Autor Wątek: Czy My Polacy jesteśmy narodem wybranym?  (Przeczytany 32967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kmitek

• Czytelnik
Odp: Czy My Polacy jesteśmy narodem wybranym?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 07, 2009, 10:12:25 am »
"Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść Iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście (por. Dzienniczek, nr 1732)" (Jan Paweł II, Kraków, 17.08.2002).

Tekst połączony został dnia Wrzesień 07, 2009, 10:14:00 am
dla mnie wyznacznikiem są słowa zapisane przez siostre Faustynę i powtórzone przez papieża Polaka, oraz to co uczyli mnie ksieża profesorowie na PAT, ale każdy może miec inne zdanie na ten temat :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2009, 10:14:00 am wysłana przez Kmitek »

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 07, 2009, 17:35:48 pm »
Gawsi: argumenty podaje się na rzecz twierdzeń, a hipotezy bada. Po podaniu argumentów, hipotezy stają sie twierdzeniami.

Rawright: masz rację. Współczesny judaizm jest młodszym bratem chrześcijaństwa. Chrześcijaństwo powstało z judaizmu starotestamentowego, a reakcji na chrześcijaństwo powstał judaizm talmudyczny, rabiniczny, niechętny chrześcjaństwu.

Gawsi: zlituj się. Nie banuj!

Gawsi

• Czytelnik
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 07, 2009, 18:06:25 pm »
Gawsi: zlituj się. Nie banuj!
O co Ci chodzi z tym banowaniem?
"Dulce et decorum est pro Patria mori!"

14PL

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 08, 2009, 13:37:25 pm »
Naród wybrany - Bajka stworzona przez żydów ku pocieszeniu się w czasie prześladowań, chęć potwierdzenia swojej wyższości nad innymi narodami.

Można zauważać analogie do losów żydów i Polaków ale kopiować tą semicką myśl to przesada. Wszystkie narody indo-europejskie są sobie równe i nie ma co uważać się za lepszych. Każdy naród m as woje lepsze i gorsze chwile w historii, ale niech żydzi i filosemici rozpaczają nad swoim losem a nas powinna prowadzić wola mocy.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 08, 2009, 20:02:02 pm »
Naród wybrany - Bajka stworzona przez żydów ku pocieszeniu się w czasie prześladowań, chęć potwierdzenia swojej wyższości nad innymi narodami.

Pozwolę sobie na krótką dygresję - przeczytaj dokładnie Stary i Nowy Testament, ząb w ząb.
Dokładnie, literalnie, nie musisz abstrakcyjnie ani w żaden inny sposób. Co do tego nie ma wątpliwości.

"Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść Iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście (por. Dzienniczek, nr 1732)" (Jan Paweł II, Kraków, 17.08.2002).

Osoba znająca chociażby Nowy Testament wie, bo jest to napisane zupełnie prostym językiem i powtarza się w Objawieniach Jana, że cuda i objawienia zakończyły się w momencie... Utworzenia pierwszych zborów. Zachęcam do przestudiowania raz jeszcze Dziejów Apostolskich. Nie, Polska nie jest żadnym narodem wybranym, nie była i nie będzie. Dyskusja ta pozwala niektórym osobom w umacnianiu się o tożsamości narodowej, to bardzo prosta definicja i dotyka szczególnie młode osoby podatne na wiatry w poglądach ;)

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 08, 2009, 20:30:23 pm »
Osoba znająca chociażby Nowy Testament wie, bo jest to napisane zupełnie prostym językiem i powtarza się w Objawieniach Jana, że cuda i objawienia zakończyły się w momencie... Utworzenia pierwszych zborów.
Cuda nie skończyły się na objawieniach św. Jana, św. Faustynie jest uznana przez Kościół Katolicki, jako osoba nie wierząca @p1tereQ możesz tego nie przyjmować do wiadomości, ale nie zabraniaj innym pozostawać w swojej wierze. ;)
@p1tereQ jak w to nie wierzysz, to tolerancyjnie potraktuj, to jako mit. ;)
Ja uważam, że Polska jest narodem wybranym i ma misję dziejową, choć się jeszcze nie obudziła.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 08, 2009, 22:49:20 pm »
tak dokladnie każdy ma swoje przekonania i mi do nich nic nawet mimo że wierzący jestem staram sie to rozumiec choc przyznam sie że czasami idzie mi ciężko do rozumienie a do @p1tereQ to tylko tyle powiem że Pismo Św nie jest do prywatnego wyjaśniania, to tak na marginesie i każdy teologi ci to powie. A do tematu to nie umniejszam innym narodom ale to o Polsce dawniej mówilo sie przedmurze chrzescijaństwa wtedy pełniła to zaszczytne miano teraz mimo że nie ma militarnego zagrożenia chrzescijanstwa to jest inne wynikające z całkowitego zgorszenia i sledzac inne kraje Polska nadal takim przedmurzem katolicyzmu ale też zwykłej moralności jest, pewnych zasad korzeni chrzescijanskich itd. Może to jest teraz droga naszego narodu kto wie!!!

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 08, 2009, 23:44:42 pm »
Polska, Chrystusem Narodów. pewne podobieństwa mam.
Chrystus przyszedł by świat odkupić, został zdradzony i umęczony. Polska biła się na wielu frontach, została zdradzona i sprzedana na umęczenie.
Żydzi do dziś nie uznają Jezusa. Polska do dziś dnia jest wyrzutem sumiena i jako taka pomiejszana.
Dlatego między innymi Mickiewicz jest wieszczem.
A Św. Faustyna pisała dzienniczek przed wojną. 
TYLKO SZANUJĄC INNYCH, STAJEMY SIĘ GODNYMI SZACUNKU
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 09, 2009, 00:08:08 am »
tak dokladnie każdy ma swoje przekonania i mi do nich nic nawet mimo że wierzący jestem staram sie to rozumiec choc przyznam sie że czasami idzie mi ciężko do rozumienie a do @p1tereQ to tylko tyle powiem że Pismo Św nie jest do prywatnego wyjaśniania, to tak na marginesie i każdy teologi ci to powie. A do tematu to nie umniejszam innym narodom ale to o Polsce dawniej mówilo sie przedmurze chrzescijaństwa wtedy pełniła to zaszczytne miano teraz mimo że nie ma militarnego zagrożenia chrzescijanstwa to jest inne wynikające z całkowitego zgorszenia i sledzac inne kraje Polska nadal takim przedmurzem katolicyzmu ale też zwykłej moralności jest, pewnych zasad korzeni chrzescijanskich itd. Może to jest teraz droga naszego narodu kto wie!!!

Masz przed sobą osobę, które również teologią się zajmuje. Teologia natomiast posiada swoje specjalizacje.

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 09, 2009, 00:14:42 am »
A to witam, ma tak dokladnie niewiedzialem, myślałem że zgoła inaczej ale tak to z checią wymienie uwagi i postaramy sie dojsc do wspólnego konsensusu. To co robisz tzn czym sie zajmujesz, zawodowo teologią?? :)

14PL

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 09, 2009, 13:30:04 pm »
p1tereQ nie czuje potrzeby by czytać biblie.

Poza tym, że się nie da przeczytać w całości, próbowałem - Ritter ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2009, 14:06:07 pm wysłana przez Ritter »

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 09, 2009, 22:14:23 pm »
p1tereQ nie czuje potrzeby by czytać biblie.

Poza tym, że się nie da przeczytać w całości, próbowałem - Ritter ;)

Da się. Osobiście znam ludzi którzy przeczytali Biblię kilka razy. I jednym ciągiem jak książkę , i rozważając jako Słowo Natchnione.
 'Poznać - zrozumieć oto dwa prawdziwie ludzkie i prawdziwie chrześcijańskie słowa. Wszystkie zbrodnie pochodzą od nienawiści. Nienawiść jest karmiona i utrzymywana przez wyobrażenia i uproszczone wyrazy o domniemanych właściwościach obcej wspólnoty. Poznanie burzy te wyobrażenia i pokazuje drugiego takiego, jakim jest naprawdę'.- Zofia Kossak

Ritter

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 09, 2009, 22:32:55 pm »
Da się. Osobiście znam ludzi którzy przeczytali Biblię kilka razy. I jednym ciągiem jak książkę , i rozważając jako Słowo Natchnione.

W takim razie muszą to być osoby mocno wierzące.
Pozdrawiam,
Ritter

Ahaj

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 09, 2009, 22:34:57 pm »
Żyją Wiarą. W każdym postęku widać w nich szlachetność. Życie ewangelią - ewangelizacja życiem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2009, 22:37:24 pm wysłana przez Ahaj »

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 20, 2009, 18:54:48 pm »
http://www.tygodnik.com.pl/temat/objawienia/paradoksy.html

Czytając ten artykuł trafiłem na fragmencik :

Z kim Anna rozmawia? Bóg, który warszawskiej wizjonerce pozwala się słyszeć, jest z jednej strony Bogiem niesłychanie bliskim, pełnym bezinteresownej miłości, ofiarowującym swoją opiekę i pomoc. Z drugiej ? wieszczącym rychłą zagładę cywilizacji Zachodu. Świat czeka ?okres oczyszczenia? ? czas katastrof, klęsk żywiołowych i wojen, w których użyta zostanie broń jądrowa. ?Zginą miliony ludzi, przestanie istnieć wiele państw, nastąpi ruina gospodarcza?. Dotyczy to zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i bogatych krajów Europy Zachodniej. ?To wszystko nastąpi jeszcze w tym wieku? ? powtarza za nadprzyrodzonym ?głosem? Anna, czasu jest więc mało. Bóg okaże się najbardziej surowy wobec Niemiec. Upadek tego państwa, ze względu na jego zbrodnie, jest nieuchronny ? na większości terytorium naszych zachodnich sąsiadów ?rozleje się morze?. Bóg słyszany przez Annę, nie dostrzega przy tym wysiłków Niemców, by zmyć hańbę nazizmu i wojny, nie widzi choćby międzynarodowej działalności charytatywnej Kościoła niemieckiego i wielu niemieckich organizacji społecznych. Ani tego, że dzisiaj Niemcy są najważniejszym partnerem Polski w Europie. Przeciwnie, Bóg Anny zaleca Polakom zacieśnienie sojuszy z małymi państwami Europy Środkowej. Co stanie się w ?dniach grozy? z Polską?

Nasz naród cieszy się specjalnymi względami, dlatego zostanie ocalony. Ma bowiem do odegrania wyjątkową rolę. Bóg widzi w nas realizatorów ?dzieła odnowy oblicza ziemi?. Mamy być misjonarzami świata i lekarzami umierającej Europy. Nasze szczególne powołanie opisane jest w kategoriach biblijnego powołania Narodu Wybranego. Bóg ?upatrzył sobie nasz naród przed wiekami?. Jesteśmy ?wybraną cząstką? Jego ludu. Zawiera z nami ?nowe przymierze?. Będzie to ?pierwsza próba powrotu do współżycia rodzaju ludzkiego ze swym Stwórcą i Zbawicielem?. Bóg ?zbuduje swoje dzieło? za pośrednictwem Anny, obiecując jej pomoc, ?jakiej jeszcze nie było na ziemi?.
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 23, 2009, 13:55:50 pm »
Bzdura, Bóg nie ma względu na wyznanie, kolor skóry, czy narodowość.
Tania propaganda, proponuje powrócić do kart Biblii niż słuchać się jadowitych węży.

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 23, 2009, 15:02:16 pm »
Tania propaganda, proponuje powrócić do kart Biblii niż słuchać się jadowitych węży.
Dokładnie.
Odpowiem krótko na pytanie zawarte w tytule: Nie.

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 23, 2009, 15:26:21 pm »
Chłopaki, a co przeszkadza w to wierzyć? Przecież taka wiara dodaje niesamowicie siły do życia i działania. Wybranym - nie znaczy lepszym, jak to uważają młodsi bracia w wierze.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 23, 2009, 15:42:10 pm »
Jedynym narodem wybranym był/ jest naród żydowski według wszystkich znanych przekładów Słowa. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że termin naród wybrany jest bardzo skomplikowany. Należałoby rozpocząć od tego, że posiadamy pewne kryteria. Kryterium rasowe, kryterium kulturowe oraz kryterium kulturalne w jednym wielkim skrócie... Pozostawię sobie logiczne gałęzie wyjaśnienia terminu, ale skupię się konkretnie na Piśmie jako JEDYNEGO ŹRÓDŁA WIARY, jedynego źródła Prawdy, jedynego źródła Zbawienia.

Pan rzekł do Abrama: Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. (...)

A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny, chcę bowiem zawrzeć moje przymierze pomiędzy Mną a tobą i dać ci niezmiernie liczne potomstwo. (...) Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham. Księga Rodzaju 12.1, 17.1nn

Pan mówił do ABRAHAMA, a nie do na przykład Sobieskiego, czy Kowalskiego.

Wy jesteście moimi świadkami (...) i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję.
Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie. Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.
To Ja (1) zapowiedziałem, (2) wyzwoliłem i (3) obwieściłem, a nie ktoś obcy wśród was. Wy jesteście świadkami moimi (...) że Ja jestem Bogiem, owszem, od wieczności Nim jestem.
I nikt się nie wymknie z mej ręki. Któż może zmienić to, co Ja zdziałam? Księga Izajasza. 43.10-13

Do kogo skierowane są powyższe słowa?

W myśl tego postępowania...

Jezus w rozmowie z Samarytanką powiedział: ?zbawienie bierze początek od Żydów.? Ewangelia Jana 4.22

Naród wybrany to Boża strategia zbawienia, bez tego narodu zbawienia nie byłoby.

@Ferenz, rozumiem że jesteś osobą wierzącą. Powinnaś rozumieć mocne znaczenie słów, które zapisane są pod nazwą Naród Wybrany albo Naród Księgi (Księga Biblia to również historia Izraela, który dał początek religii chrystiańskiej i chrześcijańskiej). Z całą pewnością, o czym wiemy Polski jeszcze na mapie świata nie było. Historia Izraela sięga ponad 4000 lat, chciałbym żebyś jako osoba dojrzała mocno zastanowiła się nad swoimi ripostami dotyczącymi tego tematu. Nie ma sensu na siłę ustalać czegoś, co nie istnieje. Ten termin należy się wyłącznie narodowi Izraelskiemu i basta.

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 23, 2009, 16:31:40 pm »
Z moja wiara religijną jest raczej słabo, ale bronię religii -doceniam jest wartość.

Historia Izraela 4000 lat - to jak wiara w Atlantydę. Poza tym chyba nie ma czegoś takiego jak naród izraelski, a nawet żydowski - a jeśli, to powstało stosunkowo niedawno.  Już to w tym wątku (kilkanaście wpisów wcześniej) zostało przeze mnie wyjaśnione. Jeśli zaś chodzi o dojrzałość, to nie ma ona nic do rzeczy.

W planie Bożym sytuacja może się zmieniać. Nowe Przymierze w pewnej mierze unieważniło stare.
Zresztą ponieważ deklarujesz - chyba, tak myślę - niewiarę, więc argument z pism nie powinien być dla Ciebie przekonujący.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 16:35:10 pm wysłana przez Ferenz Hilo »

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 23, 2009, 16:39:19 pm »
Naród Izraelski BYŁ Narodem szczególnie przez Boga darzonym względami .. Jednakże po tym, gdy Bóg zesłał swojego Syna, by ten odkupił nasze grzechy, to Żydzi, tegoż Syna nie przyjęli ..

Izraelici zostali przez Boga przeklęci ..
Jak więc Żydzi mają przygotować nas na przyjście Pana, skoro nie wierzą w jego trójosobowość ..

Nie mówię, że Bóg nas wybrał ze względu na kolor skóry, czy narodowość.. Ale zauważ, że w dzisiejszej Europie wszystkie kraje po kolei odchodzą od Boga, a Polacy mimo, tego, ze przez tegoż boga byli wielokrotnie doświadczani nie odwrócili się od niego ..
Pewnej mistyczce [Niemka, bo Niemka, ale jednak :D] Chrystus powiedział, że
 Europę czekają ciężkie czasy .. Ale Polacy swoją "część krwi" przelali.. Ich [tzn. nas ;)] już Bóg ''przetestował'' i przekonał się o naszej wierności ..

Więc skoro z całej owczarni to MY zostaliśmy przy swoim Pasterzu, to czemu mamy nie "napomnieć" reszty owiec i pomóc im wrócić do Pana??

« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 16:40:57 pm wysłana przez DID@ »

Amor Patriae Nostra Lex!

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 23, 2009, 16:55:01 pm »
Nie unieważniło, ale wypełniło to do niejasności w kwestii przymierzy.

A co do Twoich wyjaśnień, nie miałem przyjemności ich czytać. Jakkolwiek zostały zbudowane, fakt pozostanie faktem. Istnieje naród izraelski, naród Abrahama... Z resztą Żydzi jako naród:
- Pochodzą od Abrahama, Izaaka, Jakuba i jego 12 synów tworzących 12 rodów
- Żydzi używają języka hebrajskiego, (choć używają też innych języków, np. idisz),
- Mają spójną kulturę (sposób zachowywania się, jedzenia, ubioru) i religie.
- Związani są ze swoją ziemią, daną im przez Boga, zwaną  ziemią Izraela (Erec Israel).

Nie jest kwestią wiary długość trwania wcześniej nie zwanego narodu żydowskiego, ale kwestią historyczną. W tym miejscu, jeśli nie masz całkowitej pewności co do długości trwania tego państwa, musisz uznać że Izrael jako tako zaistniał już po wyjściu Mojżesza do ziemi obiecanej. Formalnie utworzony został w 120 roku, gdzie wymagało się od tej grupy osób tożsamości "prawnej". Z resztą powinnaś znać Stary Testament skoro udzielasz się w takim temacie, odsyłam do Izajasza, Estery, Mojżeszową itd. Jeśli jesteś dociekliwa powinnaś wiedzieć, że historycznym faktem jest ustalona data panowania króla Dawida (około 1000 roku przed naszą erą!), do mniej potwierdzonych należy fakt istnienia Mojżesza gdzie datuje się jego życie w okolicach 2000 lat przed naszą erą. Nawet dla niewierzących to fakt.

Jakby nie było, formalnie mówimy o współczesnej historii Izraela od 120 roku, kończąc jego pierwszy epizod w 1897 roku, nieprzerwanie do 1947 państwo jako państwo się rozwijało. Co daje im znacznie dłuższą historię, tradycję, dobytek niżeli Polski. Mówimy cały czas o tym, że jest to naród wybranym, nie jest moim zamiarem w jakiś sposób stawiać ich w lepszym świetle niż Polska. Temat dotyczy czego dotyczy i należy być konsekwentnym w słowach i myślach.

Naród Izraelski BYŁ Narodem szczególnie przez Boga darzonym względami .. Jednakże po tym, gdy Bóg zesłał swojego Syna, by ten odkupił nasze grzechy, to Żydzi, tegoż Syna nie przyjęli ..

Wchodzimy w długi temat, gdzie naród izraelski otrzymał szansę od Pana nie jeden raz i nie jeden raz zawiódł - co najlepiej obrazuje wyjście spod niewoli egipskiej. Fakt jest jednak taki, że Bóg dał obietnicę i Bóg obietnic dotrzymuje. Bóg nie odwraca się od swojego ludu, dał obietnicę i obietnicy dotrzyma. Odsyłam do Księgi Rodzaju.

Izraelici zostali przez Boga przeklęci ..

Pokaż mi dokładny fragment, konkretnie.

Jak więc Żydzi mają przygotować nas na przyjście Pana, skoro nie wierzą w jego trójosobowość ..

Pokaż mi w Słowie, gdzie jest w ogóle użyte słowo trójosobowy, trójistotny, czy tym podobne.
Żydzi w przeciwieństwie do innych narodów rozumieją powagę słowa jakiemu są oddani.

Ale zauważ, że w dzisiejszej Europie wszystkie kraje po kolei odchodzą od Boga, a Polacy mimo, tego, ze przez tegoż boga byli wielokrotnie doświadczani nie odwrócili się od niego ..

A ja Tobie powiem, że możesz tak myśleć, co nie zmienia faktu że tak nie jest. W praktyce natomiast zdecydowana większość Polaków to nominowani wierzący - w jakiegokolwiek Boga, jakkolwiek zwanego i jakkolwiek wyglądającego. Nominowany znaczy na papierze i co najciekawsze nie ze swojej decyzji. W końcu z pokolenia na pokolenie... Spotkałem odsetek ludzi w swoim życiu, którzy z płaczem potrafili powiedzieć jak niewielki procent to osoby wierzące. W pełni, oczywiście - to mam na myśli. Dojrzale.

Pewnej mistyczce [Niemka, bo Niemka, ale jednak :D] Chrystus powiedział, że

Bóg jawnie zakazuje mistycyzmów, czarów, tarotów i podobnych praktyk...

" Ja jestem Pan, Bóg wasz! (26) Nie będziecie jeść niczego z krwią. Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów." (Ks. Kapłańska 19:25-26, Biblia Tysiąclecia)

W myśl tego samego prawa Bóg jasno mówi do wszystkich.

(9) Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. (10) Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; (11) nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. (12) Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. (13) Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. (14) Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój.  (Ks. Powt. Prawa 18:9-14, Biblia Tysiąclecia)

Mistycyzm to jeden z gałęzi odnoszący się do czarów.
Bóg miał swój czas na to żeby wszystko ludziom przekazać, o czym czytamy w Apokalipsie.

Więc skoro z całej owczarni to MY zostaliśmy przy swoim Pasterzu, to czemu mamy nie "napomnieć" reszty owiec i pomóc im wrócić do Pana??

Pokaż mi to w SŁOWIE, ja również mogę dostać objawienia. To natomiast nie będzie pochodzić od Boga, to pochodzi od duchów nieczystych przed którymi Bóg przestrzega jak długi jest Stary i Nowy Testament. W tym momencie sam spójrz jak daleko sięgasz od słów Boga, którymi codziennie próbuje Tobie coś powiedzieć. Sam odpowiedz na ile wierzący jest człowiek, który poddaje swoją wiarę w ludzkie słowa, a Boże słowa dla niego znaczą tyle co kazanie w niedziele.

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 23, 2009, 16:57:10 pm »
Jeśli Bóg istnieje to wszystkich ludzi traktuje równo natomiast narodem wybranym nazwał tylko izraeitów.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 23, 2009, 17:15:02 pm »
Odniosę się tylko do części wypowiedzi ;)

Mistycyzm i Wróżbiarstwo .. Jak tylko zobaczyłem połączenie tych dwóch terminów, aż mnie skręciło .. Jak można cygańskie gusła mieszać z udokumentowanymi objawieniami Chrystusa..
Jeśli zaprzeczysz i uznasz, że nie może być coś takiego jak objawienia, to różnie dobrze mogę podważyć to, że Izraelici są narodem wybranym .. Wszak ja tam nie wiem, czy aby na pewno Mojżesz sobie nie wymyślił, że Bóg przemówił do niego przez płonący krzak.

Pokaż mi w Słowie, gdzie jest w ogóle użyte słowo trójosobowy, trójistotny, czy tym podobne.
Żydzi w przeciwieństwie do innych narodów rozumieją powagę słowa jakiemu są oddani.

No racja. Ale wynikło to z niedopatrzenia.
Wydaje mi się jednak, że sens jest zrozumiały.
Cały Nowy Testament, którego nie uznają Żydzi mówi o Synu Bożym, w którego właśnie Żydzi nie wierzą, a Bóg zesłał go, aby odkupił nasze winy.. I ten sam Chrystus "zstąpi sądzić żywych i umarłych" ..

Amor Patriae Nostra Lex!

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 23, 2009, 17:20:04 pm »
A ja powiem inaczej. Mają dobre public relations i wiarę w bycie:

1) narodem

2) narodem wybranym.

A to czyni cuda siły wspólnoty. Nie widzę powodu, żeby z tego socjologicznego mechanizmu nie mieli korzystać inni, np. Polacy. Warto.

Swoją drogą:
Czy król Dawid był królem czy wodzem plemienia? 
Czy biblijne miasta był aglomeracjami, czy wioskami?
Czemu tak 'potężna' cywilizacja dawała się zniewalać sąsiadom? Może były to po prostu pasterskie plemiona, które  odkryły:

a) monoteizm

b) pismo

i dzięki temu mogły zacząć kształtować swoją historyczność.

Z kolei powoływanie się na autorytet pisma nie powinno być wybiórcze. A co z Nowym Testamentem? Tam już nie ma wybranych plemion.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 17:36:31 pm wysłana przez Ferenz Hilo »