Autor Wątek: Wycieczki po Kresach..  (Przeczytany 5114 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cichociemny

• Czytelnik
Wycieczki po Kresach..
« dnia: Grudzień 30, 2011, 12:21:46 pm »
Co sądzicie o zwiedzaniu dawnych Kresów II RP albo jak kto woli ziemi Polskiej pod Litewską, Białoruską czy też Ukraińską okupacją. W tym roku odwiedziłem Wilno było ok. szczerze mam mieszane uczucia z jednej strony patriotyzm z drugiej dałem Litwinom zarobić... Rozmawiałem przypadkiem ze znajomym Pana europosła Waldemara Tomaszewskiego powiedziałem mu że turysta z Polski to ma problemy w Litewskiej restauracji bo dania po Polsku zamówić nie może ale po angielsku już tak mimo że anglików pewnie mniej niż polaków przyjeżdża powiedział że przekaże tą uwagę. Ale to nie zmienia faktu że Litwini na nas zarabiają..
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2011, 12:22:54 pm wysłana przez Cichociemny »

LWÓW1939

• Czytelnik
Odp: Wycieczki po Kresach..
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2011, 15:18:43 pm »
Co sądzicie o zwiedzaniu dawnych Kresów II RP albo jak kto woli ziemi Polskiej pod Litewską, Białoruską czy też Ukraińską okupacją. W tym roku odwiedziłem Wilno było ok. szczerze mam mieszane uczucia z jednej strony patriotyzm z drugiej dałem Litwinom zarobić... Rozmawiałem przypadkiem ze znajomym Pana europosła Waldemara Tomaszewskiego powiedziałem mu że turysta z Polski to ma problemy w Litewskiej restauracji bo dania po Polsku zamówić nie może ale po angielsku już tak mimo że anglików pewnie mniej niż polaków przyjeżdża powiedział że przekaże tą uwagę. Ale to nie zmienia faktu że Litwini na nas zarabiają..
  Zawsze można zabrać swój prowiant poza tym ok 100 km na polską stronę granicy na schabowego to niewiele .
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2012, 15:39:07 pm »
Podejrzewam, że zła wola może być wszędzie. Litewski kelner może polskiego nie znać, może Polaków nie lubić, ale w takiej sytuacji nie zarobi. Z kolei jeżeli turysta trafi na normalną osobę, to się dogada.

Litwini też mają oszołomów - z której to puli mnóstwo siedzi w rządzie. Nie warto przez to skreślać całego narodu, z którym mamy kawał wspólnej historii.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2012, 16:43:31 pm »
Podejrzewam, że zła wola może być wszędzie. Litewski kelner może polskiego nie znać, może Polaków nie lubić, ale w takiej sytuacji nie zarobi. Z kolei jeżeli turysta trafi na normalną osobę, to się dogada.

Litwini też mają oszołomów - z której to puli mnóstwo siedzi w rządzie. Nie warto przez to skreślać całego narodu, z którym mamy kawał wspólnej historii.
Akurat z tymi litwinami nie mamy wiele wspólnego bo to są tak naprawdę żmudzini etnicznie mieszkający w okolicach Kowna i dalej w kierunku wybrzeża Bałtyku.
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2012, 18:33:31 pm »
Wiesz, w ten sposób patrząc to i Polacy dzisiejsi nie mają za wiele wspólnego z Polakami sprzed lat 400 - wtedy mieliśmy cały miszmasz narodowościowy w Rzeczypospolitej.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2012, 10:44:30 am »
Wiesz, w ten sposób patrząc to i Polacy dzisiejsi nie mają za wiele wspólnego z Polakami sprzed lat 400 - wtedy mieliśmy cały miszmasz narodowościowy w Rzeczypospolitej.
Tak szczególnie na Wileńszczyżnie gdzie rody szlacheckie siedzą w tym samym miejscu od 400 i więcej lat

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2012, 11:53:50 am »
Wielu rzeplickich szlachciców z punktu widzenia dzisiejszego rozumienia narodowości byłoby Ukraińcami, Białorusinami, Litwinami. To była kwestia spolszczania się elit, gdzie wszyscy mówili po polsku i swojemu.

Fakt jednak, że Wilno było polskim miastem - smutne, że nasi sąsiedzi to próbują to wyciąć z historii.
George Patton

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2012, 13:57:55 pm »
Wielu rzeplickich szlachciców z punktu widzenia dzisiejszego rozumienia narodowości byłoby Ukraińcami, Białorusinami, Litwinami. To była kwestia spolszczania się elit, gdzie wszyscy mówili po polsku i swojemu.

Fakt jednak, że Wilno było polskim miastem - smutne, że nasi sąsiedzi to próbują to wyciąć z historii.
Ble ble ble Nie uważam żeby tak było .Nawet o Rusinach mówiło się gente Ruthenus natione Polonus (rodu ruskiego, narodu polskiego). Dotyczy to wszystkich tych, którzy uznają wspólne nam pojęcia prawne, etykę, strukturę społeczną, cywilizację.I to stanowi o ich polskości.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2012, 17:16:03 pm »
Obywatel Rzeczypospolitej nie musiał być Polakiem. Był obywatelem Rzeczypospolitej, która, co dziś przez większość nie zrozumiała, była organizmem wielonarodowym. Wedle prawa wszyscy byli równi.

Dziś czytamy tylko "polskiego" zamiast jak sam przytaczasz "rodu ruskiego, narodu polskiego".
Mnie takie nacjonalistyczne pierdoły nie interesują.

Taki Adam Mickiewicz. Twierdzimy że Polak. Ale...Urodzony w Wlk. Księstwie Litewskim (czyli Litwin), jednakże Nowogródek to miejscowość na Białorusi (dawniej część Wlk. Księstwa Litewskiego), notabene całość ziem Rzeczypospolitą zwano jeszcze parę lat wcześniej. I wiem że już pod zaborem rosyjskim, więc trzeba dodać również obywatel Cesarstwa Rosyjskiego.

I tenże Adam jest poetą 3 narodowości...
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2012, 17:18:23 pm wysłana przez smiechu »
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2012, 18:35:20 pm »
Cóż, w gruncie rzeczy narodowości nie wybieramy, wszystko zależy gdzie i kto nas wychowa. Co prawda, każdy może się czuć obywatelem innej narodowości, ale wtedy pozostaje załatwić sobie obywatelstwo innego kraju.

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2012, 19:17:42 pm »
Obywatel Rzeczypospolitej nie musiał być Polakiem. Był obywatelem Rzeczypospolitej, która, co dziś przez większość nie zrozumiała, była organizmem wielonarodowym. Wedle prawa wszyscy byli równi.

Dziś czytamy tylko "polskiego" zamiast jak sam przytaczasz "rodu ruskiego, narodu polskiego".
Mnie takie nacjonalistyczne pierdoły nie interesują.

Taki Adam Mickiewicz. Twierdzimy że Polak. Ale...Urodzony w Wlk. Księstwie Litewskim (czyli Litwin), jednakże Nowogródek to miejscowość na Białorusi (dawniej część Wlk. Księstwa Litewskiego), notabene całość ziem Rzeczypospolitą zwano jeszcze parę lat wcześniej. I wiem że już pod zaborem rosyjskim, więc trzeba dodać również obywatel Cesarstwa Rosyjskiego.

I tenże Adam jest poetą 3 narodowości...No Powiedziałbym kierując się takim ułomnym sposobem myślenia że nawet 4 zapomniałeś o ZSRR..............Mnie takie nacjonalistyczne pierdoły nie interesują. No to gratuluję poczucia Polskości.Niedawno udzieliłeś mi ostrzeżenia w związku z Marszem Niepodległości jakoś twoje stanowisko było bardziej zbliżone do nacjonalizmu

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2012, 19:39:16 pm »
Ble ble ble Nie uważam żeby tak było .Nawet o Rusinach mówiło się gente Ruthenus natione Polonus (rodu ruskiego, narodu polskiego). Dotyczy to wszystkich tych, którzy uznają wspólne nam pojęcia prawne, etykę, strukturę społeczną, cywilizację.I to stanowi o ich polskości.[/.quote]Nic bardziej mylnego! Znaczyłoby to, że spora część Szwajcarów i wszyscy Austriacy są tym samym co obywatele RFN. Albo, że Portugalczycy to odłam Hiszpanów. Ba, ponieważ większość Europy uznaje w większości te same pojęcia prawne, etykę, strukturę społeczną i należy do tej samej cywilizacji, to jesteśmy jednym narodem. :)

Słowianie są podobni do siebie, ale nie tacy sami. Zresztą, nas od "Rusinów" odróżnia przede wszystkim wiara.
George Patton

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2012, 22:03:47 pm »
Mnie takie nacjonalistyczne pierdoły nie interesują. No to gratuluję poczucia Polskości.

Jestem Polakiem, ale nie nacjonalistą. Nie interesuje mnie który naród jest lepszy. Ja kocham swój i tyle. Jeśli Polskę budować mogą Polacy, Litwini, Białorusini itd to jestem za. Jeśli tego nie rozumiesz to trudno, więcej tłumaczyć nie będę, bom nie nauczyciel.

Niedawno udzieliłeś mi ostrzeżenia w związku z Marszem Niepodległości jakoś twoje stanowisko było bardziej zbliżone do nacjonalizmu

Przeczytałem cały temat o Marszem Niepodległości. Ostrzeżenie dostałeś za wypowiedzi nakłaniające do zabierania i w domyśle użycia niebezpiecznych narzędzi. Jest to niezgodne z ROFem tego forum jak i prawem polskim.

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 24, 2012, 10:48:27 am »
Jestem Polakiem, ale nie nacjonalistą. Nie interesuje mnie który naród jest lepszy. Ja kocham swój i tyle. Jeśli Polskę budować mogą Polacy, Litwini, Białorusini itd to jestem za. Jeśli tego nie rozumiesz to trudno, więcej tłumaczyć nie będę, bom nie nauczyciel.

Przeczytałem cały temat o Marszem Niepodległości. Ostrzeżenie dostałeś za wypowiedzi nakłaniające do zabierania i w domyśle użycia niebezpiecznych narzędzi. Jest to niezgodne z ROFem tego forum jak i prawem polskim.
Nawet o Rusinach mówiło się...... gente Ruthenus natione Polonus (rodu ruskiego, narodu polskiego). Dotyczy to wszystkich tych, którzy uznają wspólne nam pojęcia prawne, etykę, strukturę społeczną, cywilizację.I to stanowi o ich polskości..........Widzę ze nie zapoznałeś się z tą doktryną i piszesz nie na temat ,A co do tej wypowiedzi to tak trzymaj bo wykazujesz braki wiedzy,, Jeśli tego nie rozumiesz to trudno, więcej tłumaczyć nie będę, bom nie nauczyciel.Zamykając temat ostrzeżenia to jego uzasadnienie było zupełnie inne cytuję,,Nie mam na to czasu ni ochoty. Nie obrażaj innych (życząc komuś dostania w rył, tak obrażasz bo czytałem cały temat z UWAGĄ i nikt Cie nie atakował a Ty innych owszem),I tu znowu kłania się sposób odczytywania wiadomości bo było to ujęte w kontekście przygody która może spotkać osobę wybierającą się na Marsz Niepodległości .Jak wykazały fakty takie na szczęście incydenty miały miejsce.Jeśli śledziłeś przebieg Marszu to nie muszę Ci nic dalej wyjaśniać.Tak że z tym uczeniem innych to naprawdę powinieneś się powstrzymać przynajmniej na razie,

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 24, 2012, 14:54:34 pm »
Jakkolwiek Lwów, zbaczamy z tematu. Każdy powiedział co wiedział i niech tak zostanie.

Wracając do tematu.
Na Kresach nigdy jeszcze nie byłem. Chętnie bym odwiedził Lwów.

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 24, 2012, 16:14:25 pm »
Jakkolwiek Lwów, zbaczamy z tematu. Każdy powiedział co wiedział i niech tak zostanie.

Wracając do tematu.
Na Kresach nigdy jeszcze nie byłem. Chętnie bym odwiedził Lwów.
Gorąco polecam ,ale się rozczarujesz już niewiele jest tam dobrze zachowanych pamiątek Polskości -sa celowo niszczone tak jak ostatnio część zbiorów biblioteki Ossolineum ale nasze władze na ten temat umywają ręce.Z dośwoadczenia wiem że we Lwowie należy uważać na miejsca gdzie zbierają się ,,swobodowcy"wtedy może być nieciekawie a nawet grożnie. A tak a pro po niedawno wróciłem z Wilna zachowanie litwinów w stosunku do Polaków jest skandaliczne w kilku lokalach odmówiono mi obsługi z tego względu że rozmawialiśmy Po Polsku dopiero jak w kolejnej gdzie nas ignorowano użyłem też j niemieckiego postawiłem ich do pionu i zbluzgałem w skromnym pod tym względem języku Gethego,za takie zachowanie  chcieli się zapalić przynosząc zamówienie i w tym momencie oświadczyłem że jest to podłe żarcie i wyszedłem z lokalu.(Ale to moje a własna zemsta za takie potraktowanie.

Cichociemny

• Czytelnik
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 28, 2012, 09:42:08 am »

Tenże Adam narodowości Litewskiej jak twierdzą przede wszystkim Litwini pisał w listach do przyjaciół "Musze uczyć te zakute Żmudzkie łby" a uczył w szkole w Kownie....
Potomkowie tych uczniów twierdzą teraz że Mickiewicz wielkim Litwinem był..  :)
gdyby nie to z pewnością powiedzieli by że to jest paskudny polski nacjonalizm itd.. :)

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 29, 2012, 21:26:38 pm »
Tenże Adam narodowości Litewskiej jak twierdzą przede wszystkim Litwini pisał w listach do przyjaciół "Musze uczyć te zakute Żmudzkie łby" a uczył w szkole w Kownie....
Potomkowie tych uczniów twierdzą teraz że Mickiewicz wielkim Litwinem był..  :)
gdyby nie to z pewnością powiedzieli by że to jest paskudny polski nacjonalizm itd.. :)
Ciągle się zastanawiam dlaczego do dyskusji o charakterze historycznym odruchowo przykładamy dzisiejsze pojęcia zamiast wnikać w tamte kryteria.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2012, 15:55:22 pm »
Ciągle się zastanawiam dlaczego do dyskusji o charakterze historycznym odruchowo przykładamy dzisiejsze pojęcia zamiast wnikać w tamte kryteria.

Może dlatego że nie jesteśmy historykami. I nie da się ukryć że patrzymy "dzisiejszymy" oczami w przeszłość.