Autor Wątek: Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie!  (Przeczytany 2760 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie!
« dnia: Grudzień 01, 2010, 17:54:58 pm »
Jak informuje nas PAP w tym artykule.

Przy wejściu do koszar 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu stanął pomnik jej patrona – pułkownika Piotra Wysockiego, jednego z inicjatorów zrywu narodowowyzwoleńczego z 1830 roku. Odsłonięcie pomnika odbyło się dokładnie 29 listopada w 180 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.

Monument ma ponad dwa metry wysokości. Składa się z popiersia i cokołu, które zostały zaprojektowane i wykonane z kamieni strzegomskich. Inicjatorom powstania pomnika – opolskiemu oddziałowi Związku Oficerów Rezerwy im. Józefa Piłsudskiego – udało się nieodpłatnie pozyskać bloki kamienne na cokół, popiersie i otoczenie pomnika. To znacznie obniżyło jego koszty.

Pułkownik Piotr Wysocki przewodził młodym podchorążym rozpoczynając walki na ulicach Warszawy. Jego odwaga i męstwo wzbudzały podziw i uznanie współtowarzyszy walki. Często powtarzał: „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie” – i te słowa są wyryte na jego grobie, a także na opolskim pomniku. Sam skazany został przez zaborców najpierw na karę śmierci, zamienioną w kolejnym procesie na syberyjską katorgę.

Odsłonięcia pomnika dokonali dowódcy, kombatanci, przedstawiciele władz regionu. Odczytując w imieniu marszałka województwa Józefa Sebesty list do zebranych, Janusz Wójcik, doradca marszałka, apelował do żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, by pamiętali o swym patronie, który powinien być dla nich wzorem męstwa i ofiarności wobec swojej Ojczyzny.

Samorząd województwa opolskiego włączył się finansowo w budowę pomnika, przeznaczając na ten cel 15 tys. złotych.

Ktoś Was zna postać Piotra Wysockiego?

DID@

• Stowarzyszenie
Odp: Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie!
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2010, 18:46:17 pm »
Ktoś Was zna postać Piotra Wysockiego?
Na maturze z historii było nawet jego nazwisko, które należało dopasować do powstania :)
Wielki, mężny Polak - chwała jego pamięci!
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..