Autor Wątek: 26 stycznia Polska podpisze ACTA  (Przeczytany 8186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZX_W1

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 390
26 stycznia Polska podpisze ACTA
« dnia: Styczeń 20, 2012, 14:48:57 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=kZOK-O15li8#wsCytuj
ygląda na to, że polska Wikipedia będzie miała okazję zaczernić swoje strony. Decyzja została podjęta: 26 stycznia Polska podpisze Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), otoczone kontrowersjami międzynarodowe porozumienie mające na celu tępienie piractwa i podrabiania towarów. Informacje o terminie podpisania porozumienia pochodzą z Twittera polskiego oddziału Internet Society.

ACTA nie ma dobrej opinii wśród analityków. Dokument ten oskarżany jest o narzucanie amerykańskiego sposobu myślenia o własności intelektualnej i nierzadko uważa się go za szkodliwy dla innowacji w krajach Starego Kontynentu. Do tego dochodzi kontrowersyjny sposób przygotowywania tekstu porozumienia — wszystkie posiedzenia odbywały się za zamkniętymi drzwiami, a po ukończeniu dokumentu w 2010 roku był on prezentowany jako coś korzystnego dla gospodarki i prawa autorskiego, co trzeba po prostu szybko podpisać. Porozumienie ma mieć wpływ nie tylko na piractwo w Internecie, ale również na szeroko pojęty postęp technologiczny, a nawet obrót lekami.

ACTA chroni własność intelektualną w sposób agresywny i szkodliwy dla osób trzecich. W akcie często pada słowo „przemysł”, ale o prawach obywateli już się tak dużo nie mówi. Definicja komercyjnej skali naruszenia własności intelektualnej w ACTA jest szersza, niż w obecnym prawie, i według niektórych może doprowadzić do uznania dziennikarzy za przestępców. Innowacje mogą być ryzykowne z punktu widzenia finansowego, a do tego ACTA może ponownie zbudować mury tam, gdzie już osiągnięto kompromis (Światowa Organizacja Handlu, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, porozumienie TRIPS i inne). Porozumienie może zaangażować dostawców Internetu w walkę z piractwem, co może zaowocować blokowaniem niektórych usług i monitorowaniem ruchu, a więc ograniczaniem komunikacji i naruszaniem prywatności abonentów.

Tymczasem, mimo licznych apeli organizacji pozarządowych (na przykład Internet Society i Panoptykon) ani polski rząd, ani Parlament Europejski nie wspominają nawet słowem o konsekwencjach podpisania porozumienia. Co więcej, Parlament UE nawet nie opublikował komentarza i swojej opinii o ACTA i mimo wpływu na rynek leków tekstu tego nie przeanalizowała komisja do spraw opieki zdrowotnej w UE. Mimo tego już za tydzień akt, o którym tak mało wiedzą zwykli obywatele, zostanie podpisany. Prawdopodobnie nie dowiemy się też dlaczego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2012, 14:49:24 pm wysłana przez ZX_W1 »

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2012, 20:33:02 pm »
Na wykopie mnóstwo o tym piszą, uprzedziłeś mnie - miałem napisać i u nas na forum. Proponuję spróbować metod, które być może zadziałają w USA (wobec SOPA i PIPA), cytat z wykopu:

Cytuj
http://www.wykop.pl/ramka/1012505/list-do-poslow-w-sprawie-acta/
Przeczytałem ACTA i wysmarowałem taki o to przykłądowy list do posłów. Ja wysłąłem do wsyztkich ze swojego okręgu[ liste posłów danego okręgu można znalźć tutaj http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/poslowie_okregi.xsp]. Jest to tekst przykładowy- zalecam modyfikować, dodawać coś od siebie, a dodatki najlepiej publikować w komentarzach. Pewno większość z szanownych posłów nawet nie wei co to właściwie jest.

Szanowny Panie Pośle

Jestem wyborcą z pańskiego okręgu wyborczego i chciałbym wyrazić swoje zaniepokojenie zapowiadanym przez Radę Ministrów podpisaniem Umowy handlowej dotyczącej obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki zwaną ACTA.
Porozumienie było ustalane w sposób niejawny przez ponad dwa lata. Dostęp do jego treści był ograniczony i opierał się na tzw. przeciekach m.in. na publikacjach serwisu Wikileaks.
Istotne informacje dotyczące jego ratyfikacji Komisja Europejska publikowała na ostatniej stronie raportu Departamentu Rybołówstwa mającego już w samej nazwie nikły związek z obrotem towarami, znakami handlowymi i szeroko pojętą własnością intelektualną.
Należy zaznaczyć, że porozumienie było ustalane wśród polityków piastujących urzędy z mianowania, a nie wśród reprezentantów wybranych w demokratycznych wyborach.
Podobne akty prawne tj SOPA i PIPA wprowadzane równolegle w Stanach Zjednoczonych Ameryki zostały szeroko oprotestowane jako sprzeczne z podstawowymi prawami obywatelskimi.
Do podstawowych postanowień ACTA należy możliwość zatrzymania z własnej inicjatywy czyli bez wyroku sądu partii towaru importowanego na podstawie wątpliwości co do jego legalności. Narusza to swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i grozi znacznymi stratami przedsiębiorców wskutek przetrzymania ich własności co ogranicza czasowo kapitał spółki. W skrajnych przypadkach decyzja celnika może powodować upadłość.
W ustawie pojawia się wiele wyrażeń nieścisłych jak 'w rozsądnym terminie' co daje służbom prawo do nieograniczonego przetrzymywania towaru, mowa również o 'rozsądnej kaucji'. Te i wiele innych stwierdzeń daje szerokie pole do interpretacji i nadużyć.
Na szczególna uwagę zasługuje sekcja piąta umowy o dochodzeniu i egzekwowaniu praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym.
Ustawa umożliwia wydanie nakazu udostępniania danych osobowych abonenta sieci Internet przez dostawcę na podstawie podejrzeń o naruszenie praw autorskich (sekcja 5, &27 pkt5). Jest zaprzeczenie zasady domniemania niewinności i może uczynić przestępcą każdego zanim zapadnie wyrok. Naraża to obywateli m.in. na utratę dobrego imienia jak i celowe dręczenia oskarżeniami i wymaga dowodzenia swojej niewinności.
ACTA chroni de facto interesy wąskiej grupy mając niekorzystny wpływ na jakość życia przeciętnego obywatela dając korporacjom narzędzia do ataku oskarżeniami na podstawie jedynie podejrzeń.
Proszę o dokładne zapoznanie się z Umową, a w szczególności sekcją piątą i podjęcie wszelkich możliwych kroków, by nie doszlo do podpisania tego zamachu na wolność.


Z poważaniem

Niech zobaczą, że nam sie to (...) nie podoba
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2012, 22:41:59 pm »
Normalnie jakbym grał w Cyberpunka...Neogarchia znów atakuje, tym razem zza oceanu...UE stanie się niedługo kolejnym stanem a my jak zwykle niewolnikami...ehhh
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

LWÓW1939

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 591
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2012, 11:19:17 am »
Podobno jest jakieś forum internetowe gdzie można podpisać się pod protestem przeciwko tej ustawie i jej ratyfikowaniu ale nie mogę jej znaleść.
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

ZX_W1

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 390
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2012, 23:39:06 pm »
Dobrze jest używać TOR albo FreeNet, możliwe że nieco wolniejsze ale i bezpieczniejsze. Strach się bać co nam szykują ci ludzie...

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2012, 14:19:36 pm »
@Lwów, na facebooku jest coś w rodzaju grupy sprzeciwu. http://pl-pl.facebook.com/NIEdlaACTA

@ZX, ja tam używam torrentów na prywatnych trackerach, jak potrzebuję coś "nielegalnego". A co do tych gróźb nalotów - polecam narzędzie truecrypt do szyfrowania całych dysków. Przyjdą miśki z policji, ABW, czy skądkolwiek i mogą tylko pokiwać głową, jeżeli sam nie podasz im hasła. A jeżeli nie udowodnią Ci posiadania "nielegalnych" plików to nie mogą niczego zrobić.

Problemem jest jednak nie odpowiedzialność jednostki, a utrudnienie dostępu do informacji i cenzura internetu. Nie bez powodu narodowcy najgłośniej krzyczą...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

czizjuszplay

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 213
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2012, 16:01:32 pm »
Wreszcie znalazłem chwilkę by wejść :).

Na moim fanpage'u przeciwników PO, który prowadzę z kolegą z Forum Młodych PiS --> intensywnie propagujemy sprzeciw wobec ACTA. Zapraszam Was wszystkich do włączenia się: http://facebook.com/tusk.donald

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2012, 21:14:24 pm »
Ciekawi mnie czy ta lista jest poprawna, bo jeśli tak to mamy gdzie pisać:

Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

ZX_W1

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 390
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2012, 22:23:43 pm »
Ciekawi mnie czy ta lista jest poprawna, bo jeśli tak to mamy gdzie pisać:No brawo! PO=PIS ktoś jeszcze ma wątpliwości?

To było głosowanie w Europarlamencie?

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2012, 14:32:40 pm »
Wyjaśnienie czemu ACTA jest niepotrzebne i niebezpieczne. Artykuł z rzepy, długi i nie chce mi się go przeklejać:

http://www.rp.pl/artykul/64143,796491-Ratyfikacja-ACTA--sa-powody-do-niepokoju.html
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2012, 17:09:20 pm »
ełroparlamentarzyści "polscy" głosują tak jak im Unia zapłaci a nie wedle polskiego interesu krajowego bądź jego obywateli.
szczerze dziwię się PiS ale oni zawsze byli "za prawem", choć podejrzewam że nawet nie potrafią we własnych słowach wyjaśnić o co chodzi...
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2012, 19:05:42 pm »
Właśnie wróciłem z manifestacji w Warszawie. Spotkałem manifestację całkiem przypadkiem, kilka tysięcy ludzi (w okolicy 2 tys.) pod siedzibą Parlamentu Europejskiego na Świętokrzyskiej. Dołączyłem się do nich, do 6PM atmosfera była bardzo przyjemna, choć zakłóciło ją sporadyczne przeklinanie i rzucanie jajkami w budynek. Urzędnicy wyrobią sobie przymusowe nadgodziny, bo sporo ich przez okna łypało.
Jakiś człowiek miło przemawiał w międzyczasie, nadawał rytm śpiewaniu i wykrzykiwaniu i na koniec rozwiązał zgromadzenie (około 18.00).

Na szczęście ludzie mają swój rozum i około 1/3 wybrała spacer pod Pałac Prezydencki. ;) Jak się to skończyło - nie wiem, po demonstrowałem z pół godziny i poszedłem do domu, zmęczenie po pracy.

Jedna rzecz mi się w tym spodobała - że większość, znakomita większość zgromadzonych, to ludzie młodzi. Jeżeli tacy potrafią się w 2 dni skrzyknąć, to może jest jeszcze nadzieja dla tego kraju...Pod parlamentem


Pod pałacem
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

ZX_W1

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 390
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2012, 19:26:24 pm »
Kolejny filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=h1fJYlQ9iJY&feature=player_embedded#

mam nadzieję że ACTA jeszcze nie działa :laugh:

A Jaro już się tłumaczy:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/politycy-pis-i-sp-przyznali-sie-do-bledu-ws-acta,1,5007441,wiadomosc.html

kogo on chce znowu oszukać??  >:( Kaczyński = Tusk, PIS = PO.

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2012, 20:32:31 pm »
Genialny tekst! "Ktoś nie odrobił lekcji" :D alem się uśmiał :D
żałość i żenada to jedyne co można powiedzieć a co się stało to się nie odstanie i żaden prezes tego nie odkręci...
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 26, 2012, 16:16:09 pm »
http://miziaforum.wordpress.com/2012/01/26/acta-podpisano-anonymus-do-rzadu-zostaniecie-odsunieci-od-wladzy-zostan-anonymusem-potrzebujemy-cie/

Pod tym linkiem (poniżej opisu Anonimowych) jest olbrzymia lista przewin i przekrętów, nawet nie wiedziałem że ktoś taką sporządził. Postaram się w wolnej chwili sporządzić podsumowanie i założyć nowy wątek - przyda się do punktowania koalicji...

EDIT. To lekki offtopic a poza tym, raczej mało związane z tematem, bo artykuł nie był od anonimowych. To raczej stary temat "500 przekrętów Tuska" (stąd).

Wyjaśnię skrót myślowy - Anonimowi obiecywali opublikowanie tajnych dokumentów rządowych, zasugerowałem się, że będą dotyczyły tych tematów z linka.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2012, 16:23:21 pm wysłana przez Twisterro »
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Lucas207

 • Gość
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2012, 13:46:27 pm »
To wideo o Acta to tylko taka propagandówka, ale i tak ten unijny szmelc i podobne umowy są nam potrzebne jako w moście dziura.  Czas skończyć z tą bandą cieniasów, która śmie się nazywać polskim rządem, sami ich wybraliśmy, i sami musimy ich się pozbyć w przyśpieszonych wyborach. 

Oto co myślę w sprawie tego całego ustrojstwa:Tylko tyle i aż tyle.

Cichociemny

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 134
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2012, 18:08:48 pm »
na terenie całego internetu jest "Stan wojny interneautów z kalncelarią premiera" na facebooku internauci zgłaszają masowo protest Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako "oszustwo"... po prostu nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności..

http://www.rmf24.pl/raport-koniec-wolnego-internetu/acta-fakty/news-odwet-internautow-za-usuniecie-wpisow-z-facebooka-przez-kprm,nId,431432

Cichociemny

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 134
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 16, 2012, 10:55:40 am »
Mamy najmądrzejszych internautów w całej europie inni biorą z nas przykład...

http://www.youtube.com/watch?v=NwApiQ-cAT0&feature=player_embedded#
protesty na węgrzech przeciwko ACTA

http://www.youtube.com/watch?v=OJ6qvCgaDGE&feature=player_embedded#ws

Protesty w niemczech przeciwko ACTA3

Cichociemny

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 134
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: 26 stycznia Polska podpisze ACTA
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 19, 2012, 17:05:36 pm »