Autor Wątek: Gdyby powstała PFN  (Przeczytany 24248 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Gdyby powstała PFN
« dnia: Styczeń 30, 2009, 16:37:49 pm »
Załóżmy, że się kiedyś tam w przyszłości Polska... no właśnie pokryła cały i świat i piastuje władzę.
Wszędzie jest Rzeczpospolita Polska Federacja Narodów, gdzie w każdym państwie mamy Polaków itd.

Do którego kraju pojechalibyście żyć i pracować, czy wolelibyście zostać w Polsce, takiej "Centrali"?

Gawsi

• Czytelnik
Odp: Gdyby powstała PFN
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2009, 16:44:36 pm »
W Macierzy by było najbezpieczniej- bo w każdym innym miejscu może wybuchnąć powstanie, a wszyscy Polacy dookoła byliby celami. Zaś jeśli na świecie pozostało by nie tyle jedno państwo- co jeden naród- myślę że osiedliłbym się gdzieś w okolicach Morza Śródziemnego ;)
"Dulce et decorum est pro Patria mori!"

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2009, 20:38:47 pm »
ja lubię ciepło, ale chcąc byś blisko Macierzy osiedliłbym się nd Morzem Czarnym :)

szpok5

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2009, 16:30:00 pm »
ja tam nie wiem;d

Astria

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2009, 22:22:05 pm »
Ja pewnie na stałe siedziałabym w Polsce... jakoś tak mi tu dobrze ;)
Często pewnie odwiedzałabym też tereny Islandii i Półwyspu Skandynawskiego... ze względu na klimat i piękne krajobrazy ;)

Robek86

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2009, 00:33:42 am »
Ja bym prowadził koczowniczy tryb życia, albo bym był tajnym agentem i mieszkałbym tam gdzie miałbym super tajne zadanie, ale tak serio jest to pomysł tak abstrakcyjny, że nie wiem gdzie bym żył.

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2009, 20:13:47 pm »
Znalazłem fajną mapę ilustrującą obraz PFN ;)

Kliknij prawym- i wybierz "Pokaż obrazek" :P
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2009, 20:16:20 pm wysłana przez Gawsi »

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2009, 10:54:33 am »
Kliknij prawym- i wybierz "Pokaż obrazek" :P

nie działa :(

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2009, 13:13:25 pm »
nie działa :(
Musi działać- musisz kliknąć na obrazek :P
Link jest tutaj :P

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2009, 13:26:14 pm »
fajne :D

a gdzie się podziała Japonia ???

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2009, 13:34:44 pm »
Pewnie jakaś duża powtórka z 1945go- nie chcieli się poddać ;D

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2009, 15:10:37 pm »
Heh, zarządzanie takim dużym państwem musi być męczące i kłopotliwe... W sumie bym nie chciał - tyle buntów, tyle żołnierzy non stop by ginęło. Lepiej mniej a lepiej... Polska od Danii do Pacyfiku z granicą przy Iranie i Chinach wystarczyła by... :P
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2009, 11:44:59 am »
Też mi się wydaje że tak wielkie państwo byłoby niemożliwe do utrzymania. Skoro nie potrafimy rządzić małym państewkiem, nie umielibyśmy rządzić potęgą.

Slavocracy

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 14, 2009, 14:39:19 pm »
Też mi się wydaje że tak wielkie państwo byłoby niemożliwe do utrzymania. Skoro nie potrafimy rządzić małym państewkiem, nie umielibyśmy rządzić potęgą.

Jestem tego samego zdania. Takie wielki państwo z samymi "Polakami" trąci sowietyzacją(przymusową "standaryzacją"). Bo nie wierze że w obecnym świecie powrotu do regionów (via możliwa niepodległość Katalonia w Hiszpanii, Północnych Włoch i innych dążeń separatystycznych) taki twór miałby jakiekolwiek możliwości pokojowego funkcjonowania.

A więc sam temat jest w stylu "a co było gdyby...".  No cóż, jakbyście nie kombinowali ciotka zawsze zostanie ciotką. ;)

Po prostu inaczej sformułujcie pierwszy post, np:

"Jakie miejsce na świecie wam się podoba, do którego byście pojechali, gdyby było częścią Polski?"

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2009, 14:40:11 pm wysłana przez Slavocracy »

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2009, 19:13:08 pm »
A więc sam temat jest w stylu "a co było gdyby...".  No cóż, jakbyście nie kombinowali ciotka zawsze zostanie ciotką. Mrugnięcie

Na szczęście z pomocą przychodzi nam zawsze alternatywa "U ciotki na imieninach" i to już nie ta sama ciotka, chociaż jej pojęcie bazowe nie zmienia właściwie swojej treści. To jednak sama forma zniekształca się, podobnie jak dzieje się w fizyce z substratami w zjawiskach sublimacji i resublimacji na przykład.

Podoba mi się Twoje właściwe myślenie, ale nie odpowiedziałeś na pytanie, gdzie? ;)

Havoc

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 21, 2009, 23:06:15 pm »
heh, mi by wystarczyła w zupełności Polska z XVI wieku plus zachodnie tereny z czasów Bolka Krzywoustego :)
a tak szczerze, to w trójmieście jest mi dobrze :) pomimo, że jest tu dużo POwców

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 21, 2009, 23:43:26 pm »
móc tak sobie jechać nad Morze Czarne bez żadnych paszportów, wiz, zmiany waluty i innych utrudnień  :) albo żebyśmy jakąś kolonię mieli w Afryce  :)

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 21, 2009, 23:50:17 pm »
A wyobrażasz sobie co by "Smakowity" przeżywał- ile Niemców, Francuzów, Ruskich i innych narodowości byłoby w Polsce? To by była trauma dla gościa, bałby się wyjść z podwórka- bo pierwszy, lepszy Niemiec chętnie by mu w ryja strzelił ;D

// Gawsi, Gawsi - moderator a takie pochopne teksty wali. :) Nie najeżdżamy tak ordynarnie na innych użytkowników portalu, nawet jeżeli się o to proszą... Jak już to subtelniej, prosim. ;) - Twisterro
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2009, 14:10:17 pm wysłana przez Twisterro »

Havoc

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2009, 08:34:21 am »
Niewiele brakowało, a mielibyśmy gdzieś w Ameryce S. Inna kwestia, że jedyną polską osadę w tym rejonie po tygodniu wyrżnęły indiańce :(

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2009, 13:58:18 pm »
O żadnym takim wydarzeniu nie słyszałem. Mógłbyś podrzucić jakieś materiały?- chętnie poczytam ;)

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 23, 2009, 14:20:27 pm »
mi na lekcji historii napominała babka (raczej zmyślała), że dawniej mieliśmy coś w rodzaju kolonii, bo to Kurlandia miała swoją kolonię gdzieś w Ameryce Śr. a była naszym lennikiem więc liczyło się jako nasze :D
a w II RP marzył nam się Madagaskar, Liberia :D

zabawnie to brzmi, ale moja historyczka czasem coś mądrego mówiła... więc kto wie :D

QUEEN OF NIL

• Czytelnik
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 23, 2009, 15:15:37 pm »
Przegladajac mape natknelam sie na piekny kraj jakim jest Kuba .

Chyba tam bym zamieszkala jezeli PNF by powstal .

Ale jak to wiadomo nigdy nas to nie bedzie czekalo .

Wiec "gdyby babka miala wasy ..." (wiecie co dalej :) )

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 23, 2009, 15:47:08 pm »
Wiemy, wtedy babka byłaby babką z  wąsami. A o Kazimierzy Nowaku słyszeliście? Popatrzcie. Polska nigdy kooni nie miał i to jest powód do dumy. NIKOGO NIE UPOKARZALIŚMY, NIKOGO NIE WYKORZYSTYWALIŚMY. Poprawnośc polityczna nie powinna więc nas dotyczyć. Mówiąc więc językiem kierowcwó niemieckich aut (fachowo: dresiarzy), poprawnośc polityczną powinnismy mieć w d...e/ Pozdrawiam z miasta, w którym działa Ojciec Rydzyk.

maniek78m

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 23, 2009, 16:07:19 pm »
@ K. Nowak - mieliśmy również Ferdynanda Ossendowskiego, Ignacego Domeyko i wielu, wielu innych, gdyby nie zabory, a wcześniej słabość RP, Polska byłaby z pewnością mocarstwem kolonialnym  :)

Havoc

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 26, 2009, 18:49:33 pm »
Mocarstwem kolonialnym może nie, przynajmniej nie w znaczeniu tego słowa dla państw Europu Zach.
I RP do kolonizowania Ameryk (czy Afryki) musiałaby transportować statki przez Bałtyk, cieśniny duńskie, a następnie Morze Północne, aby dostać się na Atlantyk i rozpocząć właściwą podróż. Była to zbyt długa trasa. Polska natomiast miała na oku inny smakowity kąsek do skolonizowania Polakami - mało zamieszkałą wówczas Ukrainę. Gleby tamtejsze słynęły ze swej żyzności, a poza tym, Ukraina byłaby dobrym punktem wyjścia do ewentualnej inwazji na Krym, a następnie Turcję. Niestety, nadeszły bunty ukraińskie, potop szwedzki, wojna polsko rosyjska, aż w końcu Polska stała się zbyt słaba, aby powalczyć o te tereny.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2009, 18:50:10 pm wysłana przez Havoc »