Autor Wątek: We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa  (Przeczytany 4750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Imb

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 33
 • Płeć: Mężczyzna
  • StalkerPBF
We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa
« dnia: Wrzesień 01, 2011, 21:48:45 pm »
Taki oto ciekawy artykuł znalazłem w sieci:

Cytuj
Prawie każdy w Polsce wie o tym, że II wojna światowa rozpoczęła się agresją Niemiec hitlerowskich na Polskę. Wydarzenie to miało miejsce 1 września 1939.

 Ponad dwa tygodnie później, 17 września, od wschodu najechał na Rzeczpospolitą Związek Radziecki. O tym, z racji wieloletniego przemilczania kwestii przez władze Polski Ludowej, wie się nieco mniej.

 Prawie nikt jednak nie wie o tym, że na Polskę we wrześniu 1939 najechano z trzech stron. Od wschodu, zachodu i... południa. Trzecim z agresorów była Republika Słowacka.

 Zaangażowanie słowackie w niemiecki atak nie było szczególnie zacięte, tak jak i intensywność przeprowadzonych przez Słowaków walk nie może być porównywana do najazdu hitlerowskiego czy radzieckiego.

 Tym niemniej, 1 września 1939 roku o godzinie 8.00 rano, bez wypowiedzenia wojny, Armia Słowacka ruszyła w trzech kierunkach: Zakopane-Bukowina, Piwniczna-Nowy Sącz, Komańcza-Sanok-Lesko. Walki z Polakami trwały do 23 września, a podczas inwazji jedna z dywizji słowackich weszła nawet 90 kilometrów wgłąb państwa polskiego. W wyniku tej agresji Rzeczpospolita utraciła około 0,1% swojego terytorium, zamieszkałego przez 34,5 tysiąca polskich obywateli.

 Jakie powody miała Słowacja, aby wespół z Hitlerem dokonać agresji na sąsiada? Odpowiedź, jak to bywa w historii, nie jest niestety zbyt prosta. Wpływ miały tutaj zarówno dawne przewinienia Polski, jak i krótkowzroczność części Słowaków. I to jedynie „części”. Republika Słowacka istniejąca w latach 1939-1944 nie była bowiem niezawisła.

 Należy pamiętać, że jeszcze przed wojną Czechosłowacja została Hitlerowi „oddana” przez Europę w naiwnej wierze, że na Sudetach skończy się apetyt Fuhrera. Z zaistniałej sytuacji skorzystał pewien ksiądz słowacki, Józef Tiso. Chcąc stworzyć niezależne od Czechów państwo, proklamował – u boku Hitlera – nową Republikę Słowacką. Hitler zapewnił integralność nowego państwa w zamian za – między innymi – zerwanie kontaktów dyplomatycznych z Polską. Po wojnie aktywnych członków Republiki Słowackiej uznano za kolaborantów, nie uznaje się też, jakoby dzisiejsza Republika Słowacka miała z państwem z lat 1939-1944 cokolwiek wspólnego.

 Jeśli chodzi o słowackie przekonania, że Polska zasłużyła sobie na swój los, nie były one, niestety, bezzasadne. W roku 1938, gdy Niemcy anektowali czeskie pogranicze, zasugerowano, by ówczesna Czecho-Słowacja (państwo powstałe w roku 1918) „rozliczyła się” z roszczeń terytorialnych także z innymi sąsiadami. Wtedy, korzystając z okazji i z tragicznej sytuacji, w jakiej znalazł się południowy sąsiad, Polska zażądała natychmiastowego odstąpienia czesko-słowackiego Śląska Cieszyńskiego i kilku niewielkich obszarów na Słowacji. Wojsko polskie zajęło sporne tereny w dniach 2–11 października, w sytuacji, w której Słowacy nie mieli szans na podjęcie obrony. Zajęcie Śląska Cieszyńskiego miało dotkliwe konsekwencje dla tamtejszych mieszkańców narodowości czeskiej i słowackiej i na długo wspomnienie o wydarzeniu z 1938 roku wzbudzało niechęć do Polaków zarówno z czeskiej jak i ze słowackiej strony.

 Stosowanie taktyki „wet za wet” niczego oczywiście nie tłumaczy. Bardziej za 1 września 1939 można Słowaków usprawiedliwiać po pierwsze tym, że nie byli niepodlegli (podobnie jak nie byli niepodlegli i niezależni żołnierze polscy w roku 1968, kiedy wojska peerelowskie najechały Pragę), a po drugie – że kiedy część z nich najeżdżała Polskę, inni brali udział... w jej obronie.

 Latem 1939 w Polsce zaczął formować się specjalny Legion Czesko-Słowacki. Jedyna oficjalna jednostka sojusznicza, która walczyć miała po stronie wojska polskiego z hitlerowcami. Z 900 członków Legionu połowę stanowili Słowacy. Co było w tym fakcie najbardziej tragikomiczne to, że 17 września w okolicach Tarnopola doszło do walki między... armią słowacką a Legionem Czecho-Słowackim. Ta pierwsza najeżdżała Polskę jako sojusznik Hitlera. Czesko-słowacki legion z kolei Polski przed Hitlerem bronił.

 EF/AP

Źródło

Dla mnie to dosyć ciekawa informacja, o której dotąd nie wiedziałem. Nie wydaje mi się, żeby Słowacja miała jakiś szczególny wpływ na przebieg kampanii wrześniowej, ale zawsze warto wiedzieć.
A więc powiedz mi, Panie, że to mój obłęd czysty i że na tym świecie tylko ja tak mam
I że nie ma wartości nienazwane życie i że takie jest prawo, że taki jest czas...
A ja Ci odpowiem, że opuszczam przyłbicę i ostatnią swą kopią uderzę w ten świat
Bo jeśli głupotą jest obrona życia - będę głupcem do ostatniego dnia!

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2011, 22:30:43 pm »
o Legionie Czesko-Słowackim będzie wzmianka w Kalendarium nad którym pracujemy ;)
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Robek86

 • Gość
Odp: We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2011, 16:00:24 pm »
No tak słyszałem o tym 2 dywizje Słowackie nas najechały, Słowacja była państwem satelickim, coś jak my po 45 (kiedyś to się lennik  nazywało), po najechaniu Czechosłowacji, Niemcy wzięli Czechy, Polacy Zaolzie, Węgrzy coś tam, a z pozostawionego skrawka powstał tki "przydupas" Niemiec.

LWÓW1939

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 591
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2011, 19:48:42 pm »
No tak słyszałem o tym 2 dywizje Słowackie nas najechały, Słowacja była państwem satelickim, coś jak my po 45 (kiedyś to się lennik  nazywało), po najechaniu Czechosłowacji, Niemcy wzięli Czechy, Polacy Zaolzie, Węgrzy coś tam, a z pozostawionego skrawka powstał tki "przydupas" Niemiec.
Po wrześniu 1939 r w nagrodę otrzymali część Spiszu i terenów Podhala wprowadzając bardzo okrutne zasady okupacji ściśle współpracując z Niemcami.
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Robek86

 • Gość
Odp: We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2011, 17:51:10 pm »
Słowacy tacy okrutni? Mało osób było pod ich okupacją no i przyć miło ich poczynania ogromne milionowe zbrodnie sowietów i nazistów, dlatego tak mało o tym wiadomo.

marek

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 1
  • http://szablony-krawieckie.xaa.pl
Odp: We wrześniu `39 na Polskę najechały... trzy państwa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2014, 00:00:09 am »
Prawda jest taka, że w 1938 r Polska zajeła Zaolzie, polskie ziemie zamieszkałe przez Polaków, które na konferencji SPA w 1920 r przez mocarstwa przyznane Czechosłowacji. W tamtym momencie Polaków na Zaolziu mieszkało 132 tys, a Czechów 32 tys, Niemców 22 tys. A Zaolzie zostało przyznane Czechosłowacji tylko dla tego, że trwała wojna polsko-bolszewicka, i mieliśmy słabą pozycje negocjacyjną, i wszyscy kreślili nas na straty. Woleli Zaolzie oddac Czechom, bo sądzili, że Polska przegra wojnę z bolszewikami.