Autor Wątek: O patriotyzmie i nacjonalizmie.  (Przeczytany 35279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TenebrosuS

• Gość
Odp: O patriotyzmie i nacjonalizmie.
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 08, 2011, 20:51:55 pm »
Nie do końca, ale zeszliśmy z tematu. Jak kogoś boli, źle tutaj pojmowany ekumenizm, to zapraszam do założenia innego wątku. I proszę przygotować źródła, jakieś bardziej wiarygodne, bardziej zbliżone do katolickich, skoro ich ma krytykować. Internet ma to do siebie, iż można w nim dużo napisać bez zbytniej kontroli. Tak jak zakładać różne encyklopedie tak Wiki jak i cytowana tutaj Metapedia nie wzbudzają mojego zaufania. Dobrze by było posługiwać się źródłami ogólnie przyjętymi za wiarygodne.
Metapedia jest redagowana przez profesorów i doktorów(jak wspomniany chociażby dr hab. Jacek Bartyzel prof. UMK, odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, członek Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza), lepsze to niż anonimowy leksykon PWN...

Crux

• Gość
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 08, 2011, 21:00:43 pm »
Nie do końca, ale zeszliśmy z tematu. Jak kogoś boli, źle tutaj pojmowany ekumenizm, to zapraszam do założenia innego wątku. I proszę przygotować źródła, jakieś bardziej wiarygodne, bardziej zbliżone do katolickich, skoro ich ma krytykować. Internet ma to do siebie, iż można w nim dużo napisać bez zbytniej kontroli. Tak jak zakładać różne encyklopedie tak Wiki jak i cytowana tutaj Metapedia nie wzbudzają mojego zaufania. Dobrze by było posługiwać się źródłami ogólnie przyjętymi za wiarygodne.

Pomijając już to, co napisał Tene, to muszę kolegę zmartwić - niestety, Metapedia nie jest jedną z "różnych encyklopedii" internetowych. Jest to przedruk "Encyklopedii Białych Plam", jak najbardziej wydanej w wersji papierowej. Dodając do tego, że redagowali ją m.in. profesorowie uczelni wyższych (Bartyzel, Wielomski i inni), którzy uważani są za autorytety w dziedzinie historii idei wniosek jest prosty - kolega się myli, to jest wiarygodne źródło. :)

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 08, 2011, 21:15:02 pm »
Tak i jak 39-cio letni profesor Adam Wielomski. Wydaje mi się że droga do przewodu profesorskiego jest dość długa. A poza tym wszyscy autorzy tej publikacji są lub byli związani z ruchem skrajnie prawicowym. To chyba trochę podważa wiarygodność.
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 08, 2011, 21:44:21 pm »
Tak i jak 39-cio letni profesor Adam Wielomski. Wydaje mi się że droga do przewodu profesorskiego jest dość długa. A poza tym wszyscy autorzy tej publikacji są lub byli związani z ruchem skrajnie prawicowym. To chyba trochę podważa wiarygodność.
Prof. Wielomski zajmuje to stanowisko prof. nadzw., które otrzymuje się często razem z habilitacją, czyli droga jak najbardziej poprawna. Rozumiem, że lepsi od wieloletnich badaczy ruchów prawicowych, są profesorowie lewicowi, którzy pierdzą w stołki od komuny? Wielu z nich droga do profesury była dopiero ciekawa.... Jeśli dla Ciebie publikacje najwybitniejszych polskich badaczy historii idei, poparte obszernymi bibliografiami nie są wiarygodne, to sorry, ale innych źródeł nie mam. Mam wrażenie, że nawet jakbym zaczął cytować teksty źródłowe, to wykręcisz kota ogonem. Może Ty podaj swoje wiarygodne źródła, tylko podpisane z imienia i nazwiska przez badacza, a nie anonimowe teksty zbiorcze.

AK też nazywano po wojnie faszystami. Doskonale wypełniasz towarzyszu dyrektywę towarzysza Stalina. Lud pracujący miast i wsi będzie z Ciebie dumny.

"Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej"

Poza tym, redakcja EBP, jest znacznie dłuższa:
dr Mariusz Affek
Ks. prof. Stanisław Bartnik
dr Jacek Bartyzel
dr Małgorzata Bartyzel
dr Waldemar Bednarski
prof. Ryszard Bender
Sebastian Bojemski
dr Robert Borkowski
dr Marek Czachorowski
prof. Łukasz Czuma
Manuel Ferreras-Tascón
Mirosław Fijołek
Tomasz Gabiś
prof. Maciej Giertych
dr Edward Gigilewicz
Paweł Gondek
Marzena Groń
prof. Bogumił Grott
Zbigniew Hadrych
o.prof. Zachariasz S. Jabłoński
prof. Piotr Jaroszyński
Jan Józef Kasprzyk
dr Barbara Kiereś
prof. Henryk Kiereś
Marcin Korzeb
prof. Piotr Kołtunowski
Ks.prof. Stanisław Kowalczyk
Bożena Kowaliszyn
Jolanta Koziej
dr Stanisław Krajski
o.prof. Mieczysław Albert Krąpiec OP
Andrzej Kulesza
Zbigniew Kusiak
dr Agnieszka Lekka-Kowalik
ks. bp prof. Adam Lepa
dr Rafał Łętocha
Tadeusz Madała
Kazimiera Teresa Majdańska
Dariusz Małyszek
dr Marek Marczewski
Jan Marszałek
Ks.prof. Jan Mazur
Wiesława Mazur
Wojciech Jerzy Muszyński
Ks.dr Janusz Nagórny
prof. Jerzy Robert Nowak
Lech Orliński
Sławomir Paćo. Felicjan Paluszkiewicz
Maciej Pańpuch
Zbigniew Pańpuch
Iwona Pańpuch
o. Krystian Petroniusz Piasta
o. Mieczysław Piotrowski TChr
dr Mirosław Piotrowski
dr Ryszard Polak
Ks.dr Aleksander Posacki
dr Robert Potocki
Janina Potocka
prof. Edward Prus
dr Robert Ptaszek
Arkadiusz Robaczewski
Marcin Rosołowski
dr Tadeusz P. Rutkowski
Ks.prof. Tadeusz Rutowski
dr Mieczysław Ryba
Eugeniusz Sakowicz
Ewa Siemaszko
Paweł Siergiejczyk
prof. Mieczysław Smoleń
Agnieszka Stępora
prof. Ryszard Szawłowski
dr Andrzej Leszek Szcześniak
dr Bohdan Szlachta
dr Halina Irena Szumił
dr Piotr Świercz
dr Cezary Taracha
Norbert Tomczyk
Maria Trzcińska
dr Tucholska Stanisława
dr Bohdan Urbankowski
Krzysztof Warecki
Jan Warmiński
Ks.prof. Józef Wilk
Ks.dr Dominik Zamiatała
Ks.prof. Zygmunt Zieliński
prof. Jan Ziółek
Zenon Ziółkowski
Ks.prof. Andrzej Zwoliński
dr Jan Żaryn
Leszek Żebrowski

« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2011, 21:57:42 pm wysłana przez TenebrosuS »

Crux

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 09, 2011, 14:51:42 pm »

A jakie to ma znaczenie? Każdy ma jakieś poglądy - rozumiem, że w takim razie wszystkie książki naukowe sprzed 1989 roku uważasz za beznadziejne i głupie, bo ich autorzy byli często członkami PZPR? Film "Towarzysz Generał" jest lipny, bo nakręcił go człowiek związany ze środowiskiem, jak je określasz, "skrajnie prawicowym", książki historyczne to już w ogóle omijasz w księgarni, bo jeszcze kupisz dzieło tego okropnego Wieczorkiewicza, który miał wyraziste poglądy polityczne, ba!, potępił Becka za to, że nie dogadał się z III Rzeszą? Litości...

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 10, 2011, 00:47:39 am »
Kolega ma, zdaje się, na myśli, że pojedyncze źródło przedstawia punkt widzenia jednego środowiska. A jak to w nauce, filozofii i innych tam bywa - punkt widzenia zależy od twórcy takowego. Informacja nawet i z Wikipedii może być równie dobra, jak informacja z jakiejś uznanej papierowej cegły - jeżeli podaje dobre i wiele źródeł.
Zresztą, zdaje się, że dyskusja które źródło na dany temat jest słuszne wypadałoby prowadzić w takim temacie? Jak komuś nie podoba się polityka śp. Karola Wojtyły, to niech to wyrazi - byle nie w wątku o patriotyzmie i nacjonalizmie. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 11, 2011, 00:17:48 am »
Ok to powracamy do tematu: patriotyzm jest dobry, nacjonalizm w skrajnej formie jest zły.

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 12, 2011, 15:24:04 pm »
Nacjonalizm w skrajnej formie to szowinizm; więc ja bym raczej powiedział:

Patriotyzm jest dobry. Nacjonalizm to ideologia i w takich kategoriach nie powinno się jej rozpatrywać (nazizm i komunizm to skrajne przypadki). Szowinizm jest zły.

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 16, 2011, 22:30:14 pm »

Dziękuję Tomku lepiej bym tego nie ujął.
 @Polak_ZXZ nic dodać nic ująć.
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Kaszel

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 21, 2011, 22:43:12 pm »
Porządny nacjonalizm nie jest zły.

ZX_W1

• Czytelnik
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 25, 2011, 14:28:20 pm »
Porządny nacjonalizm nie jest zły.

A czym jest porządny nacjonalizm?  ;) 
Uważam że teraz, gdy eurofederaści chcą zdusić uczucia narodowe ludzi, to one wybuchną z jeszcze większą siłą, niestety nawet tą gorszą formą nacjonalizmu. Ale będzie to wina "postępowców" - niech narodowcy zrobią z nimi co trzeba, ja będę miał wtedy niezłą bekę, może sam się nawet przyłączę. :laugh:
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2011, 23:21:23 pm wysłana przez Polak_ZXZ »

Kaszel

• Gość
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 25, 2011, 14:44:32 pm »

Chodziło mi o nacjonalizm pozbawiony skrajnych, totalitarnych ideologii.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 14:46:26 pm wysłana przez Kaszel »

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 25, 2011, 15:32:23 pm »

Uważam że teraz, gdy eurofederaści chcą zdusić uczucua narodowe ludzi, to one wybuchną z jeszcze większą siłą, niestety nawet tą gorszą formą nacjonalizmu. Ale będzie to wina "postępowców" - niech narodowcy zrobią z nimi co trzeba, ja będę miał wtedy niezłą bekę, może sam się nawet przyłączę. :laugh:
Moim zdaniem federaliści robią to o wiele sprytniej, aniżeli zaborcy, naziści czy ZSRR; mają szanse powodzenia.

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 25, 2011, 20:37:46 pm »

Uważam że teraz, gdy eurofederaści chcą zdusić uczucua narodowe ludzi, to one wybuchną z jeszcze większą siłą, niestety nawet tą gorszą formą nacjonalizmu. Ale będzie to wina "postępowców" - niech narodowcy zrobią z nimi co trzeba, ja będę miał wtedy niezłą bekę, może sam się nawet przyłączę. :laugh:

Co masz na myśli? "wybuchną z jeszcze większą siłą" , "niestety nawet z tą gorszą " ,  "niech narodowcy zrobią co trzeba" , "może sam się przyłączę", człowieku wiesz co mówisz?  Chcesz dokonywać rzezi, gwałtów czy mordów? Chcesz by u nas działo się to co w byłej Jugosławii?
Dlatego przerażają mnie wszyscy którzy mienią się nacjonalistami. Miłość do Ojczyzny u nich jest chora jak u sadysty który kocha swoją żonę, ale nie daj Boże by miała inne zdanie.
Sfrustrowani bezsilnością wobec zmieniającej się rzeczywistości, marzą o najprostszych radykalnych rozwiązaniach. Zapominają o prostej zasadzie że przemoc rodzi przemoc.

Wiem , że generalizuję, ale takie wypowiedzi jak kolegi @Polaka ZXZ  czy @czizjuszplaya utwierdzają mnie w tych poglądach.

Kaszel

• Gość
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 25, 2011, 21:13:51 pm »
Dlatego przerażają mnie wszyscy którzy mienią się nacjonalistami.

A czy to nie zależy od granic między patriotyzmem i nacjonalizmem? Wg. mnie część postaw nacjonalistycznych jest poprawna. Moim zdaniem państwo powinno wspierać najpierw swoich obywateli, a dopiero potem mniejszości narodowe, imigrantów...  - to jest chyba przejaw nacjonalizmu? Jednocześnie nie ma tu mowy o prześladowaniu mniejszości. Dodatkowo, zdaję mi się, że na rozwój ideologii nacjonalistycznych wpływa też stawianie mniejszości przed większością ( np. na tle religijnym - krzyż w klasie obraża uczucia jednej osoby, brak krzyża obraża uczucia pozostałych kilkunastu - co robi UE? zdejmuje krzyż)

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 25, 2011, 21:56:43 pm »
Wiem , że generalizuję, ale takie wypowiedzi jak kolegi @Polaka ZXZ  czy @czizjuszplaya utwierdzają mnie w tych poglądach.
Gdybyś dokładnie czytał wiedziałbyś, iż napisałem wyżej, że NIE jestem nacjonalistą. Bronię za to nacjonalistów przed chorymi atakami Michnika i spółki.
Mógłbyś proszę przytoczyć jakąkolwiek moją wypowiedź, którą uznajesz za radykalną, faszystowską, etc? Czuję się troszkę urażony.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 25, 2011, 22:51:26 pm »
spokojnie, bez nerwow. Nikt tu nikogo nie ma zamiaru obrazac, choc wiadomo temat moze budzic emocje, prosze jednak najpierw o przemyslenie, ochloniecie i dopiero napisanie :)
jak mowi stare porzekadlo: Co nagle to po diable ;)
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 26, 2011, 00:44:10 am »
spokojnie, bez nerwow. Nikt tu nikogo nie ma zamiaru obrazac, choc wiadomo temat moze budzic emocje, prosze jednak najpierw o przemyslenie, ochloniecie i dopiero napisanie :)
jak mowi stare porzekadlo: Co nagle to po diable ;)
Niestety z Ahajem trudno dyskutować w jakikolwiek sposób. Niczym michnikowcy zaczyna się pienić na samo słowo nacjonalizm. Z jednej strony chce składać kwiaty pod pomnikiem poświęconym Niezłomnym, a z drugiej strony nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że wielu z nich było wcześniej żołnierzami NSZ, POLSKIEJ ARMI ZŁOŻONEJ Z NACJONALISTÓW i pluje na nacjonalizm i nacjonalistów, którzy w XXleciu zrobili dla Polski tyle samo, albo i więcej niż obóz sanacyjny.

Ahaj, prosiłem Cię wyżej o Twoje źródła informacji pisane przez historyków idei poparte bibliografiami.  Nie mogę się jakoś ich doczekać.

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 26, 2011, 09:41:42 am »
Co masz na myśli? "wybuchną z jeszcze większą siłą" , "niestety nawet z tą gorszą " ,  "niech narodowcy zrobią co t
Sfrustrowani bezsilnością wobec zmieniającej się rzeczywistości, marzą o najprostszych radykalnych rozwiązaniach. Zapominają o prostej zasadzie że przemoc rodzi przemoc.

Przytoczę po raz kolejny. Mam prawo się poczuć urażony, bo @Ahaj oskarżył mnie o "marzenia o najprostszych radykalnych rozwiązaniach" i "zapominania, że przemoc rodzi przemoc". Domagam się, aby zacytował którąś z moich wypowiedzi, która "utwierdziła go w jego poglądach".

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 26, 2011, 17:08:59 pm »
Wiem , że generalizuję, ale takie wypowiedzi jak ...

Nie pozostaje mi nic innego, jak się zgodzić, że się mylisz generalizując i niepotrzebnie oskarżasz pochopnie ludzi. Jakbyś nie zauważył polski nacjonalista Dmowski i Kolbe nie stosowali przemocy, a byli skuteczni w zabiegach o niepodległość Polski.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 27, 2011, 23:11:03 pm »
Widzę że zebrało się trochę ostrych wypowiedzi pod moim kontem. Wszyscy huzia na Józia. No dobra odpowiem wam.
Na początek :

@czizjuszplay jesteś jedyną osobą której jestem winny przeprosiny.
To prawda nie ma u Ciebie wypowiedzi które można uznać za radykalne, choć musisz to przyznać iż po wypowiedzi @Polaka w której sugeruje radykalne rozwiązania, z których będzie miał niezłą zabawę i jeszcze się może przyłączy, Twoja wypowiedź przyrównująca euroentuzjastów do zaborców, nazistów czy ZSSR brzmi jak poparcie jego wypowiedzi i utwierdzenie go w słuszności poglądów.

@TenebrosuS z tobą to najmniej mi się chce gadać. Nie życzę sobie byś porównywał mnie do żadnych grup typu michnikowcy. Nie znasz mnie i nie tobie mnie osądzać. Jak masz coś do mnie to zapraszam osobiście, wyjaśnimy sobie wszystko po męsku. Komu chcę składać kwiaty i co mną kieruje to moja sprawa i jeżeli Wierni nie mają nic przeciwko temu będę ich reprezentantem. Jak Załoga mi tego zabroni pójdę i złożę kwiaty prywatnie. Tym bardziej że robię to za swoje pieniądze i nikomu nie wystawiam rachunków.
Co do źródeł jakimi się posłużyłem we wcześniejszych wypowiedziach to pisałem że korzystałem z encyklopedii PWN uważam ją za dość miarodajne źródło a jak chcesz szukać bibliografii to droga wolna. Dość tylko że twoja ocena iż redagują ją "lewicowi profesorowie pierdzący w stołki" jest w większości krzywdząca.
A dlaczego twoja encyklopedia, z czarnym krzyżem, nie jest dla mnie miarodajna bardzo prosto wytłumaczył Ci Tomek.

@Tech Nie wiem o jakiego Kolbego Ci chodzi bo chyba nie porównujesz Św. Maksymiliana Marii Kolbego do Romana Dmowskiego.

Najgorsze w Waszych wypowiedziach jest to iż nie zaniepokoiło was nic w wypowiedzi @PolakaZXZ tylko moje oburzenie na to co on napisał.
Wiele już przeżyłem, wiele się nasłuchałem, dużo czytałem i naprawdę broń nas Panie Boże od skrajnych nacjonalizmów. A ludzie którzy reprezentują podobne poglądy i głoszą je, są podatni na skrajności.
Lepiej dmuchać na zimne (kontrolować, dyskutować, wyjaśniać, reagować) niż gasić pożary historii. Milczenie jest takim samym grzechem jak przyzwolenie.
Zadajcie sobie pytanie i szczerze z głębi serca odpowiedzcie na nie:
Czy gdyby, nie daj Boże, doszło by w naszej kochanej Polsce do dyskryminacji rzezi i pogromów, czy to na tle religijnym czy politycznym, po której stronie byście byli. Czy po stronie oprawców, czy potrafili byście ukrywać prześladowanych ?

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 28, 2011, 16:27:31 pm »
Dziękuję ;).
Mi chodziło dokładnie o to, o czym mówi tutaj Ziemkiewicz:
http://www.youtube.com/watch?v=IriHHi2S2R8#

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 28, 2011, 19:21:32 pm »
@Tech Nie wiem o jakiego Kolbego Ci chodzi bo chyba nie porównujesz Św. Maksymiliana Marii Kolbego do Romana Dmowskiego.

Najgorsze w Waszych wypowiedziach jest to iż nie zaniepokoiło was nic w wypowiedzi @PolakaZXZ tylko moje oburzenie na to co on napisał.
Wiele już przeżyłem, wiele się nasłuchałem, dużo czytałem i naprawdę broń nas Panie Boże od skrajnych nacjonalizmów. A ludzie którzy reprezentują podobne poglądy i głoszą je, są podatni na skrajności.
Lepiej dmuchać na zimne (kontrolować, dyskutować, wyjaśniać, reagować) niż gasić pożary historii. Milczenie jest takim samym grzechem jak przyzwolenie.
Zadajcie sobie pytanie i szczerze z głębi serca odpowiedzcie na nie:
Czy gdyby, nie daj Boże, doszło by w naszej kochanej Polsce do dyskryminacji rzezi i pogromów, czy to na tle religijnym czy politycznym, po której stronie byście byli. Czy po stronie oprawców, czy potrafili byście ukrywać prześladowanych ?

Skoro odnosisz się do mnie, to Ci odpowiem, chodziło mi o Tego św. Kolbego, który drukował w "Małym dzienniczku" takie słowa:

"z chrześcijaństwo prowadzi  nas do Boga jedynie przez naród" . Dla mnie jest to wyraz nacjonalizmu, ale tego dobrego jak u Sienkiewicza. Widzę, że nie możesz pojąć iż ktoś może być nacjonalistą i nie propagować wrogości do innych narodów, ani przemocy w życiu publicznym. Twoje uogólnienia są krzywdzące w stosunku do wszystkich nacjonalistów i to zostało Ci wytknięte.

Nie czytałem wpisów @Polaka, ale Twój i do niego się odniosłem. Masz we mnie sojusznika, który przeciwstawia się skrajnym nacjonalistom i szowinistom, ale aby Cię uspokoić można być narodowcem i pomagać słabszym, to co budzi w Polakach ten humanizm niespotykany nigdzie indziej w Europie w takiej skali, jest właśnie wiara chrześcijańska i katolicka.

Dla zilustrowania powyższego podam Ci przykład polskiego narodowca, który brał udział w tak ważnej dla Ciebie akcji ratowania Żydów podczas II wś:

http://www.ipn.gov.pl/wai/pl/229/13240/Proboszcz_getta.html
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2011, 19:22:49 pm wysłana przez Tech »
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

czizjuszplay

• Czytelnik
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 28, 2011, 19:29:40 pm »
To jest to o czym mówi Ziemkiewicz w filmiku, który wstawiłem w swoim ostatnim poście:
Zaczyna dominować zasada Goeringa, ktory to mówił: 'to ja decyduje kto jest Żydem', tylko Żyd zamieniamy na faszysta i wychodzi: to ja decyduje kto jest faszystą

TenebrosuS

• Gość
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 28, 2011, 21:58:19 pm »
@TenebrosuS z tobą to najmniej mi się chce gadać. Nie życzę sobie byś porównywał mnie do żadnych grup typu michnikowcy. Nie znasz mnie i nie tobie mnie osądzać. Jak masz coś do mnie to zapraszam osobiście, wyjaśnimy sobie wszystko po męsku. Komu chcę składać kwiaty i co mną kieruje to moja sprawa i jeżeli Wierni nie mają nic przeciwko temu będę ich reprezentantem. Jak Załoga mi tego zabroni pójdę i złożę kwiaty prywatnie. Tym bardziej że robię to za swoje pieniądze i nikomu nie wystawiam rachunków.
Zdajesz sobie sprawę teraz, jak ja się czuję, gdy porównujesz mnie i moje poglądy do nazistów, czy upowców? Przy okazji, skoro nie chce Ci się szukać źródeł firmowanych z imienia i nazwiska, to powiedz chociaż, co dla Ciebie znaczy nieskrajny nacjonalizm.

Do reszty. Proszę was, nie używajcie określenia skrajny nacjonalizm w takiej prostej dychotomicznej linii jako synonim szowinizmu. Coś takiego nie istnieje, albo jest się nacjonalistą, albo szowinistą. Niema nic pomiędzy.

A propos Kolbego: http://www.bogitor.eu/kolbe/
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2011, 22:03:04 pm wysłana przez TenebrosuS »