Autor Wątek: Pomoc Polakom na Wschodzie, ofiarom jałtańskiej zdrady  (Przeczytany 2162 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zaglowiec36rok

  • Gość
Pomoc Polakom na Wschodzie, ofiarom jałtańskiej zdrady
« dnia: Listopad 28, 2010, 10:29:50 am »
Otwieram nowy wątek, w którym można wpisywać informacje o akacjach pomocowych dla Polaków i ich dzieci, którzy mieszkają na Kresach i dalej na Wschodzie. Byl gdzieś taki wątek pojedynczy, ale tu proponuje kolektywnie.

Zaczynam:

Paczki na Ukrainę i Białoruś -  "Polacy - Rodakom"           

Cytuj
Za: kresy24.pl oraz Naszym Dziennikiem cytyjemy szczegóły:

Wyślij paczkę na Wschód. Ktoś na nią czeka 

Pomysł zrodził   się w 1999 r. w Lublinie. W tym roku już po raz 11. z inicjatywy   senatora Gogacza organizowana jest akcja Polacy - Rodakom. Z darów   rzeczowych przygotowywane są i wysyłne do Polaków na Wschodzie   świąteczne paczki.  Pierwsze transporty ze świąteczną   pomocą były skromne - niespełna 300 paczek. W kolejnych latach było ich   coraz więcej. Rekordowa okazała się ubiegłoroczna zbiórka - z   otrzymanych produktów przygotowano ponad 900 paczek o łącznej wadze   około 11 ton. Od kilku lat świąteczne paczki wysyłane są nie tylko na   Ukrainę, ale również do Polaków na Białorusi.

O dramatycznej sytuacji   materialnej starzejącej się społeczności polskiej na Kresach alarmują   polscy kapłani pracujący na Ukrainie.

- Na terenie mojej parafii   panuje strukturalne bezrobocie, wypłaty pensji i świadczeń dla   emerytów, a do nich zalicza się większość miejscowych Polaków, są niskie   i nieregularne, a nie wszyscy Polacy są na tyle sprawni, aby ratować   się uprawą własnych kartofli czy warzyw - powiedział "Naszemu   Dziennikowi" ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w   Maniewiczach. - Dlatego pomoc rzeczowa z Polski jest nie do   przeceniania, zwłaszcza teraz, gdy od kilku już lat przestały nas   wspierać niemieckie organizacje pomocowe Kirche in Not i Renovabis, a   nie dociera też do nas żadna pomoc rządowa z Polski - podkreśla kapłan.

Paczki   świąteczne wysyłane w ramach akcji "Polacy - Rodakom" zawierają   podstawowe produkty żywnościowe: mąka, ryż, kasza, cukier, kakao,   makaron, konserwy i przyprawy, a także słodycze. Rodacy znajdą też w   paczce polskie książki i zabawki-przytulanki. O takie właśnie dary prosi   senator Stanisław Gogacz.

Dary można przekazywać do 6 grudnia   do biura senatorskiego Stanisłąwa Gogacza przy ul. Królewskiej 3/27 w   Lublinie od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00 - 15.00.


Więcej o akcji "Polacy - Rodakom" na stronie organizatorów: www.stanislawgogacz.pl

za: http://antypolonizm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=430:paczki-na-ukrain-i-biaoru-qpolacy-rodakom&catid=19:akcje&Itemid=8
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2010, 10:32:45 am wysłana przez Zaglowiec36rok »