Autor Wątek: Wizja Polaka i polskości za Odrą  (Przeczytany 1932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

czizjuszplay

• Czytelnik
Wizja Polaka i polskości za Odrą
« dnia: Marzec 28, 2011, 20:17:44 pm »
W Niemczech bardzo modny jest ostatnio skecz o "Marku", który to według autorów jest "typowym Polakiem".

Cham, brudas i pijak. Mieszka w stajni z kozą Żubrówką, śpi na sianie i całe dnie przesiaduje na plastikowym krzesełku z butelką piwa - taki obraz Polaka przedstawiła niemiecka telewizja RTL 2 Fun Club. O programie napisała "Polska The Times"
Program pt. "Pole sucht Frau" ("Polak szuka żony"), będący parodią holenderskiego hitu "Rolnik szuka żony", wyemitowano w połowie marca. Jego bohaterem był Marek, dzięki któremu niemieccy widzowie mogli sobie przypomnieć wszystkie polskie stereotypy - od czerwonej koszulki z orłem i kożucha przez k***ę stosowaną zamiast przecinka do walających się wszędzie butelek po piwie.

Żeby było śmieszniej, kreatywni twórcy programu dołożyli jeszcze kozę Żubrówkę, z którą Marek dzieli swoją zabłoconą zagrodę, siano zamiast podłogi i kanapki z marchewką.

"Marek nie zamierza obrażać Polaków"

W postać polskiego chama wciela się pochodzący ze Słupska Wojciech Oleszczak. Nie jest to jego debiut w tym kanale. Podobnym, iście bawarskim w swojej subtelności poczuciem humoru showman wykazywał się już we wcześniejszych skeczach dla niemieckiej telewizji. W jednym np. poinformował, że ma dwóch braci: jeden nazywa się Świnia, a drugi Osioł.

- Marek nie zamierza obrażać Polaków, bo on nie jest symbolem Polaka. On śmieje się z samego siebie i postaci, którą wykreował - tłumaczy menedżer Oleszczaka.

Sama stacja nie odpowiedziała na pytania "Polski". Gazeta konkluduje, że przez takie programy przesąd o głupim Polaku, który kradnie samochody, wciąż pokutuje w Niemczech, podobnie jak pogląd, że Polska to apokaliptyczna kraina społecznej dziczy, politycznego chaosu i ekonomicznego bezhołowia. Oraz kóz.

źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1697248,0,1,mieszka-z-koza--spi-na-sianie-polak-w-niemieckiej-tv,wiadomosc.html

Moim zdaniem, ten polski aktor, który godzi się na granie "Marka", nie zasługuje na inne miano, jak Volksdeutsch. Jak inaczej określić Polaka, który gra w ośmieszających Polskę skeczach ku uciesze niemieckiej publiczności? Mnie szczególnie uderzyła noszona przez "Marka" koszulka z polskim godłem, skomponowana na tle tego krajobrazu, słów i sposobu zachowania.

Bezpośredni link, dla znających niemiecki:
http://www.youtube.com/watch?v=jxp0gi58ZX4

Twisterro

• Stowarzyszenie
Odp: Wizja Polaka i polskości za Odrą
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2011, 21:09:17 pm »
To coś w stylu Wojewódzkiego. Człowiek, który zarabia na robieniu sobie chamskich żartów z innych. Niestety, takie żałosne persony zdarzają się wszędzie. Nie wiem czy się da, czy wręcz warto, z nimi walczyć.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2011, 22:44:24 pm »
Przejaw antypolonizmu, z rządnym sławy klonem Wojewódzkiego tylko po drugiej stronie Odry. Zwalczać trzeba warcholstwo i chamstwo z zasady!
Polak śmiejący się z siebie w Polsce jest normalnym przejawem humoru, Polak śmiejący się z Polaków dla innej nacji to zdrajca ot co.
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2011, 16:24:11 pm »
 Też jestem przeciwko takiemu ogólnemu postrzeganiu że Polak to "pijak i złodziej", trzeba nie zwracać na to uwagi i jak trzeba to wytykać ich wady.

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 29, 2011, 16:27:22 pm »
Też jestem przeciwko takiemu ogólnemu postrzeganiu że Polak to "pijak i złodziej", trzeba nie zwracać na to uwagi i jak trzeba to wytykać ich wady.
Kliknij w link na youtube i zobacz chociaż początek tego skeczu. Nie trzeba nawet znać niemieckiego by zobaczyć obraz Polaka przedstawiany w nim.