Autor Wątek: 69. rocznica Operacji „Ostra Brama”.  (Przeczytany 2129 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LWÓW1939

  • Czytelnik
  • Wiadomości: 591
  • Płeć: Mężczyzna
69. rocznica Operacji „Ostra Brama”.
« dnia: Listopad 04, 2013, 17:26:06 pm »
Bóg zagrzmi, a zagrzmi z naszym wtórowaniem

Znowu przyszedł jakże wyczekiwany weekend. Jednak ten weekend czymś się wyróżniał na tle innych. Czym? Otóż w niedzielę przypadała 69. rocznica Operacji „Ostra Brama”.
„Ostra Brama” była operacją w ramach ogólnokrajowej akcji Armii Krajowej „Burza”, a jej celem było oswobodzenie Wilna i Wileńszczyzny od okupanta niemiecko-litewskiego. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Ziemi Wileńskiej. Nie będę tutaj rozpisywał się o samej operacji, to bowiem każdy może sam przeczytać z innych powszechnie dostępnych źródeł, jednak chciałbym przedstawić specyfikę tegorocznych obchodów.
                 
Tradycyjnie — obchody miały miejsce na Rossie, przy sercu Marszałka, które to jest tym właśnie sercem polskości, które do dziś, mimo ciągłej nagonki, bije w Wilnie. Jak zwykle, było złożenie zniczy, kwiatów, stali umundurowani kombatanci ze sztandarem. Tym razem jednak odwiedziło nas też Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, którzy zajęli miejsce przy wileńskich kombatantach. Niewątpliwie wzruszającym momentem w całej ceremonii była część, w której nikomu nieznana staruszka o bardzo słabym zdrowiu fizycznym, zarecytowała (prawdopodobnie własnego autorstwa) wiersz o AK  i kombatantach. W wierszu mówiła o pokładanej nadziei i ofierze, jaką za nas złożyli. W trakcie tego, w jej oczach zaczęły jawić się łzy. Po całej ceremonii zrobione zostało zdjęcie wszystkich zebranych. Do zdjęcia dołączyła także Wrzesińska Orkiestra Dęta, co przyjechała tutaj na wycieczkę. Po tym wszyscy pokrzepieni siłą na dalsze bycie Polakiem w tak trudnym okresie, rozeszliśmy się w swoje strony.
 
Zniesmaczył brak jakiegokolwiek przedstawiciela rządu polskiego – nie było ambasadora, konsula, nikogo. Zdawało się, jakoby ta rocznica dla obecnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej nie znaczy nic. Przykre to. Oczekiwalibyśmy uczestnictwa oficjalnych przedstawicieli Rzeczpospolitej. Wszyscy tu mamy nadzieję, że czasy lekceważenia polskiej pamięci i składania nas na ołtarzu „strategicznego partnerstwa” z władzami małej republiki już minęły. Walczymy o to wszystko wszelkimi możliwymi legalnymi środkami, a ktoś z góry przesądza, co z nami ma się stać i jak mamy być potraktowani.
                 
Jak pomyślę o tych wszystkich, którzy ofiarowali swoje życie, którzy rzucili na szalę wszystko, co mieli – byle tylko bronić tej Ojczyzny, by obronić honoru Polaka... Skąd brała się ta ofiarność i takie zrozumienie tych spraw, których niektórzy nawet nie chcą pojąć? Dlaczego mimo tak wielu czcigodnych ludzi, którzy własną krwią napisali jakże piękną historię Polski, wciąż są polscy oficjele, które zapominają o nich
               
 Jedno jest pewne – nasze zaplecze w Koronie staje się coraz silniejsze i coraz bardziej odczuwamy jedność Korony z krainą historyczną, jaką jest Litwa. To, oczywiście, coraz bardziej irytuje „prawdziwych Litwinów”, a w szczególności ostatnio dającą się we znaki osobę, a raczej osóbkę – panią prezydent Republiki Litewskiej. Jednak jeżeli mamy wybrać pomiędzy dobrymi stosunkami, które tak naprawdę będą dobre tylko wtedy, gdy nie zostanie tutaj Polaków, a godnym i poważnym traktowaniem, to wybieramy to drugie.
                 
Mogą szkalować nasze imię, mogą nas coraz bardziej prześladować – nie zmieni to faktu, że JEDEN NARÓD PONAD GRANICAMI! Tego Narodu Republika Litewska nie rozdzieli, a próbując może się poważnie poparzyć. Za nami stoi Korona, prawda i Bóg. Kto stoi za małą zakompleksioną republiką?
AUTOR:Eugeniusz Osipowicz
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

smiechu

  • Stowarzyszenie
  • Wiadomości: 798
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 69. rocznica Operacji „Ostra Brama”.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2013, 21:32:14 pm »
Rząd ma obywateli własnych głęboko, a Polaków za granicą traktuje jak obcych...
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...