Autor Wątek: Neopogaństwo  (Przeczytany 21780 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Odp: Neopogaństwo
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 18, 2010, 20:29:48 pm »
"Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie". Mohandas Gandhi

Widzieli Go, Chrystianie. Dobry cytat.

Havoc

• Gość
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 19, 2010, 21:09:35 pm »
Jak dla mnie zły (cytat) bo uogólnia. Owszem, Gandhi mógł się zetknąć z niezbyt pokojowymi Chrześcijanami w postaci kolonistów okupujących jego ojczyznę, ale uważam, że nie można uogólniać! To tak samo jakbym ja powiedział, że wszystkie sekty (neo?)pogańskie składają ofiary ze zwierząt. Owszem niektóre tak robią, ale nie wszystkie przecież.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2010, 21:09:54 pm wysłana przez Havoc »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 19, 2010, 21:39:45 pm »
Hm, ja tam nie słyszałem o rodzimowiercach składających ofiary ze zwierząt, jak już pisałem w tym wątku. To są zwykłe plotki i pomówienia. A i określenie - "sekta" jest niepoprawne. Bo sekta, to grupa która się oddzieliła od głównego wyznania, co tyczy się głównie religii monoteistycznych. Użycie tego słowa zabarwionego pejoratywnie jest zwykłym błędem rzeczowym.

Jeżeli chodzi o słowa Gandhiego, to konkretnie czego tyczą się - nie wiem. Ale zauważ, że nie zdarzyły się w historii zbyt wiele razy wojny religijne prowadzone przez wyznawców politeizmu. A ileż to krucjat, czy dżihadów było, aż ciężko zliczyć. Zawsze ten jeden bóg w dziwny sposób życzy sobie, by w jego imieniu mordować innowierców - nie wydaje Ci się to dość wyrazistym? Inna sprawa, że to właśnie chrześcijańska Europa wytępiła najwięcej tubylców w Amerykach, a w Afryce, wraz z muzułmańskimi arabami, zniewoliła. ;) Raczej dobrego PR to nie tworzy.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Mścisław

• Gość
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 24, 2010, 15:59:59 pm »
Witam. też jestem Rodzimowiercą (tzw. poganin)
Ale nie gotujecie kotów, psów i innych niewinnych zwierzątek? :P
>:(  ni zabawne, ni to mądre. Jeżeli uważasz się za patriotę to poiwnneś szanować religie przodków.
Co do składania ofiar ze zwierząt to występowało to tylko w wczesnym stadium rozwoju religi słowiańskiej. Dzisiaj także składamy Bogom w ofierze chleby, kołacze itp.

HAMAS dobrze odpowiedział. Neopogaństwo wydaje się być po prostu sztuczne.

Co do Zadrugi to ma ona ten plus, że jest przynajmniej jakoś tam powiazana z narodem Polskim (lub tak utrzymuje) i jakąś ideologią polityczną, tylko że odzuca to co w mojej opinii stanowi o Polskości narodu Polskiego - jego religię.
Co do "czystego" pogaństwa to jest w nim to samo złego co w pogaństwie Zadrugi, czyli właśnie odrzucenie religii Katolickiej i zastąpienie jej bożkami. Ale tu już wchodzimy w strefę wiary i zaraz powiesz, że Twoi bogowie są prawdziwi, a Bóg Chrześcijan zmyślony, a ja odpowiem, że jest odwrotnie. I nikt nikogo nie przekona bo jak mogę udowodnić istnienie Boga. Prorokiem Izajaszem nie jestem, aby sie rozliczyć z bożkami i aby Bóg na mą prośbę rzucił ogień na ziemię, po prostu mam łaskę wiary, chciałbym ją przekazać dalej, ale to Bóg wybiera tych których nią obdaży.

się "inkwizytor znalazł". ??? o co Ci chodzi. ??? odrzucenie chrześcijaństwa jest złe dla Ciebie. Dla nas Rodzimowierców (większość) patriotyzm jest bradzo ważny. Nie tylko Zadruga tak uważa.

Oni są raczej powiązani nie narodem a z plemionami zamieszkującymi dawno, dawno temu tereny Polski... ale to tylko moja prywatna opinia.
Hmmm... czy można się "nawrócić" z katolicyzmu na pogaństwo?
i właśnie oto chodzi. Polakom i ogólnie ludom słowiańskim zawsze bliskie będzie pogaństwo a nie narzucone chrześcijaństwo. i wierzymy w Bogów, nie w bożki.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2010, 16:00:57 pm wysłana przez Mścisław »

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 24, 2010, 16:43:19 pm »
laczy nas milosc do Ojczyzny, a religia to sprawa duchowa czyli wlasna...
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Hades

• Gość
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 24, 2010, 23:45:01 pm »
Polakom i ogólnie ludom słowiańskim zawsze bliskie będzie pogaństwo a nie narzucone chrześcijaństwo.
Tu bym polemizował. ;)

i wierzymy w Bogów, nie w bożki.
Dla mnie i tak będą to bożki...

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 25, 2010, 00:13:31 am »
Hades, no to dla mnie i Mścisława Ty też wierzysz w bożka. ;)

Zachowajmy uczciwość - Ty odbierasz powagę cudzej wierze, Twojej wierze powaga też zostaje odebrana.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Hades

• Gość
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 25, 2010, 12:46:43 pm »
Ja po prostu nie toleruję tolerancji religijnej.  ;]

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 25, 2010, 13:54:11 pm »
No to odpowiedź jest bardzo prosta - wierzysz w jakieś tam bożki dziwaczne. ;)
George Patton

Hades

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 25, 2010, 23:45:35 pm »
To było do mnie, czy koło mnie?

A teraz weź mi człowieku udający się za światłego zapewne, powiedz na jakiej podstawie łączysz moją wiarę w Boga (obrażając go za razem - ale nie o to głównie mi chodzi) z moimi odczuciami wobec np. kultu pogańskiego?
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 23:56:24 pm wysłana przez Hades »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 26, 2010, 00:33:55 am »
To było, przyznam, prowokujące.

Chodzi mi o to, że skoro odbierasz powagę czyjejś religii (bez znaczenia czy to jest chrześcijaństwo, islam, buddyzm, hinduizm, czy szeroko rozumiane pogaństwo), obrażając cudzych bogów, czy wierzenia, to nie możesz oczekiwać szacunku do swojej wiary.

Cytat: Mścisław w Luty 24, 2010, 15:59:59

i wierzymy w Bogów, nie w bożki.

Dla mnie i tak będą to bożki...
Prosty przykład dałeś powyżej.

Ja też nie chciałem łączyć Twojej wiary z odczuciami, tylko w zasadzie przepisałem Twoje słowa w kontekście, jakim mógłby je użyć rodzimowierca wobec Ciebie.
Żeby było jasne - nie jestem z żadną stroną związany, uznałem tylko, że jesteś niesprawiedliwy, czy nieuczciwy w nietolerancji. Odpowiadając na pytanie - to było koło Ciebie. ;)
George Patton

Hades

• Gość
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 26, 2010, 00:41:32 am »
Odczułem bynajmniej jakby to było do mnie.

Tu z kolei nasuwa mi się pytanie, po jakiego wacka wcielać się rolę "rodzimowiercy" (w cudzysłowie, żeby nie było że to moje słowa) i używać słów w kontekście, jakim mógłby je użyć rodzimowierca wobec mnie, jeśli jak wyraźnie podkreślasz nie jesteś z żadną ze stron związany.

To, że nie jestem tolerancyjnie nastawiony wobec "wiary" Mścisława, to widać chyba wyraźnie w jednym z moich postów wyżej.

Pozdrawiam,
Hades

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 26, 2010, 00:46:53 am »
No cóż, może dlatego, że uważam, że każdy ma prawo do wiary w co mu pasuje i nie powinien z tego powodu być wyśmiewany. Stąd moja postawa, mająca na celu wywiedzenia się, jak by zareagował człowiek wierzący "poważnie" na takie same słowa skierowane w kierunku swojej wiary. ;)
George Patton

Hades

• Gość
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 26, 2010, 01:23:38 am »
Wierz mi, że moja reakcja na takie słowa zależałaby również od otoczenia.

slawszczep

• Czytelnik
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 19, 2010, 21:32:00 pm »
Cześc.Jestem tutaj nowy.Zwruciłem uwagę że moje poglądy są takie same co Moniki.Sam uważam się za Rodzimowiercę.Jak na razie to nie mogę znależc nikogo z Trujmiasta o podobnym punkcie widzenia.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 19, 2010, 22:07:23 pm »
mam znajomych z Trojmiasta to sie zapytam czy kogos znaja to ci jakis namiar podrzuce czy cos :)

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 21, 2010, 08:57:20 am »
Witam. też jestem Rodzimowiercą (tzw. poganin) >:(  ni zabawne, ni to mądre. Jeżeli uważasz się za patriotę to poiwnneś szanować religie przodków.
Co do składania ofiar ze zwierząt to występowało to tylko w wczesnym stadium rozwoju religi słowiańskiej. Dzisiaj także składamy Bogom w ofierze chleby, kołacze itp.
Wiesz , niektóre tak zwane kulty pogańskie kojarzą się bardzo własnie z obrzedami na których te biedne zwierzątka są gotowane / zjadane na surowo , czy cos tak jakoś , moje pierwsze skojarzenie też takie było .

Ja mam natomiast pytanie innego typu : jak chcecie wierzyć w wierzenia o których jest bardzo mało informacji i w jaki sposób próbujecie wskrzesić w cos w co nie wierzono od kilkuset lat .

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 21, 2010, 10:26:49 am »
Nieco wiadomo, a i podejrzewam, że nie chodzi o przywrócenie kropka w kropkę tego co było, lecz o stworzenie czegoś na kształt dawnej wiary.

Skojarzenia negatywne wygenerował kochany Kościół katolicki, który korzystając z technik czarnego PR'u (pojęcie skądinąd nowoczesne, ale mi pasujące) wymazał historię i wiedzę o dawnych słowiańskich bogach z historii Polski. Bo o zjadaniu zwierząt żywcem, czy gotowaniu żywcem to ja nie słyszałem... ;)
George Patton

Hades

• Gość
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 21, 2010, 12:14:20 pm »
O praktykach, o jakich pisał Marcin nie słyszałem, aczkolwiek całkiem niedawno wpadło mi w ucho, że w KFC kurczaki jakimś gazem uśmiercają... ;D z tym, że bez żadnych rytuałów, mam nadzieję.

Mam pytanie do slawszczep, dlaczego uważasz się za neopoganina?
Z czystej ciekawości pytam, czy wyniosłeś to z domu rodzinnego, nabyłeś od otaczających cię ludzi, Światowid (czy jak mu tam było) przyśnił Ci się i nakazał podążać tą drogą, czy może twoją ostatnią lekturą szkolną była "Stara Baśń"?

Cześc.(tu powinna być spacja)Jestem tutaj nowy.(tu powinna być spacja)Zwruciłem uwagę że moje poglądy są takie same co Moniki.(tu powinna być spacja)Sam uważam się za Rodzimowiercę.(tu powinna być spacja)Jak na razie to nie mogę znależc nikogo z Trujmiasta o podobnym punkcie widzenia.
Po twoim poście (czyt. "sposobie" pisania) sugeruję wariant ze szkołą... podstawową ew. gimnazjum.

Pozdrawiam serdecznie,
"Hades"

Hades, a Twoje czepianie się szczegółów i wyższość intelektualna wszystkim bardzo imponuje. Wielki geniuszu:
"(...)uśmiercają... ;D
Z tym,(...)" - nowe zdania z wielkiej litery zaczynamy.
Jestem prostym człowiekiem, więc nie wiem, czy w takim kontekście można "sugerować wariant", ale za to: "podstawową ew. gimnazjum" - jak dla mnie, to powinieneś był dać przecinek.

W jakim celu taki post? Wiele osób może mieć problemy z ortografią, ale by do tego się czepiać jak rzep psiego ogona? Niesmaczne. -T

« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 12:42:16 pm wysłana przez Twisterro »

MarcinS

• Gość
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 21, 2010, 13:28:07 pm »
To może inaczej , czy ktoś kto jest rodzimowiercą mógłby opisać podstawy tej religii ? ( unikniemy dzięki temu skojarzeń tego wyznania z czymś negatywnym ) .

Hades

• Gość
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 21, 2010, 22:27:57 pm »
Hades, a Twoje czepianie się szczegółów i wyższość intelektualna wszystkim bardzo imponuje. Wielki geniuszu:
"(...)uśmiercają... ;D
Z tym,(...)" - nowe zdania z wielkiej litery zaczynamy.
Jestem prostym człowiekiem, więc nie wiem, czy w takim kontekście można "sugerować wariant", ale za to: "podstawową ew. gimnazjum" - jak dla mnie, to powinieneś był dać przecinek.

W jakim celu taki post? Wiele osób może mieć problemy z ortografią, ale by do tego się czepiać jak rzep psiego ogona? Niesmaczne. -T

Nie chcę wyjść na kłótnika i paliwodę, aczkolwiek nie wiem, czy coś to zmienia, jeśli na każdym kroku swym uroczym zielonym moderatorskim wpisem wygarniasz mi takie rzeczy...

Jeśli chodzi o Twoją uwagę, odnośnie wielkiej litery, to nie chcę tym razem wyjść na kogoś "wyższego intelektualnie" (- ty to napisałeś), ale czyż nie można postawić wielokropka w środku zdania? - można. (Tak samo jak znak zapytania; patrz po lewo.)
Wielokropek, że się tak wyrażę, nacechowany emocjonalnie podkreślał, swego rodzaju pauzę zmuszającą czytającego do krótkiego zastanowienia.

Jeśli już mam poruszyć sam fakt mej uwagi o charakterze czysto ortograficznym, to w pewnym sensie piję do Twojego posta z innego tematu:
Moje moderowanie ma głównie na celu dbać o dyskusję na poziomie i nierozmywanie wątków. Czasem się wypowiem, ale wtedy wyrażam tylko i wyłącznie swoją opinię. Tutaj działałem jako moderator, a miałem na myśli, że rozmywasz temat.
Jeśli coś jest nieczytelne, bądź występują kardynalne błędy, to moderator powinien coś z tym zrobić.

Może znów się "czepiam jak rzep psiego ogona", ale wrażliwość na błędy ortograficzne to po prostu zboczenie zawodowe. ;)

Z góry przepraszam za OT'a.

Nie ma sprawy, mam nadzieję, że nie odniosłeś wrażenia, że się jakoś na Tobie uwzięłem z moim uroczym zielonym wpisem. :)
Po prostu niektórzy robią błędy, choć mogliby mieć na przykład firefoxa - mnie też to drażni, ale wytykanie tego raczej niewiele zmienia. Każdy czasem robi błędy - jeden, częściej inny rzadziej... :) -T
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 23:50:58 pm wysłana przez Twisterro »

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 22, 2010, 11:32:48 am »
Jeśli coś jest nieczytelne, bądź występują kardynalne błędy, to moderator powinien coś z tym zrobić.

Może znów się "czepiam jak rzep psiego ogona", ale wrażliwość na błędy ortograficzne to po prostu zboczenie zawodowe. ;)

Ja, jeśli tylko zauważę jakiegoś orta, to bez chwalenia się całemu środowisku forumowego ingeruję w posta i tyle :)
Tyle ode mnie słowem offtopa, a teraz wracajmy do meritum i czekajmy na odpowiedź slawszczepa, ponieważ mnie również interesuje, jak do tego "zwrócenia się ku Światowidowi" nastąpiło :)
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 23, 2010, 22:46:44 pm »
Cześc.Jestem tutaj nowy.Zwruciłem uwagę że moje poglądy są takie same co Moniki.Sam uważam się za Rodzimowiercę.Jak na razie to nie mogę znależc nikogo z Trujmiasta o podobnym punkcie widzenia.

jak pisalem Ci wczesniej, zapytalem znajomego z Gdyni o rodzimowiercow i powiedzial zebys odwiedzil te strone -> http://www.kamienne.org.pl/kamienne/index.htm i byc moze jakos uda Ci sie nawiazac jakis kontakt :)
pozdrawiam