Autor Wątek: "Ponury" nareszcie uhonorowany!  (Przeczytany 1611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Imb

• Czytelnik
    • StalkerPBF
"Ponury" nareszcie uhonorowany!
« dnia: Grudzień 12, 2012, 18:08:54 pm »
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla „Ponurego”

Z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyła się w środę 12.12.12 r. w Pałacu Prezydenckim uroczystość poświęcona
Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” (1912-1944), kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari, cichociemnemu, legendarnemu dowódcy partyzanckiemu Armii Krajowej na terenie Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny. Podczas uroczystości Prezydent RP przekazał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Rodzinie Jana Piwnika, pośmiertnie nadany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nie da się wyrównać wszystkich rachunków z historią, nie da się wyrównać wszystkich krzywd, nie da się także w stopniu wystarczającym za wszystkie zasługi podziękować – powiedział Bronisław Komorowski podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, nie da się szczególnie wtedy, kiedy od wydarzeń dzielą nas dziesiątki lat. – Ale są takie sytuacje, takie postacie, które warto i trzeba po latach przywołać z pamięci, uczcić w sposób wyjątkowy – zaznaczył.

Prezydent podkreślał, że postać „Ponurego” jest symboliczna dla całego polskiego podziemia, Państwa Podziemnego, dla całego pokolenia żołnierzy Armii Krajowej.

Prezydent mówił, że czuje też osobisty sentyment. Wspominał, że za pośrednictwem ojca czuł emocjonalny związek z „Ponurym” i Górami Świętokrzyskimi; związek między tradycją niepodległościową, partyzancką, powstańczą Kresów Wschodnich i Gór Świętokrzyskich. Dodał, że pamięta opowieści o „Ponurym” w rodzinnym domu, gdzie spotykali się żołnierze AK i z tradycji wileńskiej i Gór Świętokrzyskich.
 - Dla mnie „Ponury” jest symbolem trudnej, dramatycznej, ale jednocześnie prowadzonej w sposób niesłychanie umiejętny walki o Polskę, do końca – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślał, że odczuwa wielkie wyróżnienie, że jako człowiek pokolenia „Solidarności” może po wielu, wielu latach w sposób szczególny przywołać i nagrodzić Jana Piwnika „Ponurego” w imieniu wolnego, niepodległego państwa polskiego. Wskazywał, że Jan Piwnik miał swój udział w ponownym odrodzeniu Polski , kiedy za Polskę walczył i ginął, a także kiedy przez kilkadziesiąt powojennych lat , wypychany – na różne sposoby – z pamięci polskiej – trwał tam i budował naszą wolę i nadzieję na ponowne odzyskanie wolności.

Order odebrała siostrzenica Alicja Sokołowska. Dziękując w imieniu rodziny „Ponurego” Mieczysław Sokołowski mówił, że bliscy są szczęśliwi, wzruszeni i zaszczyceni nadaniem odznaczenia. – To wspaniały gest hołdu okazanego Janowi Piwnikowi za jego miłość do Polski i za walkę o jej wolność – zaznaczył.

Źródło

Komentarz ode mnie:

Akcja raczej polityczna, mająca pokazać prezydenta jako Patriotę-I-Wielkiego-Obrońcę-Narodu-Polskiego. Zazwyczaj na środowiska kombatanckie Pałac Prezydencki wraz z Władzą mają ogólnie mówiąc wbite, prawdopodobnie chcą jedynie poprawić swój wygląd w oczach społeczeństwa. Aż dziwne, że politycznie poprawni doradcy zgodzili się na uhonorowanie takiego "faszysty" i "reakcyjnego bandyty". ; )
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2012, 18:16:14 pm wysłana przez Imb »
A więc powiedz mi, Panie, że to mój obłęd czysty i że na tym świecie tylko ja tak mam
I że nie ma wartości nienazwane życie i że takie jest prawo, że taki jest czas...
A ja Ci odpowiem, że opuszczam przyłbicę i ostatnią swą kopią uderzę w ten świat
Bo jeśli głupotą jest obrona życia - będę głupcem do ostatniego dnia!

smiechu

• Stowarzyszenie
Odp: "Ponury" nareszcie uhonorowany!
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2012, 19:47:22 pm »
Z komentarzem się zgodzę.
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2012, 12:03:45 pm »
W Polsce, niestety, sprawiedliwość jest nierychliwa.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

LWÓW1939

• Czytelnik
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2012, 17:40:38 pm »
Tu nie chodzi o sprawiedliwość to jest po prostu obojętność jeśli nie zdrada interesów Narodowych.Liczy się tylko geszeft.
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2012, 18:27:09 pm »
Zdrada interesów narodowych dzieje się codziennie, a tutaj mamy czyn na pokaz :/
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...