Autor Wątek: Bitwa pod Wizną. Wizna - polskie Termopile  (Przeczytany 18585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DID@

• Stowarzyszenie
Odp: Bitwa pod Wizną. Wizna - polskie Termopile
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 19, 2010, 21:45:45 pm »

[...]
po kapitulacji ostatniego schronu Raginis - który wcześniej złożył przysięgę, że nie opuści swojej pozycji - rozrywa się granatem. I przez to, jak dzisiaj głoszą pasjonaci mitu - powinien być przykładem dla polskiej młodzieży. Już wyobrażam sobie tę współczesną młodzież, która na wypadek wojny powinna rozrywać się granatami. To rzeczywiście najsensowniejsze co można zrobić, genialna metoda na pozbycie się całego pokolenia i to najbardziej patriotycznej części...

Po tym cytacie darowałem sobie dalsze czytanie wywiadu, ale rozumiem, że "pan prof" neguje bohaterstwo Polaków spod Wizny - kilkunastu poległych ze strony agresora ... - najmniejszy nawet mit, czy legenda musi mieć jakieś podstawy, więc mówienie, że Polacy zabili ledwo kilku Niemców nijak się ma do prawdy historycznej według mnie ..
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 21:46:45 pm wysłana przez DID@ »
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2010, 22:28:56 pm »
parafrazujac stare porzekadlo: Tytul madrosci nie daje :D
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Gizz

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 20, 2010, 14:48:46 pm »
latwo policzyc ilu niemcow padlo.
720 polakow, tak?
42tys. Niemcow.
Na jednego polaka przypadalo 40 niemcow.
Odliczyc kilkunastu polakow, ktorzy sie poddali lub trafili do niewoli, dajmy na to 19.
czyli 701 polakow x 40 niemcow kazdy= 28040 (?!)
Nie, cos nie tak xD

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 22, 2010, 18:51:39 pm »
Nie wszyscy Niemcy walczyli, część to zaplecze, logistyka, itp. Poza tym, nie da się w małą kropkę uderzać wielką falą, bo żołnierze by sobie przeszkadzali. Tak jak w Termopilach - Spartanie się trzymali tak długo, bo Persowie musieli uderzać po kolei z jednej strony.

Do tego to raczej nie był ciągły szturm, bo Guderian nie był idiotą, co traci ludzi na bunkry.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 23, 2010, 14:59:01 pm »
Nie wszyscy Niemcy walczyli, część to zaplecze, logistyka, itp. Poza tym, nie da się w małą kropkę uderzać wielką falą, bo żołnierze by sobie przeszkadzali. Tak jak w Termopilach - Spartanie się trzymali tak długo, bo Persowie musieli uderzać po kolei z jednej strony.

Do tego to raczej nie był ciągły szturm, bo Guderian nie był idiotą, co traci ludzi na bunkry.
Musze się z tobą zgodzić . Gdyby cały korpus zaatakował na te bunkry to juz po godzinie nic by z nich nie zostało , ale straty byłyby ogromne .

Le Brom

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2011, 12:38:41 pm »
 Zgadzam się... nie może coś grac, jakby nie liczył tego, lecz liczby są przypuszczające ze względy na różne źródła, lecz fakt determinacji Polskich żónierzy nie podlega dyskusji. Przyczepianie sie do tego jest co najmniej nietaktowne (delikatnie ujołem co mam na myśli...) Tak dla wyjaśnienia... ponad 42 tyś. żónierzy niemieckich atakowało Wiznę, przeliczając 40:1 zgnieło ponad 20 tyś.... możliwe ze niewiele mniej lub dużo więcej a o Polakach mówi się, ze większość poległa,  nie ma konkretnej liczy. z formułowanie  40 : 1 jest też symbolem tej bitwy..., czy ktoś chciałby to zmienić !!!.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2011, 20:01:55 pm »
Zgadzam się... nie może coś grac, jakby nie liczył tego, lecz liczby są przypuszczające ze względy na różne źródła, lecz fakt determinacji Polskich żónierzy nie podlega dyskusji. Przyczepianie sie do tego jest co najmniej nietaktowne (delikatnie ujołem co mam na myśli...) Tak dla wyjaśnienia... ponad 42 tyś. żónierzy niemieckich atakowało Wiznę, przeliczając 40:1 zgnieło ponad 20 tyś.... możliwe ze niewiele mniej lub dużo więcej a o Polakach mówi się, ze większość poległa,  nie ma konkretnej liczy. z formułowanie  40 : 1 jest też symbolem tej bitwy..., czy ktoś chciałby to zmienić !!!.

witaj, wybacz ale albo uzywasz polskich znakow albo nie (tak jak na przyklad) bo za nic nie mozna zrozumiec...
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 24, 2011, 22:20:11 pm »
Widzę że nie wszyscy znają dokładną historię obrony Wizny. Ja osobiście byłem w Wiźnie (reprezentowałem Wiernych na rozpoczęciu rajdu "Palmiry 09")

http://www.wizna.pl/index.php?wiad=268

Zwiedzałem izbę pamięci i czytałem opis bitwy. Ze znalezionych w internecie ten najbardziej pasuje do tego z Wizny

http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/bitwy/wizna/wizna.htm

Niesamowita lektura. Polecam bardzo.

p.s.
@Le Brom kto Ci powiedział iż zginęło blisko 20 tys Niemców ?
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak