Autor Wątek: Gry patriotyczne  (Przeczytany 12555 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Twisterro

• Stowarzyszenie
Gry patriotyczne
« dnia: Sierpień 29, 2011, 00:38:16 am »
Dlaczego udzielamy się na tym forum? Co sprawiło, że żywimy ciepłe uczucia względem naszej Ojczyzny? Co ukształtowało naszą świadomość patriotyczną?

Myślę, że odpowiedzi na te pytania byłoby tyle, ilu użytkowników liczy sobie ten portal. Dla jednych powodem byli rodzice, którzy zaszczepili im szacunek do polskiej historii. Inni od dziecka zachwycali się niewątpliwym pięknem polskich gór, polskiego wybrzeża, polskich miast i wsi. Inni kochają polskie tradycje i zwyczaje regionalne. Dla jeszcze innych patriotyzm jest naturalną konsekwencją bycia obywatelem swojego kraju, z której wynika dbanie o tenże kraj jako o dobro wspólne.

Nie ma jednej recepty na uczynienie z człowieka patrioty. Dla niektórych ludzi takie uczucie jest stanem zupełnie obcym i niezrozumiałym, a ich psychiki nie zmieniłoby zapewne nic. Co jednak z dziećmi? Przecież młody umysł znacznie szybciej chłonie wzorce oraz idee – czy istnieje jakiś prosty i nieinwazyjny sposób by przez zabawę i przyjemność wykształcić w młodym człowieku świadomość patriotyczną?

Jakiś czas temu odwiedziłem Muzeum Powstania Warszawskiego, zresztą najlepszą tego typu instytucję w jakiej miałem przyjemność spędzać czas. W tamtejszym sklepiku rzucił mi się w oczy szereg  historycznych gier planszowych, oraz  innego typu, związanych z tematyką Powstania. Po głębszym zastanowieniu, doszedłem do wniosku, że tego typu zabawa to jeden z najlepszych sposobów zafascynowania dzieciaków historią Polski.

Wszyscy wiemy, że dzieci i rodzice powinni spędzać czas ze sobą. Jednak w tygodniu, po pracy, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje, trudno wybrać się z potomstwem gdzieś poza dom. Większość osób wtedy zrzuca odpowiedzialność za rozrywkę pociech na telewizję, bajki, czasem także na gry komputerowe. Mają świadomość, że jest to złe, ale postępują tak nie widząc ciekawej i łatwej w zrealizowaniu alternatywy. Moim zdaniem taką alternatywą mogą być rodzinne gry planszowe lub karciane. Korzystając z nieograniczonych zasobów Internetu, możemy znaleźć i kupić bardzo wiele gier opierających się na historii – element ten przy niewielkim przygotowaniu każdy rodzic może ciekawie rozwinąć opowiadając o historii, na której gra bazuje, lub podsuwając lektury przeznaczone dla dziecka w danym wieku.

Gra stanowiąca inspirację dla tego artykułu nazywa się ‘Zrzuty Powstańcze’ [1]. Cytując dystrybutora: "Gra jest oparta na schemacie popularnej gry w „statki”.  Celem gry jest jak najszybsze odnalezienie na planszy przeciwnika ukrytych zasobników zrzutowych, zawierających zaopatrzenie dla Powstańców Warszawskich. Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy."

Poszukując innych pozycji, na które mógłbym się powołać w tym artykule, znalazłem grę typowo planszową o nazwie ‘Kocham Cię, Polsko’ [2]. W wielkim skrócie, stanowi ona konkurs wiedzy o naszej Ojczyźnie – związanej z polską historią, geografią, kulturą, kulinariami czy sportem. Myślę, że taka gra może być wspaniałą rozrywką nawet dla licznej rodziny - rozrywką, która oprócz zabawy również uczy.

Ciekawą i całkowicie darmową propozycją gry jest ‘Historia Polski’ [3]. Gra została stworzona na potrzeby dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w celu przystępnego przedstawienia wartościowych, historycznych treści, dla późniejszego rozwinięcia ich na zajęciach.

Pośród całego szeregu gier karcianych dostępnych istnieje pewna ilość gier dotyczących historii Polski. Myślę, że wartą wspomnienia jest gra ‘Żołnierze Wyklęci’. Jest to projekt skierowany bardziej dla starszego odbiorcy, ale ciekawy ze względu na ważną dla nas tematykę.

Poruszając temat gier karcianych warto również wspomnieć karciankę [5] stworzoną z okazji 600-letniej rocznicy bitwy pod Grunwalcem, grę którą intensywnie męczyliśmy na ubiegłorocznym zlocie Palmiry 2010.

Jeżeli absolutnie nie ma czasu na zabawę z dziećmi, być może warto podsunąć im wartościową z punktu widzenia historii pozycję dostępną na komputerach? Taką na przykład jak Polskie Imperium – strategiczną grę, umożliwiającą kierowanie Rzeczpospolitą przez setki lat jej historii i podejmowanie prób utrzymania jej potęgi.

Innym przykładem elektronicznej rozrywki, mającym wartość z edukacyjnego punktu widzenia są gry przeglądarkowe przyswajające wiedzę historyczną – przykładowa w odnośniku: [7].

Myślę, że przy odrobinie chęci można w Internecie znaleźć ogromną ilość materiałów rozwijających dla najmłodszych – skonstruowanych w zgodzie z zasadą: „bawić i uczyć”. Co myślicie o takiej koncepcji wspólnej zabawy? Czy znacie może jakieś ciekawe gry godne polecenia dla innych forumowiczów?

1) http://www.muzeum1944.home.pl/sklepik_mpw/index.php?products=product&prod_id=35
2) http://gry-planszowe.net/kocham-cie-polsko/
3) http://www.historia.vooa.pl/
4) http://tma.org.pl/wykleci/index.html
5) http://www.kuzniagier.pl/szczegoly.php?przedm=2271025&grupa_p=1&sess_id=1502935120
6) http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,swietuj-odyskanie-niepodleglosci-panstwa-polskiego-z-gra-polskie-imperium,5614
7) http://www.edugames.pl/gry/index/k1/31,gry_historyczne/
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

czizjuszplay

• Czytelnik
Odp: Gry patriotyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2011, 12:10:24 pm »
Dodajcie to na wykop.pl :).

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2011, 21:14:01 pm »
Świetny artykuł Twisterro. Prawdę powiedziawszy, mało kto spodziewał się po Tobie takiego dobrego i propolskiego artykułu. Tym bardziej gratulacje. Dobra robota.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2011, 21:47:03 pm »
dodam jedynie 2 gry:

Osamotnieni - o odzyskiwaniu niepodległości ->http://www.osamotnieni.muzhp.pl/

oraz chociaż zrobiona przez Brytyjczyków ale w hołdzie dla naszych pilotów w Bitwie o Anglię, Dywizjon 303 (wymagana jednak podstawowa znajomość języka angielskiego) ->http://www.channel4.com/play-win/303squadron/
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Imb

• Czytelnik
    • StalkerPBF
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2011, 22:07:57 pm »
Z gier komputerowych to jeszcze można zaproponować Ogniem i mieczem, strategiczną grę, modyfikację Mount&Blade, gdzie odtwarzamy wydarzenia z (a jakże) "Ogniem i Mieczem" oraz "Potopu" H. Sienkiewicza
Oraz, tak na upartego, Polanie, czyli polską wersję Warcraft II :) (zamiast złota jest mleko, a nasze niedźwiedzie są lepsze niż smoki! :D)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2011, 22:09:36 pm wysłana przez Imb »
A więc powiedz mi, Panie, że to mój obłęd czysty i że na tym świecie tylko ja tak mam
I że nie ma wartości nienazwane życie i że takie jest prawo, że taki jest czas...
A ja Ci odpowiem, że opuszczam przyłbicę i ostatnią swą kopią uderzę w ten świat
Bo jeśli głupotą jest obrona życia - będę głupcem do ostatniego dnia!

Ignas

• Czytelnik
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2011, 11:08:46 am »
A dla trochę starszych polecam świetną grę RPG "Dzikie pola".
Vitae brevis cursus, gloriae sempiternus

nomada9767

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2011, 21:24:44 pm »
Dobry tekst, choć - ku mojej ogromnej radości - muszę przyznać, że branża gier patriotycznych w Polscebardzo się rozwija. To, co napisał tu Twisterro, to ledwie wierzchołek góry lodowej. Polecam oprócz tego: Veto - Szlachecka Gra Karciana (kolekcjonerska karcianka), Mali Powstańcy, a także szereg gier wydawnictwa IPN. Niestety jednak, większość gier IPNowskich wydawana jest w niewielkich nakładach, przez co już niedługo po premierze ich zdobycie graniczy z cudem. Tak jest np. w przypadku gry "Kolejka" - w której chodzi de facto o stanie w kolejce w czasach PRL, czekając na zakup określonego towaru. Tak czy inaczej, dobrze, że temat gier został poruszony, bo ostatnimi czasy faktycznie powstaje ich dużo, a nawet ludzie apolityczni bądź niespecjalnie zainteresowani patriotyzmem zagrywają się w nie nierzadko do upadłego. Trzeba też brać pod uwagę, iż gry te - pomijajając ich edukacyjną rolę - są często świetnie zaprojektowane, do tego stopnia, że serwisy poświęcone grom planszowym, karcianym czy komputerowym wystawiają im naprawdę wysokie oceny.

Black Willow

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2011, 13:55:05 pm »
Gra którą przedstawię nie jest może zwykłą grą edukacyjną ale satysfakcja z pokierowaniem losami ojczyzny w czasie kampanii wrześniowej czy jeszcze na kilka lat przed wybuchem wojny jest naprawdę duża. Wymaga tylko dużego nakładu czasu. Kto słyszał o słynnej serii strategicznych gier szwedzkiego Paradoxu - Hearts Of Iron - powinien zainteresować się jedną z jej odsłon: Darkest Hour.

Akcja gry toczy się w XX wieku i ukazuje przebieg zarówno I i II wojny światowej, jak i całej Zimnej wojny. Gracze obejmują dowództwo nad jednym z ponad stu dostępnych państw i ich zadaniem jest przeprowadzenie własnego narodu przez te ciężkie czasy. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym i wymaga od gracza zajmowania się nie tylko aspektem militarnym, ale również ekonomicznym, politycznym i społecznym. Musimy więc zadbać zarówno o posiadanie armii, jak i o rozwój gospodarczy, inwestowanie w nowe technologie i dobre stosunki dyplomatyczne z innymi państwami. Grę cechuje bardzo wysoki poziom realizmu i skomplikowania. Twórcy umożliwili kontrolowanie każdego aspektu naszego kraju, choć jednocześnie nawet najbardziej utalentowany gracz nie dokona tego, co w rzeczywistości było niemożliwe w tamtych czasach.
-Źródło: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=16435

Przyznam, że jeszcze większą satysfakcję dają takie momenty w grze, jak ten  ;D:

Screen ze starszego wydania gry - Hearts Of Iron 2.

Dodam, że jedną z fajniejszych opcji w DH jest tryb multiplayer (online).
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2011, 13:58:19 pm wysłana przez Awangardowiec »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2012, 16:00:31 pm »
Ja grywam sobie w HoI 3 z dodatkiem Semper Fi oraz modem DiDay. Gra jest obłędnie realistyczna (jak na grę :P), niezwykle skomplikowana i bardzo wymagająca. Niestety, bez oszustw zwycięstwo we wrześniu jest niemal niemożliwym zadaniem. ;)

Gra pozwala zaznajomić się z uproszczoną wizją kierowania państwa w czasie wojny i, przynajmniej mnie, pozwala zrozumieć, czemu w XX wieku trudno o cuda w wykonaniu małych armii.

Ogólnie bardzo polecam gry firmy Paradox: Europa Universalis 3 (z dodatkami), Victoria 2, poprzedniczki... Na tym wszystkim tysiące godzin rozrywki miałem. :)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton