Autor Wątek: Świadkowie Historii  (Przeczytany 2694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

  • Gość
Świadkowie Historii
« dnia: Grudzień 12, 2010, 12:25:32 pm »
NCK postarało się o realizację programu edukacyjnego "Świadkowie Historii", w archiwum znajdziemy relacje audio i wideo, jak również relacje spisywane. Jest to inicjatywa uzupełniająca Audiohistorię, o której pisałem poprzednio. NCK przedstawia sylwetki polskich zapomnianych bohaterów, uważam że jako serwis Wiernych Ojczyźnie imienia Zapomnianych Bohaterów powinniśmy również umieścić te postacie na naszej liście. Każdy z owych Powstańców to nasz bohater.

http://swiadkowiehistorii.pl

Cytuj
Program edukacyjny „Świadkowie Historii” do 2008 r. polegał na zbieraniu świadectw zapomnianych bohaterów XX wieku i świadków mało dotąd znanych, a ważnych wydarzeń historycznych i archiwizowaniu ich na stronie internetowej www.swiadkowiehistorii.pl. Równolegle trwały prace nad „Elementarzem historii mówionej” – pierwszym w Polsce wydawnictwem edukacyjnym opisującym metodę poznawania historii poprzez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem – świadkiem historii.

Z chwilą opracowania i wydania „Elementarza historii mówionej” w 2008 r. Narodowe Centrum Kultury zmieniło profil programu, który od tej pory będzie promował metodę „historii mówionej” wśród uczniów i studentów. Witryna www.swiadkowiehistorii.pl. będzie prezentowała zebrane dotąd, przykładowe relacje i promowała metodę opisaną w „Elementarzu”. Jej częścią będzie sieć dokumentacyjna, czyli kompleksowa baza wszystkich podmiotów, stowarzyszeń i organizacji w Polsce, które zbierają lub mają w swoim posiadaniu relacje i wspomnienia świadków historii XX wieku.

Cele programu:

-   pobudzanie zainteresowania historią najnowszą wśród uczniów i studentów,
-   upowszechnianie wiedzy i umiejętności nt. historii mówionej przez działania edukacyjne,
-   powiększanie internetowej kolekcji relacji świadków historii,Nagrane bądź spisane relacje i wspomnienia, wraz ze zdjęciami, można przesłać na adres Narodowego Centrum Kultury ul. Senatorska 12, 00-82 Warszawa, z dopiskiem „Świadkowie Historii”. Można się z nami skontaktować rownież za pośrednictwem poczty elektronicznej pisząc na adres swiadkowiehistorii@nck.pl.
Przed przesłaniem materiałów należy pobrać ankietę: Twoja relacja.
Państwa historie zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej.

Obecnie słucham Janusza Brochwicza-Lewińskiego

http://swiadkowiehistorii.pl/video.php?a=video_show&id=3