Dlaczego udzielamy się na tym forum? Co sprawiło, że żywimy ciepłe uczucia względem naszej Ojczyzny? Co ukształtowało naszą świadomość patriotyczną?
Myślę, że odpowiedzi na te pytania byłoby tyle, ilu użytkowników liczy sobie ten portal. Dla jednych powodem byli rodzice, którzy zaszczepili im szacunek do polskiej historii. Inni od dziecka zachwycali się niewątpliwym pięknem polskich gór, polskiego wybrzeża, polskich miast i wsi. Inni kochają polskie tradycje i zwyczaje regionalne. Dla jeszcze innych patriotyzm jest naturalną konsekwencją bycia obywatelem swojego kraju, z której wynika dbanie o tenże kraj jako o dobro wspólne.
Nie ma jednej recepty na uczynienie z człowieka patrioty. Dla niektórych ludzi takie uczucie jest stanem zupełnie obcym i niezrozumiałym, a ich psychiki nie zmieniłoby zapewne nic. Co jednak z dziećmi? Przecież młody umysł znacznie szybciej chłonie wzorce oraz idee – czy istnieje jakiś prosty i nieinwazyjny sposób by przez zabawę i przyjemność wykształcić w młodym człowieku świadomość patriotyczną?
Jakiś czas temu odwiedziłem Muzeum Powstania Warszawskiego, zresztą najlepszą tego typu instytucję w jakiej miałem przyjemność spędzać czas. W tamtejszym sklepiku rzucił mi się w oczy szereg historycznych gier planszowych, oraz innego typu, związanych z tematyką Powstania. Po głębszym zastanowieniu, doszedłem do wniosku, że tego typu zabawa to jeden z najlepszych sposobów zafascynowania dzieciaków historią Polski.
Wszyscy wiemy, że dzieci i rodzice powinni spędzać czas ze sobą. Jednak w tygodniu, po pracy, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje, trudno wybrać się z potomstwem gdzieś poza dom. Większość osób wtedy zrzuca odpowiedzialność za rozrywkę pociech na telewizję, bajki, czasem także na gry komputerowe. Mają świadomość, że jest to złe, ale postępują tak nie widząc ciekawej i łatwej w zrealizowaniu alternatywy. Moim zdaniem taką alternatywą mogą być rodzinne gry planszowe lub karciane. Korzystając z nieograniczonych zasobów Internetu, możemy znaleźć i kupić bardzo wiele gier opierających się na historii – element ten przy niewielkim przygotowaniu każdy rodzic może ciekawie rozwinąć opowiadając o historii, na której gra bazuje, lub podsuwając lektury przeznaczone dla dziecka w danym wieku.
Gra stanowiąca inspirację dla tego artykułu nazywa się ‘Zrzuty Powstańcze’ [1]. Cytując dystrybutora: "Gra jest oparta na schemacie popularnej gry w „statki”. Celem gry jest jak najszybsze odnalezienie na planszy przeciwnika ukrytych zasobników zrzutowych, zawierających zaopatrzenie dla Powstańców Warszawskich. Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy."
Poszukując innych pozycji, na które mógłbym się powołać w tym artykule, znalazłem grę typowo planszową o nazwie ‘Kocham Cię, Polsko’ [2]. W wielkim skrócie, stanowi ona konkurs wiedzy o naszej Ojczyźnie – związanej z polską historią, geografią, kulturą, kulinariami czy sportem. Myślę, że taka gra może być wspaniałą rozrywką nawet dla licznej rodziny - rozrywką, która oprócz zabawy również uczy.
Ciekawą i całkowicie darmową propozycją gry jest ‘Historia Polski’ [3]. Gra została stworzona na potrzeby dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w celu przystępnego przedstawienia wartościowych, historycznych treści, dla późniejszego rozwinięcia ich na zajęciach.
Pośród całego szeregu gier karcianych dostępnych istnieje pewna ilość gier dotyczących historii Polski. Myślę, że wartą wspomnienia jest gra ‘Żołnierze Wyklęci’. Jest to projekt skierowany bardziej dla starszego odbiorcy, ale ciekawy ze względu na ważną dla nas tematykę.
Poruszając temat gier karcianych warto również wspomnieć karciankę [5] stworzoną z okazji 600-letniej rocznicy bitwy pod Grunwalcem, grę którą intensywnie męczyliśmy na ubiegłorocznym zlocie Palmiry 2010.
Jeżeli absolutnie nie ma czasu na zabawę z dziećmi, być może warto podsunąć im wartościową z punktu widzenia historii pozycję dostępną na komputerach? Taką na przykład jak Polskie Imperium – strategiczną grę, umożliwiającą kierowanie Rzeczpospolitą przez setki lat jej historii i podejmowanie prób utrzymania jej potęgi.
Innym przykładem elektronicznej rozrywki, mającym wartość z edukacyjnego punktu widzenia są gry przeglądarkowe przyswajające wiedzę historyczną – przykładowa w odnośniku: [7].
Myślę, że przy odrobinie chęci można w Internecie znaleźć ogromną ilość materiałów rozwijających dla najmłodszych – skonstruowanych w zgodzie z zasadą: „bawić i uczyć”. Co myślicie o takiej koncepcji wspólnej zabawy? Czy znacie może jakieś ciekawe gry godne polecenia dla innych forumowiczów?
1)
http://www.muzeum1944.home.pl/sklepik_mpw/index.php?products=product&prod_id=352)
http://gry-planszowe.net/kocham-cie-polsko/3)
http://www.historia.vooa.pl/4)
http://tma.org.pl/wykleci/index.html5)
http://www.kuzniagier.pl/szczegoly.php?przedm=2271025&grupa_p=1&sess_id=15029351206)
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,swietuj-odyskanie-niepodleglosci-panstwa-polskiego-z-gra-polskie-imperium,56147)
http://www.edugames.pl/gry/index/k1/31,gry_historyczne/