okolicach dzisiejszej ulicy Mszczonowskiej - zapewnia dr Wojciech Brzeziński dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Wskazuje on na widoczne, wystające z ziemi wzniesienia.

"To były mury reduty. Miała ona kształt sześcioboku. Każda ze ścian liczyła od 35 do 46 m" - wyjaśnia Witold Migal, kustosz PMAwW, który kieruje pracami.

Archeolodzy już podczas wstępnych prac znaleźli fragmenty kartaczy, kule karabinowe i odłamki granatów. "Trudno ustalić, czy były one wystrzeliwane przez Rosjan, czy Polaków. Pewnie przez obie walczące strony. Być może pochodzą ze składu amunicji, który eksplodował podczas walk" - mówi Migal.

Obrona reduty miała miejsce 3 lub 4 września 1831 r. rano ok. godziny 6. "Nie trwała długo. Może około 1,5 godziny. Rosjanie redutę zdobyli ją dosyć łatwo, bo prawdopodobnie nie była ukończona. Główny atak mógł zostać przeprowadzony, tam gdzie nie było muru" - snuje przypuszczenia Migal.

Reduty broniło 6 dział. Załoga mogła liczyć maksymalnie ok. 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz major Ignacy Dobrzelewski. W wyniku walk poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy. Zwłoki Polaków prawdopodobnie zostały pochowane w fosie lub przysypane podczas wybuchu prochowni.

Rosjan pogrzebano na cmentarzu prawosławnym na Woli. Dr Wojciech Borkowski wicedyrektor PMA w Warszawie zapowiada, że jeżeli podczas dalszych prac zostaną odnalezione szczątki ludzkie, to zostaną złożone we wspólnej mogile na wolskim cmentarzu.

Po zakończeniu prac archeologicznych na miejscu dawnej Reduty Ordona zostaną upamiętnieni bohaterscy obrońcy Warszawy. "Chciałbym tu przyjść z wnukami i pokazać im, gdzie walczyli powstańcy" - wyznaje Borkowski. (PAP)

Za: http://info.wiara.pl/doc/673934.Odnalezli-Redute-Ordona

Zaglowiec36rok

  • Gość
Odp: Archeolodzy odnaleźli Redutę Ordona
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2010, 21:03:05 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=G3go7WxXZDA#

Nigdy Moskalom się nie oddamy. Naszego plemienia bronić będziem jak reduty. Reduty Ordona.

Czyż to nie materialny pomnik naszej polskości?

BombelzOksywia

  • Gość
Odp: Archeolodzy odnaleźli Redutę Ordona
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2010, 16:53:51 pm »
Spotkałem się z opinią części historyków, że reduta wcale nie została wysadzono celowo, a przez przypadek. Według tej wersji jeden z obrońców miał niechcący zaprószyć ogień w prochowni. Może się narażę tym stwierdzeniem ale wydaje mi się to bardziej prawdopodobne niż samobójcze wysadzenie reduty. Nie zmienia to jednak faktu, że obiekt ten jest ważnym symbolem i przykładem bohaterstwa polskich żołnierzy.

Tak swoją drogą to zawsze zastanawiało mnie dlaczego Mickiewicz w swoim wierszu uśmiercił Ordona. Chciał wprowadzić więcej dramatyzmu i patosu?