Autor Wątek: Czeska okupacja ziem polskich  (Przeczytany 2409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LWÓW1939

  • Czytelnik
  • Wiadomości: 591
  • Płeć: Mężczyzna
Czeska okupacja ziem polskich
« dnia: Listopad 16, 2013, 18:47:27 pm »
2 października 1938 okupowane przez Czechów polskie ziemie Zaolzia powróciły do macierzy. Czeska okupacja ziem polskich trwała 18 lat, od czasu gdy Czesi wykorzystali do ich zajęcia sowiecką agresję na Polskę.

 

Wydarzenia te przybliżył w swojej niezwykle interesująca książce „Płonące granice” Marek Skalski. Praca ta przybliża czytelnikom wydarzenia albo zapomniane, albo wbrew faktom wykorzystywany do antypolskiej propagandy – między innymi nieżyjący prezydent Polski Lech Kaczyński, w siedemdziesiątą rocznice wydarzeń, przepraszał Czechów za wyzwolenie spod czeskiej okupacji ziem polskich Śląska Cieszyńskiego.

 

Po pierwszej wojnie światowej wybuchł konflikt Polski z Czechami o ziemie cieszyńską. Podczas walki Polski z agresją sowiecką wojska czeskie rozpoczęły okupacje Zaolzia. Tereny te były zamieszkałe w 80% przez Polaków. Pod okupacją Czeską znalazło się 200.000 Polaków.
Ówczesne państwo Czechosłowackie składało się w 50% z ludności uznającej czeskie władze za okupantów. W 1921 roku w Czechosłowacji mieszkało: 6.700.000 Czechów, 3.100.000 Niemców, 2.000.000 Słowaków, 700.000 Węgrów, 500.000 Rusinów, 300.000 Żydów, 200.000 Polaków. Wszyscy poddawani byli czechizacji. Czesi dawali zasiłki tylko rodzino posyłającym dzieci do szkół czeskich. Kolejarze, górnicy i robotnicy państwowych fabryk byli wyrzucani z pracy za posłanie dzieci do szkół polskich. Policja zastraszała rodziców polskich dzieci. Czeskie władze manipulowały statystykami by wykazać mniejszą ilość Polaków niż w rzeczywistości.
Podczas gdy II RP nie broniła swoich rodaków pod czeską okupacją, w latach trzydziestych Węgrzy i Niemcy jednoznacznie bronili swoich rodaków okupowanych przez Czechów. Czesi dodatkowo wspierali ukraińskich terrorystów w Polsce.
W 1938 roku, kiedy wiadomo było że Niemcy wyzwolą swoich rodaków spod czeskiej okupacji, Czesi zdecydowali się oddać Polsce okupowane ziemie polskie. Wkraczająca na Zaolzie armia polska była entuzjastycznie witana przez tubylczą ludność. Podobnie w 1938 roku spod okupacji czechosłowackiej Polacy wyzwolili polskie ziemie Spiszu i Orawy okupowane przez Czechosłowację wbrew woli 120.000 Polaków mieszkających na tych terenach.
Podczas II wojny światowej, znajdujący się na emigracji, samozwańczy przywódcza czeski Benes domagał się rozbioru części terenów Polski, podporządkowania Polski ZSRR, wprowadzenia socjalizmu w Polsce. Po II wojnie światowej o czeskiej okupacji Zaolzia zdecydowali sowieci.
Marek Skalski w swej książce opisał i inne konflikty graniczne Polski z sąsiadami. XIX wieczny konflikt Polaków z Węgrami o Tatry. Powojenny konflikt Polski z Czechosłowacją o ziemie kłodzką i Wałbrzych. Zagarniecie przez ZSRR Królewca i wschodnich terenów powiatu hrubieszowskiego.
Ostatnim konfliktem granicznym Polski jest sprawa wód terytorialnych umożliwiających dostęp do portu w Świnoujściu. Wody te zostały zagarnie te przez NRD w latach osiemdziesiątych. Przed mieszkańcami PRL ukrywano agresje wojsk NRD wobec polskich jednostek. Do agresywnej polityki wobec Polski powróciły zjednoczone Niemcy. Od 2012 faktyczny dostęp do portu w Świnoujściu jest zablokowany gazociągiem Nord Stream.
Jan Bodakowski

tekst na ten temat ukazał się pierwotniew tygodniku Polska Niepodległa
Wciąż ta sama na sercu troska:Że tam gdzieś zostały trzy ziemie:Wileńska,Wołyńska i Lwowska.Jak w  nowych Księgach Pielgrzymstwa,.Genesis naszego tułactwa:Trzy ziemie, trzy ofiary największego na świecie łajdactwa

Twisterro

  • Stowarzyszenie
  • Wiadomości: 1328
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czeska okupacja ziem polskich
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2013, 21:11:54 pm »
Konflikty terytorialne w XX wieku są dość skomplikowane - na tyle skomplikowane, że trudno pokusić się o obiektywizm. Śląsk cieszyński - sporo Czechów, lecz więcej Polaków. Wilno - w większości polskie, ale otoczone wsiami białoruskimi i litewskimi. Kresy - miasta jako oazy polskości, wieś jako tereny głównie białoruskie i ukraińskie.

Jeżeli chodzi o Czechów, prawdą jest, że mają chyba jakieś kompleksy. Od odzyskania przez Polskę niepodległości, aż po "afery żywnościowe", nasi południowi sąsiedzi non stop szukają z nami zwady i robią nam na złość. Nie zmienia to faktu, że fragment: "Czesi zdecydowali się oddać Polsce okupowane ziemie polskie" jest niedomówieniem. II RP wystosowała ultimatum żądające wycofania się wojsk czechosłowackich ze spornych terenów w chwili, w której kraj ten tracił niepodległość. Było to de facto swoistym poparciem przez Polskę żądań niemieckich na konferencji monachijskiej...
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton