Autor Wątek: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!  (Przeczytany 2186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

  • Gość
Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
« dnia: Maj 23, 2011, 11:56:46 am »
Przypomnę, że nie tak dawno doszło do podobnej zbrodni, co smutniejsze - fala takich zbrodni nasila się względem Polaków i Polski co jest jawną próbą relatywizowania historii. Obraża się Polaków publicznie, a władza nie podejmuje żadnych akcji aby to zmienić. Przypomnę, że w Katyniu zostało sadystycznie zamordowanych ponad 21 tysięcy polskich oficerów.

Cytuj
W Sztokholmie na ufundowanym przez Polonię pomniku katyńskim zauważono w niedzielę napis w języku polskim, obraźliwy dla Polaków. Kongres Polaków w Szwecji powiadomił policję.

- To dla nas szczególne miejsce, tu odbywają się msze za ojczyznę, dlatego tym bardziej bolesne jest to, co się stało - powiedział prezes Kongresu Polaków w Szwecji Michał Bieniasz.

- Jako fundatorzy pomnika zareagowaliśmy natychmiast. Napis został już usunięty, a sprawa została zgłoszona policji. Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie znaleźć sprawcę, ale chcemy spowodować, aby teren był lepiej patrolowany przez policję - dodał.

W środowisku polonijnym i na polonijnych forach internetowych trwa dyskusja, kto i z jakiego powodu mógł zbezcześcić pomnik katyński. Mieszkający w Sztokholmie Polacy przypuszczają, że mógł to zrobić pijany rodak lub jest to prowokacja. Napis został napisany po polsku, dlatego raczej nie obarcza się winą Szwedów.

Pomnik katyński w Sztokholmie znajduje się w parku przy kościele św. Jana od 2001 roku. Obelisk został odsłonięty przez sztokholmską Polonię w innym miejscu już w 1975 roku. Wówczas był to jeden z pierwszych na świecie pomników upamiętniających zbrodnię katyńską.

Na pomniku w Sztokholmie widnieje napis po szwedzku i polsku: "Na wieczną pamięć 25 tysiącom polskich oficerów bestialsko pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje w latach 1940-41 przez władze Rosji sowieckiej".

Katyń w sieci:
http://www.pamietamkatyn1940.pl/172.xml

http://www.katyn-pamietam.pl

czizjuszplay

  • Czytelnik
  • Wiadomości: 213
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2011, 17:34:10 pm »
Smutne, że niektórzy Polacy nawet za granicą nie są w stanie uszanować swojej Ojczyzny i jej historii...

smiechu

  • Stowarzyszenie
  • Wiadomości: 798
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2011, 23:05:03 pm »
jak napisano - nie wiadomo czy Polak czy prowokacja...może za to że złapano tego złodzieja od napisu "Arbeit macht frei"?
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Ahaj

  • Stowarzyszenie
  • Wiadomości: 453
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skandal! Zbezczeszczenie pomnika katyńskiego w Szwecji!
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2011, 22:36:26 pm »
Smutne jest to iż nie reagują władze tylko społeczności lokalne.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak