Autor Wątek: Bartoszewski podczas wojny bał się Polaków  (Przeczytany 3355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

czizjuszplay

• Czytelnik
Bartoszewski podczas wojny bał się Polaków
« dnia: Marzec 02, 2011, 16:48:57 pm »
"Profesor" Bartoszewski w wywiadzie dla "Die Welt" stwierdził, że podczas wojny nie trzeba było się obawiać Niemców, lecz zazdrosnych Polaków-antysemitów.

W okupowanej przez hitlerowców Warszawie należało się bać nie niemieckich oficerów, ale sąsiadów-Polaków owładniętych antysemityzmem  - uważa Władysław Bartoszewski.
W wywiadzie dla niemieckiej gazety "Die Welt" Gerhard Gnauck wypytuje Władysława Bartoszewskiego o Jana Karskiego i życie w czasie okupacji hitlerowskiej.  W tekście pada pytanie: "Działał pan w ruchu oporu i pomagał pan Żydom. Czy miał pan wówczas sąsiadów, których się obawiał?"

Władysław Bartoszewski odpowiedział, iż mieszkał w Warszawie na ul. Mickiewicza w kamienicy pełnej inteligencji. "Jeśli ktoś się bał, to nie Niemców. Gdy niemiecki oficer widział mnie na ulicy i nie miał rozkazu aresztowania mnie, niczego nie musiałem się obawiać. Ale gdy sąsiad-Polak zauważył, iż kupiłem więcej chleba niż zwykle, wtedy musiałem się bać".
źródło: http://niezalezna.pl/6669-rewelacje-bartoszewskiego-w-die-welt

Marta Kaczyńska na swoim blogu skomentowało to w następujących słowach:
To szokująca wypowiedź. Jak to możliwe, że w okupowanej Polsce można było czuć się pewniej, spotykając niemieckiego żołnierza niż własnego rodaka? Zaskakuje mnie widoczna potrzeba tak stronniczego opisywania historii w niemieckiej prasie. Słowa profesora Bartoszewskiego jak ulał pasują do klimatu tworzonych w ostatnim czasie, wyrwanych z historycznego kontekstu opowieści o niemieckich wypędzonych czy wreszcie do dozwolonego w pewnych polskich środowiskach oczerniania wizerunku Polaków poprzez często niezgodne z prawdą opisywanie nas jako wojennych grabieżców, żerujących na tragedii Żydów.

i... została nazwana "skompromitowaną" przez Nałęcza.

Czy nasze pseudo-elity muszą sie tak sprzedawać?
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 21:42:32 pm wysłana przez Twisterro »

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Bartoszewski podczas wojny bał się Polaków ogarniętych antysemityzmem
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2011, 17:02:01 pm »
Warto dodać, że to Fakt z Axel Springer (znanego z wcześniejszego jątrzenia i napuszczania Polaków i Niemców na siebie) dał wczoraj tytuł, z wypowiedzią Bartoszewskiego. Przypatrując się pytaniu, widać że była to prowokacja dziennikarza Die Welt, a starszy pan Bartoszewski stał się ofiarą. Dziennikarz chciał za wszelką cenę wybielić Niemców, a obarczyć winą za zbrodnie wojenne Polaków. To jest najnowsza linia Niemców, zaczęło się od "polskich obozów", a teraz chodzi o pokazanie Polaków, jako gorszych od Niemców.

CDU z panią Steinbach w zarządzie partii debatuje w Bundestagu o wprowadzenie ogólnonarodowego niemieckiego dnia wypędzonych.  Cała afera wywołana przez dziennikarza Die Welt i wprowadzany "Dzień Wypędzonych" ma na celu podważenie prawa Polaków do Ziem Zachodnich.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

czizjuszplay

• Czytelnik
Odp: Bartoszewski podczas wojny bał się Polaków
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2011, 17:53:02 pm »
Wypowiedzi Bartoszewskiego i jego działania (zwłaszcza z czasów gdy był ministrem spraw zagranicznych) wpisują sie w politykę niemiecką; jest jej zwyczajnym wykonawcą.

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2011, 20:55:40 pm »
Pytanie jeszcze czy Profesor Bartoszewski autoryzował ten wywiad.
Poza tym czasy okupacji to okres ciągłego strachu. Gdyby można było ufać każdemu Polakowi to konspiracja była by dużo łatwiejsza, a nieufnie patrzyło by się tylko na Niemców.
Może Profesor mieszkał koło jakiegoś kolaboranta, może było w okolicy dużo wpadek.
Znamy tylko wypowiedź z gazety o wątpliwej reputacji. Ferowanie wyroków, ocenianie na podstawie jednego lichego artykułu jest dyskusją na poziomie gimnazjum. Wznieście Panowie się trochę wyżej.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2011, 22:05:54 pm »

"Profesor" nie ma nawet matury, więc ten tytuł mu nie przysługuje.

.
Może Profesor mieszkał koło jakiegoś kolaboranta, może było w okolicy dużo wpadek.
Ferowanie wyroków, ocenianie na podstawie jednego lichego artykułu jest dyskusją na poziomie gimnazjum. Wznieście Panowie się trochę wyżej.
Nie feruje wyroków na podstawie jednego artykułu; wobec całości jego dokonań rysuje mi się obraz Bartoszewskiego jako nienawidzącego polski, głupiego dziada.

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2011, 23:12:42 pm »
Pytanie jeszcze czy Profesor Bartoszewski autoryzował ten wywiad.
Poza tym czasy okupacji to okres ciągłego strachu. Gdyby można było ufać każdemu Polakowi to konspiracja była by dużo łatwiejsza, a nieufnie patrzyło by się tylko na Niemców.
Znamy tylko wypowiedź z gazety o wątpliwej reputacji. Ferowanie wyroków, ocenianie na podstawie jednego lichego artykułu jest dyskusją na poziomie gimnazjum. Wznieście Panowie się trochę wyżej.
"Profesor" nie tylko go autoryzował, ale jeszcze potwierdził w "polskich" mediach. Nie chce mi się już szukać gdzie. Jak nie wierzysz na słowo, to przejrzyj newsy z ostatnich dni.

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2011, 01:05:26 am »
"Profesor" nie tylko go autoryzował, ale jeszcze potwierdził w "polskich" mediach. Nie chce mi się już szukać gdzie. Jak nie wierzysz na słowo, to przejrzyj newsy z ostatnich dni.
zdaje się, że w wywiadzie dla tvn24.