Autor Wątek: Polska Bomba Atomowa  (Przeczytany 7189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
Polska Bomba Atomowa
« dnia: Sierpień 30, 2012, 18:57:39 pm »
Na Dolnym Śląsku kopalnie uranu istniały jeszcze przed początkiem II wojny światowej. W czasie wojny, a dokładniej w 1943 rozpoczęto realizację najdroższego przedsięwzięcia III Rzeszy (ok. 150 mln. marek), krążą plotki jakoby miał tam trwać prace nad Wunderwaffe (Niemcy prace takie rozpoczęli na długo przed wojną). Przeznaczenie nie jest do dzisiaj znane. Wiadomo że sprzęt pozostały w wielkich kompleksach w ok. Książa był później zagrabiony przez Rosjan. Jednakże podziemia Gór Sowich (miejsce lokowania Riese) do dziś w 51% pozostaję nieznane. Wiadomo że Polacy kontynuowali po Niemcach wydobywanie uranu z kopalń i był w naszym posiadaniu. W latach 70 ekipa Gierka próbowała stać się posiadaczem atomu. Nie wiadomo z jakim skutkiem. Tak wielkie ilości uranu nie mogły przepaść, część na pewno dostali wschodni "towarzysze", ale czy wszystko? faktem jest że do dzisiaj Góry Sowie i cały projekt otacza tajemnice, nieraz giną tam ludzie i obcy nie są mile widziani. warto dodać że po wojnie na tamtym terenie działał Werewolf. Dzisiaj natomiast w Książu znajduję się stacja sejsmologiczna PAN-u. Natomiast w NATO na obecność bomby nuklearnej przeprowadza się testy min. sejsmologiczne. czy więc nie jest możliwe posiadanie prze Polskę takiej broni?

Twisterro

• Stowarzyszenie
Odp: Polska Bomba Atomowa
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2012, 07:31:58 am »
Broń atomowa to potężne pieniądze, a samych badań w PRL'u nie dałoby się utrzymać w tajemnicy przed Sowietami. Z kolei Sowieci nie mieli żadnego interesu w Polakach posiadających atomówki.

Polacy mieli całkiem zaawansowany program atomowy za czasów Gierka, prowadziliśmy m.in. na WAT badania nad rozszczepianiem atomu z użyciem lasera. Niestety, tajemnicza śmierć profesora Kaliskiego przekreśliła sny o potędze.
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/polska-bomba-atomowa_192177.html
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2012, 11:03:00 am »
A czy próby nie byłyby możliwe obecnie? przełom lat 90, to wielka zmiana w systemie, więc może wtedy...

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2012, 20:28:14 pm »
No weź się zastanów... System się zawalił, ekipy zmieniają się co kadencję, lub częściej, a Ty byś chciał TAJNY projekt atomowy? :D
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2012, 14:01:10 pm »
Wojsko i służby zostają...
Zresztą może gdy system się zmienia jest najodpowiedniejszy moment, gdy nie mamy nad sobą kontroli.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2012, 14:05:24 pm wysłana przez Ms.Mjoy »

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2012, 19:36:14 pm »
PRZEDE WSZYSTKIM ZOSTAJE OBOWIĄZEK DBANIA O DOBRO KRAJU BEZ WZGLĘDU NA PARTIE
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2012, 00:14:22 am »
@Mjoy, nie rozumiesz jednej prostej zależności - kasa-zbrojenia. Nie ma kasy -> nie ma kosztownych projektów wojskowych. Kasa zależy od rządu, a trudno mi sobie wyobrazić sobie rząd po '89, w którym taki projekt by nie wyciekł.
George Patton

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2012, 11:18:39 am »
Tyle że na projekt ciągle nie muszą iść pieniądze, a przed 89 chyba sporo funduszy szło na zbrojenia, zresztą dzisiaj też nie mało

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2012, 00:01:57 am »
Dobra, to zróbmy tak. Ja Ci dam do zbudowania dom. Będę Ci płacił 100 złotych za dobę, ale tylko przez tydzień, bo mam problemy finansowe. Ty za te pieniądze kup materiały i buduj, a może rozliczymy się jak skończysz. ;)

Program atomowy to miliardy dolarów ulokowane w kupnie nowoczesnego sprzętu oddzielającego izotopy, zakupu na czarnym rynku ogromnych ilości surowców i praca zespołu cywilnych naukowców. Co jak co, ale dolarów to nam zawsze brakowało.
George Patton

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2012, 15:25:07 pm »
Coś nie coś zostało po Niemcach, szczególnie jeśli Riese miało na celu budowe Wunderwaffe. W PRL-u owszem  były problemy, ale  głównie spowodowane wielkimi wydatkami na siły zbrojne, a dokładnego rachunku z wydanych pieniędzy nie ma. Zresztą naukowców można było zmusić, a kupować nie za dolary

Cichociemny

• Czytelnik
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2012, 08:02:03 am »
1 gdyby istniała "tajna Polska bomba atomowa" to nie powinniśmy o tym rozmawiać na forum publicznym.
2 gdybyśmy mieli bombę atomową po Niemcach lub dzięki Gierkowi to nie mamy ani przewagi w powietrzu żeby taką bombę zrzucić ani nowoczesnych rakiet która by była w stanie taki ładunek dostarczyć w miejsce przeznaczenia..

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2012, 15:22:03 pm »
1 Może tak, a może i nie, nie są tu przytaczane jakieś tajne informację więc chyba na razie się obejdzie bez ABW.
2 Trzeba by było się ściśle orientować w składzie PSZ. Szczerze powiedziawszy nie wiem co trzymają w magazynach, jakie prototypy, masówki, atrapy itd., itp.

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2012, 18:29:33 pm »
Dobra, to zróbmy tak. Ja Ci dam do zbudowania dom. Będę Ci płacił 100 złotych za dobę, ale tylko przez tydzień, bo mam problemy finansowe. Ty za te pieniądze kup materiały i buduj, a może rozliczymy się jak skończysz. ;)

Program atomowy to miliardy dolarów ulokowane w kupnie nowoczesnego sprzętu oddzielającego izotopy, zakupu na czarnym rynku ogromnych ilości surowców i praca zespołu cywilnych naukowców. Co jak co, ale dolarów to nam zawsze brakowało.
A uran mamy za darmo
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

marek87

• Czytelnik
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 14, 2012, 20:22:18 pm »
Rezygnacja Rosjan w 1956 roku z dalszego udziału w poszukiwaniach uranu
wynikała z przesłanek ekonomicznych. Dysponowali oni juł wiedzą, że obszar
Polski nie jest interesujący z punktu widzenia możliwości  występowania dużych i łatwo dostępnych złóż uranu.
Świadczy może o tym raport Pienińskiego.W niektórych innych tzw. krajach
demokracji ludowej, np. w NRD i Czechosłowacji,gdzie odkryto bogate złoża uranu, udział Rosjan trwał jeszcze wiele lat.
Ciąg dalszej ciekawej lektury tu :http://www.pgi.gov.pl/en/dokumenty-in/doc_download/372-uran-w-polsce.html

Imb

• Czytelnik
    • StalkerPBF
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2012, 21:37:54 pm »
A uran mamy za darmo

Jest za darmo pod ziemią, ale wydobycie go i obróbka (niestety nie wiem, jak tam stoi ta gałązka przemysłu) jest nieco bardziej niż kosztowna, bo chyba nawet nie mamy na chwilę obecną możliwości samodzielnego wzbogacania. Do tego koszta opracowania i przygotowania tak samej głowicy jak i czegoś, co mogłoby ją przetransportować... No sorry, ale jeżeli brakuje pieniędzy na znacznie skromniejsze projekty, tak jak np. Gawron, to ciężko wysupłać znacznie większe kwoty na sprzęt, który tworzy się z nadzieją, że nie będzie potrzeby go wykorzystać.

Tak czy inaczej, inną kwestią jest sama władza oraz nasza sytuacja geopolityczna. Po pierwsze rząd. Zbyt częste zmiany przy każdorazowej "czystce" przeprowadzanej przez nową ekipę nie sprzyja jakimkolwiek poważnym projektom. Jak dotąd chyba jedyną ekipą trzymającą się u steru na tyle długo, by móc coś takiego wykombinować jest PO, jednak obserwując ich politykowanie jest bardziej niż pewnym, że nie poczynią żadnego kroku mającego na celu poprawę obronności naszej Ojczyzny. Nie zrobi tego zresztą żadna z obecnych partii, ponieważ każda jest w mniejszym lub większym stopniu przekonana, ze do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa wystarczą pakty z sojusznikami oraz członkostwo w UE i NATO. Nie chcę wykorzystywać historii jako ostatecznego argumentu w polityce, ale jaką skuteczność mają pakty z sojusznikami pokazał rok '39.
Jeszcze ważna jest sama pozycja Polski na arenie międzynarodowej - niezależnie, jak bardzo byśmy tego chcieli, nie jesteśmy taką potęgą polityczną, gospodarczą ani militarną, żeby móc pozwolić sobie na niezależność. Zapewne pierwsze próby budowania bomby atomowej zakończyłyby się dosyć nieprzyjemnymi konsekwencjami, o ile w ogóle do czegoś takiego by doszło.

Jeszcze ważne jest nie tylko to, czy posiada się broń jądrową, ale także to, kto ją posiada - czytałem swego czasu ciekawy artykuł o planach ataku ZSRR na Zachód. Plany zarówno państw zachodnich, jak i UW zakładały masowe wykorzystanie głowic atomowych - zachód rozstawiał atomowe pola minowe na granicy NRD/RFN, zaś ZSRR planował (oczywiście przy pełnym poparciu władz PRL) najpierw masowy atak bombami atomowymi na państwa zachodnie, po czym triumfalny przemarsz naszych wojsk na tle olbrzymich grzybów wybuchów (mogę wkleić ten artykuł, wciągająca lektura). Gdyby więc posiadać atomówki, to albo wszyscy, albo nikt. Ale tutaj to już chyba odbiegam od tematu. :>
A więc powiedz mi, Panie, że to mój obłęd czysty i że na tym świecie tylko ja tak mam
I że nie ma wartości nienazwane życie i że takie jest prawo, że taki jest czas...
A ja Ci odpowiem, że opuszczam przyłbicę i ostatnią swą kopią uderzę w ten świat
Bo jeśli głupotą jest obrona życia - będę głupcem do ostatniego dnia!

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 15, 2012, 09:03:11 am »
Nie wszystkie działania Państwa muszą się bilansować ekonomicznie Bezpieczeństwo i niepodległość nie mają ceny

Ms.Mjoy

• Czytelnik
    • Hans Kloss is the best
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 15, 2012, 19:04:30 pm »
Załóżmy że mamy bombę atomową, czy obywatele mają prawdo cokolwiek wiedzieć? I czy wiemy? Możemy jedynie się do myślać, a przeznaczenie Riese nikt nie zna

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 18, 2012, 21:23:44 pm »
Państwo demokratyczne, nie żyjące w poczuciu stałego zagrożenia (jak np. Izrael, Pakistan czy Indie) nie są w stanie przeprowadzać tajnych programów atomowych. Za dużo to kosztuje, za dużo kłopotów jak się wyda. A wyda na pewno. Kupno urządzeń o jednoznacznym zastosowaniu, gromadzenie uranu przy braku elektrowni jądrowych, niewytłumaczone studnie budżetowe.
George Patton

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 19, 2012, 06:28:52 am »
A tak przy okazji Polskich złóż uranu.
Jak byłem piękny i młody gościłem w Stroniu Śląskim i tam pewna piękna dzierlatka wzięła mnie na jagody.
Poszliśmy na jakąś górę i raczyliśmy się tym i owym.
Kiedy schodziliśmy powiedziała że z drugiej strony tej góry było wejście do kopalni gdzie Polscy i Niemieccy więźniowie wydobywali uran.
A ja się dziwiłem że te jagody są takie duże.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

inforobert

• Czytelnik
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 27, 2013, 14:04:51 pm »
Wiadomo że Polacy kontynuowali po Niemcach wydobywanie uranu z kopalń i był w naszym posiadaniu. W latach 70 ekipa Gierka próbowała stać się posiadaczem atomu. Nie wiadomo z jakim skutkiem. Tak wielkie ilości uranu nie mogły przepaść, część na pewno dostali wschodni "towarzysze", ale czy wszystko?
Pierwsze poszukiwania rud uranu – w poniemieckich Sudetach – Sowieci rozpoczęli zaraz po zajęciu Śląska w 1945 r. Pod nadzorem NKWD prowadziło je sowieckie przedsiębiorstwo „Kuźnieckie Rudniki” z siedzibą w Janowicach Wielkich, które pod koniec lat 50. przekształcono w polskie przedsiębiorstwo „Zakłady Przemysłowe R-1” (działające do 1972 r.).

Wydobycie odbywało się – podobnie jak w Niemczech Wschodnich – pod nadzorem NKWD, a całkowity urobek wywożono do ZSRR, m.in. samolotami z lotniska w Legnicy.

Rudę wydobywano i przetwarzano w ogromnej tajemnicy. Wszelkie ślady po wyrobiskach, urządzeniach, przetwórniach niszczono, zatapiano lub – jak w przypadku całego miasteczka Miedzianki – wysadzano w powietrze. Podczas okresu eksploatacji wydobyto łącznie 700 ton rudy uranu. Musiano w tym celu wybić 40 sztolni, wydrążyć 36 szybów i ponad 270 km wyrobisk górniczych, usuwając 1,5 mln ton skał.

Kopalnie uranu znajdowały się m.in. w Kowarach (które były wtedy „miastem zamkniętym”), Stroniu Śląskim, Podgórzu, wspomnianej Miedziance, Górach Izerskich oraz koło Lądka Zdroju – w Kletnie. Niewielkie złoża wydobywano w okolicy Kielc: w kopalni pirytu w Rudkach. Do prac przy uranie skierowano 10. batalion (Jednostka Wojskowa nr 2930) i 11. batalion (JW 1466), które jako 10. Brygada Pracy w latach 1950-51 pracowały dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Kowarskie Kopalnie”. Liczyła ona prawie 3 tys. ludzi.

Jedną z najbardziej tajemniczych kopalń była Miedzianka, istniejąca w latach 1948-52 i nazywana „gułagiem”. Świadkowie twierdzą, że niepokorni, podejrzani politycznie lub mało wydajni górnicy mieli być zabijani strzałami w potylicę lub zrzucani do szybów przez strażników z NKWD.

Tak czy inaczej, górnicy uranowi nie pracowali nigdzie dłużej niż dwa-trzy miesiące. Przerzucanie ich z miejsca na miejsce miało zapobiec przyjaźniom. Każdy był podejrzany, nikt nikomu nie powinien ufać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowy_Korpus_G%C3%B3rniczy
http://tygodnik2003-2007.onet.pl/1547,1464886,0,561590,dzial.html
Wybielanie kart historii to kłamstwo !